» »

Kako tržiti programe brez polnoletnosti ??

Kako tržiti programe brez polnoletnosti ??

Reliant ::

Pozdravljeni,

sem lastnik C# (sharp) .net standard edition in se že zelo dolgo sprašujem in tudi brskam po internetu, kako je možno/ če je možno, tržiti programe, ki jih napišem jaz (ne-polnoletna oseba).

Nekje sem prebral, da je mogoče tržiti svoje programe na način, da jaz zapečem program na "master cd" in potem predam ta master cd tiskarni za cd-je, da mi uredjio zunanjost cd-ja, potem pa lahko prodajam, prosto komur hočem, le da moram plačati nekaj davka državi na vsak prodani cd.

Takoj, ko sem to ugotovil, sem tudi pisal email na "sedež" za avtorske pravice, ker nisem vedel, kako sploh to plačam državi, in če to sploh drži. Čez slabe 3 tedne sem prejel odgovor, ki pa je bil zelo, ne razumljiv, kot večina misli, ki jih napišejo tako pomembni deli naše države.

Sedaj sem se pa odločil, da pišem vam, ker mislim, da od vseh vas, kateri ste prijavljeni na ta forum, mi bo zagotovo nekdo znal pomagati.

Lep pozdrav in hvala že v naprej !
(vsem srečno, zdravo in uspešno novo leto)

Reliant

napsy ::

Ne vidim problemov pri prodaji. Velja kot kakšna ponudba v oglasniku. Postaviš ceno ter čakaš na kupce in pri oglasnikih še nikoli ni bilo potrebno davkov plačevat.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Reliant ::

najlepša hvala napsy za tvoj hiter odgovor. Samo glede na to da moj program napišem .. si res 100% da mi nebo potrebno plačati davka, ker ne bi rad imel potem kakšne probleme.

hvala

Microsoft ::

Kolkor jst vem, davek placa tisti, ki program kupi. Obstaja Pogodba o avtorskem delu. S stranko jo podpiseta, gor pa med drugim pise, kaj si naredil (program), kako dolgo se lahko uporablja, neto kolko bos denarja prejel, kdaj ti bodo placali, ter podobno.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

hmm. samo potem moram z vsakim ki bi program kupil podpisati to pogodbo?..

kateri obrazec bi bil primeren? (verjetno Obrazec A2 (samostojna neodvisna dejavnost))

Microsoft ::

Ce se ti ultra ne mudi, pocakaj do jutri in jih poklici za vec informacij. Drgace je pa menda vredu, da se podpise pogodba. Ker ce ti das me kr tko program, ga bom jst mogoce zacel prodajat naprej po pol nizji ceni, od tvoje. Mislis, da bo se sploh kdo pri teb kupoval? S pogodbo se verjetno lahko temu ognes.

Aja, pa iz firbca me ultra zanima, kak program mas to?:))


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Reliant ::

program je za organizacijo dnevnih opravil, ki sem ga napisal že lansko leto, sedaj sem dodal še lep uporabniški vmesnik ( preorostejši, lepši ) in nameravam omogočiti še različne vrste opozarjanj za kakšne sestanke.

Za zdaj je to, mudi se sploh ne..

Najlepša hvala Microsoft, prosil bi pa te, če mi lahko potem poiščeš kakšne dobre informacije

Hvala že v naprej.
David

Microsoft ::

Vredu, zanimivo tole. Am, sam moj firbec me ne da. Kaksno bazo imas zadaj, pa ce bi lahko dal kako sliko, da vidmo, kako to zgleda. Mogoce se se kle najde kdo, ki bi ga to zanimalo. Ce nimas slike kam dat, jo lahko vrzes na shrani.si.
Pa drgace bi ti mogoce kak naprednejsi uporabnik Outlook-a znal reci, da ima to ze vse vgrajeno. Tko da, za kake ideje mogoce tudi ni slaba ideja, da si pogledas ta Outlook, pa mogoce dobis se kako idejo vec.

Aja, kake informacije da bi poiskal?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

heh, glede informacij sem malo preveč se zatopil v tvoj vzevek.. pišem pa svojo bazo. ( brez skrbi ni tako hudo kot se sliši ), samo sem že veliko delal z sharnjevanjem podatkov in branjem manipuliranjem etc... (itd.. :P). slika takoj pride.

