» »

Vremensko vodena regulacija da ali ne

Vremensko vodena regulacija da ali ne

lalan ::

Lep pozdrav vsem skupaj.Sem pred investicijo 8prehod iz kurjenja na ELKO na zemeljski plin)
Ogreva se hiša (dve etaži po 60m2 in klet,kjer je kurilnica kamor bodo montirali en radijator,ker te peči ne oddajajo nič toplote).
V vsaki etaži je stanovanje.Spodaj starši,zgoraj moja družinica ( trije člani).V zgornji etaži so montirani termostatski ventili.
Podjetje,ki mi bo to saniralo,mi je predlagalo kondenzacijsko peč JUNKERS CERASMART 25kw.Potrebna bo predelava dimnika (sedaj šidel 20cm),hranilnik vode imam pa star 2 leti in naj bi bil še dober.
Zraven pa prostorski temperaturni tedenski regulator TR200.

Zanima me v bistvu, kam naj montiramo ta regulator.V navodilih regulatorja berem, da je namenjen za etažno ogrevanje do 80m2.Ali ga je po tej logiki sploh smiselno vgrajevati (ne vem če peč brez regulatorja sploh deluje)
Ali ima smisel investirati v vremensko vodeno regulacijo in kaj to pomeni.

Lahko razberete,da je kar nekaj vprašanj ampak bi mi sedaj lahko zelo pomagali.Vem pa da je dostikrat težko svetovati, ker se radiatorji dostikrat odpirajo po sistemu: uff me zebe, v sobi je pa 23 stopinj ali obratno.
Prosim za nasvete...
ATHLON 64 3200, 939DUAL,Ram DDR 2X 512 MB,gf 7600 gt,(120 GB, 7200 RPM),fiaGTR

zlobcek ::

Peč se lahko regulira na par različnih načinov. Prvi je brez vsega in na peči nastaviš, da naj se trikrat na dan zalaufa. Peč ti takrat vodo pogreje na 50 stopinj (oz. kar imaš pač nastavljeno na kotlu) in ti jo pošlje po bajti po vseh radiatorjih. Reguliraš pa pač s termostatskimi glavami kolikor lahko.

druga možnost je sobni temperaturni regulator. S tem nastaviš koliko hočeš imeti temperature v sobi, ki si jo izbral za referenčno in ti toliko drži. tedenski termostat verjetno pomeni, da lahko za vsak dan v tednu posebi nastaviš, kdaj in na koliko stopinj ti pogreje hišo. Te termostati, če so vsaj približno za kaj, ti omogočajo dva režima - dnevnega in nočnega. V drugem nastaviš, da ti ponoči hišo le varuje pred zmrzaljo (5 stop) ali pa nastaviš, da ti jo drži na 18 stopinj, kar je bolj ekonomično, saj ne s tem nimaš takih razlik med dnevno in nočno temperaturo. Voda iz peči pa je še vedno pogreta na tako temperaturo, kot jo nastaviš na peči.

Regulatorje (sobne termostate) se daje ponavadi v nižja nadstropja hiše v sobe, kjer se največ zadržujejo ljudje (ponavadi dnevne sobe). Če boš dal regulator navrh v stanovanje, boš imel pri sebi recimo 25 stop., spodaj jih bo pa zeblo (pri recimo 19 stop), ker termostat nebo vklopil peči, ker mu je dovolj toplo. Topli zrak se dviga.

Vremensko vodena regulacija deluje v odvisnosti od zunanje temperature. To pomeni, da ko zunanja temperatura pade pod določeno vrednost, ti zalaufa peč. Poleg tega ti (pri boljših izvedenkah kotlov) radiatorjev ne polni z recimo 50 stopinjami, ampak s temperaturo glede na zunanjo temperaturo. S tem peč večinoma dela z manjšimi močmi in manj časa. Take regulacije so bolj primerne za hiše, saj večinoma za dogrevanje ni potrebna vsa moč peči in še v praksi ti deluje manj časa. Seveda pa pride najbolj do izraza pri kondenzacijskih pečeh, ki so tudi bolj primerne za hiše.

Nekaj gradiva za prebrat lahko najdeš na www.isp.si v člankih. Karkol te zanima, tudi pokliči, saj se ukvarjajo s tem. In ti bojo bolš razložil.

