» »

mikroskopija

mikroskopija

slovencl ::

A se kdo kaj spozna na mikroskope. Ni mi jasno kako naj z mikroskopom (navaden na leče) pogledam npr. muho, če pa svetloba prihaja od spodaj in se potem vidi samo senca. A se to sploh da, a je možno gledat samo zelo tanke stvari, ki jih svetloba presvetli?
  • premaknilo iz Loža: OwcA ()

Matek ::

Njah, ne bo šlo kar tako, kako manjšo mušico moraš pred tem previdno sploščit, malo večjo pa bo treba narezat. Torej odvisno od tega kaj te zanima narediš en določen rez. Ponavadi se to dela z določenimi aparaturami, mogoče lahko z žiletko kaj zimproviziraš.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

kihc ::

Jaz sem ko sem bil majhen pod mikroskopom gledal kamne tako da sem z vrha na predmet svetil z lučko.
x

Matek ::

Mja, to je opcija, ampak s tem še vedno na muhi ne boš videl ničesar posebnega, ne kaj dosti več kot na kamnu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

STASI ::

Glede mikroskopiranja! Kako svetlobo uporablja mikroskop, a je dovolj močna?
Ko sem jest lani sam moral delati vzorce sem jih narezal na mikrotonu(upam da se reče unmu nožu tako) in dal na steklo in obenem kapnil neko tekočino(mogoče tudi vodo). Fajn je imeti čim tanjši preparat in po možnosti obarvan. Z debelino je povezana tudi ločljivost preparata, saj če je enakomerno debel preparat je pol stvar lahko gledati, če pa debelina ni enaka skozi ves vzorec je pa potrebno potrpljenje pri fokusiranju.
Aja probi še s kakim filtrom, če ga mikroskop ima.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

gzibret ::

Imaš dva tipa mikroskopov: presevne in odsevne. Pri presevnih mikroskopih (takega imaš verjetno tudi ti) svetloba pride od spodaj, gre skozi preparat v objektiv ter okular do očesa. Da kaj vidiš, mora biti preparat tako tanek, da se vidi skozi.

Če bi rad mikroskopiral muho, lahko to narediš le z njenimi krili, ostalo bo bolj bogo. Lahko pa mikroskopiraš oni tanki list od čebule, kakšne algice, pelod, las, domači motni jabolčnik... Na objektno stekelce daj vodo, gor preparat in pokrij s krovnim stekelcem, da bo čim manj mehurčkov.

Za razliko od presevnih mikroskopov obstajajo tudi odsevni, pri katerih svetloba pada od zgoraj na preparat, se od njega odbije in gre v objektiv. Preparati za takšno opazovanje se navadno prej ravno odrežejo in spolirajo, da ne pride do poškodbe leč pri premikanju po objektu (konec koncev objektiv drsi le nekaj mm nad preparatom).

Glede leč med obema tipoma mikroskopov ni bistvene razlike (ponavadi imajo leče za odsevni mikroskop malo večje odprtinice, da pride noter več svetlobe). Presevnega lahko uporabiš kot odsevnega in obratno.

Če imaš presevnega in bi rad opazoval opake (svetlobno nepropustne) predmete, potem rabiš močno lučko z ozkim snopom svetlobe, ki jo daš na stojalo in s katero osvetliš predmet. Samo s tem boš imel kar malo problemov, še posebej, če boš hotel sliko, ki je malo svetlejša od skoraj popolne teme. Fora je v tem, da ker je objektiv preblizu zelo težko osvetliš predmet. Če pa ti to uspe, pol pa sploh ni več problemov. Preparat pripravi tako, da daš na objektno stekelce kanček lepila in nato nanj preparat. !!!!! Samo pazi, da ko boš mikroskopiral, da ne poškoduješ leč!!!!!!! Preparat lahko pred mikroskopiranjem tudi navlažiš.

Moj nasvet: kupi si raje stereolupo, sicer nima takšnih povečav, kot mikroskop, ampak opazuješ lahko dobesedno vse.
Vse je za neki dobr!

nevone ::

>Če bi rad mikroskopiral muho, lahko to narediš le z njenimi krili,

Krila od žuželk so zanimiva. Smo jih šli lovit, različne žuželke, pol smo pa krila pod mikroskopom gledal. Je kar zanimivo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Highlag ::

Mislim, da bi se moralo z primerno dodatno osvetlitvijo tudi 3D objekte, kot so muhe in podobni žužki gledat. Temu služijo Iluminatorji in fiberoptični osvetljevalniki. Sam sem enkrat občudoval vezje eproma skozi okence ohišja čipa. Osvetlitev sem nastavil s pomočjo namizne svetilke, ker ni bilo drugega pri roki.
Never trust a computer you can't throw out a window

gzibret ::

Kako (fiber)optično vlakno zna IMO res olajšati zadevo.
Vse je za neki dobr!

slovencl ::

Kaj pomeni, če na objektivu piše 10/0,30. Kolikokratna povečava je to?

andper ::

Najbrž ima objektiv 10x, pa če ima še okular 10x, je to potem 100x povečava.

korenje_ver2 ::

mas vec vrst mikroskopov. mi strojniki uporabljamo t.i. metalurske mikroskope, kjer se s svetlobo obseva predmet pravokotno na njega iz smeri opazovanja, biologi pa uporabljajo presevne mikroskope, kjer svetloba difundira v presevani material od spodaj...

korenje_ver2 ::

Kaj pomeni, če na objektivu piše 10/0,30. Kolikokratna povečava je to?

10 je 10x povezava, 0.3 je pa verjetno numericna apertura lece.

slovencl ::

Sem malo gledal objektive, in čim večja je ta številka, manjša je luknjica.

Kako pa imate narejeno osvetlitev iz strani, bo v redu, čear z kakšno namizno svetilko posvetim na mizico?

gzibret ::

Ja, manjša je luknjica, močnejšo lučko rabiš za isto svetlost, ko gledaš. 0.3 je pri tebi verjetno polmer luknjice, 10 pa 10X povečava.

> metalurske mikroskope, kjer se s svetlobo obseva predmet pravokotno na njega iz smeri opazovanja

Tudi to je odsevni mikroskop, ker svetloba ne potuje skozi predmet opazovanja, ampak je odbita od objekta..
Vse je za neki dobr!

BigWhale ::

Biologi precej uporabljajo tudi lupe, ki imajo dodaten vir svetlobe, ki osvetli predmet opazovanja od zgoraj. Vcasih so to lupe z vgrajenim virom svetlobe, vcasih z externim. Odvisno.

Z lupo se opazujejo vecje stvari.

slovencl ::

Gzibert, če je številka večja je luknjica manjša -> to ni polmer/premer

Kje pa bi se dalo dobit kako pripravo, ki to svetlobo od kake luči zbere v optično vlakno, in bi potem s tem posvetil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

gzibret ::

Aja, ista fora pol kot pa pri fotoaparatu..... Verjetno je pol to zaslonka ali kakor se pri mikroskopih temu reče.
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skorpijon v akrilu

Oddelek: Loža
6945 (858) TheBlueOne
»

Mikroskop/lupa + pc kamera

Oddelek: Zvok in slika
131196 (972) AnotherMe
»

Kateri MIKROSKOP

Oddelek: Loža
174182 (3506) Highlag
»

Mikroskop Traveler

Oddelek: Kaj kupiti
254755 (3823) Vajenc
»

Kateri mikroskop do 250€ - zbiram predloge

Oddelek: Kaj kupiti
51133 (1064) gzibret

Več podobnih tem