» »

Bitka med poceni grafičnimi rešitvami

Bitka med poceni grafičnimi rešitvami

The inquirer - Intel želi še bolj poseči na trg poceni (integriranih) grafičnih rešitev in pripravlja novo rešitev na tem področju - GMA 950. Govorimo o solidni grafični rešitvi, ki bo del i945G veznega čipovja, kar je zanimivo za proizvajalce računalnikov, namenjenih uporabi v pisarnah. Tako bosta najbrž Dell in HP veliko uporabljala to rešitev - je poceni in dovolj zmogljiva. Šušlja se, da bi naj bila sposobna poganjati celo Doom 3, vsaj tako piše v tej novici.

Kar pa je seveda slaba novica za Nvidio in ATI, ki lahko na račun novosti ostaneta brez lepega deleža trga. Intelova rešitev bo neposredni tekmec izdelkom kot so 6200TC, 6200 ali X300SE, X300HM ter X300 – X550. Veliki proizvajalci računalniške opreme bodo raje posegali po ugodnejši Intelovi rešitvi, ker jim bo ta omogočala večji zaslužek.

36 komentarjev

RejZoR ::

Sej pogajnat igre ni problem. Vprašanje je KAKO HITRO se jih poganja.
Sam sem tud gnal špil Vietcong na grafikulji S3 Savage4 Pro+ 32MB. Delalo je,samo raje ne vprašajte kako in kakšna je bila slika.
Pol recimo Doom 3 so tud gnal na Voodoo2 (mislim da v SLi).
Sej delal je,sam to je pa tud vse.
Nekako se ne bi zanašal na to da bo Intel karkoli naredil s svojimi grafikuljami. Če pa bo pa tud fino,sam integrirane stvaritve niso še nikoli bile pretirano uspešne...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mtosev ::

Šušlja se, da bi naj bila sposobna poganjati celo Doom 3

Temu neverjamem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matev ::

naj naredijo integrirano grafično v takšnem rangu (med grafičnimi) kot je procesor ki je na plošči

če kupiš procesor ki je v zgornji tretjini po moči md procesorji naj bo še integrirana grafična takšna

Utk ::

Aha, vse skupaj zapakirano v zmrzovalni skrinji:D
Že zaradi toplote to ne gre...če jo bi postavli nekam izven pa več ne bi melo takega smisla. Kdo bi pa kupil ploščo z nekim izrastkom.

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Matev ::

slike so že lepe
a s koliko frejmi tole teče na w2 kartici?

z tremi? ali pa tremi sekundami na frejm?

Mr.B ::

Tole pa me spominja na Quake 2.
Drugače pa večina uporablja torej 50% ne rabi močnejšo grafično kot jo intel ponuja. Ostali za občasno ne rabijo močnješe grafične. in tretje PS2 je drobiž, v primerjavi z 6800GTXXL
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

Dr_M ::

ja sej je tut Q3A delu na Voodoo graphics, ampak je bla pa glih usakih 5sec 1 slika (ce je bla sreca).

tko da, tole je use skupi eno veliko prodajanje buc.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tilen ::

Matev, ne bluzi pa si raje poglej moj link.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

strictom ::

35fps. Nice.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

mtosev ::

Izgleda kot v DOSu in ne Windowsu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

strictom ::

Zgleda da še nisi igral kaj v dosu :D
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

mtosev ::

Sem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kuglvinkl ::

Easy.
Your focus determines your reallity

Matev ::

voodoo ali pa integrirana nikoli ne zmore predvajati takih slik z zadovoljivo frekvenco osveževanja

kuglvinkl ::

Ne pozabit na nvidio, pripravlja C51. Kaj bo notri se še ne ve.
Your focus determines your reallity

Alpheus ::

no recimo na starem kompu sm js poganjal Q3:A na Voodoo Banshee. Za silo je blo. Sam za railgun ni bil :))
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Crimson_Shadow ::

Sej nvidia ima kar zelo dobre plošče. Naj jih malo posodobijo in sparijo z "malček" hitrejšim 6200 čipom in TC pa imajo poceni in killer ploščo za low end segment.

WTF? Od kje so pa pri Anandtechu že maja dobili GMA 950?







We create worlds

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

SavoKovac ::

Morda bodo sedaj pri Atiju in nVidii primorani narediti cuttof vsega, kar je slabše od x600/6600 in poceniti ostanek. Srečni bi bili *vsi* razen intela in načrtovalcev prodaje/ponudbe pri Atiju.