LP Zlobček

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

lalan ::

Hvala za pojasnila.
Samo kakor razumem je tudi pri vremensko vodeni regulaciji termostat, ki je montiran v eni sobi (referenčni)?
ATHLON 64 3200, 939DUAL,Ram DDR 2X 512 MB,gf 7600 gt,(120 GB, 7200 RPM),fiaGTR

laguna ::

Jaz imam v novi zgrajeni hiši isto peč (kondezacijsko) in vremensko vodeno regulacijo TA211E in sem zelo zelo zadovoljen. Bistvo vremensko vodene regulacije je, da je pri nižji zunanji temperaturi voda v ogrevalnem krogu bolj segreta, pri višji pa manj ogreta. Pri tej regulaciji ne prihaja do velikih nihanj, res je, da mogoče peč deluje dalj časa, vendar pri manjši moči, kar pomeni npr. če primerjamo pri vožnji avtomobila vožnja 50, nato 120, pa spet 50 pa spet 120, ... torej neenakomerno vožnjo, in če bi vozili recimo vedno s povprečno hitrostjo 90 km/h, pa lahko predvidevamo, da je potem poraba manjša, kot pa pri neenakomerni vožnji. Za ilustracijo vam povem, da dve leti stara hiša, grajena s porothermom 30 cm, fasada demit 5 cm, in ogrevanju površine cca 160m2 v dveh etažah, na vseh radiatorjih termostatski ventili, brez sobnih termostatov, bojler 120 literski, je bila poraba plina v lanskem letu januar 2004 - januar 2005 cca 1400 m3 oz. v SIT cca 120.000 SIT. Glede na vse mislim, da se zunanja regulacija zelo izplača, saj že na sami zunanji regualciji lahko nastavimo nižjo nočno temperaturo. Glede na vse, govorim za čas pred dvema letoma, ko sem investiral v to regulacijo cca 12.000 sit, mislim da se mi je izplačala že v enem letu, če že ne prej.

Torej moj predlog, zunanja regulacija, na vseh readiatorjih termostatski ventili in brez centralnega termostata.

Lep pozdrav.
lagunaaaa

zlobcek ::

Tudi ob vremensko vodeni regulaciji imaš lahko nameščen sobni termostat, ni pa nujno.

1400m3 je pa zelo nizka poraba. Dobro izolirana hiša, ni kaj:)). Poznam tudi sam nekaj ljudi s starejšimi hišami, katerim se poraba ne dvigne nad 1500m3 na leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

lalan ::

Po več priporočilih in tudi vaših se odločam za TOLE vremensko vodeno regulacijo:

Kako pa je z sanitarno vodo?Na koliko stopinjah deluje pri kondenzacijskih kotlih?
Pravijo,da pri nižjih,samo ali ni po tem nevarnost za okužbo sistema, ker ni termične dezinfekcije, ki je pri temp nad 60 stopinj
ATHLON 64 3200, 939DUAL,Ram DDR 2X 512 MB,gf 7600 gt,(120 GB, 7200 RPM),fiaGTR

laguna ::

