» »

Kronično pomanjkanje naravoslovno-tehničnega kadra v Sloveniji

Kronično pomanjkanje naravoslovno-tehničnega kadra v Sloveniji

1
2
3 4

Loki ::

fakulteta dobi denar na podlagi stevila vpisanih (po novem _baje_ diplomantov). zato se ne cuditi urejenosti FDV.

drejc ::

true, true
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

drejc ::

Tko bom reku glede naravoslovja... tolk kot znaš tolk veljaš.

Po izkušnjah lahko recimo že s programiranjem (brez certifikatov) v višjih letnikih služiš >1000 sit / h, če pa prplezaš iz plačevanja na uro na plačevanje na projekt pa še parkrat več / h. Mal EU pa si projekte povrebas pa zmagas. Jasno mors bit prpravlen na permanentno učenje veliko bolj kot družboslovci, ker kle ni prodajanja megle (čeprav se ponekod prodajajo ppt slajdi in ne produkti sami, zaradi česar kvaliteta pada).

Tkoaltko se mi zdi da keš naravoslovcem leži predvsem v programiranju/simuliranju, veliki dnarji se pa obračajo freelancerjem ali lastnikom majhnih firm, ki jih na koncu kupi al konkurenca al pa se veča z nakupom drugih majhnih firm.

Začetek (nekaj let) razvojnika v velikem podjetju z cca. 180k plače pa spet ni tko slab. Izkušnje ti pri prestopu na nasledn šiht pomeni lahko še več kot diploma.

Par nasvetov, ki sem jih fasal in mi še niso odpovedal:
-bodite nepogrešljivi
-cinkajte za povišico vedno
-ne se bat menjat službe
-naučte se prodajat tut sebe (artikulacija, izgled), ne sam znanje ki ga posedujete
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

B_Marley ::

fakulteta dobi denar na podlagi stevila vpisanih (po novem _baje_ diplomantov). zato se ne cuditi urejenosti FDV.

to ze...hotel sem pac povedat da naravoslovne pa dobijo vec na vsakega studenta...zdaj komu se bolj izplača pa si ne upam sodit, ceprav si mislim :D
She is electric. Can i be electric too?

BluPhenix ::

B_marley: v veliko laboratorijih si na naravoslovnih fakultetah priskrbijo sami opremo. Na FE recimo funkcionira veliko laboratorijev tudi tržno ne le raziskovalno. Med letom pač speljejo določene projekte, ki jih naroči kakšno tuje ali naše podjetje, pokasirajo in se tako precej lepo sami vzdržujejo. Nekaj laboratorijev je tudi takih, ki sploh ne bi rabili dodatnih finančnih virov, ker so popolnoma avtonomni. Glede opreme na faksih pa ... več moderne opreme imata FDV in Pravo, kot FE, vsaj kar se je za študij rabi, tukaj mislim tudi razne projektorje in podobno. Pri nas je bolj bogo, res, da potrebuješ za vaje nekaj opreme, vendar tisto, kar se potrebuje izključno za vaje (ne za raziskovalno delo) ni tako velik strošek.

BigWhale ::

Potem najvec denarja dobivajo ekonomske fakultete? Adijo svet...

Kmalu bom naredil nacrt, kako lahko prezivimo z manj kot polovico ekonomistov, ostala polovica gre pa delat v rudnik. Ali pa nadzorovat cepitev atomov v krskem.... Bo vec koristi... :P

CWIZO ::

drejc: tole glede sluzenja v visjih letnikih. To govoris za studentsko delo?
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Tear_DR0P ::

heh BW, glede na izgled ekonomske fkultete bi lahko reaktor tja postavl :))
jst sam upam da bojo pr nas dejansko naredl eno uskladitev podnube s povpraševanjem, kar se tiče izobrazbe, pa da se bodo začela podjetja in šole povezovat - ne pa da mi kolega k dela na mobitelu reče da če bi našu nekoga ki bi v nulo obvaldu C in Javo bi mu takoj šiht zrihtu (no sej mogoče sam premal plačajo)
poleg tega mi grejo direktorji ki pridejo direkt iz faksa dost na kurac - dozdej sem sicer sam prek študenta delu in sem take ponavad v pizdo poslal - težijo sto na uro s svojimi nekimi napiflanimi ekonomskimi forami in ožemajo delavce, s čemer delajo samo škodo v podjetjih - no tud en kup nešolanih direktorjev je takih, delu je neki na računalniškem faksu, pa mu ni ratal in je firmo ofnu, zdej se pa nad bivšimi sošolci izživlja
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Phil ::

@CWIZO: Istratel sodeluje z Siemens-om (beri: Siemens outsoursa v Istratel). Tista hvala s visokimi plačami in nagradami je pa tko tko - nepredvidljivo.
Smo mi na FRI-ju pa let nazaj imeli nekaj podobnega, le da se nam je hvalil direktor Hermes softlaba. Zdaj kolikor vem tudi nimajo preveč rožnato tam...

