» »

Hlajenje za x2

Hlajenje za x2

dalmatino ::

Pozdravljeni,

imam vprasanje glede hlajenja.

skratka kupujem računalnik po komponentah. kupu sm amd 4400 X2 (dual-core), ati 1800xl, ati 800xl (v crossfire) disk 10.000obr, 1gb rama, 550w napajalnik... zdej pri nakupu ohisja mi pametni prodajalci svetujejo da mora tudi ohisje biti hudo, ces, da to treba fejst hladiti. da rabim pravi prepih, skoraj klimo!!! nekaj v klasi thermaltakea in podobno.

zdej vas sprasujem a je to res?! sej majo graficni in procesor svoje hladilnike, tudi maticna ma ventilator. kaj ce mi potem neko glasno ohisje z petimi dodatnimi hladilniki? jst nocem met svetlece in glasne mashine z miljon luck. sej jo rabim samo na avdio-video obdelavo (no pa se mau COD2) :)

svetujte, pa prosim OBJEKTIVNO!

Dejancek ::

Če si imel/imaš denar za tako močan komp in hudo ohišje je potem smotrno kupit vodno hlajenje a ne ;)

dalmatino ::

Sej se gre prau za to! A GA RES POTREBUJEM!!! a prilozeni ventilatorji ne zadoscajo? zakaj pa pol sploh obstajajo. jst ne rabim plexia in vode not. skatla je skrita. sej ni problem denarja, ampak hocem racionalno in optimalno zrihtat masino katera bo delala z cim manj hrupa. ne mislim nc navijati in se z racunalnikom igrati. enostavno, kupim in spilam! brez piz*arij! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dalmatino ()

Dejancek ::

A res potrebuješ Mercedesa, ko ravno enako na cilj te pripelje Yugo ?! ;)

Stvar odločitve je in to osebne, sam ko greš 1x na vodno je težko da boš še kdaj prišel nazaj na zračno.

Venti bi znali tud hladit bp mašino, sam jaz sem pristaš tišine in zato imam vodno.

Kdo pa je reku da rabiš plexi zato da bi imel vodno, tud to ti ni potrebno, saj tud ti pri avtu nimaš prozorne haube, da gledaš vodni sistem hlajenja pri avtu...

Get the point ;)

bajker ::

Catch se skriva v tistem "...bo delala z cim manj hrupa". Hladilniki, ki ponavadi pridejo zraven, niso ravno biser hlajenja in tihosti. Nekako zadeva dela, a je ponavadi precej glasna. Če jo hočeš utišat, rabiš tišje vente, tišji venti ponavadi manj pihajo, zato rabiš boljši hladilnik. Da se vse skupaj v redu hladi, rabiš še dobro prevetreno kišto. Pri video obdelavi trpijo diski. Da bolj zanesljivo delajo, jih je dobro hladiti, torej rabiš tudi aktivno hlajenje diskov.
Suma je taka, da dobro ohišje rabiš, ker je osnova za vse ostalo. Ohišja kasneje verjetno ne boš šel menjat. Potem daj not komponente, kot so. Če ti zadeva ne bo ustrezala (temperatura, hrup), potem pač menjaš hladilnike. Vodno po mojem mnenju v osnovi ni potrebno, ker lahko tudi z zračnim dosežeš zelo dobre rezultate, še vedno pa ga v dobro ohišje lahko vgradiš pozneje. Ker praviš, da keš ni problem, si oglej kišto Cooler Master Stacker, ki je prvovrstna, cena pa tam okoli 45kSit.

dalmatino ::

z plexiem sm hotu povedat da nisam prisatas navijanja in custom ohisji. hocem samo tisto kar tovarna predpisuje in nc drugega. ce kupim mercedes in nima klime, hocem takega :)

skratka. komponente majo svoje hladilne sisteme. a je nujno da mam ohisje z dodatnim hlajenjem da hladi in vrti kr prazen zrak znotraj samega sebe?! mislim da je to odvec in ni potrebe po "preseravanju". zdej pa naj odgovori kaki strucko ki se spozna, zakaj je (ce sploh) to potrebno.
moje mjenje je da ohisje ne rabi hlajenje ker se ne segreva!

