» »

Avtorska pogodba

Avtorska pogodba

alum ::

Zdravo,

zanima me, kako preračunati bruto honorar avtorske pogodbe v neto vrednost.

Obstaja kakšen enostaven pretvornik med tema vrednostima? Ali je preračun odvisen od kakšnih dodatnih parametrov?

Lp.

Microsoft ::

En moj konkreten primer:
Bruto znesek: 120.465,80
Provizija ASS za DDV: 4.336,77
Bruto avtorski honorar: 116.129,03
Akontacija dohodnine: 26.129,03
Neto avtorski honorar: 90.000,00
Prejete akontacije: 0,00
Cisto izplacilo avtorju: 90.000,00
Osnova za dohodnino: 104.516,13


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

alum ::

To pomeni, da dobiš v tem primeru ti vrnjenih 26.129,03 SIT (akontacijo dohodnine), davka pa si plačal le 4.336,77 SIT?

Brane2 ::

Ne.

NE vem sicer zakaj je tisti DDV ( mogoče je delal prek študenta ?), v glavnem glede dohodnine pa gre tako:

Pri sedanjih stopnjah (10% normiranih stroškov) dobiš akontacijo dohodnine iz netto zneska tako, da ga množiš s faktorjem 9/31.

Pri Microsoftovih 90 kSIT neto znese to na stotin natanko 26.129,03 SIT.
On the journey of life, I chose the psycho path.

alum ::

Ok. Da vidim, če sem prav razumel.

Znesek, ki mi pripada po avtorski pogodbi je 142 900 SIT.
Znesek, ki ga dobim izplačanega, je ~101 412 SIT.
~41487 SIT znaša akontacija dohodnine.

True?

perci ::

Če ma kdo slučajno čez 5 mio avtorskih honorarjev na leto, mora izdajati fakture in obračunavat DDV.

Brane2 ::

Not.

Tistih 9/31 se nanaša na NETTO ( tisto, kar na koncu dobiš ti) in ne na BRUTTO ( kar plača naročnik).

Kako to dobiš iz brutta, si pa zračunaj sam- saj ni težko...
On the journey of life, I chose the psycho path.

alum ::

A, ok.

Bolj me v bistvu zanima to. Neto znesek dobim jaz izplačan takoj, preostanek do bruto zneska pa kasneje.

Povzeto, dobim izplačan celoten bruto znesek (del njega pač kasneje -- dohodnina)?

Microsoft ::

Samo tko za info, nisem delal preko studenta ali kaj podobnega.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Ne.

Netto dobiš izplačan takoj. Akontacija dohodnine se nakaže cesarju in o njej poročaš na koncu leta ( no, marca naslednje leto).

Če cesar ugotovi, da je bila med letom preplačana, dobiš presežek nazaj in obratno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

alum ::

In na osnovi česa cesar odloča, če je bila akontacija preplačana?

Torej tukaj sistem ni enak kot pri študentskem delu? (Tam sem namreč dobil vrnjeno celotno akontacijo dohodnine).

Hvala za pretekle odgovore.

Brane2 ::

Akontacija dohodnine pomeni predplačilo dohodnine, ki pa je odvisna od skupnih prihodkov in vplačanih akontacij dohodnine na te prihodke.

Ker se da to obračunati šele na koncu leta, se takrat izvede obračun in vplača/dobi razlika.

Z dohodnino je tako, da ni linearna glede na prihodke. Bogati plačajo več. Koliko je kdo bogat, se vdi na koncu leta. Tista akontacija dohodnine, ki jo stranka, ki je naročila tvoje delo, plača, je neka priačakovana dohodnina za ta prihodek, če si revež.

Ne vem točno, ali je naročnik obvezen vplačati to stopnjo akontacije (oziroma ali lahko plača več ali manj), vem pa da, če tega ne plača, plačaš ti vse na koncu leta, ker gre pač plačana akontacija v obračun razlike.
On the journey of life, I chose the psycho path.

krho ::

AFAIK: Mora naročnik plačati avtorski agenciji in cesarju.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Balandeque ::

Do 6 mio letnega zaslužka (obravnavan si po normiranih stroških 15 %+ 25%)ti akontacijo nakazuje delodajalec, sicer pa ti jo izplača in jo nakazuješ sam. V tem primeru moraš tudi voditi enostavno knjigovodstvo in še kup drugega.
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

Marabela ::

Zanima me, kako je z dohodnino. Če zaslužiš 100.000 sit na avtorsko pogodbo (in na koncu leta ne presežeš 1.2mio) - plačaš okol 25k akontacije, tako da dobiš 75k. Če sem prav razumel, dobim konec leta od teh 100.000 sit nekje 22k dohodnine nazaj? Če bi zaslužil 1mio bi dobil 220k nazaj? correct?

tenks

LP, A

Morfejus1 ::

Ko se pogovarjaš za avtorsko pogodbo se je vedno treba pogovarjat v netu znesku.

Morfejus1 ::

"Zanima me, kako je z dohodnino. Če zaslužiš 100.000 sit na avtorsko pogodbo (in na koncu leta ne presežeš 1.2mio) - plačaš okol 25k akontacije, tako da dobiš 75k. Če sem prav razumel, dobim konec leta od teh 100.000 sit nekje 22k dohodnine nazaj? Če bi zaslužil 1mio bi dobil 220k nazaj? correct?"

Tako nekak, čeprav je v resnici znesek malo nižji, ker imaš ponavadi še kakšne druge dohodke (katastrski dohodek, ipd), ki ti znižajo osnovo.

Morfejus1 ::

"Znesek, ki mi pripada po avtorski pogodbi je 142 900 SIT.
Znesek, ki ga dobim izplačanega, je ~101 412 SIT.
~41487 SIT znaša akontacija dohodnine.

True?"


Ne v tem primeru dobiš malo več - 110.747 Link

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Morfejus1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Akontacija dohodnine - Študent

Oddelek: Loža
143412 (3071) smacker
»

Avtorske in ostale pogodbe

Oddelek: Loža
325743 (4286) Zion10
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257637 (6634) fosil
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110066 (8698) LeQuack
»

Kako tržiti programe brez polnoletnosti ??

Oddelek: Programiranje
411893 (1261) Nejc Pintar

Več podobnih tem