Glede preveč družboslovcev: IMO vse te trume ljudi, ki so vpisujejo tja potiho računajo da bodo že nekako, saj vendarle predstavljajo večino. Zvita (uspešna) taktika IMO. Saj dejansko se res prej ali slej vsi porazgubijo po nekih uradih....
Če je to za državo dobro ali ne je pa že druga tema.
LP

dr.J ::

malo za nazaj:

BluPhenix: pod "gimanzijec" sem mislil vse srednješolce . Vseeno, s katere šole. Odkar je matura, vprašajo po številu točk in ne po pedigreju.

Kar se pa hi-tech firm tiče, naštej tiste, ki kotirajo na borzi.

drejc ::

@CWIZO:
Za siemensov del osnovna plača razvijalca po diplomi znaša 180k< neto brez dodatkov, pa do 220k, odvisn pod kakega šefa padeš in kako se izpogajaš. To je za redno zaposlitev takoj po diplomi. Iskratelov razvojni del iskratela (funny) so pa baje malenkost višje.

Osnovna plača je glede na senioriteto in teženje za plezanje po plačilnih razredih. Minibossi razvojnih oddelkov imajo tam >700k bruto, a je tja težko prilezti takoj (mest je malo), sploh pa za ta del rabiš druge (organizacijske in strokovne) vrline od razvojnih.

Taprav keš v telu je v marketingu, ki je vsaj tako velik kot razvojni. Kar nekaj razvojnikov je migriral tja, je pa tam izjemno večja variabla, tko da maš loh tut manj, še posebi v zdejšnih časih, ko prodaja TDMov upada, z IP softswitchi se pa še neve kaj pa kako.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

poweroff ::

Hm, na FDV ne rabijo samo papirja. Pojdi v kaksno tujo knjiznico koliko literature imajo tam. Druzboslovje rabi veliko literature, podatkovnih zbirk, FDV pa tudi kaksen softwer za statisticno analizo. Da ne govorimo o tem, da je zbiranje v druzboslovju podatkov drago...

Ce studente ucis anketiranja, je fino kaj izvesti tudi v praksi, ne?
sudo poweroff

drejc ::

Da ne govorimo o tem, da se laboratoriji naravoslovnih faksov opremljajo večinoma z sponzorskimi sredstvi in da je ta kes naravno porazdeljen po faksih. Prioriteto pri pogači imajo pa logično bolj zasedeni faksi.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

CWIZO ::

no se mi je zdel, da ni tok pinky kokr je model hotu prestavit. Al pa take place dejansko so, vendar po nekaj letih dela za njih. Sam mene niti ne veseli prevec, da bi v Iskri ali cem podobnem delu.

aja nisi mi odgovoril na vprasanje:)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

drejc ::

@CWIZO: je dost bl pinky kot v ostalih primerlyivih firmah. Tut kaka nagrada pade vsak kvatr, pa ce te zanima orenk potujes po svetu pa iz dnevnic pokasiras se eno placo mesecno. Velik folka je migriral iz tela in se vrnil nazaj (ponavad na boljsa mesta), cist tko za info.

A vprasanje glede studentskega dela? Mislm da se tut kle ostali strinjajo da je povprečna študentska programerska postavka od 1000, če si dober pa od 1500. Loh pa recimo delaš kake predstavitvene pejđe, ki ti skupaj vzamejo kakih 10h dela alescuzamen, pa kasiraš 50 kekov, t.j. 5k/h.