dalmatino ::

Bajker hvala lepa, a zdej pa moj odgovor. catch "cim tisjega" je v tem da pustim "stock" in ne delam nic "custom". Skratka. Komponente katere majo svoje hlajenje so ze v tovarni preizkusene in zadostacjo osnovnem namenu (brez navijanja). Hrup katerega oddajajo je za mene sprejemljiv ker je to optimalno. Ampak nocem si delati dodatnega hrupa z dodatnimi ventilatorji od ohisja. V tem je catch.

predlagano ohisje ma spet dodatne ventilatorje! ZAKAJ! a danes ni vec kupiti navadnega ohisja brez dodatkov. samo pleh! pa cetudi je bele barve ali desktop, me ne zanima. tudi USB vticnic ne rabim spredaj!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dalmatino ()

AndrewSmith ::

Sej fora hudih ohisij je ta da so kvalitetno narjena(ne prenasajo tolko
vibracij z diskov in ventov po ohisju),iz debelejse plocevine in dosti
boljse izolirana od cheap ohisij.
Ce ne mras luck in raznih vizualnih scen si oglej Antec Sonata II.Res da je malo drag,ampak je
vreden tega denarja glede na to da je odlicno narjen in ma ze vgrajen njihov odlicen napajalec.
Venti v ohisju pa niso zato da hladijo ohisje,ampak da hladijo komponente oz.
dovajajo svez zrak(vent spredaj) in odvajajo segret zrak(vent zadaj).
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Zgodovina sprememb…

sid911 ::

moje mjenje je da ohisje ne rabi hlajenje ker se ne segreva

ohišje res da ne rabi halenja ampk nek pretok zraka pa le mora bit v njem, ker drugače ti kaj dosti niti priloženi hladilniki strojne opreme ne bodo pomagali. skratka čim boljša je prezračenost ohišja tem boljše ti hladijo hladilniki.

moj nasvet je da si kupi kako ohiošje ki ima vgrajena dva 12cm venta, kakega TT SVikinga npr
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Mirč ::

chiftec bo dovolj 15 k brez napajalnika pa 12cm ventilator kvaliteten na izhodu pa si rešil,lp
link

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mirč ()

dalmatino ::

Hvala AndrewSmith. Ohisje je za razmisliti. Zal ma napajalnik, jst mam pa svojega ze doma in sicer 550W ker ga rabim zaradi komponent (2xATI). A ce se dolocim za njega, potem ti podarim napajalnik iz ohisja. Resno.

dalmatino ::

sid911: lepo razlozeno, vsaj v teoriji je tako, verjetno tudi v praksi, ampak a mislis da proizvajalec (recimo ATI) za svojo kartico ni dal ventilatorja kateri dobro hladi tudi v primeru ko ohisje ni dovolj prezracevano? sej v navodilih nikjer ne pise kaksno ohisje priporocajo, oz. zahtevajo. to pomeni da so mislili tudi na to da je ohisje lahko brez ventilatorjev, tudi malo (ne mid-tower ali vecje) in da bo zadeva se vedno hladila zadostno. poleg tega mislim da se te kartice niti ne segrevajo prevec.

mirč: to je ohisje! enostavno (grdo) in za pod mizo super. gre v ozji krog.

Mirč ::

napisal si brez ustreznih lučk itd...,ki jih ta nimaaa.
lp

AndrewSmith ::

Ja,in ta 550W je verjetno LC Power kateri ima nativno moc 350W in Antecovemu
ne pride niti do kolen.Lih zaradi teh komponent rabis kvaliteten napajalec,ker
pri audio-video obdelavi se komponente vec ur pod obremenitvijo in ce nap. kj
klecne.....khm khm.....jovo na novo :D
Zato je tudi ohisje pomemben del sistema,ker mora optimalno prezracevat notranjost ohisja da se nebi vse skuhalo.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Mirč ::

kaj ti pomaga ohišje za 40k, če pa ni pol ustreznih ventilatorjev na ustreznih mestih. Če imaš lc power 550W pa res nevem ali se norca delaš iz komponent ali kaj.
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mirč ()

AndrewSmith ::

Ohisje je za razmisliti. Zal ma napajalnik, jst mam pa svojega ze doma in sicer 550W ker ga rabim zaradi komponent (2xATI). A ce se dolocim za njega, potem ti podarim napajalnik iz ohisja. Resno.