Microsoft ::

Ne ne, to je samo moj nick. Ga mam tko, ker Linuks uporabnikic cist fertig ratajo, kot to vidijo.:P


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

vasquez ::

Avtorska pogodba pride v poštev, če boš prodal izvorno kodo in z njo pravice.

Če pa misliš prodajati programe kot softwerske firme, potem pa ne vem ali obstaja način, da to počneš kot posameznik. Najprej zato, ker država hoče pobrati svoj delež, drugo pa zato, da boš lahko izstavil račun.

Reliant ::

kot lahko vidiš je program zdaj v user's interface urejanju .. vseboval bo več različnih "skinov", ta sivo - "črna". Zato se manjkajo datumi pa to.. (to niso konstantni datumi)

Microsoft ::

vasquez, jst sem program prodal s pogodbo kot posameznik brez izvorne kode.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

joj, zdaj sem pa fejst zmeden :(

Microsoft ::

Zakaj? Jst ti lahko recem, da sem sam (sicer sem polnoleten) prodal program nekomu s to pogodbo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

Microsoft, če te razumem.. Jaz končam program, pa ga posnamem na cedeje malo zrihtam cedeje pa potem se dobim z onim ko hoče to kupiti in izpolnima pogodbo, katero pošljeva na verjetno nek naslov a ne?

hvala ti, danes je uspešen dan :)

Microsoft ::

Jst ti predlagam, da naresi demo in ga onim, ko so po tvoje kupic raztalas. Jim malo pokazes, kako je kul, kako bi ga lahko oni uporabili, jim malo pokazes pa to. Potem se bo itak najdlo 1001 zahtev, da bi oni meli malo po svoje pa to.
Pa naredis par sprememb, pa spet pokazes. Itak bodo cist mastni. Jih pa tudi malo povrpasas, kolo bi to znalo bit kaj vredno...
Tko nekako. Predno jim das celo verzijo, tako kot so si jo zahotli, pa podpises pogodbo. Oni jo potem poslejo na agencjio. Cez kake dva tedna te v kaslcu caka posta, malo kasneje pa se $ na banki.:))


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Nejc Pintar ::

Ne, le obdržita vsak svoj izvod pogodbe;)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Microsoft ::

Ce hocis konkretno; oni obdrzijo original, ti pa kopijo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

Hvala Microsoft!

:)) , kaj to je res, kar pravi Pintar?

Lep pozdrav, hvala obema.. :)

Reliant ::

aja, pogodba pa mora biti Obrazec A2 (samostojna neodvisna dejavnost) ? a ne?

Reliant ::

joj, zdaj pa že spam-am.. samo to še.. Kaj kopijo mi potem iz agencije domov pošljejo ne?

Microsoft ::

Ja itak, da dobis tudi ti en papir. Za obrazec sem ti pa ze reku, da ce poklices na agencijo, bos koj dobil odgovor.

Aja, pa tisto ne razumem najbolj, zakaj bi nek CD barval? Mogoce bolse, da se skoncentriras na to, da bo stvar delala v nulo, pa da bo stranki vsec program. Da bojo vedli, kaj s tem sploh pocet, pa da to rabijo.

Ne. Pri stranki, ko se ona podpise na pogodbo (in ti tudi), naredis kopijo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Reliant ::

Ja potem pa bom jaz kar tako naredil. Najprej bom ugotovil katera je prava pogodba, potem bom podpisal pogodbo (tak kot tudi kupec) in jo 2* skopiral. 1 kopijo za mene in eno za kupca. Original pa na angencijo..
:D

Microsoft ::

Kam gre original, ti tezko recem. Mislim, da ostane pri stranki, kopija preko faxa pa leti na agencijo. Samo to samo ugibam.

Pa se enkrat nasvet. Rajsi se posvti tem, da naredis tak program, ki se bo "prilegal" stranki. Ker dvomim, da se bo nek genericen program kar vsem zadopadel. Vska ob rekel kako cez barvo, postavljene elemnte, vnose, izpise, ... Res, demo mogoce ne bi bil slaba ideja. Ce naredis demo, pa ga kle pokazes, bos dobil miljon predlogov se preden gres straniki.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reliant ::

hvala za nasvet!