Sam znajdt se morš pa ne bit rt. Dnar leži po tleh v IT, dobesedno. Problem je, ker je večina folka v tej branži (in splošno) preveč lazy (ponosni na diplomo in 5 letni švic) in znajo samo bentit čez kapitalizem in slabe plače, čeprav niti enega niti drugega ne štekajo čist dobr. Treba je znat prodajat sebe in svoje znanje. Sad but true.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

CWIZO ::

Ja jest grem dele v prvi letnik faksa in mam razpon postavke od 1k do 2.5k (odvisno od ferme).
Sam to je studentsko delo. Jest sem te hotu prasat k si reku da v visjem letniku zasluzjo nevem kok. TO me zanima ce si mislu da s studentskim delom ali so redno zaposleni.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

TribesMan ::

Iskratel za vas ni dovolj trdno stoječe podjetje? Ni vse kar je bila včasih Iskra propadlo... Je še veliko firm ki izhajajo iz iskre ki poslujejo zelo vredu.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

drejc ::

Studentsko delo.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

CWIZO ::

Hja no sej prawm jest grem dele v prvi letnik faksa, pa vec sluzim. Tko da pomoje se da tut takrat kej vec zasluzt k 180k, sploh s studentskim delom. No je pa res da govorim za programiranje, kako je z deli ki jih kot student elektrotehnike lahko delas nevem.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Daedalus ::

Probelm bo ratal pol, ko boš mel diplomo, pa bojo drugi študentje služili mnogo, ti pa nič>:D (socialna podpora ™ )
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

CWIZO ::

Ja to je pa "lepota" redne zaposlitve. Sam sej ne bom sam jest tak:D
Itq je pa jasno, da ce hoces met kes mors met svoj biznis, razen ce si res en direktor nevem kere ferme...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

poweroff ::

Hja, koliko je vpisa na kakšen faks,je pa odvisno tudi od fakultete kakšen informativni dan znan arediti in koliko se promovira v javnosti.

Jebiga, tudi tukaj je potreben management...
sudo poweroff

drejc ::

CWIZO:
ce si na zacetku s faksom rajs dve let drgn za super ocene , pa bos 100% prsu (bos povabljen) na kak institut, kjer bos mesu luft za 1500/h.

Se neki, da pa delas ko zamorc tekom faksa zato da mas vec ko 180k/mesec je pa neumnost. Rajs preganji punce pa se nalivi al pa športej.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

CWIZO ::

To mam tut namen, da ko bom sel na faks bom cas za delo prilagodil faksu in ne obratno.
Ostalo pa ze zdej pocnem pa je se vsen cajt za delat pa prej solo delat (dobr srednja, to ni glih nek hud time-consumer):D

Mal smo zasli s teme se mi zdi...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

jype ::

Jaz mam narejeno samo maturo. Nobenega drugega papirja nimam.

Prva placa je bila 280k, potem je zrastla do 350k, potem sem pa dal odpoved. Ne zaradi place, seveda, ker je taka placa ocitno zelo dobra.

Ce mas svojo firmo manj denarja dobis zase, zato pa firma veliko raje kupuje igrace in literaturo, ki jih potrebujes za delo in izobrazevanje. Lastna firma tudi veliko raje placa kaksno pomembno razvojno konferenco, kot pa velike firme, katerih naloga je predvsem prinasat profit lastniku.

Aja, prej sem delal zastonj kakih 8 let (od '94 naprej). Najvec sem se naucil od GNU softvera in zlorabljanja Linuxa. Te izkusnje lahko zdaj komot prodajam za 20 jurjev na uro, ce je problem izjemno zajeban pa tudi 50 jurjev na uro ni tezko iztrzit. Edino kar je vazno je, da si ucinkovit in prilagodljiv (kar vecja podjetja obicajno niso).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BluPhenix ::

Odkar je matura, vprašajo po številu točk in ne po pedigreju.


A ja? Nazadnje ko sem jaz govoril z nekim srednješolcem mi je povedal, da sedaj obstajata matura in poklicna matura in da se baje z poklicno maturo ne da itina univerzitetni študij. Maturo lahko narediš le kot dijak gimnazije, vse ostale srednje šole imajo poklicno maturo. Tudi nekdo, ki ima opravljeno poklicno maturo gre sicer lahko na univerzitetni program, vendar po tem, ko opravi maturitetni tečaj (še eno dodatno lepo po 4 letih šolanja) in opravljaš še enkrat državno maturo. Oprosti, ampak tukaj se meni zdi, da je razlika. In to velika, nepravična. Nekdo ki študira recimo na srednji elektro šoli, bo moral, zato da bo šel na elektro fakulteto (uni) narediti še dodaten letnik srednje. Se pravi se ti tak študij zavleče še za eno leto, tak dijak bi porabil za končanje izobrazbe 11 let, proti 10, ki bi jih porabil gimnazijec. Kot sme že napisal razlika je in to nepravična.

