» »

problem particije

problem particije

wildjoc ::

Imam se en problemcek, za vas mislim da bo to mala sala za mene je pa problem. No na disku ze imam narejene tri particije, zdaj bi pa rad na novo nalozil gor windowse in da bi bila samo ena particija, a je to možno ker naredit ko instaliraš windowse,ker jaz sem nekaj probal pa mi ni jasno kako. al se celo da kako v biosu al moraš kakšen poseben programček si dol potegnat? hvala vam

lp
Joco bil tu :)

Dzonson ::

ko bos nalozil windows cd ob zagonu, imas potem moznost odstranit najprej vse tri particije in potem kreirat samo eno.

mkonci ::

Da se tako kot je reku Dzonson, ce pa hoces program lahko uporabes partition magic, sam eden ti mora naredit boot diske za ta program, če ti nimaš sistema.

wildjoc ::

Aha ja tam se prisel do tistega da lahko odstranis particije in da jih lahko naredis,sam ko sem odstranil oni dve paticiji, je se vseeno napisalo pac ne vem 10 giga neznanega prostora in 20 giga neznanega prostora na c je pa se ker bilo 20 giga, nisem pa vedel ce se lahko odstranim c? se parvi ce odstranim c particijo lahko potem kreiras eno novo in bi moglo biti potem vse skupaj se pravi 50 giga? Cudno mi je bilo to ker ko sem oni dve partiji odstranil je se vseeno pisalo za vsako posebej koliko je neznanega prostora., sta drugace vidav sigurno da tak gre?
Joco bil tu :)

mkonci ::

Ja ziher gre tko, čist točen ne vem ker ampak moral bi zbrisat obstoječe particije, vse če hočeš met samo eno.
Lažje to storiš s partiticion magic ali pa s killdisk( dobis na netu, gre na disketo in ti izbrise celoten disk in ostane samo ena particija OPOZORILO, killdisk je zelooooo počasen tko da ti bo 50 GB delal kake 3-4 ure;( ). KILLDISK tuki

Izi ::

Če hočeš imeti vse na disku brez particij NE kreiraš nove particije potem ko si odstranil vse kar se odsraniti da.
Ljudje tukaj delajo napako.

Zakaj bi kreiral particijo, če pa particij nočeš več imeti :O 8-O

Ob kreiranju nove paricije na prazen disk boš izgubil tudi nekaj MB prostora, ki mora vedno biti na disku in se vanj shranjujejo podatki o particijah.
Izgleda nekatrim sploh ni jasno kaj particije so. To so v bistvu umetni diski na pravem fizičnem disku.
Zakaj bi torej delal nek virtualni disk na fizičnem disku, če imaš lahko vse podatke direkt na fizičnem disku.
Tudi če hočeš narediti particijo čez cel disk bo na fizičnem disku še vedno ostalo nekaj MB prostora, ki mora na fizičnem disku vedno ostati nato pa se bo naj naredila particija, ki bo dobila ime C:
Pravilno je da ti sformatiraš celoten fizični disk na katrem ni nobenih particij in tako ta disk dobi ime C: ti pa imaš na razpolago celotno površino diska. Pa tudi sistem bo lahko bolje deloval direkt na disku kot na nekih virtualnih diskih.
Upam da sem dovolj laično razložil zakaj se particij dandanes sploh ne uporablja več.

Iz izskušenj pa vem (ker za vse znace in sorodnike popravljam diske), da ljudje brez razmišljanja vedno naredijo največjo možno particijo na katero nato inštalirajo Windowse. Jaz pa se vedno sprašujem: Why, O, why ?

Da se vrnem k topicu.
Ti samo odstrani vse kar se da tam odstraniti in ostal ti bo samo fizični disk z celotnim prostorom na razpolago.
Klikneš na njega in greš naprej na naslednji ekran.
Windows te opozori, da je prostor kamor želiš naložiti OS neformatiran in ti nato izbereš hitro formatiranje.
Po desetih sekundah se Windowsi že nalagajo na sveže sformatiran prazen disk brez vseh particij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

mkonci ::

Morda sem bil nejasen, vendar to je čisto logično, da ko formatiraš disk, in nočeš meti več particij, da klikneš na tisti c: in imaš samo C: DDD::)

Izi ::

Ja, ni tako logično. Kot sem omenil sem že dostikrat opazil, da ljudje na novem disku ob instalaciji Windows najprej naredijo particijo, nato formatirajo narejeno particijo in naložijo Windows v to particijo.

Tukaj jaz vidim krivdo Microsofta, ki bi moral onemogočiti izdelavo ene same particije, ker imajo le te smisel samo če jih je več.
Tako ne bi več prihajalo do tega, da je 3/4 vseh Windows nameščeno na particijo C: in ne na disk C:

wildjoc ::

Ja izi, sam meni se zdi, sicer zdaj se nisem enkrat probal ker mam v sluzbi to kisto, ampak tam se mi dozdeva da ko brises particije,iams samo tri funkcije, ena je brisanje particije ena je za narediti particijo in enter ki moras stisnat na eni particiji da ti tam nalozi windowse, in ce zbrises particije ti se vseeno ostanejo taki trije prostori ,kjer pise naznani prostor in kolk ga je, ne mores kar iti naprej v naslednej okno kot si napisal, saj zdi se mi da ne, bom pa jutri probal se enkrat, no pa ni boljse dati celotno formatiranje kot samo quick? No se nekaj bi vprasal kaksna je razliak med NTFS formatiranjem in FAT ter kaj je boljse?
Joco bil tu :)

mkonci ::

Stari winsi so uporabljali FAT oz FAT32 sistem, medtem ko windows XP rabi NTFS.
Kaj točno je razlika med njimi pa tudi jaz ne vem:8)

