» »

Deljenje megabitov

Deljenje megabitov

premak ::

Pozdravljeni,

V stanovanju nas je 5 studentov, ki nameravamo vzeti t-2 paket 20/10 mb. Povezavo bi si radi razdelili na 3 x 3/1 mb in 2 x 5,5/3,5 mb --upam, da to razumete :D --
Ker bomo imeli dva stacionarna racunalnika in 3 prenosnike, smo se odlocili, da vzamemo enega od brezzicnih + zicnih routerjev.
Problem je, kako si razdeliti teh 20 mb neenakomerno. Je to mozno nastaviti v routerju oz kateri routerji to podpirajo? Zanima me tudi, na kaksen nacin bi router to naredil, preko portov, ali preko IP-jev? Preko portov bi namrec lahko nastavljali le zicno povezane racunalnike. Ce se to lahko nastavi preko IP-jev, je mozno nastaviti staticni IP prenosnika?

Ce to ni mozno, bi to lahko uredili z NetLimiterjem ali kakim podobnim programom?

Najlepsa hvala za odgovor

bastadu ::

Omejevanje povezave podpira naprimer Linksys WRT54G... Drugače pa je najenostavneje z NetLimiterjem če ste sami poznani in se boste lahko dogovorili...

premak ::

Aha, ta router smo tako in tako gledali.

Se vedno pa me zanima, na kaksen nacin lahko router omeji povezavo, preko IP-jev, ali preko portov, glede na to, da je brezzicen.
Problem je, da bi te omejitve moral nastavljati vsakic, ko bi se brezzicno povezali na router, ne?
Prosim za se kaksen komentar.

TRIROG ::

ja zdej najprej ti morm povedat ta omejevanje povezave ni glih tko zlo bleščeče kot si vi zamišljate, za kej tazga bote moral ponu8cat ksn namenski strežnik ki bo to počel namesto vas ... sicer WRT54g ma to opcijo ampak kok deluje ... bl ne ko ja ...

naprej ... ce bote omejeval po IPjih pol enostavno v DHCP server na WRTju upises MAC adresse vseh adapretjev ki bojo povezani gor na WRTja, in vsakemu vnaprej določiš statični IP, pol pa res nimas blemov ce vsakemu IPju omejih dostop ...

ampak kot sem rekel razmislite res o alternativi ksn linux router pa pol za njim stoji WRT... sicer pa ne vem zakaj ne morte ce ste cimri se zment pa uporablat NETlimiterja na vsaki masini posebej, pa se manj tezav in stroškov bote mel ... al pa postavte eno masino na kateri bote vsi DLjal ...pa pol na uni das netlimiterja got ...

b ::

Brezveze je limitirat userje, ce je preostali del povezave neuporabljen. To je nekako tako, kot da bi ISP imel tako pipo naprej, kot jo imajo vsi userji (sesteto) do ISP-ja. Ne gre tako, ponavadi je vsaj 50:1 razmerje :)

Najverjetneje bo dovolj, da si vsak omeji p2p na neko primerno vrednost (recimo 1024 down, 256up), ostalo pa si delite, 99% casa linija itak ne bo polno zasedena, sploh ce bo zadeva delovala kjerkoli blizu obljubljenih 20/10.

Druga moznost pa je, da kadar linijo uporablja vec uporabnikov, poskrbis za to, da lahko podatke posiljajo/prejemajo enakomerno, ne pa da jo zafila samo eden. Tudi to se da z wrt54g in ne rabis posebej serverja z Linuxom, ker je na linksys-u linux. Samo ne da se nastavit preko web interfejsa. Vec o tem sem napisal v eni drugi temi, isci teme, v katerih sem v zadnjem casu sodeloval.

Tear_DR0P ::

mene pa zanima ena druga reč, pa je ne znam niti izrazit

dinamično dodeljevanje pasovne širine?
če je samo en user online, ma vso pasovno širino, če pride še en user, se med userjema pasovna širina smiselno razdeli
smiselno pomeni, da mora biti pasovna širina vedno maksimalno možno obremenjena, ne da se da zdej pasovna širina na pol, pol pa en browsa, drug pa leecha, in un ko leecha zasede ves svoj bandwidth, pa še mu mal zmanjka, drugi ma pa več kot 50% free

to samo preko linux routerja al je še kakšna druga možnost?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

zerox ::

Jaz osebno bi predlagal linux ali pa bsd gateway in pa kakšen traffic shaper. Tako namreč lahko skonfiguriraš omrežje tako, da ima vsak odjemalec zagotovljeno min. pasovno širino, ko vsak obremenjuje omrežje maksimalno oz popolnoma izkoriščeno linijo, če downloada npr le eden.

Če se ti ne da preveč ukvarjati z inštalacijo linuxa/bsdja... je zanimiva rešitev tudi mogoče m0n0wall

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zerox ()

zerox ::

Ups sem spregledal, da je b že napisal, da ima wrt54g qos. To je to, kar želiš, no ne vem pa, če dodeli vso pasovno širino enemu, če je drugi ne uporabljajo :). Malo pogooglaj ali pa povprašaj tiste, ki uporabljajo to

premak ::

Ja, saj verjetno se bomo odločili za Net limiter, vendar bo eden imel linux.
Obstaja mogoče alternativa NetLimiterju za Linux?

Hvala.

Kami ::

Če maš Linux za gateway (deli povezavo ostalim PC-jem) te ja.

Kakšen ipfw, iptables, cbq vgavnem izbira je vlka :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kami ()

shock ::

Jaz ti priporočam eno kišto (linux), ki je namenjena samo temu. Drugače brezveze se omejevat med sabo, kot je nekdo rekel, ker ne bo izkoriščena ostala neuporabljena pasovna širina. Mi v stnovanju imamo tako narejeno, da noben od nas nima niti enga p2p programa. Vse za nas skrbi ta naša linux kišta. Gor se laufa edonkey (eMule), bittorrent in Direct Connect. Vse laufa v enem programu in to je mldonkey, ki podpira multiprotokol p2p. Linux distribucija serverja je ClarkConnect. Mimogrede se da še naštimat upload in download limit, če že toliko želiš. Za več info kr vprašaj.

plavko61 ::

1. Dowloadaš Coyotelinux disk wizard in narediš zagonsko disketo (v windowsih).
2. Disketo vtakneš v en računalnik z dvema mrežnima karticama.
3. Preko HTTP vmesnika vklopiš WONDERSHAPER (enak princip kot vsak drug router)

PS:Povezava je dinamično deljena :)
Dvakrat preberi, nato pa blekni...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ip in port "snifanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
131689 (1416) detroit
»

QoS capable Linksys (wireless)?

Oddelek: Omrežja in internet
101618 (1453) buneech
»

Dva racunalnika v internet - NADZOR

Oddelek: Omrežja in internet
81309 (1141) SimplTech
»

Ruter, ki je uporeben tudi za P2P in torrent

Oddelek: Kaj kupiti
413678 (2400) pujsek_
»

KAko v brezžično mrežo spraviti 25 uporabnikov + ADSL

Oddelek: Kaj kupiti
261719 (1170) HellRaiseR

Več podobnih tem