Ko sem jaz naredil maturo je bila naša enakovredna tisti, ki so jo imeli gimnazijci in tako je tudi prav.

Hja, koliko je vpisa na kakšen faks,je pa odvisno tudi od fakultete kakšen informativni dan znan arediti in koliko se promovira v javnosti.

Da ja? Ne vem, sem bil na par informativnih večinoma med faksom, tako iz firbca in so povsod večinoma enaki. Če upaš, da te bodo na informativnem navdušili za kateri faks se motiš, navdušiti se moraš sam, tam lahko le dobiš nekatere informacije, da vidiš, če se sklada s tvojimi željami. Za primer, informativni na Filo so obupni, ne povedo nič uporabnega, gužva je obupna, motivacije nobene, ampak vseeno je ogromno vpisa.

IMO problem v majhnem vpisu na te fakse ni v stavbah faksov in informativnih dnevih, pa tudi ne v faksih, problem je v ljudeh, nimajo želje iti na take fakse.Velikokrat je to zato, ker imajo predstavo, da so to zelo težki faksi (u na elektro hodiš? Ma to je teško ne...), ker je družba taka, da zgleda da dobro živijo le pravniki in managerji, ker je to splošen trend v svetu. Nad neko izbiro študija bi se moral navdušiti že med srednjo šolo, ampak kako se boš nad čem navdušil, če tričetrt stvari le-ta sploh ne pokriva (govorim za splošno usmerjenost, recimo gimnazije). Tudi količina družboslovnih predmetov na takih šolah zelo prekaša količino naravoslovnih, pa še kar je naravoslovnih so ponavadi predstavljene na nezanimive načine in ljudje pridobijo občutek da so težki. IMO je vzrok teh problemov treba iskati bolj nazaj kot naprej.

Olajuwon ::

Medicinci (ne vem kam naj jih uvrstim - med družboslovce težko, med naravoslovce pa tud) imajo za moj pogled daleč najzahtevneši študij (ampak to je le moje mnenje)

Ti povem eno anekdoto:D :
Jaz imam sestro, ki je pred kratkim končala medicino. Pred par leti je mojo mamo zgrabla panika, ker se je domnevalo, da babica boleha za eno bolezen (nevem imena), ki učinkuje tako, da postajaš senilen in se ne spominjaš več nič... niti to kaj si delal pred 5 min. Pač moja sestra je imela doma mastno bukvo "psihjatrija" in mama pač v paniki jo je začela brati, ker jo je zanimalo kakšna bolezen bi lahko bila, kakšne posledico, kako kaj deluje na možgane itn itn. In tko jo je neki časa brala je rekla, da ful je lepo napisana knjiga da je razumljivo in sploh ni težko. V tistem trenutku je mojo sestro zgrabila panika "faak da moja mama ne bo mislila, da moj fax je izi" in začela nabijat ja ja sej ta knjiga je tko ful laično napisana sej me lahko kaj vprašaš če ne razumeš:\ ... ampak to je govorila uno ful posiljeno da se je prav vidlo, da ji ni bilo po godu, da se je govorilo, da knjiga sama po sebi sploh ni težka. A pazi to je knjiga, ki je moja sestra se morala naučit za izpit v enem 4 ali 5 letniku.

Kaj hočem rečt? Fax kot tak, absolutno ni težek in še daleč od tega da moraš bit neki polagenij da ga končaš. Avreolo težkega faxa si je prislužil predvsem zaradi tega, ker v očeh laika deluje zdravljenje osebe in posledično preučevanje človeškega telesa kot nekaj izrazito zapletenega. Tu potem se še doda dejstvo, da se dohtarji prav zaradi te "domnevne" težkosti radi vedejo elitistično češ glej kolko časa sem študiral glej kakšne bukve sem moral se napiflat, glej kolko časa traja fax... Dejansko se imajo (sicer ne vsi) za polbogove zaradi tega. Če ne verjameš, pojdi enkrat pogledat na podeljevanje diplom, kakšne samohvale padajo8-O . Tu bi lahko pisal še in še ... naj pa na koncu še dodam to, da medicina traja 6 let ne zaradi tega ker naj bi imeli ogromno težkih izpitov za naredit, ampak predvsem zaradi tega, ker tekom faxa morajo precej praktičnih vaj delat v bolnišnici. Pač je jasno, ko grejo iz faxa morajo imeti določene praktične veščine.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

