» »

Napačen bios :(

Napačen bios :(

king22 ::

Pozdravljeni!

Imam problem glede flešanja biosa.Osnovna plošča je bila flešana z napačnim fajlom in sedaj računalnik ne deluje.
Ko ga prižgem se prižge ventilator za cpu, disketnik in zapiska čudno.
Iskal sem na forumu rešitev pa nič uspeha :(

Enkrat sem nekaj bral da se da to naredit kar z disketo (kako nimam pojma).KO sedaj dam disketo v sistem jo takoj prepozna pri vklopu in melje.
Po mojem,če bi bili na disketi pravi fajli bi šlo...

Plošča je mal starejša in nima dvojnega biosa (backupa).

Sedaj kako narediti zagonsko disketo, da bo zagnal program za flešat in poflešal.
Na monitorju ni nič in tipkovnica ne deluje.

Prosim za kakršenkoli nasvet!

Hvala
LP

urbecar ::

Poglej pod "hot flash". Tudi na ST je kar nekaj tem o takih problemih.

king22 ::

Kaj pa je ST ?

boss-tech ::

slo-tech ;)
http://tovornik.info

Azrael ::

Aha, že spet. Dobro, da imam ta link pod priljubljenimi.

Klik
Nekoč je bil Slo-tech.

king22 ::

Hvala za te odgovore!

Problem je da ne znam narediti zagonske diskete s pravim autoexec.bat .
V XP-jih sem naredil zagonsko disketo in izbrisal vse kar piše v autoexec.bat.
Noter sem napisal:

-----------
@ECHO OFF

awdflash.exe 6AIA4A27.BIN /py/sn/f/cc/r
-----------
To sem naredil priblično po navodilih...
A je to prav??
NA disketi sta še program za flešanje in fleš file.

KO je disketa v pc-ju samo enkrat zapiska na začetku,nato prebere disketo za 3-4sekunde in nato 4× zapiska.
Zgleda disketo zazna,ampak ne zažene flešanja.

LP

Azrael ::

Programov awdflash.exe je več verzij, zato uporabi tisto verzijo s katero si zamočil stvar, ker preverjeno dela (vem zelo zlobno zveni:D ). Disketnik je vredu? Reševalna verzija flash datoteke (.bin) je prava?

Če to vse štima, potem pojdi po teh korakih:

Za začetek iz autoexec.bat vrži ven vse razen ukaza :
awdflash.exe 6AIA4A27.BIN /py/sn/f/cc/r
Najbolje, da ta ukaz samo copy-paste z beležnico (notepad) shraniš na disketo kot autoexec.bat in s tem povoziš obstoječo.

Preveri še, če se ime .bin in .exe datoteke na tej disketi 100% ujema z zapisanim v autoexec.bat .

Če še vedno ne gre preveri ali je disketa sploh v redu, scandisk ali podobni programi.

Ali (to je lahko nevarno, če ne boš upošteval navodil!), testiraj disketo na delujočem računalniku. Najprej v autoexec.bat dodaj ukaz rem:
rem awdflash.exe 6AIA4A27.BIN /py/sn/f/cc/r
Tako boš preprečil avtomatičen zagon flash programa. V nasprotnem boš zaflashal še ta računalnik!

Nato računalnik zaženi s to disketo (first boot device v BIOSu mora biti disketnik) in če boš po nekaj časa škripanja disketnika prišel do ukaznega poziva A:\ potem so sistemske datoteke v redu. Nato natipkaj:
awdflash /?
in se ti bodo izpisali vsi možni parametri tega programa. Možno je, da katerega od naštetih parametrov (py/sn/f/cc/r) ta verzija awdflash.exe ne pozna in javi napako in ne gre dalje. Minimalno za flash na slepo rabiš ukaza/py /sn

Poročaj.
Nekoč je bil Slo-tech.

king22 ::

Res hvala za takšna navodila.
Sem naredil disketo ampak je še zmeraj isto :(.
Zgleda ni mogoče to narediti preko diskete.Najbrž bo zadnja opcija,da vzamem čip ven in ga nesem sprogramirat.
Razmišljal sem tudi da bi mogoče mogel prestavit kak jumper,da je bios zaščiten za flešanje ??
Ampak nevem ker jumper je,ker nimam MANUALA za to ploščo in knjigice tudi ne.
Na netu sem ga iskal pa ga ni.
Tudi fleš sem komi našel,sej bogve če deluje ta fleš.

Azrael ::

BIOS vsekakor ni zaščiten pred pisanjem, če bi bil, sedaj te teme nebi bilo. Imam občutek, da stare delujoče verzije BIOSa nimaš več?

Za začetek malo graje.

Ti si [vstavi poljubno], pa brez zamere. Kako upaš flashat BIOS, če ne poizvajalca in tipa plošče ne veš? Brez teh bistvenih podatkov niti hot flash ni mogoč. Moraš se zavedati, da praktično noben BIOS ni prenosljiv na drug model ali samo že drugo revizijo plošče. No ampak, ker zadeva še vedno hoče disketo, ni še vse izgubljeno.

Tako, sedaj gremo lahko naprej.

Najprej je nujno treba ugotoviti tip plošče. Nekaj čarati na slepo srečo nima smisla.