Ti vzami to ohisje in pusti napajalec na miru ker je super napajalec.Unga LC-ja(ce je
LC) pa prodaj.
Lahko si pa kakega Lian Li-ja pogledas ki so mislim da se boljsi,
ampak Antec je vec kot dovolj,sploh pa glede na to da je v ceni vstet napajalnik
ki sam stane sigurno cez 20k sit.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Zgodovina sprememb…

Spock83 ::

Off topic: Kaj uporabljaš za video sistem? Adobe ali Liquid Edition ali kaj tretjega?

veteran ::

moje mjenje je da ohisje ne rabi hlajenje ker se ne segreva!

Uhh. Enostavno povedano, vroč zrak je treba odvest iz ohišja, sicer se bodo komponente pregrevale. Za tvojo konfiguracijo je minimum ohišje, ki ima spredaj in zadaj 12cm ventilator! Pa okrogle, lepo urejene kable, obvezno. A boš vzel takega za 10 jurjev ali pa za 50 jurjev, je pa stvar okusa. Lučke in šara so seveda odveč, prepih pa mora biti, ker toplota ne bo šla v nič....

sej v navodilih nikjer ne pise kaksno ohisje priporocajo, oz. zahtevajo. to pomeni da so mislili tudi na to da je ohisje lahko brez ventilatorjev, tudi malo (ne mid-tower ali vecje)

Wrong! Poglej na amd.com

Še navaden sempron, nenavit, se pregreva, če crkne ventilator na ohišju. Ti bi pa tole gnal brez ventilatorjev. Optimist. :-)

dalmatino ::

Lepo povedano fantje. najbolj mi se dopade pojasnilo "da je treba vroc zrak odvest iz ohisja" ce je to res, potem res kupim ohisje katero je za to primerno. ampak PRIMERNO, ne nekaj kar je pretirano. 1 ali 2 ventilatorja? kaksne velikosti?

Kar se tice napajalnika: TAGAN TG-580-U22 580W max, 550W konstantna obremenitev. in mislim da nakup ni zgresen. kupujem racunalnik, pocasi, racionalno in se prej okrog vsega pozanimam. kako vidite tudi okoli samega ohisja. vsaka komponenta ma svoje zakaj.

video editing pa je adobe premier pro, ulead media studio pro, pinnacle, in veliko kompresije H.264.


Pa hvala za vase odgovore.

Mirč ::

lian li itak najlepša ohišja
lp

Mirč ::


bajker ::

catch "cim tisjega" je v tem da pustim "stock" in ne delam nic "custom

Zelo wrong!!
Stock ventilatorji so "optimizirani" na ceno in ne na zmogljivost. Zmogljiv hladilnik bi precej podražil procesor.
Pri grafikah je običajno podobno, le nekatere redke firme dajo gor kak boljši in tišji hladilnik, recimo Leadtek ali Asus.
Zakaj misliš da je ponudba custom hladilnikov tako velika?


najbolj mi se dopade pojasnilo "da je treba vroc zrak odvest iz ohisja"
Hm, kaj pa si pričakoval, da se zgodi z vročim zrakom v ohišju? Emigrira v Kanado ali kaj? :D

dalmatino ::

bajker:
meni je vazno da zadeva dela. in z stock hladilnikom to tudi bo, ne mores pa reci da ni optimizirano na zmogljivost. zmogljivost katera je tovarnisko napisana za doloceno komponento bo taka z navadnim ventilatorjem in kot tako sem je kupu. ce bi bilo priporocljivo navijati bi to ze naredili v tovarni in dodali boljsi ventilator. poleg tega pri kartici ali cpu-u za 100ksit je sigurno dober ventilator. ponudba custom hladilnih delov je samo za tiste ki navijajo in davek na budale.

kar se pa tice zraka iz ohisja, ta ne bo "emigriral" iz ohisja, ampak bo iztopil ven in prispel hladnejsi (osnove fizike) tudi brez dodatnih ventilatorjev, sej ohisje ni hermeticno zaprto!