Crimson_Shadow ::

To se zna res zgoditi. Enkrat jeseni/pozimi dobimo gotovo od zelenih 7600 serijo. Na te C51 plato pa "prišvasajo" 6600 čip.
We create worlds

G-man ::

oh, Q3a sem pa jaz še kar komot igral na Voodoo 2 pa tudi UT-ju je bil kos, če mapa ni bila prevelika.

Jst ::

Meni je to zanimiva zadeva. Že tako je preveč stvari v računalniku, katere imajo na sebi hladilna rebra, ali pa, bog-ne-daj ventilatorja, da bi se meni prav prilegla takšna grafična. Če ima še tvout je to win-win situacija zame.

No, sicer pa, imam itak prenosnika z ATI M4 (? I think) in se nič ne pritožujem.

RejZoR ::

Tole je ena crap grafična. Še kartica iz low end razreda (GF6 6200) jo pelje scat za slabih 20 frejmov. S tem da o kakovosti slike verjetno ni treba poudarjat da je pri NV najverjetneje nadmočna napram Intelovi...
V HL2 je razlike za 50 frejmov in to na 800x600 ki je dandanes že precej iz mode,ker jo izpodriva 1024x768 kot najnižja resolucija pri kateri ni vse kockasto če ne uporabljaš FSAA.
Če pa je dat 20k za GF6200 prehud zalogaj,pol pa boljš da sploh nimaš mašine,razen če jo res uporabljaš samo za pisarniške stvari,muziko in video. Za igre tole sigurno ni. No,vsaj v letu 2005 ne (Intel je zamudil vlak...).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Daedalus ::


Če pa je dat 20k za GF6200 prehud zalogaj,pol pa boljš da sploh nimaš mašine,razen če jo res uporabljaš samo za pisarniške stvari,muziko in video. Za igre tole sigurno ni. No,vsaj v letu 2005 ne (Intel je zamudil vlak...).


Sej tu je govora o rabi za pisarniške namene. In tu se proda veliko računalnikov - kar tudi upravičeno skrbi Nvidio in ATI. Dajte ne bit tak trdi pa malo mislite - ne uporabljajo se PC-ji sam doma za nažigavanje iger:\ Pravzaprav so taki uporabniki v manjšini...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Alpheus ::

oh, Q3a sem pa jaz še kar komot igral na Voodoo 2 pa tudi UT-ju je bil kos, če mapa ni bila prevelika.


saj UT lepo deluje na Voodootih
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

TheJack ::

Bitka? Kakšna bitka? Med 'word' grafičnimi karticami se je bitka nehala s prihodom prvega Voodooja. Za Windowse, Word, Excel in IE so vse enako dobre (če pustimo ob strani kartice ki imajo na vseh resolucijah iznad 1024 megleno sliko - ampak takih menda ni več. Poleg tega je to odvisno od kvalitete izhoda na kartici in ne grafičnega čipa. Vsaj kolikor jaz vem).

Kar se Intelovih grafičnih rešitev tiče, mi sploh ni jasno zakaj se jih postavlja nasproti ATiju in nVidii. Prve dobiš zraven kompjuterja zato, ker sicer ne bi nič videl, medtem ko se ATi in nVidia osredotočata na uporabnike ki vsaj tu in tam kdaj poženejo kako igro. Intelovi grafični čipi niso namenjeni poganjanju iger in verjetno nikoli ne bodo. Znano je, da na njih precejšen delež iger sploh ne deluje, čeprav specifikacije ustrezajo, ker pač Intel ne poskrbi za primerne driverje. Intelova grafika je tam zato da žene Windowse/2D aplikacije. Igre niso v drugem, ampak v četrtem planu. Intelova grafika obstaja zato, da ljudem ki hitre 3D pospešene grafike ne rabijo, ni treba kupovati dodatnih kart.
Za razliko od nVidiinih in ATijevih čipov ki so, tako ali drugače, namenjene ljudem ki igrajo igre. Magari enkrat na leto.

Zato bo občasni, nezahtevni igralec iger kupil 6200TC, X300HM, 9200SE, 5200...itd., gotovo pa ne bo uporabljal Intelove grafike. Razen če ne igra izključno le prve Civilizacije in Panzer Generala.