Tear_DR0P ::

no ja medicina ni glih kr en na izi faks, je pa res da jo dost študentov na pol prešprica in se šele pol v službi naučijo delat - višje medicinske sestre so pa tiste ki so učiteljice, če se slučajno kdo sprašuje zakaj jih je tko mal.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Matev ::

če manjka naravoslovcev zakaj moji kolegi iz naravoslovnih smeri ne morejo dobiti služ
medtem ko je pa oglasov za družboslovce kot dreka?

CWIZO ::

BluPhenix: težavnostna stopnja splošne mature je mnogo višja od poklicne mature. Ravno tako sam pouk.
V OŠ sem imel recimo sošolca, ki je komaj s trojkam vozu, dostkrat je bil tut zadosten, šutni niso bli nič redkega. Na ekonomski rednji pa je bil skoz odličen, maturo tut mislim, da je bl s 5kam naredu. Pa to ni edini primer, ji hpoznam še več.

Tko da je čist praw, da nista ekvivalentni, ker ima človek ki naredi gimnazijo pač več znanja kot nekdo ki naredi neko poklicno.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Loki ::

bluphoenix na FE UNI gres lahko z srednjo elektro tako, da gres delat se en predmet (matematika ali strokovni) na maturi, zahtevnost (tehniske) gimnazije. v primeru strokovnega predmeta nic lazjega torej. z istim postopkom lahko prides na doloceno stevilo drugih fakultet (na pravo ipd. recimo ne), program UNI.

recimo sam imam srednjo strojno, ce bi sel delat se en predmet za maturo, bi lahko prisel na FE UNI, FRI UNI............

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

Olajuwon ::

no ja medicina ni glih kr en na izi faks


Jaz tega nism ne trdil ne napisal... Vstrajam pa pri tem, da je po "težkosti" ta fax precenjen.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

BluPhenix ::

CWIZo ja in kaj če je različna težavnostna stopnja. To je morda sedaj, ko sem jaz delal je bila enaka stopnja za vse maturante (no, tisti ki je želel je lahko šel delati vse višji nivo). Zdej mi pa ti razloži, zakaj mora biti različen nivo, zakaj ne more biti tako kot prej, če smo prej to normalno delali, zakaj mora nekdo, ki ni na gimnaziji delati dodatne predmete, da dobi enake pravice kot gimnazijec?

Tko da je čist praw, da nista ekvivalentni, ker ima človek ki naredi gimnazijo pač več znanja kot nekdo ki naredi neko poklicno.

1. Ti že mešaš poklicne in srednje šole, če ne veš to ni isto.
2. več kakšnega znanja? Splošnega? Verjetno. Manj pa praktično uporabnega, veliko manj. Ja, lahko zna bilologijo in sociologijo, nima pa pojma o elektrotehniki, oblikovanju, ter ostalih stvareh, ki se jih naučiš na manj splošno usmerjenih srednjih šolah. Kako lahko sploh rečeš da ima negimnazijec manj znanja od gimnazijca. Svašta.

Loki, no fanj, to nisem vedel. Kaj to pomeni, da imaš na matudi slovenščino, matematiko, angleščino, fiziko in elektrotehniko recimo in da moraš še dodatno narediti en strokovni, ali je sedaj matura drugače sestavljena. Moti me to, da gimnazijce potiskajo v nek elitizem, ostale pa eno stopnjo nižje. Če delaš srednjo s predmeti na enakem nivoju, potem naj ima tak dijak tudi enake pravice. Jaz zase vem, da bi šel spet na srednjo elektro, ker ti je potem na faksu marsikaj lašje razumeti in doumeti, predvsem ti je bolj naravno razmišljanje in ne piflanje. In zakaj moram delati še neke dodatne preizkuse znanja, če hočem it na določen faks?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Hja, če bi ble enako težke srednje 4 letne in gimnazije, pol bi morale biti zdej gimnazije lažje, ali pa srednje težje. Sej zato pa so naredili razne tehnične gimnazije in podobno. Nimaš poklica ko jih končaš, se pa učiš nekaj bolj konkretnega.
In na poklicni maturi imaš 4 predmete, plus še enega če hočeš, ne pa 5+1. Pri navadni maturi pa v vsakem primeru 5.