DominusSLO ::

lol kaj pa pol sprašuješ, če si tako pameten...

dalmatino ::

DominusSLO: tuki se ne delam pametnega, ampak povem kako razmisljam, ti pa si ocitno pristas "hudih" custom racunalnikov. jst tega ne potrebujem in me samo zanima dober razlog zakaj naj bi meu ohisje z dodatnim(i) ventilatorji.

sid911 ::

nihče te ne sili v nakup ohišja z ventilatorji. povedali smo ti samo svoje mnenje in ti priporočali ohišje z venti. če pa tebi nisi všeč pa jih ne kupuj.

mislim pa da je bil razlog za nakup ohišja z dodatnimi ventilatorji že nekajkrat naveden

končna odločitev pa je tvoja
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

DominusSLO ::

Let me explain :|
Odvajanje toplote, ki ga zmorejo hladilniki, je odvisno od razlike temperatur(temp hladilnika in temp zraka). Vsa toplota iz procesorjev,čipov,diskov itd. gre direkt v ohišje. Verjemi mi, da pasivno hlajeno ohišje ne zmore odvajati toliko vatov pri normalnih temperaturah. To pomeni, da se ti bo temp. v škatli dvignila na več kot 40°(če ne celo 50°), komponente v ohišju pa pregrevale(vse, ne samo proc in grafa), saj hladilniki na procesorjih veliko bolje opravijo svoje delo, če je okoliška temperatura okrog 25°, ne pa 40-50...

Mah nisem preveč lepo povedal, ampak lahko bi se kaj razumelo iz tega ;)

AndrewSmith ::

Kar se tice napajalnika: TAGAN TG-580-U22 580W max, 550W konstantna obremenitev. in mislim da nakup ni zgresen. kupujem racunalnik, pocasi, racionalno in se prej okrog vsega pozanimam. kako vidite tudi okoli samega ohisja. vsaka komponenta ma svoje zakaj.

No,to pa je napajalnik.Pol pa res ne bos rabu unga napajalca in ga komot prodas za
kakih 20k sit.Ohisje pa le vzami ker ti ne bo zal nikoli.Tega Anteca sem mislu jst vzet prav zato ker ni kicast,ma zmogljiv napajalnik,je pa vseeno tako dobro izdelano in poskrbljeno za vsako malenkost,edino kar pogresam je montaza diskov na gumice.Ne bom pa ga kupu ker si ga bom raje sam izdelal.
Glede na to da si kupu Raptorje na 10000 obratov ti ga pa sploh priporocam,ker so tej
diski glasni in vroci.Ohisje ma ze en 120mm vent zadaj in moznost dodatnega 120mm venta
ki ga montiras pred diske da jih lepo hladi.Ce se diski pregrevajo pa lahko pozabis na
dolgo zivljensko dobo in to velja za vecino komponent,za diske pa sploh.
Aja pa se to.Sam imam neko cheap ohisje in ko sem komp razstavu me je slabo ko sem
vidu kako je narjeno,res.Vzamem obe stranice dol in se ze maja kot da je pijan :'( :'( :'(
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Mirč ::

ti nimaš pojma dalmatino kupil si diske z 10.000rpm pa nebi tega hladil,kar je najbolj pomembno,očitno še nisi videl strežnikov, kako je tam poskrbljeno.Toploto je potrebno odvajat.

lp

BogyX ::

X2 4400+ načeloma ni prblematičen - nekaj pod 90W naj bi oddajal, tako da tudi priložen hladilnik bo opravljal delo, če ne misliš navijat.

Kje si ga sploh dobil - ga nisem še na nobenem ceniku zasledil (mislim na AMD X2 4400+). Sam kupujem enakega in pa grafiko 7800GT, ker ne rabim več (že to je za 3D Modeliranje v strojništvu trenutno preveč).