Oznaka plošče 99.999...% je, samo najti jo moraš:

- poglej med PCI/ISA/AGP sloti, če je kje kakšen napis, ki se ne sklada z ostalimi na plošči,
- poglej, če so kakšne nalepke na slotih s kakšnimi oznakami,
- poglej na vogalih, čle je kje kakšna številka, mogoče kombinirana s črkami,

Če kaj najdeš, vtipkaj to v Google, in preglej prvih 10 zadetkov, če govorijo o kakšni matični plošči. Če je govora, samo še preveri ali gre za isti Socket, chipset in če štima še to potem si zmagal.

Ali, če imaš možnost fotografiraj to ploščo in sliko objavi tukaj, mogoče bo kdo že po videzu ugotovil model.

Ko bo tip plošče znan, potem bo vse skupaj zelo enostavno najti, manual, delujoč BIOS in flash program, če le firma ni propadla in izginila brez sledu.
Nekoč je bil Slo-tech.

king22 ::

Vem ker model je plošča,sem pozabil omeniti.
Je Chaintech 6AIA4.
Vse kar sem našel od flešov je na tej strani:

http://www.chaintech.com.tw:8008/DL/6xM...

Na uradni strani ni ničesar o tej plošči.Sem tudi pisal na Support in ni nič odgovora.

Manuala pa ni.VSe sem preiskal in nič sreče.

Azrael ::

To je mnogo bolje.:))

Manual snemi tukaj (brez skrbi je v angleškem jeziku).

Razpakiraj exe nekam na disk in poglej sliko plošče v prvem pdf filetku, če štima. Gre za Socket 370 ploščo z VIA chipsetom 1xAGP, 2xPCI, 1xISA, 1xAMR (ali nekaj takega). Toliko, da sem ziher, da nisem falil.

Če nisem dokraja zabluzil, imaš ISA slot. Če daš noter neko ISA grafiko, se ti ni treba mučiti na slepo, ISA grafike delajo v teh primerih. Vsekakor pa populi ven vse druge kartice in odklopi IDE enote, ker včasih to onemogoči reševanje.

Naprej, po podatkih iz manuala gre za Award BIOS verzije 6, letnik 1999 ali 2000, torej bi bil ustrezen program Awdflash verzije 7.70, klik.

To bi bilo to, rabiš še frišno disketo, jo naredi sistemsko, lahko tudi s pomočjo te strani. Kakšen DOS 6.xx ali Win 98 bo OK.

Preglej s kakšnim file managerjem to disketo in izbriši vse razen:

msdos.sys
io.sys
command.com

Prvi dve datoteki sta skriti datoteki! in z default nastavitvami Raziskovalca nista vidni. Te 3 datoteke so vse kar rabiš za DOS, ki dela z diskete..

Posnemi gor še program za flash in bin datoteko.

Če nimaš ISA grafike ustvari ustrezeno datoteko autoexec.bat, drugače boš pač flashal tako, da boš sproti gledal na monitor in sledil navodilom.

Stestiraj to disketo z scandiskom in če ni napak jo vstavi v disketnik onesposobljenega računalnika...

...in stvar mora štimati, razen če ni disketnik tudi zanič.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

king22 ::

Car si Azrael glede tvoje pomoči.
Hvala za manual je pravi.

Stvar sem naredil tako kot si rekel in nisem rešil problema :(
Še vedno samo nahitro prečita in nato 4×zapiska...to je vse kar naredi.
Disketnik je 100% brezhibe in stestiran drugje.

Na netu sem bral glede te ISA grafike kot priporočaš in je žal nimam :(,
Probal pa jo bom nekje kupiti ali si sposoditi.Mogoče pa bo potem bolje ko bom kaj videl ;).
To je še res pomoje zadnja možnost.

Res hvala za tako pomoč.

LP

dav ::

kako se naredi rezervni bios ( Win xp ) za tak primer, če nadgradnja ne uspe ?
se lahko naredi iz win ali moraš iti v dos na c:
kateri ukazi v dosu ?

Spajky ::

Disketo se naredi/popravi - Autoexec z Notepadom v temle ... za "slepo flashanje" če FD popraska na začetku po priklopu kompa ...


@ dav: backUp starega biosa ni treba delat, če ga lahko dobiš/skineš na uradni strani prej za vsak slučaj. (itak če se flash za*ebe, maš trenutno skoraj mrtev komp in rabiš druzga za pripravit si zadeve na novo
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

dav ::

ta flas bios velja za vse matične plošče ?

Azrael ::

To v zipu je DOS zagonska disketa. Program za flash in bin datoteko moraš dodati sam in temu primerno ažurirati autoexec.bat. Drugače je gor tudi readme.txt v katerem je to razloženo.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Narobe flashan bios na Asus CUSL2-C Black Pearl

Oddelek: Pomoč in nasveti
221950 (1625) SkIDiver
»

Zaflashan bios na ASUS bordu

Oddelek: Pomoč in nasveti
71279 (1077) Voluhar
»

Šla plata ob updatu biosa?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141432 (1085) ru7
»

FAILED flashanje biosa

Oddelek: Pomoč in nasveti
111100 (845) andrejc
»

bios down

Oddelek: Pomoč in nasveti
91063 (935) jfk

Več podobnih tem