poweroff ::

No, saj promocija ni samo na informativnem dnevu. Fakultete se promovirajo tudi skozi svoje strokovnjake, skozi medije, itd. Malo bodi pozoren na kakšnih predavanjih ali okroglih mizah. Ponavadi piše ta, pa ta, ta pa ta fakulteta. Ne vem, ampak zdi se mi, da so družboslovne fakultete tukaj bolj prodorne...
sudo poweroff

DavidJ ::

Mimogrede, medicinci in pravniki imajo daleč največ literature za predelat. Poljuben letnik ketere izmed teh zahteva od študentov, da memorirajo več kot večina naravoslovno-tehničnih faksov skozi vsa 4 leta. To da tem študijem težo. Količina, zahtevnost niti ne, kar pa ne pomeni, da je tudi ni.

Brihten študent bo naravoslovje/tehniko delal z levo roko, na medicini pa bi krepko glodal knjige. Neumen ne bi zdelal nikjer.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Olajuwon ::

Brihten študent bo naravoslovje/tehniko delal z levo roko, na medicini pa bi krepko glodal knjige. Neumen ne bi zdelal nikjer

No jaz sicer nevem, če to govoriš preko lastnih izkušenj... ampak verjemi ni to tako kot si ti zamišljaš. To o količini ne pove nič o težkosti faxa. Veliko ljudi se zanaša na to... ja glej kakšne bukve se imam za učit.. ampak verjemi da je lahko veliko težje se naučit 1 stran kot 500 , odvisno kaj imaš pred sabo. Vem naprimer, da od 3. letnika naprej je zelo težko past na izpitu. In to mi je sestra rekla... ne da se jaz neki sproti izmišljujem. Poleg tega teorija se piše zgolj na polah abcd itn itn... tu bi lahko še našteval celo noč.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

drejc ::

Po težavnosti bom drzen pa reku da je FMF uni študij prvi, pol pa daleč nobenga. Menim pa da so potem fe,fri,fs,pravo,fk,...
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

CWIZO ::

BluePhonenix: zakaj so stvar spremenili ne vem.
Fora je v tem da so isti predmeti (example: matematika) na gimnaziji mnogo tezji kot na srednji soli. Na srednji soli (ekonomsak za primer) je polovica mature sestavljena iz nekih seminarskih nalog medtem ko je na gimnaziji 5 predmetov (lahko jih imas 6) s tem da je slovenscina avtomatsko na visjem nivoju.
Tep se potem to zdi da bi mogu met enako izobrazbo ko prides iz gimnazije ali pa srednje sole?
Nevem zakaj bi se pol folk drkal na gimnaziji, ce bi loh eno srednjo na eazy naredu?
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

perci ::

drejc, medicina je pa pol ene 17. na vrsti al kako? Pa pozabil si na FGG.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

Ma, na FMF je problem samo v tem da moras ves cas bit z glavo pri stvari in hodit na analizo in ce kej ne razumes takoj vprasat in tako naprej.

Po drugi strani se skoraj nic ni treba "ucit". Vse skupaj je v bistvu samo drill, zato da znas probleme (matematicne) resit v doglednem casu. Fizikalne probleme se pa itak resuje z vecjim kladivom, ko se do njih pride.

Po nekaterih drugih faksih te pac nafilajo s faktografskim znanjem, ker je to pac pomembno za tisto delo. Ce necesa ne ves, moras googlat (oz. po starem pogledat v knjigo) in to blazno zmanjsa ucinkovitost na ogromno podrocjih. Matematiko na druzboslovnih faksih po moje ucijo bistveno premalo, povedal sem ze, da pogosto najdes ljudi, ki so diplomirali, pa ne znajo pravilno sklepat. Kar je se huje je to, da tega ne opazijo niti sami, niti okolica.