Seveda program je glavno naloga in bom tudi tukaj objavil demo, da bom dobil kakšne prodeloge..

Zdaj vsaj vem kako kaj naredim v zvezi za prodajo, za tiste točne podatke pa jih bom v vsakem primeru poklical.

Hvala in lep pozdrav

Reliant

roscha ::

Mislim, ne me jebat...

Če bi bil tistole skrinšot od kake GPL zadeve bi MaliImpotentnež do stropa skakal kaka jajca so to.

Ampak ne, samo da neki smrkavec misli da bo kaj $$ iz tegale, pa glavno da ni open source, je pa ql, in pametne nasvete delimo..


@Reliant

1. Tegale tvojega čuda ne bo nihče kupil
2. Posledično izdaj vse skup pod GNU/GPL in če je kaj prida bo mogoče še kdo pomagal razvijat, drugače kanta vse skup.
3. Kakšna SVOJA baza? Ne me basat - glej točko 1..

Reliant ::

Microsoft, še enkrat hvala !

IceIceBaby ::

Tudi od avtorske pogodbe se plačajo določene dajatve. Preden kar koli začneš uradno prodajat se dobro pozanimaj kako in kaj. Veliko odgovorov lahko dobiš na www.pcmg.si kjer lahko pogledaš tudi pogoje za ustanovitev s.p., d.o.o. in podobno. Malo preglej situacijo in potem izberi organizacijo, ki tebi najbolj ustreza. Poglej še www.ozs.si in www.gzs.si

Če od tega programa ne misliš imeti nekaj 100k sit mesečnega prihodka in večinoma delaš za znane stranke se ti pomoje ne splača odpirat firme ali delat preko avtorske pogodbe ampak enostavno preko študentskega servisa, dokler gre.

Če pa nameravaš program prodajati širši publiki bo pa treba odpret firmo, da boš lahko izdajal račune. Glede tega se pa pozanimaj na pcmg, obrtni zbornici in gospodarski zbornici kako je. Možno, da bojo težave ker nisi polnoleten. Takšna organizacija je primerna tudi, če misliš še kakšen drug program izdelat in prodajat, samo tukaj je treba imeti dokaj reden prihodek, saj so fiksni stroški precej visoki.

IceIceBaby ::

roscha, ti si pa zaslužiš tale naziv ob nicku. Prvo kot prvo, lahko bi se malo lepše in manj nesramno izražal. Poleg tega mi ni jasno kako lahko sodiš aplikacijo po enem skrinšotu. Koliko bo pa iz tega denarja in kako se bo zadeva prodajala pa tebe ubistvu nič ne briga, Reliant ni spraševal tega. Če pa že imaš kaj za povedat pa povej na normalen, človeški način.

Reliant ::

Skratka, rad bi se vsem zahvalil za pomoč, kst, Microsoft Nejc Pintar, napsy.. demo bom pa objavil (link bo kar v tej temi)..

Hvala vsem :))

roscha ::

@kst

Fafej đilo. Ja? Tle gor (slo-tech)se cela horda folka kurči in pametuje o nečem kar ni nikoli videla pa je kul. Tko da si bom dovolil isto. In ja po enem skrinšotu sodeč je program "krneki", da ne rečem kaj hujšega.

Samo da je $$ omenjen ste pametni da kar boli. Je mogoče človeku kdo omenil vzdrževanje programa, one-men band pa takle..

Eh..

Ok, sem kurčeva firma in se zanimam za nakup tegale (piiip) programa. Seveda rabim račun. kako mi ga bo pokavec pri 16 letih izdal? In kako mi bo garantiral da bo tale skupek kode deloval vsaj še kako leto?
Ne more.. Torej nič od biznisa...

IceIceBaby ::

roscha, ti maš probleme. Če v real tut tko komuniciraš bi se na tvojem mestu mal zamislil.

Ok, sem kurčeva firma in se zanimam za nakup tegale (piiip) programa. Seveda rabim račun. kako mi ga bo pokavec pri 16 letih izdal? In kako mi bo garantiral da bo tale skupek kode deloval vsaj še kako leto?