IMHO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

Markoff ::

Civ1 in Panzer General sta pa tako ali tako bolj 'igrabilna' od večine novih iger. >:D

In, ja, strinjam se, da se ta grafična ne tiče kaj dosti domačih PCjev, kjer staršem s potrebami po Wordu in Excelu še vedno grafični tempo diktirajo otroci, v industriji fat clientov za potrebe organizacij pa takšne integrirane grafe že obstajajo in ne vidim ciljne publike v poslovnem svetu, ki bi potrebovala nekaj (pa ne veliko) 3D moči. Tista integrirana grafa Media Accelerator 900 ali kaj je že je po mojem mnenju za 2D delo več kot dovolj, tale nova pa ne bo odžrla kakšnega pomembnejšega tržnega deleža konkurenci.

Po mojem mnenju ne preveč smiselna poslovna poteza.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Jst ::

Ene 8 MB lastnega spomina, odprtost specifikacij ter poraba, zreducirana na najnižjo možno točko, pa si lahko ta grafični čip izbori lep tržni delež.

Sam vidim tudi povezavo z njihovimi procesorji. Mislim, da je Intel zelo optimiziral ta čip za predvajanje raznih multimedijskih vsebin v navezi s procesorjem. Sicer ne mislim tu na kakšno hardware-sko obdelavo, ampak bolj v stilu Radeonov, ki so se nekaj let nazaj hvalili, kako tudi GPU obdeluje sliko (postprocessing). Tako, da se procesor manj obremeni pri predvajanu.

Če je moja domneva glede porabe pravilna, bo to enkraten čip za prenosnike v rangu business/entertainment. Če bodo specifikacije javne, bodo na voljo tudi gonilniki za vse operacijske sisteme. Prenosniki namreč niso najbolj naklonjeni OS in drugim rešitvam, ampak se tudi to izboljšuje z večanjem tržnega deleža mobilnega računalništva.

CCfly ::

@Jst: Nič revoolucionarnega ni, kar ne bi imeli že v prejšnjih Intelovih čipih, samo malo bodo spet frekvenco dvignili. Jaz imam še vedno raje rešitev, kjer ima grafična lasten pomnilnik, namesto da mi odžira glavnega.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Alpheus ::

za pisarne, ha? torej word, excel, powerpoint pa pasjanjsa. ja, huda bitka bo.
btw, idi v word pa napiši =RAND(100,99) pa prtez enter :)) :))
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Looooooka ::

glih point je v tem da je ciljajo na trg kot so firme in poslovnezi pa stare mame za word.In ta trg je velik.Velik vecji kot trg 14 letnih smrkavcev k rabjo triljon GHz hitro graficno da igrajo CS.
Tko da je vsakemu v interesu da vrine svojo graficno kartico not.Pa ce je integrirana al pa ne.

CCfly ::

Ta trg Intel že ima v krempljih.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Matev ::

jaz bi z veseljem kupil računalnik z integrirano kartico če ne bi med drugim tudi igral iger

Jan987 ::

sam slaba stran integriranih kartic je da žrejo ram sistemu. pomojem se bolj splača kupit eno pocen samostojno grafično(x 300se, 9200se) za dobrih 10k sit in bo po moje bolje (pa še včasih boš lohk odigral kakšno malo manj zahtevno igrico).

Matev ::

meni kot delodajalcu ni v interesu da delavci igrajo igrice
če pa je edini program ki ga uporobljajo office in mail

integrirana kartica z osnovno podporo prikaza zadostne ločljivosti ob zadostni barvni globini in zadostnem osveževanju

to in nič drugega ne potrebujem

Jan987 ::

ja za firme je res to pomoje vredu zadeva.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bitka varčnih: Intel Atom in VIA Nano

Oddelek: Novice / Matične plošče
496663 (4634) JIM22
»

Konfiguracija....kaj porečete ne tole?

Oddelek: Kaj kupiti
312712 (2210) opeter
»

NVIDIA predstavila 7300 GS (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
537393 (5322) Mr.B
»

Bitka med poceni grafičnimi rešitvami

Oddelek: Novice / Grafične kartice
363613 (2743) Jan987
»

NVIDIA GeForce 6200, 6600 in ATi Radeon X700

Oddelek: Novice / Grafične kartice
284356 (4356) AtaStrumf

Več podobnih tem