Odločitev okrog hlajenja je pač v tem, kako tiho želiš ohišje.
Doma imam AMD 64 3000, 1,5GRAM, 2x 250G SATA, X800gto, MB ASUS A8N sli - vse hlajeno pasivno. Edino napajalnik ima 14cm ventilator in na ohišje sem dal en 12cm ventilator, ki ga krmari regler na osnovni plošči (vključen v CPU fan in v biopsih nastavljena cilna temperatura 80°C, tako da se vključi samo pod obremenitvijo). Temperatura pri obremenitvah (testih, igrah,...) pride v ohišju do 35°C, diski na 39°C, CPU 38°C in grafa 65°C.

Sistem ni nesličen, ampak tak itak noben ni - daleč najglasnejši so diski, potem pa ventilator na napajalniku. Kišta je 1m od glave na mizi in sploh ne moti.

Pred časom sem imel diske, ki so se malo bol greli in sem dodal 80x80 mm ventilator na 7V napajanje da je pihal po njih - pomaga za cca 15°C.




Lp
Bogdan

AndrewSmith ::

BogyX 4400X2 mas tu za 142.900 sit.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

dalmatino ::

Lepo! oprostite fantje mogoce sem vas res malo sprovociral, a sm hotu cem vec uporabnih odgovorov in konkretnih razlogov. Nisem glih taki bebec kot ste mogoce dobili obcutek.
kar se pa prococesorja tice nabavu sm ga v miamiu na sluzbeni poti. isto graficno. drugace se pa splaca kupavati prek spleta (compusa in bestbuy sta dalec najcenejsa). tudi postinina ne pride veliko. cene katero so na spletnih straneh so z ameriskim davkom, tako da ti tisto odbijejo, tukaj pa placas nas davek, a je vseeno cenejse kot pri nas. potuje 3-5 dni.

AMD #1

AMD #2

Ndrej ::

Dalmatino, imam podoben sistem kot ti in tudi sam ne rabim nobenih dodatnih lučk, plexijev, ipd. Svetujem ti da ne kupiš ravno najcenejše ohišje, ampak za recimo 10-15k (brez napajalnika) dobiš že dosti bolj kvalitetna. Notri pa daj dva ventilatorja. Enega na sprednjo stran spodaj, ki ti bo pihal v ohišje, drugega pa zadaj zgoraj ki bo ven pihal. Mislim da je to optimalno in še ne ustvarja preveč dodatne glasnosti. Jaz sem dal 9cm ventilatorja, saj je bila zadaj in spredaj luknja (oz. mrežica) ravno tako velika. Lahko daš tudi 12cm, ki bo tišje, ampak itak ti bosta procesor in grafična preglasila ostale ventilatorje.

Je pa pametno notri v ohišje dati dodatne ventilatorje, ker kakor so ti že drugi rekli, mora vroči zrak nekam iti.

Mirč ::


bajker ::

No, samo še tole:

poleg tega pri kartici ali cpu-u za 100ksit je sigurno dober ventilator.

Prek kratkim sem za server v službi kupil Opterona 250 (2.4GHz), ki pride čez 100 jurjev. Zraven je bil enak stock hladilnik, kot na recimo Sempronu ali AMD64, torej Al z, mislim, 8x1.5 cm ventom. Zadeva se v zelo dobro prezračeni kišti (CM Stacker) obnaša bolj tako-tako, na idlu je tam okoli 55° na diodi, na loadu pa preko 65°, kar je po za moj filing preveč. To je bil le kratek test, kako pa je pri obremenitvi 24/7, pa še ne vem. Ker bi zadevo rad imel zanesljivo, zato razmišljam v kakem Thermalrightu. Pa je zadeva dana gor tako, kot mora biti, odstranil sem termalni trakec in dal gor AS5.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novo ohišje in hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
617315 (5724) solatko
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10030352 (28397) kuglvinkl
»

Tih in zmogljiv računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
142448 (2206) bate
»

Kako izvesti pasivno hlajenje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
62625 (2625) Keyser Soze
»

Vodno ali zračno za P4? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
835452 (4364) mimax

Več podobnih tem