Ni nujno, da izdaš račun. Firme včasih še raje delajo preko študenta. Vzdrževanje in garancija pa ni tvoj problem, to je med stranko in ponudnikom. Če bo znal zadevo dobro predstaviti in če ma kolikot toliko dober produkt ga bo lahko prodal. Drugače bo pač popušil in izdelal nov program ali pa obupal. Kaj pri vsem tem tebe boli ?

BigWhale ::

> Kolkor jst vem, davek placa tisti, ki program kupi. Obstaja
> Pogodba o avtorskem delu.

Potem ne ves dosti... ;)

Ce nekomu nekaj prodas (izdelek ali storitev) moras vedeti ali si davcni zavezanec. Ce nisi, potem davka naprej ne racunas, torej svoji ceni ne pristejes 20% DDVja. Ce si, potem to storis.

Ce podpises avtorsko pogodbo, potem tvoj narocnik placa dolocen del akontacije za dohodnino in ti za to da tudi ustrezno potrdilo, da so to storili. Ta dohodek moras pa tudi ti prijaviti ob oddaji davcne napovedi (o tem slednjem, ce to dejansko moras narediti se pa pozanimaj na DURSu).

roscha ::

@kst

Pa ti si budala da ni večje. Kaj mene briga za račun in vzdrževanje? Če se postavim v vlogo pravne osebe potem me to tudi zanima. In o tem sem govoril prej.
Kot fizična oseba pa itak ne bom nič kupil, ker:
a) Ne uporabljam M$ platforme
b) Tudi če bi jo, bi spiratiral stvar tako kot 99,9% folka tle gor


Kaj me boli? Nič. Samo na falus mi gre da se ukvarjate in modrujete o nečem kjer pojma nimate, spotoma pa tipček nima vnaprej prodanega niti enega izvoda, pa že bluzite kako bo šel na borzo, izdal delnice itd (če malo karikiram).


Pa da že vidimo demo tega čudeža, ali pa vsaj nekaj več slikic? Po enem in edinem skrinšotu sodeč je crap. >:D

Reliant ::

roscha, daj se ti malo umiri, pa si en čaj za živce skuhaj ali pa premisli, če ni tvoje agresivno vedenje že treba kakšnega drugega zdravila, kot pa pitje čaja.

saj ni važno, če mi ne bo uspelo mi pač ne bo..

lep pozdrav

P.S.
če se misli še kdo kaj razburjat, naj svoje mnenje napiše na nek normalen način.., će ne pa naj ne piše. Demota pa verjetno ne bo, ali pa ga bodo dobili le takšni, ki v tej temi sodelujete na nek normalen način..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reliant ()

IceIceBaby ::

roscha, sicer se mi zdi brezveze s tabo sploh pogovarjat, ker očitno nisi sposoben enega resnega stavka napisat. Ampak vseen.

Račun lahko "nadomesti" študentska napotnica. Nekatere firme se raje znebijo denarja na ta način, kot da kupijo nekaj. Mogoče že imajo dovolj osnovnih sredstev ali kaj podobnega. Uglavnem, preko študenta se da povsem legalno prodajat take izdelke. Ne boš verjel, to govorim iz izkušenj.

Kako je z vzdrževanjem, zanesljivostjo delovanja tebe ne briga, ker nisi njegova stranka, niti ciljna publika očitno. Kaj ti tukaj ni jasno ? Ko se boš pa resno zanimal za njegov program se bosta pa že dogovorila o podrobnostih.

Kaj me boli? Nič. Samo na falus mi gre da se ukvarjate in modrujete o nečem kjer pojma nimate, spotoma pa tipček nima vnaprej prodanega niti enega izvoda, pa že bluzite kako bo šel na borzo, izdal delnice itd (če malo karikiram).

Pa da že vidimo demo tega čudeža, ali pa vsaj nekaj več slikic? Po enem in edinem skrinšotu sodeč je crap.


