» »

Poligraf

Poligraf

Backup22 ::

Čudno vprašanje, ampak vseeno...

Torej kako bi naredil "amaterski" poligraf? 0:)
//

mtosev ::

Brez veze, ker lahko poligraf laže.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Avenger ::

Preber si kakšno knjigo o psihologiji laganja...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Backup22 ::

Avanger good point!

Zanima me tut iz tehničnega vidika... problem je, ker mora vse skupaj bit zelo občutljivo/drago... etc..
//

#000000 ::

Pred leti so v kje pa drugje kot v US prodajal en detektor ki naj bi po glasu oz. nihanju njegove frekvence ugotovil ali človek laže, fora pa je bla da je bil velik en tolk ko škatla cigaret če ne še manjši, in si ga lahko uporablju tudi preko telefona, ipd. gor je mel ene tri ledice kere so neki žmigale in ti povedale če gre za lažnjivega kljukca ali ne :D bom za foro pobrsku nekje sem imel celo napisan internetni naslov.

Nejc Pintar ::

Conrad prodaja neki na osnovi potenja, okrog 7k mislim da stane
Lahko je biti prvi, če si edini!

perci ::

Ali kdo laže ali ne poligraf ne more ugotoviti sam. Rabi met še dovolj usposobljeno osebo, ki zna brat zadeve z njega in reakcije osebka in vse ostale okoliščine vračunat v forumulo. Ko vse te parametre upoštevaš, se zelo redko lahko zgodi, da oseba prelisiči detektor laži.

Recimo ti mtosev, sem prepričan, da ga ne bi uspel prelisičiti.

whatever ::

Se spomnim, da je kdo drug kot MacGyver v eni epizodi naredu nekaj takega:D
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

#000000 ::

Evo enga

Osumljeni bi v primeru, da ga dobi na laži reku da ga serje operater :D BTW detektor je samo psihična fora, ker če si kej kriv se ga boš jasno hotu izognit, in si avtomatsko še bolj sumljiv, če pa greš ti ene par ur perejo mozak, da je detektor pokazu da lažeš. In če si bolj prestrašene sorte (se policije bojiš na splošno) pa te je itak brez veze prikljapljat gor, ker pomojem hoče une cagarje kr potrgat tok skačejo. :D LP

perci ::

Aja, pa se nekaj. Zdi se mi, kot da si nekateri tule predstavljate, kot da poligraf zapiska ali pa nekam označi, da se je nekdo zlagal. Ni tko. In poligraf ne laze. Razen, ce je pokvarjen.

#000000 ::

sej verjetno tole ni letel name ampak vseen. :D
Jest točno vem kako zgleda in sem ga ob eni šansi tud sprobal, oz so ga sprobal, (pa ne da sem bil osumljen niti ne kot policaj) Svoje cajte pa je bil baje daleč najboljši operater g. Florjanc J. LP

aja še tole, če bi takat bil osumljenec bi me dobil, ker dejansko me je dobu na laži, oz. testu s katerim vsakič preverijo če poligraf deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

perci ::

Ni letel nate...drugac pa to kar si napisal glede laganja policije, da so te dobil na lazi, ceprav te dejasnko niso...je nezakonito.

steev ::

Jap, ˝dokazi˝ s poligrafom se ne morejo uporabiti na sodišču.
:|

#000000 ::

Ja sej je v bistvu nezakonito veliko stvari kere policija vsakodnevno prakticira, npr. če policista tokom kontrole prometa, vprašaš po njegovih podatkih boš doživel vse prej kot da ti bo podatke dal, pa naprimer ko hodijo po mladoletne in mlajše polnoletne osebe na dom, bi moral osebi takoj ko jo pač "povabijo na razgovor na PP" povedat v vezi česa se bo ta "prostovoljni pogovor odvijal"

Če pa jih kak mulo ali starš vpraša zakaj in kako, pa mu rečejo neki se imamo za poment, sej on že ve :D Če pa bi še mulo uprašu pa je odgovor "že 60 let isti" se bomo tam pogovoril.

No nazadnje pa je tud nezakonito ko tazga mulčka prpelejo na postajo in ga zaprejo v "govorilnico" kar je malo polepšano pridržanje oz. že skoraj pripor saj se oseba ne more prosto gibat je pač zaklenjeno, pa vezalke pas cigarete vžigalnik ven ipd. vse to je u stvari že orank čez pooblastila.

Sej če si vabljen na razgovor lahko v katerem koli momentu ustaneš in vprašaš "ali mi je odvzeta prostost ? in če je odgovor Da ti morjo takoj povedat česa si osumljen in obvestiti P. Sodnika" če pa je odgovor NE pa lahko mirno odkorakaš od tam.

