» »

Računalnik se prižge, slike ni...

Računalnik se prižge, slike ni...

lukanium ::

En zlo zoprn problem za diagnosticirat...

Par dni nazaj se mi je zgodilo, da prižgem računalnik, ki je začel normalno ropotat, slike na monitorju pa ni bilo od nikoder.

Naredil oz. preizkusil sem naslednje:
- zamenjal grafično s svojo staro: ni rešilo problema
- resetiral bios: če bi mogoče bilo kaj zaradi overclockanosti... sicer pa imam svojega tbreda že 2 leti zmerno navitega in nikoli ni bilo nobenih problemov (temp. nonstop od 40-45 st.) - ni rešilo problema
- izklopil oba CD/DVD pogona, če bi morda kaj bilo z napajalnikom... čeprav vem, da ne ne porabita kaj dosti, sploh ko sta nedejavna. - ni rešilo problema

Po milijon restartih kr neakrat zadeva začne ponovno delovati. Meni nič jasno, samo se nisem ravno sekiral... samo da spet dela. No, mine par dni in včeraj se vse skupaj ponovi... Ponovno sem ponovil par že opravljenih 'manevrov' in seveda nič ni pomagalo. Imam Epoxovo 8K9A2+ plato, ki ima LED zaslonček, ki kaže raznorazne diagnostične POST kode. Vsakič je kazal kodo FF, za katero v priročniku piše, da pomeni Boot attempt... To mi je ful čudno, ker pri vsakem zagonu po zvoku in delovanju diska zveni tako, kot da se normalno zaganja... Drugače pa tale FF koda lahko pomeni tudi sledeče:
1. slabo/napačno vstavljen BIOS čip (to lahko izključimo...)
2. napačen BIOS update (tudi to ni možno)
3. Mainboard problem (mater, to pa je huda razlaga ;) ... to je na žalost seveda možno)
4. Add-on card inserted incorrectly (ni mi čist jasno, kaj mislijo s tole add-on kartico, ampak že zelo dolgo nisem ničesar dodal v comp)

To je to. Prosim za mnjenje, kaj pri hudiču je narobe. Sam mislim, da sta dve možnosti:
- probleme ima napajalnik
- nekaj je crknilo na matični plošči (to se mi zdi na žalost bolj verjetno)

Še osnovni podatki o mašini: torej plata je Epox K9A2+, TbredB 2400+ (TT Volcano), 2*256 no name RAM, WD 80GB, Radeon 9500Pro, NEC DVD pekač in Teac CD pekač, TV tuner. Če sem kaj pozabil, me opomnite.

Prosim za čimveč idej o izvoru problema in tudi o tem, kako bi na čim lažji način diagnosticiral problematično komponento.
Hvala!
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Duhec ::

Kot si že sam nakazal.
Vituelno preveri kondenzatorje, ki so na osnovni plošči, tam okoli MOSFETov, da niso čudno napihnjeni ali celo spustili kaj.Če so na uč OK, potem izklopi tudi disk (poleg CD/DVD...), flopi in TVtuner, da je poraba čim manjša ter zmeničo imej samo po eno ram
palčko. Če ob tako minimalni porabi le štaarta , potem menjaj napakjalnik, ki ga očitno večje breme zmeša.

lukanium ::

Duhec, hvala za mnenje! Izkazalo se je, da imaš prav. Sem pregledal točno tiste kondenzatorje in glej ga hudirja, vsi so zgoraj malce bolj zaobljeni kot ostali, za nameček pa je na vrhovih tudi malo rumenkaste snovi... En je fuč tudi v bližini sistemskega čipa. ;(

Prekleti Epox! In to bi naj bila neka luxuzna plata. 2 leti in pol je zdržala.

Samo še eno vprašanje, preden se vržem v nakup druge plate. To se 'normalno' dogaja platam? In ali je možno, da je za to sokriv tudi napajalnik?

Še enkrat hvala.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

maxsustar ::

Men se je to zgodilo pri gigabyte plati, ko sm zamenjou staro graficno z ati 9550. Kuj k sm prklopu je delalo brezhibno, ko sm komp cez noc ugasnu ga hocm zutri przgt pa monitor u stand by ostalo je pa delalo normalno. Po stotih resetih spet slika, po izklopu compa, naslednic spet stand by. Pogledu sm plato in isto vidu oksidirane kondenzatorje. Mogu sm kupt novo plato. Napajalnik ni biu kriv ker ga mam se zj, pa od tega je ze en let.

Zgodovina sprememb…

suse80 ::

Zakaj pa rabiš sliko?

Saj računalnik dela, tudi če ti ne vidiš slike...

Ok, hecam se,
zgleda da je to problem pri nekaterih platah, meni se je pri plošči istega proizvajalca zgodilo isto. samo, da je kondenzatorje dobesedno razgnalo. ...


Po moje nekvaliteten material...
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

Wox ::

Problem potrošniške družbe v kateri živimo. Glavno da se proda, kdo še jebe kvaliteto.
Commodore 64

lukanium ::

Evo mene nazaj... :(

Danes dobil drugo plato, dam not in ISTO! ;((
Očitno bom moral it k nekomu sprobat procesor in za vsak slučaj še grafično. Kaj mislite? Kaj je najbolj verjetno (še) fuč? Procesor? Mogoče vseeno napajalnik?

Naj gre vse v tri p...!;(
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Kr_Edn ::

Možno je, da je tudi procesor. Sam sem imel podoben problem pred tednom dni. Menjal baterijo na plošči (CMOS battery low), nič. Kupil novo grafično, nič. Odklopil vse pogone razen disketnika, nič. Priklopil stari CRT monitor (prej sem preizkušal nov LCD), nič. Plata piska 5X, pa nato še 3X. Zamenjal procesor - zadeva deluje.

Divjak ::

Kero tv kartico maš in kako dolgo?!

Jest mam isti problem, če v pci vtaknem avermedia tv kartico. Sej nism lih ekspert, ampak ko jo dam ven, zadeva špila. 8-O Je pa zanimivo, da na prejšnjem računalniku (ibm netvista 933) teh težav ni bilo!!? Aja zdej je abit nf7 in athlon 1.7

Za proabt je:D

lukanium ::

Divjak: imam Winfast TV2000 XP Expert in dela ok že več kot pol leta.

Drugače pa sem včeraj bil pri kolegu in ugotovil, da je fuč tudi procesor. Očitno je šlo k hudiču oboje hkrati. ;(

Za popiz***!
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matična ali grafična fuč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517872 (6618) solatko
»

Crkno PC (kaj je hin?)

Oddelek: Strojna oprema
252597 (2065) smile-
»

Težave pri na novo sestavljenem računalniku.

Oddelek: Pomoč in nasveti
491850 (1313) Dominik91
»

Nasvet glede potencialno skurjene mamaplate (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
608423 (7082) Pyr0Beast
»

Zagon računalnika, ekran se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4312073 (11460) k0lar

Več podobnih tem