Ne bluzi. Kje piše, da gre kdo na borzo ? Zakaj bi moral met prodan kak izvod ? Nekje je treba začet. In kdo si ti, da vsem po vrsti očitaš, da nimamo pojma in izdelek označiš za crap na podlagi enega screenshota. Zaenkrat nisi napisal niti enega koristnega stavka, pa pokazal si, da ti tale "persona rudis" prav paše. Pa vseeno se nekaj pametnega delaš po nepotrebnem.

Brane2 ::


Ce podpises avtorsko pogodbo, potem tvoj narocnik placa dolocen del akontacije za dohodnino in ti za to da tudi ustrezno potrdilo, da so to storili. Ta dohodek moras pa tudi ti prijaviti ob oddaji davcne napovedi (o tem slednjem, ce to dejansko moras narediti se pa pozanimaj na DURSu).


Pri tem je trab vedet še eno stvar. Davek od avtorskega honorarja se da obračunat na dva načina. En je obdavčen praktično cca 30%, drugi pa bistveno bolj- praktično toliko kot plača. Cesar po nivem dela razliko med tem, a si stvar ustvaril samostojno ali si s kupcem v odvisnem razmerju (delaš zanj).

IIRC sta za ta dva davka različna obrazca. Za "cenejši" je IIRC REK-3a ( prej je bil za vse REK-2), seveda pa moraš vpisat po katerem členu ZDOH plačuješ ta davek, da te ne bi pozneje jebali. Prasica na DURSu ti bo rekla, da si preberki zakon in ti ne bo hotela reč kaj več, razen da gre pač za isto stvar in da moraš sam vpisat, v katero skupino spadaš. Valjda ne bo rekla, da je ena skupina 2x bolj obdavčena kot druga...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, ko bo stvar izplačana, zahtevaj od izplačevalca kopijo obrazca za tvoje izplačilo, kot jo je poslal na DURS, da vidiš, če ti je pravilno obračunal in izplačal akontacijo dohodnine.

Da ti ne bi potem težila davkarija za davke, ki bi jih moral plačati "kupec"...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Microsoft ::

Am, ti tole nekaj ves. Pa mi daj malo pojasni. Namrec, od agencije sem dobil racun, gor pa so sledece stvari:

Bruto znesek
Provizija AAS z DDV
Bruto avtorski honorar
Akontacija dohodnine
Neto avtorski honorar: tisto, kar sem dobil na racun
Prejete akontacije: 0SIT
Cisto izplacilo avtrju: tisto, kar sem dobil na racun
Osnova za dohodnino

Kaj mi lahko ti podatki povejo? Tisto, ko mas dve vrsti obdavcenja pa neka akontacija?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

ne vem, kaj si to dobil in kdo je AAS in kakšen odnos imaš z njim(i).

V glavnem, pri "poceni" avtorskem honorarju je tako, da ti zanj cesar prizna 10% normiranih stroškov, preostanek pa obdavči 25%.Izračun ni povsem tak, kot bi ga intuitivno pričakoval, ker se davki računajo na brutto znesek. Ne bi zdaj o detajlih a evo recimo en simpl mušter. Za vsakih 100kSIT, ki si jih dobil netto, bi moral naročnik po tem modelu plačat 29.032,26 SIT akontacije dohodnine.

Izračunani znesek mora kot akontacijo tvoje dohodnine naročnik plačati DURSu, tebi pa ob koncu leta poslatu sumarno poročilo v katerem piše, koliko denarja ti je nakazal tekom leta in koliko akontacije dohodnine ti je nakazal.

Ko pride čas oddaje davčnih napovedi, hoče cesar od tebe plačilo dohodnine za to, kar si med letom zalsužil. V poštev vzame akontacije dohodnine, ki so bile vplačane, preostalo razliko ti plača ali pa zahteva od tebe.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Nejc Pintar ::

Off: Roscha slabo luč mečeš na OS skupnost. Pa če bo tip to prodajal je njegava stvar. Ne moreš vseh prisilit da bojo vse pod GPL izdajali.
Lahko je biti prvi, če si edini!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avtorske in ostale pogodbe

Oddelek: Loža
325736 (4279) Zion10
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21540298 (35135) kkk7
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257635 (6632) fosil
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110064 (8696) LeQuack
»

Avtorska pogodba

Oddelek: Loža
173626 (3100) Morfejus1

Več podobnih tem