manc

Dobra izbira, tudi sam imam čisto kombinacijo torej CERASMART in TA211E. Glede iskoristka in porabe glej par postov nazaj. Ne vem od kod ideja, da se pri kondezacijskih kotlih ogreje sanitarna voda na manj stopinj? Ogrevalni krog se pri tej peči torej ali za v radiatorja ali v bojler ogreje na 88 C, tako da se lahko teoretično segreje voda do 88 C, vendar je temperatura vode nad 65 C nepotrebna in tudi nevarna. Res pa je, da je izkoristek kondezacijeks peči pri ogrevalnem krogu 88 C pod 100 %, kar pa ne drži za nižjo temperaturo ogrevalnega kroga, ko je pri 40/30 C izkoritek 109 % (DIN 4702/8). Glede sobnega termostata pa le toliko; ja res ga lahko imaš, vendar vedi, če je ta nameščen npr. v dnevni sobi (kar ponavadi je), potem ko se ta soba ogreje na nastavljeno temperaturo, se ugasne tudi peč, torej v primeru, da imaš še v sobi kamin ali mnogo obiskovalcev, se ta prostor hitro ogreje, ogret bo na nastavljeno temperaturo, vendar pa nastane problem pri ostalih prostorih, ki ostanejo HLADNI. Zato sem se jaz odločil samo za termostatske ventile, tako da je celo hiša ogreta glede na nastavljene termostatke ventile, torej vse sobe ogrete kot imam nastavljeno, tako da vpliv ljudi v dnevni sobi ne vpliva na temperatura ostalih prostorov. Kot sem rekel, sem zelo zadovoljen s to kombinacijo peči in regulacije, tako da vem, da ob dobri nastavitvi peči, vremenske regulacije, termostatskih ventilov se da doseč taka poraba kot je moje in to ob zelo velikem ugodju v hiši (toplo stanovanje brez skokov temperature ter pokanja v radiatorjih - problem predvsem pri klasičnem gretju). Peč CERASMART ima na sami peči dva gumba za regulacijo temperature v ogrevalnem krogu, torej levi je za radiatorje ali talno gretje (ki se kombinira s zunanjo regulacijo), na tem gumbu se nastavi max temp. v ogrevalnem krogu (pri -15C zunanje temperature), minimalna temperatura v ogr. krogu pa se nastavi na sami regulaciji TA211E (pri zunanji temp + 20 C), po mojem za naše kraje in dobro izoliranohišo zadostuje nastavitev min 25 -30 C, max pri štirki torej okrog 58 - 62 C. Nastavitev temperature pa se doseže z desnim gumbom na sami peči.

Svetujem pa ti še, da si na to peč dokupiš še stikalno uro DT2 (cena med 10 in 15.000), s katero si nastaviš dnevno/nočni krog ogrevanja, ter vklop in izklop gretja bojlerja (npr. podnevi, ko rabiš vročo vodo vklopiš, ponoči, ko pa ne rabiš vročo vodo pa izklopiš).

Lep pozdrav
lagunaaaa

lalan ::

Thx za nasvete.Torej nastaviš dnevno nočni režim ogrevanja na ta211,režim sanitarne vode pa na DT2.
ATHLON 64 3200, 939DUAL,Ram DDR 2X 512 MB,gf 7600 gt,(120 GB, 7200 RPM),fiaGTR

laguna ::

manc

Ne, na TA211e nastaviš krivuljo temperature obtočne vode za radiatorje oz. na ta211 nastaviš, kdaj se bo peč popolnoma izklopila, npr. pri zunanji temp. 18 C, nastaviš minimalno temperaturo za krogotok za radiatorje (npr. med 22 in 28 C) pri zunanji temperaturi +20, ter za koliko bo znižana temperatura krogotoka v nočnem režimu , to pomeni znižanje temperature za 4 C na TE211 eno stopinjo nižjo temperaturo v prostoru, tako da je priporočljivo nastaviti za cca 20 -25 C nižjo vrednost na TA 211, če pa je hiša dobro izolirana pa dat na zvezdico (brez dogrevanja, vsaj se v nočnem režimu pri najhujšem mrazu prostor ne ohladi za več kot 4 - 5 C). Max temperaturo krogotoka se nastavlja na samem gumbu na peči (levi gumb) in pomeni temperaturo krogotoka pri pri zunanji temperaturi - 15C, ostale vrednosti krogotoka za radiatorje pri različnih zunanjih temperaturah pa se izračuna iz min/max vrednosti (kot krivulja). Dnevno nočno tarifo (on/off) pa se za oboje, tako za ogrevanje kot za vodo se nastavlja na DT2, to je dvokanalna ura, specialno predvidena za te kotle, tako da se dnevno nočni tok za ogrevalni krog radiatorjev določi na kanalu ena, on/off za ogrevanje vode pa na drugem kanalu.

LP
lagunaaaa

sese12 ::

Mene pa pri vsem tem zanima, koliko se v eni sezoni privarčuje v % pri kurjavi kurilno olje - zemeljski plin? Kake izkušnje imate tisti, ki ste torej šli s kurilnega olja na zemeljski plin ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Talno gretje in kurjenje na drva

Oddelek: Loža
336714 (5569) Daniel
»

Software za design centralnega ogrevanja ipd...

Oddelek: Programska oprema
354064 (2791) Lukzii
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821288 (13133) vinetu
»

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5142442 (41577) jozuaj450
»

Plinski kondenzacijski kotel_glasnost in nastavitve

Oddelek: Loža
1812738 (12487) Dr.S

Več podobnih tem