Da o raznih klicanjih zagovornokov kateri ti mimogrede prpada tud če si ga ne morš plačat "ampak samo od točke DA dalje" No to je samo ene par cvetk iz prakse kera se dogaja, čeprav pravijo da je tega zanemarljivo malo. Tega ni malo, ampak je malo pritožb, ker se folk ne upa bunit.

Uff kr dobr sm zabluzil. :D Policijske metode so pač policijske sej vemo da morilci ali lopovi ne bodo priznal svojih grehov, če jih bodo vljudno zaprosili naj to storijo.

In še tole Poligraf je fina zadeva, 'skoraj' vedno pokaže resnico in če se zmoti pri krivemu to ni tolko hudo, dost hujš je če se zmoti pri nedožnemu, zato tud polcaji forsirajo da sem med testom tudi psihično pritiska na človeka, pač da bi bli bolj sigurni da se niso zmotil, kar je uredu, zna pa biti sila neprijetno. (s poligrafom naj bi pri nas izločevali nedolžne in ne dokazovali krivdo) LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

mtosev ::

@perci

Če bi malo TV gledal bi slišal da ljudima kateri so živčni pa nelažejo pokaže detektor da lažejo.
Detektor meri pulz, hitrost bitja srca,...

En primer: Enemu so rekli da ga bojo vprašali intimno vpšanje pa je takoj detektor začel kazat da laže sploh pa ga niso vprašali. Če bi ga tudi če bi resnico govoril bi pokazal da laže.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Utk ::

mtosev, če ga niso nič vprašali ni moglo pokazat da laže. Operaterja, vsaj dobrega, to ne bi zavelo. Če bi ga potem kaj res vprašali.

perci ::

pa je takoj detektor začel kazat da laže sploh pa ga niso vprašali
Ti pa res tumpaš tja neki v tri krasne. Poligraf ne pokaže ali nekdo laže ali ne. Ti je to jasno?

Šele na podlagi podatkov, ki jih poligraf da, lahko usposobljena oseba, ugotovi ali nekdo laže ali ne.

Na kratko povedano, poligrafa ne moreš pretentat, pretentaš lahko samo tistega, ki sedi za njim.

Če bi malo TV gledal bi slišal da ljudima kateri so živčni pa nelažejo pokaže detektor da lažejo.
Človek gleda enkrat Basic Instinct in misli, da obvlada zadevo. Jao :\.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

mtosev ::

@perci

Na Discovery-ju je blo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kuglvinkl ::

Nekateri smo bili v sklopu izobraževanja deležni prezentacije delovanja poligrafa (v živo). Če sem je bil deležen jaz, jo je bil perci 99.9999 % (lahko, da je takrat bil strašno bolan ;) + misliš, da sva zastonj tajna policaja?. In to je nekaj drugega kot pa TV. Al ne?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

siegmund ::

OK, mtosev, glej. Discovery je fajn program, ampak vse mu pa ni za verjet.
And now for something completely different...

nurmaln ::

@backup22

Ker noben razen Perci-ja zaenkrat ni povedal nič koristnega sam tko na kratko.


Telo se v normalnih razmerah odziva na nek način, v stresnih situacijah pa rahlo drugače (lahko se poveča utrip, potenje, spremeni dihanje).

Poligraf sam po sebi ni detektor laži ampak samo sklop razlinih merilcev fizioloških lastnosti. Sem spada naprimer merilec krvnega pritiska in utripa, dihanja, električne prevodnosti kože (potenje), tona glasu in ostalih.
Poligraf vse te podatke zbira in riše grafe na list papirja, izkušena oseba pa osebi katero testira postavlja vprašanja. Najprej postavlja vprašanja za katera ve da bo oseba povedala po pravici, nato pa še razna vprašanja, ki za preizkušano osebo predstavljajo neko stresno situacijo. Tako tisti ki vodi postopek dobi vzorec fizioloških odzivov, nato pa v razgovoru primerja odzive s temi vzorci in poizkuša ugotoviti kdaj oseba laže.

Če bi želel sam izdelati poligraf si naberi več različnih naprav ki lahko v real-time spremljajo navedene lastnosti in po navedenem postopku naprej.

Backup22 ::

Hvala vsem topic/offtopic odgovorom!

Sej sem vedel kaj je poligraf... v bistvu me je zanimalo, če se ga kako "nardit"...

Hvala še 1×, LP
//

Backup22 ::

Aja zanima me, če se da kje v Sloveniji ali "sosedah" it testirat na poligraf (seveda z usposobljeno osebo). V USA stane med 700$ in 1100$ (v povprečju traja okoli 3-4h)... Obstaja kaj takega v SLO?
//

mtosev ::

Aja zanima me, če se da kje v Sloveniji ali "sosedah" it testirat na poligraf (seveda z usposobljeno osebo).