Izi ::

wildjoc, če se ne motim ti izbereš točno tisti neznani prostor in greš lahko naprej.
Nato izbereš formatiranje. Mislim, da še vedno lahko izbiraš med FAT32 in NTFS ampak močno priporočam NTFS.
Glede hitrosti med FAT32 in NTFS ni razlike, ima pa NTFS precej drugih prednosti.
Omogoča precej večjo varnost, manj je možnosti, da se ti bo struktura datotek na disku pokvarila in omogoča kar nekaj reči, ki jih FAT32 ne.
Glege Quick Format in Full Format pa je bilo že kar nekaj debat in ugotovljeno je bilo, da je vseeno kaj uporabiš.
Pri Full formatu, ti edino najde, če imaš kakšne napake na disku in traja lahko tudi 2 ure, če imaš hudo velik disk.
Quick Format pa uporabiš, če veš da je disk vredu in vse se opravi v 10 sekund.
Razlike kasneje v delovanju Windows ni nobene.

zee ::

Če ne narediš particije sam, ti jo naredi namestitveni program od Windows XP samodejno, tako da ne bučat s tem, da particij ni več.

Osebno vedno razdelim disk na dve particiji. Na manjšo (~20GB) inštaliram Windowse in vse programje, drugo pa pustim uporabniku. Nanjo recimo pride elektronska pošta, zaznamki, dokumenti in kar je še podobne šare.

Glede na stabilnost Windowsov je to najbolj enostavna rešitev v primeru, da sistem crkne in je potrebno Windowse znova namestiti. Obenem lahko z Ghostom na drugo particijo narediš image celotne C:\ particije, kar ti posledično močno skrajša ponovno "nameščanje" Windowsov.

Da dejansko particioniranje ni neka moja muha, dokazuje tudi dejstvo, da vse Linux distribucije priporočajo delitev diskov na več delov.

zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Izi ::

Seveda je tisto kar nastane na celotnem disku še vedno particija.
je pa precej drugače kreirano, kot če sam narediš particijo med instalacijo.
Še vedno boš imel več delov, ki jih v Windows seveda ne boš videl.
Razliko si oglej z Partition Magic programom pa ti bo vse jasno.

To da pa pri Linux dejansko rabiš več particij pa z Windows nima nobene veze.
Linux uporablja povsem dugačen File System in ga nikakor ne moreš primerjati z Windows.

Particioniranje diska v Windows je ostanek iz Windows, ki še niso bili NT.
Sedaj ko so diski precej poceni, se priporoča uporaba dveh fizičnih diskov.
Na enem je Windows in porogrami, na drugem pa Swap file in backup.
Tako pridobiš na varnosti in hitrosti.

zee ::

zaradi Partition Magica sem pred tremi meseci izgubil nekaj mesecev dela.

particija je particija, ne glede na to, kako jo narediš. Particije sem namreč delal s Partition Magicom, namestitvenim programom od Windowsov, znotraj Windowsov, z fdisk v dosu in fdiskom v linuxu. pa ni bilo nobene razlike. vse particije sem videl, le da jih je bilo treba preformatirat, kar pa je tako ali tako normalno.

Se pa strinjam, da je najboljša rešitev uporaba dveh (ali več) fizičnih diskov po možnosti v kakšnem RAID 1 polju.

zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mkonci ::

Zee ze nisi dobro znal z particion magic da si zgubu podatke, sicer pa velja za vse

PREDEN SE LOTITE TAKIH SPREMEMB, NAREDITE SI BACKUP ZA POMEMBNE PODATKE:P

zee ::

v bistvu je PMagic hotel popraviti particijo pa je nekaj zajebal (dobesedno) in potem sem imel en kup, mislim, da 64 particijh (fiktivnih seveda). Treba je bilo eno zbrisati ... hopla ... in tako se je zgodilo

drugače pa nimam slabih izkušenj s PMagicom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Dzonson ::

Seveda je tisto kar nastane na celotnem disku še vedno particija.
je pa precej drugače kreirano, kot če sam narediš particijo med instalacijo.
Še vedno boš imel več delov, ki jih v Windows seveda ne boš videl.
Razliko si oglej z Partition Magic programom pa ti bo vse jasno.


ahahahaha Izi ze dolgo se nisem tako nasmejal, kot ob tvojih res zelo smesnih postih. hehe eni ga pa res pihnete ja.

wildjoc, dam ti en nasvet in ta je, da poskusi cimprej pozabit vse kar si prebral od Izi-ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dzonson ()

mkonci ::

>:D

Izi ::

Đonson, me veseli, da sem ti polepšal dan :D

Z tem tvojim nasvetom si bo pa wildjoc res lahko veliko pomagal.
Če misliš da sem kaj napisal narobe pač napiši kaj se tebi zdi pravilno in pomožnosti dodaj kakšen link.
Nihče ni vseveden.
Nobene potrebe ni, da smetiš po tem forumu, če ne znaš pomagati.
Kaj pa tebe spravlja v smeh pa tukaj sigurno nikogar ne zanima.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji disk NTFS v FAT32 brez formatiranja!

Oddelek: Pomoč in nasveti
82894 (2747) eg0ist45
»

Računalnik ne bootne w winse

Oddelek: Pomoč in nasveti
71319 (1233) StratOS
»

Dve particiji iz ene?

Oddelek: Pomoč in nasveti
61245 (1136) gumby
»

moj trdi disk res trd!

Oddelek: Strojna oprema
131128 (944) Labsy
»

Disk 80 GB in particije

Oddelek: Pomoč in nasveti
131114 (816) ngc2392

Več podobnih tem