» »

prosim za pomoč glede nastavitve switcha

prosim za pomoč glede nastavitve switcha

ross|e20 ::

Lep pozdrav

Ravno sedaj sem iz trgovine. Kupila sem namreč switch (5-Port Fast Ethernet N-Way Switch).
Switch je od Diguts-a in je model DN-5001C.
Drugače uporabljam ADSL (od Siola) povezavo s statičnim ip naslovom (ne vem koliko to kaj pomaga).
Sedaj sem jaz zadevo priklopila. Nanj sem priključila 2 računalnika in imam problem.
Kako naj na obeh naenkrat uporabljam internet?
Prodajalec mi je rekel, da na vsakem od računalnikov pač grem na ikonco za vspostavitev povezave. Ko to naredim, mi na enem vspostavi povezavo, na drugem pa napiše, kao da mi je poteklo geslo ali nekaj podobnega.
Prosim za pomoč. Hvala
Prenosik Acer Aspire 5101: AMD Turion 64 Mobile
Technology (2.0GH), 15,4' TFT LCD, ATI Radeon
Xpress 1100, 60GB HDD, 1GB DDR2 ram, DVD pekač,...

Jackal ::

Kako pa si to priključila?

ADSL modem na switch in še oba računalnika na switch? Takole žal ne bo šlo.

Za priklop imaš več možnosti.
1. V prvi računalnik daš 2 mrežni kartici - prva služi za priklop na ADSL modem, druga za povezavo na drugi računalnik preko crossover kabla - slabost je, da kadar hočeš z računalnikom 2 na internet, more biti vklopljen tudi računalnik 1.

2. Switch zamenjaš za router (usmerjevalnik) - tega pa lahko priklopiš direktno na ADSL modem in nato še naprej na vsak računalnik. Povezava tako dela na vsakem računalniku, tudi če je drugi izklopljen

3. Beli modem za ADSL (Callisto) se da shekat, da se obnaša kot router. V tem primeru lahko priklopiš switch direktno na modem in računalnika direktno na switch. V tem primeru vzpostaviš na vsakem računalniku svojo klicno povezavo (siol omogoča hkrati 4 takšne povezave)

Upam da sem vsaj malo pojasnil.

Sicer pa obstajata na Slo-Techu celo dva članka o mrežah in deljenju internetne povezave:
Deljenje internetne povezave
Ethernet

TRIROG ::

kokr jst vem lahko tocno tako prikljucis do 4 racunalnike ce imas Dinamicen IP naslov ... naj me kdo popravi ce ni res ...
sicer pa Ross|e poklici na SiOL pa zatez unim tehnikom tm ... sej jih placas da ti pomagajo ...

kokr jst vem se s to nastavitvijo ki jo imas DA pridet na net ...

ross|e20 ::

ja men je u trgovini reku, da če mam statični ip, da nebi smel biti problem.
bom jutr poklicala na SIOL in povprašala, čeprav dvomim, da se kdo spozna na kaj takega. bomo poskusli.
hvala
Prenosik Acer Aspire 5101: AMD Turion 64 Mobile
Technology (2.0GH), 15,4' TFT LCD, ATI Radeon
Xpress 1100, 60GB HDD, 1GB DDR2 ram, DVD pekač,...

HellRaiseR ::

Če imaš statični ip ne bo šlo.

Microsoft ::

Jst mislim, da to, kar hoces narediti, cisto lepo gre. Samo je tko, da mora bit en racunalnik prizgan, da bo lahko se drug dostopal do neta.

Skratka, oba PCja vstekas nekam v switch, prav tako WAN kabel od ADSLja. Kam to v switch vstekas, je vseeno. Potem na enem PCju naredis ono ADSL povezavo, hkrati pa jo das sharat. slika
Za drug PC nisem siguren, samo mislim, da ne bom vlko falil. Prvo nastavi LAN kartico tako, da bo avtomatsko dobila IP. Da stvar pospesis, si lahko pomagas s Command Prompt, kjer napises ipcofnig /renew, da poskusi dobit IP, ter ipconfig /release, da trenuten IP opusti.
Ker je tko, ko ti nastavis na prvem PCju, da sheras povezavo, on avtomatsko postane DHCP server. Na to te tudi opozori, pa se LAN kartica bo dobila IP 192.168.0.1
Kakorkol ze, ce na drugem PCju ne dobis IP, ga lahko rocno vpises:
IP: 192.168.0.x (x od 2 do 254)
Subnet mask: 255.255.255.0
Defautl gateway: 192.168.0.1
DNS: 193.189.160.11 (SiOL)
DNS2: 193.2.1.66 (Arnes)

Moj nasvet pa je sicer tak, da vrz tist switch v omaro, pa si omisli router. Stane recimo 10kSIT, ima vgrajen firewall, ki ti bo zaustavil miljon nezazeljenih stvari, ki lazejo po internetu.
Ce vztrajas pri switch, pomisli na to, da firewall sploh ni tako slaba ideja...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

mitjasen ::

Men čist lepo delata 2 kompa na switchu....Sicer imam T-2 in ima vsak računalnik svojo povezavo z svojim ip.Pa ne rabi bit noben rač. vklopljen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjasen ()

ross|e20 ::

evo... ugotovitev...
jst mam statični ip, zato mi ne dela... tisti k mate dinamični ip, more delat (preizkušeno)>:D
Prenosik Acer Aspire 5101: AMD Turion 64 Mobile
Technology (2.0GH), 15,4' TFT LCD, ATI Radeon
Xpress 1100, 60GB HDD, 1GB DDR2 ram, DVD pekač,...

Shaky ::

Dva računalnika (al pa več) komot delata preko switcha, tudi če imaš statični IP. Postopek ti je že razložil Miha. Ja pa res, da naj bi preko SiOL-a lahko dostopala neodvisno iz vsakega računalnika (največ štirih), pod pogojem če imaš dinamični IP. Ne vem, če to drži, ker imam tudi sam statični IP in nisem mogel preverit. Ker pa imaš tudi ti statični IP, ta varianta odpade in ti preostane samo deljenje povezave kot ti je že opisal Miha. Meni na tak nančin v tem trenutku dalajo tri mašine. Je pa tudi res, da je router boljša izbira, ker ima vgrajen firewall in še kako zaščito, ki je danes nujna za normalno delo na netu.

LP

Dare

ross|e20 ::

sej sem zadevo rešla... switch sem šla menjat za router :\
Prenosik Acer Aspire 5101: AMD Turion 64 Mobile
Technology (2.0GH), 15,4' TFT LCD, ATI Radeon
Xpress 1100, 60GB HDD, 1GB DDR2 ram, DVD pekač,...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z switchom

Oddelek: Omrežja in internet
201326 (1015) amigo_no1
»

Switch ali router???

Oddelek: Omrežja in internet
333545 (2539) Ursus
»

ADSL modem -> Switch -> Router, kako da so vsi v istem subnetu?

Oddelek: Omrežja in internet
384743 (4262) SasoS
»

Nekaj o IP-jih

Oddelek: Omrežja in internet
211665 (1273) Serial
»

Povezava 2 Rač. preko switcha

Oddelek: Programska oprema
371715 (1403) nimus

Več podobnih tem