» »

Projekt Galileo globoko v teku

Projekt Galileo globoko v teku

vir: BBC
BBC - Medtem ko Evropa pospešeno gradi svoj ekvivalent ameriškemu sistemu za globalno pozicioniranje ( GPS), so si na BBC ogledali, čemu sploh potrebujemo še en tovrsten sistem in kaj nam bo napram ameriškemu ponudil.

Galileo bo sestavljalo 30 satelitov, ki bodo Evropo stali okrog 3,2 milijarde evrov. Prvo plovilo s potrebnimi deli za sestavo tega sistema bodo izstrelili jutri, naslednje mu bo sledilo za novo leto, delujoč sistem pa lahko pričakujemo do konca leta 2010. Najpomembnejša razlika v primerjavi z ameriškim sistemom je dejstvo, da je GPS vojaški sistem, brez zagotovil in garancije za delovanje, medtem ko bo Galileo evropski lastni civilni sistem, na katerega se bo vsakokrat moč zanesti.

Galileo bo ponujal pet ravni natančnosti delovanja - od brezplačne metrske do plačljive centimetrske. Zavoljo novejše tehnologije lahko pričakujemo poleg večje natančnosti tudi zanesljivejše delovanje in večji domet. Za vse kupce naprav bo pomembna tudi združljivost, saj bo Galileo nazaj združljiv z GPS-om, tako da bo uporabnik sam izbral, v katerem omrežju naj aparat deluje.

24 komentarjev

balocom ::

Lepo, lepo, a na tudi zares zaživi. Upam da ga supiid amerikanci ne bodo res motel kot so grozil.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Matevžk ::

Huh, aja? Barabe;(
lp, Matevžk

Vesoljc ::

končno se telefonski klici ne bodo več začenjali na "kje si?"
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Roadkill ::

Me veseli. Sem že nekaj časa nazaj premišljeval, kaj se je zgodilo s tem projektom.
No, očitno ni potonil, kot sem jaz predvideval. Go team! :)
Ü

Dr_M ::

ta projekt pozdravljam, ampak je blo ze tok enga hypa okol, da bi mogu bit ze najmn pred 5 leti narjen, ne pa da so sele zacel. predn bo narjen, bo ze zastarel.
uglavnem, tole je vse skup megla.

Azrael ::

Bo Amerika motila Galilea?

Jasno, vsekakor, če pride do nekega velikega s*anja. Ampak še prej morajo sistem Galileo šele zgraditi, vendar se roki kar naprej odmikajo. Najprej je bila letnica operativnega delovanja 2008, sedaj pa že 2010. Kot avtocestni križ v SLO. Znamenje neučinkovite EU ?
Nekoč je bil Slo-tech.

Matevžk ::

Mislim, da ne. Dve leti za tako drag in velik projekt niti ni veliko. Saj se v (from God blessed, oh in sploh) Ameriki dogaja prav to, če ne še v večji meri, se ti ne zdi?
lp, Matevžk

Thomas ::

Ne, meni se ne zdi. GPS posodabljajo z very cool bonbončki, Galileo pa caplja za njim.

ŽAL tko je. Morda leta 2010 res ne bo veš tako, vendar je to zaenkrat še povsem beden copycat.

Bodimo realisti.

Je pa Evropa kje tudi spredaj. CERN ekvivalenta v USA ni. Pa še marsičesa tudi.

VENDAR ... Galileo je neobstoječ. Zaenkrat. GPS pa dela že desetletja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Person ::

No, pa še vseeno je boljše, da vsaj kopijo naredijo ... kot pa sploh nič:)
Let's make something useful!

Dr_M ::

Thomas: ampak dejmo resnici v oci pogledat...Amerika kej tazga se dolg ne bo mela, ce sploh kdaj - seveda nevojaskega. vojska pri civilni uporabi nima kej pocet zravn, dokler se bodo umesaval, bo stvar neuporabna.

Saladin ::

Če bo sistem naprednejši in bolj ekonomičen od Ameriškega, sem popolno za to.
Monopol tudi pri satelitih ni dober in Amerika potrebuje neko ločeno protiutež, manj vezano na politiko ene velesile.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ass,

Nekaj, kar (še) ne obstaja, bo superiorno nečemu, kar že obstaja in se stalno izboljšuje?

Morda bo res.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Dr_M ::

Thomas: to bomo se vidl. Ampak se vedno je GPS bolj tako tako, zaradi vojskse se ve. kot nekaksen polizdelek. drugac pa samemu sistemu nic ne fali, da ne bo ksnih nesporazumov.

Thomas ::

Hja, koker sem gorak NASAi, ki jo pa tudi vseeno spoštujem, sem blag do USA Army. In Navy in Air Force, jasno. Pa še do vseh TBAjevcev (=CIA, NSA ...) zraven.

Kajti od njih izvira net. Lokacije (=GPS). Naročali so bombnike, da imamo danes potniške avione ... da ne naštevam 300 let!

Nisem 100% Republikanec, Demokrati z državnim velezapravljanjem imajo včasih prav.

Kako je rekel eden od Velikih predsednikov (FDR, Kennedy, Reagan, Clinton, Bush ml.) ... "Not be cause it is easy, but be cause it is hard ..."

Mnogokrat Ameriški davkoplačevalci sklenejo imeniten posel. Tudi za nas.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

driver_x ::

Tak sistem bi morali imeti že pred 10 leti.

ginekolog ::

podpiram projet, kar pogumno.
Divers do it deeper.

Airskull ::

Za vse kupce naprav bo pomembna tudi združljivost, saj bo Galileo nazaj združljiv z GPS-om, tako da bo uporabnik sam izbral, v katerem omrežju naj aparat deluje.

A to je mišljeno da bodo sprejemniki združljivi z tudi z GPS-om? Ker si nekako ne predstavljam kako bo, kot je v novici zapisano, cel sistem preklapljal na GPS.


Drugače pa glede govora o SA; niso samo Ameri z opremo za motenje signala.
Every word of this is a lie, and my readers should put no trust in it at all.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Airskull ()

Stepni Volk ::

Saj "Evropa" že ima svoj satelitski navigacijski sistem: Glonass

Nejc Pintar ::

Ubistvu ne bi smel preklapljati ampak se pozicionirati na podlagi obeh;)
Lahko je biti prvi, če si edini!

sidd ::

samo da začne delovat... pol bo svet lepši :D

Thomas ::

Ja, ene tolk lepši, kot je zdej dan že daljši! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G-man ::

Hm, zanimivo je, da naj bi imel tudi vsak mobitel tak čip za pozicioniranje.

gzibret ::

Š bolj zanimivo bi bilo imeti službeni telefon s čipom za pozicioniranje.
Vse je za neki dobr!

Tr0n ::

Ah, featurji niso pomembni - vazen je marketing (v tem primeru ime).

Go Galileo!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Galileo prihaja z 12-letno zamudo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
268205 (4497) chort
»

Evropski navigacijski sistem Galileo začel obratovati

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3312416 (6316) MrStein
»

Današnja izstrelitev prvih satelitov za Galileo preložena

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
236717 (5631) Poldi112
»

Oktobra izstreljena prva satelita za Galileo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
266817 (5282) Thomas
»

Ruska GPS alternativa tik pred izidom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1108924 (8699) Poldi112

Več podobnih tem