Vem, da moras na pravu obvladat logiko, ampak zdi se mi, da je poudarek se vedno premajhen. Obstajat bi moral sprejemni izpit iz logike, ki izloci ljudi, ki se pustijo speljat na tanek led z logicnim ekvivalentom opticnih prevar. V bistvu bi tak filter moral biti na vseh faksih, ki niso naravnani v umetnost, ampak potem bi verjetno imeli premalo diplomantov in se drzava ne bi mogla bahat, kako veliko ljudi diplomira. Po drugi strani pa bi bila inflacija naziva dipl. nekineki bistveno manjsa, kot je zdaj, ko diplomanti pogosto veljajo za marginalno uporabne.

kopernik ::

Težko je govoriti o težavnosti študija, ker je to odvisno od osebe. Poznam človeka, ki je naredil matematiko z levo roko (in je sedaj asistent na FMF). Resnično pameten poba, skoraj genij za moje pojmovanje. Je pa rekel, da bi na kakšnem pravu sigurno imel velike probleme, ker mu pač ne leži sedenje pred 300 stranskim špehom in memoriranje podatkov. V srednji je imel npr. probleme z zgodovino :-)

Torej, za marsikoga je FMF sigurno zelo težek študij, ker če ne kapiraš, ne kapiraš in tukaj nimaš kaj praskati. Ne moremo pa tega trditi v splošnem ...

drejc ::

Tole moje sklepanje je bilo na vzorcu nekih 20 kolegic in kolegov, ki smo maturo končali približno istim rezultatom.

Zakaj sklepaš da je medicina po mojem na 17. mestu? Vem kakšen režim majo po večini naravoslovnih faksov, tut ff in fdv (delal izpite na obeh), ki sta (po zahtevnosti, imho) sploh za naravoslovnimi & pravom & ef.

Še neki je treba orenk ločit... naravoslovne UNI in VSŠ. (asistiral na obeh) Jest govorim za uni.

Nivo abstrakcije je na naravoslovnih faksih konkreten, dočim je na družboslovnih minimalen, tut na pravu. Zaporedje učenja zgleda nekako tkole:
-memorizacija
-abstrakcija
-uporaba n prejšnih spoznanj na naslednjo alinejo
-razumevanje (mat dokaz)
-uporaba
-preizkus
-loop

Družbeni zakoni so veliko bolj intuitivni kot naravni (nivo abstrakcije je visok). To je bistvena razlika v zahtevnosti med tipom faksa.

so pa to le moje izkušnje...nej še kdo svoje pove
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

drejc ::

jyipe: si sfaliranc s fmfja? Ker take toti stresajo okoli.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

jype ::

Ja, lahko tako reces. Tja sem hodil en mesec, potem sem pa raje programiral uporabne reci kot Lokarjeve blodnje. Ampak ker sem po dusi programer in sem se na faks v bistvu vpisal predvsem zato, ker se po gimnaziji pac vpises na faks, je bilo ze vnaprej jasno, da ne bom naredil nicesar. Ce ni motivacije, je cist vseeno kolk je faks zamotan.

"Prebral" sem vso literaturo za prvi in drugi letnik, ker me je priblizno zanimala, tako da sem kar ok razumel vse, o cemer smo se leta kasneje pogovarjali z bivsimi kolegi. Pa v matematicni analizi sem zaradi svoje obsedenosti z optimizacijo napredoval bolj, kot nekateri kolegi, ki so faks dokoncali. Par jih po koncu faksa sploh ni vedelo, kaj je "simulated annealing". Ce faks delas zaradi papirja, je po moje bolje, da si papir sprintas sam.

Sem pa od tistih kolegov, ki so obupali nad studijem (ker je bil kao prekompliciran), izvedel za to da je treba "delat sproti". Ce je to "stresanje", potem pa ti povej, kako FMF lahko naredis z levo roko, da jim sporocim naprej.

drejc ::

Sem pa od tistih kolegov, ki so obupali nad studijem (ker je bil kao prekompliciran), izvedel za to da je treba "delat sproti".

Vir je res zanesljiv, drugace je pa res to, a ni zadost.

Ce je to "stresanje", potem pa ti povej, kako FMF lahko naredis z levo roko, da jim sporocim naprej.

Ga ne. Vecina (tut) najboljsih mora predelati snov in to veckrat kot povprecen student matematike. Znanje visoke matematike ni hardwired, to je ta problem. Zato je tut analiza en tak uvod, ki ga mas da razumes. Sta pa prva dva letnika joke (v primerjavi z 3&4 da se razumemo), z izjemo abstraktne algebre in topologije.