Zakaj to rabiš?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Backup22 ::

Osebne stvari...
//

BigWhale ::

Patoloski laznivci bi z lahkoto pretentali poligraf. Samo potem tisti, ki bere poligraf zelo verjetno pogrunta, da je oseba patoloski laznivec, pa ji itak nic ne verjame... ;)

Backup22 ::

:D

Ne res... se da it kam to testirat? (cena ni vazna) Hodi kdo na PF?
//

#000000 ::

Backup22 kje bi prišel do testiranja s poligrafom, hja enga imajo v Ljubljani in enega se mi zdi da v mariboru. Eventuelno pa nej bi bil še kakšen na kaki psihiatriji, jih je pa zato tolk malo ker se to ne uporablja vsak dan 'za vsako tatvinico' se pač ne gre gor, pa tudi večina jih test odkloni 'ker ga lahko' pomojem boš najlažje prišel do tega če poznaš kakega kriminalista al pa greš na kak dan odprtih vrat, seveda tja kjer ga imajo.

Zdej me niti ne zanima iz kakih osebnih razlogov bi se podvrgel testu, mislim pa da kakih blagodejnih in terapevtskih učinkov nima. Edino če bi ga rad probal prelisičiti, ampak to je v primeru da greš probat če ti bo operater najdu eno laž, zaradi katere s ti ne bo v življenju nič spremenilo, malo drugače kot če ti grozi kaj jest vem, recimo 30 let aresta v drugem primeru je pomojem za operateja ležje razbrat kdaj lažeš saj se telo zardi situacije dosti bolje 'drugače odziva' kar pa je težko (skoraj nemogoče) kontrolirat.

No zgleda pa tkole, okoli prsi ti dajo eno tako cevko v kateri je en senzor ki meri dihanje, potem ti na roko dajo neki podobnega merilcu krvnega tlaka, na desno dlan ti dajo nekako plastiko v keri sta dve kovinski ploščici kateri merita prevodnost kože (potenje), in na prst tko kot v bolnici tisto ščipalko.

edit-preden se začne resnično testiranje ti da listek na keterem je napisanih 9 različnih dvomestnih številk in eno moraš tko da en ne vidi obkrožit in si jo zapomnit, nakar daš listek v žep in te proklopi na poligraf, in po 10 minutah ti pove točno tisto cifro kero si obkrožu. To je kakor test da se prepričaš da aparat deluje.

No in potem se začne intervju, opereter ti reče da moraš na vsako vprašanje kero ti postavi odgovoriti z NE oz nikalno, nakar te sprašuje vse sorte vprašanj od čisto navadnih do kriminalnih, in obratno "ali ste va zadnjem tednu storil kakšno kaznivo dejanje- ali ste v zadnjem mesecu storili kakšno kaznivo dejanje, ali ste v zadnjem mesecu karkoli ukradli - koga ubili itd.

In tako za začetek ene dve uri, in potem kake pol urce pavze ko se malo pogovori z osebo, in ti pove da po razultatih kere je mašina dala, si storilec prev ti ipd. valjda potem oseba ker ni kriva popizdi in mu ni jasno kaj se dogaja al je to mora, al splošna zarota proti njemu, in še marsikaj druzga in pol se mu 'kao' ponudi da lahko test ponovijo kjer ga spet dve urci matrajo, in na koncu se naj bi vedlo ali laže ali ne.

Se pa baje dogajajo take smešne situacije 'pri nedolžnih da je za crknt od smeha' tko da mora bit ekipa kr uigrana 'med testom postavlja uprašanja samo operater in nikogar drugega ni v sobi' poligraf in operater pa se nahajata za tvojim hrbtom tko da jih ne vidiš.

Tko nekako gre ta zadeva če si pa tolk želiš sprobat zadevo pa nared kako pizdarijo :D in pol predvidevam da bi lahko prišel na vrsto. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Backup22 ::

#000000 hvala za izčpen komentar!

Ne, nebi ga rad prelisičil... Drgač pa gre re za neko stvar, kjer je zelo pomembno ugotoviti kdo laže...
//

aljazh ::

V najdi.si vpiši "poligraf" in med sponzoriranimi povezavami boš našel link do neke agencije, ki opravlja poligrafska testiranja.

Sicer pa naj še sam ponovim:

Poligrafa ni mogoče prelisičiti. Lahko le zavedeš poligrafista. In za kakovostno poligrafsko testiranje rabi poligrafist precej časa za priprave. Pri k.d. je na primer zelo koristno, če si tudi poligrafist ogleda kraj storitve k.d. Kajti njega bodo zanimale podrobnosti, ki za kriminaliste v predkazenskem postopku morda sploh niso pomembne.

Po vsakem testiranju se mora poligrafist pogovoriti s testirancem. Šele po tem interpretira rezultate. Prav tako se s testirancem pogovori že pred samim testom, mu razloži delovanje naprave, testiranec lahko tudi kaj vpraša,... vse to, da bi se testiranec čim počutil čim bolj udobno. Testiranec praviloma sedi na udobnem fotelju, obrnjen proti enobarvni steni, poligrafist je za njegovim hrbtom.

