» »

Koliko pohitri diskovje raid?

Koliko pohitri diskovje raid?

cj1st ::

Zanima me, koliko se v resnici pozna uporaba raida. Imam 2 diska 40G 5400 in preden ju dam v raid, bi rad vedel razliko v hitrosti in ali Linux suse 7.2 zna uporabljati raid?
Lp

Luigi ::

Jest mam RAID (2x IBM 7200) pa se pozna nekje od 0% do 40% realno (večje so datoteke bolj se pozna). Sandra pač javi 100% hitrej (sam ne se zanašat na to)

matevzm ::

Odvisno je od tega, kaj delas. V dolocenih nalogah se dva locena diska obneseta bolje kot en RAID. Pa se nekaj tezav si prihranis.

Yohan del Sud ::

ja no nekaj malega že

recimo z ekonomskega stališča (Čas = denar) se zadeva povrne (odvisno kokliko uporabljaš diske in koliko ceniš svoj čas) recimo v enem letu, če ni problemov

če ni problemov...

ajajaj

dr.J ::

IDE RAID v Linuxu še ne dela, SCSI pa.

kam je izginil moj prvi post? :|

Luigi ::

Pa še to. Specifika vsakega diska je, da imajo max hitrost tam nekje do 15-20MB konstantnega prenosa. Zatem pa hitrost prične upadati (tudi do 40%). Tako, da recimo datoteko velikosti 30-40MB kopira skoraj enkrat hitreje, kot pa datoteko dolgo 100-200MB (preračunano na 1MB/s).
Če si naredis RAID sistem z dvema diskoma, se ti poveča max prenos za 30-60%, ampak specifika upadanja hitrosti pri večjih datotekah ostane! Šele pri treh diskih se to nenako izravna.Tako, da če resnično potrebuješ speed (in nimaš cenovnih zadržkov - služiš z računalnikom) si naredi RAID z najmanj tremi diski. In ne misli, da lahko uporabiš slabše diske. Dva 5200 diska bosta počasnejša od enega 7200 !!!

Vse to se nanaša na RAID 0 (striping), vsi ostali modi so počasnejši kot pa uporaba samo enega diska.

PS:
Ko sem testiral moj RAID sistem mi je datoteko velikosti 43MB skopiral v trenutku (niti ne nariše progressa, prenos preko 40MB/s - realno). Datoteko velikosti 200 MB pa je kopiral 10-12s (komaj 16MB/s). To ti je ta specifika. Z mojim RAID-om sem zelo zadovoljen in ga priporočam vsakemu resnejšemu uporabniku. Vendar pojdite na TRI diske, ker bo šele takrat razlika ogromna (sam že varčujem za tretji disk).

matevzm ::

Meni se ne bi nikoli povrnila. Diska sta bila pocasnejsa, ko sem na enem narobe nastavil jumper, je sel raid po gobe in z njim 80G podatkov. O kaksnem strasnem prihranku tu ne bi mogel govoriti...
Ce kdo rabi, so na www.storagereview.com testi raid kontrolerjev, samo so vecinoma boljsi kontrolerji (3ware, Adaptec..).

RUSKIE ::

Linux zna tudi IDE RAID zna SCSI RAID in zna SOFT RAID. Torej tu ni resnega problema. Nikomur pa ne priporocam kakeršnega koli RAIDa saj ko se enkrat sesuje ni vec podatkov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316538 (12870) levaky
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413581 (9185) matrix2
»

RAID kartica

Oddelek: Strojna oprema
71352 (1204) Mr.B
»

RAID 4 x 40GB / HPT370 / Abit VP6 / problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
81272 (1143) miranpozar
»

RAID optimizacija

Oddelek: Strojna oprema
8793 (690) Mr.B

Več podobnih tem