Imas pa obcutek da neglede na to, kolikokrat predelas tristostransko skripto, ce necesa ne razumes pogoris. In je folk ki se uci dan in noc in obupa ker preprosto takega nivoja rigoroze ni sposoben sprejet.

Imas pa odstotek, ki jim matematicni faks ne dela vecjih tezav. Znanci tega kova imajo skoraj fotografski spomin.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Olajuwon ::

Drejc: Torej praviš, da je FMF najtežji fax? Si pa DRZEN:D Sicer pa tako ta težkost bi jaz definiral takole. Po mojem mnenju najtejžji so tisti faxi, kjer je prisotne največ fizike in matematike. To pomeni FMF, FE, FRI, FS, FGG,.... slednjega si pozabil omenit in malo je manjkalo, da bi ti začel groziti:P Skratka matematika in tehnični faxi RoXXX:D


PS: Perci... po kakšnem kriteriju si ocenil, da je Medicina na 17. mestu?
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

perci ::

Olajuwon: Bilo je vprašanje drejcu, IMO je medicina najtezji faks - najvec efforta je treba vlozit vanj. Pa nism medicinc, da ne bo pomote.

BluPhenix ::

Hja, najtežji, najobsežnejši ali kateri drug pojem. Najtežji faks je za vsakega posameznika tisti, ki ga ne zanima. Vsi so težki in noben ni, odvisno je predvsem od posameznika, njegov način razmišljanja, sklepanja, ...

Meni FE ne dela večjih problemov, če bi delal bolj redno vse, bi končal že kar nekaj časa nazaj, ampak sem malo bluzil, ker mi je tako pašalo. Vem pa, da bi pogorel na kakšni ekonomiji, pravu, ... ker mi piflanje preprosto ne gre. Bolje mi gre razmišljanje, kot pa stresanje naučenih podatkov. In tako je pri vseh vsak faks za nekoga. Meni se kot absolventu FE tudi zdi najtežji študij FMF, medicina pa se mi zdi predvsem obsežen. Imam nekaj lolegov, ki študirajo medicino. V tem študiju vidim jaz največji problem v ogromni količini podatkov, ki jih moraš osvojiti in na hitro priklicati nazaj. Verjamem, da lahko tudi kaj logično sklepaš, ampak kolikor sme jaz videl njihove knjige je princip: imaš določene vhodne podatke in glede na te podatke izbere pravo metodo, ponanavadi so te metode preizkušene in zapisane (splošni zdravniki & co.) (seveda je v medicini tudi precej raziskovanja, ampak dvomim, da se večina naših medicinskih diplomantov ukvarja s tem). Drugače kot pri nas, kjer imaš problem in začneš razmišljati, kako bi ta problem najbolj efektivno rešil. Torej pri nas se ukvajaš z rešitvijo problema na svoj način, na medicini pa se odločaš glede na prejšnje primere tega problema in kako so rešili. Drugačna pristopa pač, enim leži eno, drugim drugo.

Zgodovina sprememb…

drejc ::

Torej pri nas se ukvajaš z rešitvijo problema na svoj način, na medicini pa se odločaš glede na prejšnje primere tega problema in kako so rešili. Drugačna pristopa pač, enim leži eno, drugim drugo.


Primerjal fmf mat uni skripte s kolegom na pravu. Količina je enaka, vendar je pri njemu prvobitno da zna. Tuki je pa to, da znas (na pamet) sele zacetek, moras se razumet. Pole verig logičnih sklepov grške abecede za dokaz nekaj izrekov ali lem. S tem da je to perfekcionistično dosledno.

Sam sem se vpisal na ta faks ravno s tem namenom češ da se mi ne da piflat (z vegove), tko kot ostalih 120 nesrečnežev. Prvi letnik nas je tedaj nardil 25 in počutu sm se res piflarja ko sem opravil izpite in letnik.

Tale jypova da se piflat ni treba na fmfju je res bosa, ampak štekam sej tip ni niti probu. Jest sm meu tut tako razmišljanje, sam ko sm se pa odloču narest letnik in faks pa me je hitr vrgl na realna tla.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341201 (3393) nejc_nejc
»

KAM na faks? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6814852 (12078) sandmat
»

Študij finančne matematike

Oddelek: Šola
4210418 (9268) tony1
»

Kateri faks (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7120508 (18655) romat

Več podobnih tem