Poleg analognih obstajajo tudi digitalni poligrafi, kjer se podatki s senzorjev preko vmesnika prenašajo v računalnik.

itak37 ::

Obstaja en PC program Stress Analyzer al neki podobnega, ki spremlja govor in na podlagi tega ti pokaze ali oseba laze (je vznemirjena). Rabis pa mikrofon. Sigurno pa ni tko zanesljiv kot poligraf, ki meri precej stvari.

LP

Backup22 ::

Hvala! Sem nasel Detektivsko agencijo RAF, ki se ukvarja tudi s tem. Poslal sem jim mail in cakam na informacije...
//

#000000 ::

Sicer ni nič narobe, ampak kokr sem slučajno bral na strani od mladine, v zadnjem času v sloveniji niti policija največkrat nima pravega kadra Beri članek v mladini 'he že sam naslov je taprav' ker ponavad take in podobne agencije so na meji med šarlatanstvom.

Kar poglej s čim vse se ukvarjajo 'od iskanja dolžnokov (to imajo verjetno najraje-največ keša) do vročanja sodne pošte, itd. do bajaličarstva :D

Jest bi na tvojem mestu premislil, ker če boš plaču nekomu ki niti ni usposobljen za tako delo (če bi bil- Bi delal drugje ?) boš še naprej v dvomih, pa še ob denar boš, 'verjetno ob dosti $$$)

No to je samo moje mnenje o teh ti. privatnih detektivih, in podobnih napol legalnih tičih-službah. LP

Backup22 ::

Črna barva => imaš prav. Če nebo napredka k resnici bomo verjetno šli v tujino...

Pri nas sem dobil mail od Detektivske agencije RAF:

Spoštovani !



Poligrafsko testiranje v okviru detektivske dejavnosti je mogoče opraviti le v zvezi področij, ki se tičejo detektivske dejavnosti, to pa je vse, kar ne spada v delovna področja kakega od državnih organov. Iz tega so izvzeta področja, ki nimajo poštenega namena. Na testiranje mora biti oseba pripravljena oditi prostovoljno, brez pritiska, groženj, vpliva nedovoljenih sredstev ali kdor je bolan, utrujen ali v duševnem stanju, ko ne more normalno funkcionirati.



Cena testiranja za eno osebo je 120.000,00 SIT + 20 % ddv. Za termin se je potrebno predhodno dogovoriti, ker mora strokovnjak pripraviti ustrezen program preizkusa. Preizkus traja 3 – 4 ure.



Za več informacij nas pokličite ali se oglasite pri nas.



Detektivi RaF


Cene v tujini so skoraj enake... Je res drago, ampak včasih je resnica pomombnejša kot kos papirja, ki mu pravimo denar...

Še 1× hvala za tvoj trud!
//

Tic ::

12 koščkov papirja ;) +20% vsakega koščka še zraven

Pa srečno!
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

BigWhale ::

> Poligrafa ni mogoče prelisičiti.

Ja... Res je. ;) To je nekako tako, kot bi hotel prelisiciti merilec srcnega utripa... :P

Ampak, se mi zdi, da gre bolj za semantiko. Pretentati poligraf, je pac iti skozi test, kjer ti kljub temu, da se lazes povedo, da govoris resnico. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

aljazh ::

Kar veliko ljudi, v pogovoru s katerimi je beseda nanesla na poligraf, je mislila, da poligraf (kot naprava) dejansko pokaže ali nekdo laže ali ne. Torej, da po njihovo lahko pretentaš napravo.

#000000 ::

Backup22

Hm dajat 120.000 sit za nekaj česar ne moreš niti upoabit na sodišču, škoda keša. Ti se lepo posluži, stare preverjene 'še iz titovih časov' in zelo uspešne metode. Na list papirja si napiši natančno tisto kar ti je oseba-e že povedala o zadevi. Enako ob priliki zahtevaj tudi od te 'oseb-e' in zadevo primerjaj analiziraj. Za teh 120 čukov po glavi za detektor pa si rajši privošči kake dobre počitnice. LP

Če ne veš kako bi uspešno izvedu tak podvig :D PM

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Poligrafsko testiranje

Oddelek: Loža
305473 (4485) perci
»

Tresenje kamere omogoča identifikacijo snemalca

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3811718 (7647) technolog
»

detektor laži

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203507 (2784) rezator
»

trenutek resnice...pa Jonas

Oddelek: Loža
303977 (2617) Gandalfar
»

Ameriško ministrstvo za obrambo želi razvoj nevidnega detektorja laži

Oddelek: Novice / Varnost
153835 (3064) BigWhale

Več podobnih tem