» »

Kako ugotoviti vzrok za zmrzovanje racunalnika?

Kako ugotoviti vzrok za zmrzovanje racunalnika?

Microsoft ::

Ze dolgo casa imam problem, da mi racunalnik zmrzuje prakticno ob nakljucnih trenutkih.

Recimo, imam prizgan racunalnik kak dan in potem kar tako sredi dela zmrzne. Ali pa sredi gledanja filma. Cisto nic ne pritisnem, ne premikam miske ali kaj tretjega, samo film gledam. Po kake pol ure zmrzne. Ponovno zazenem in gledam filem do konca, kot da ni bilo nic. Se mi je zgodilo tudi, da je bil prizgan 10 dni in spet, nekje med delom zmrzne.

Sedajle je slo se dlje. Poskusam instalirati nek program iz CDja in racunalnik ze kmalu na zacetku instalacije zmrzne. Dvakrat. Poskusam CD prenseti na disk, po minuti zmrzne.

Do pred kratkim sem sumil bed sektorje na disku, vendar teh sedaj ni vec, ker sem kupil nov disk. Na hladilniku od procesorja sem zamenjal pasto in dal artic silver 3, tako da verjetno hlajenje dela. Zal pa en morem zmeriti temperature, ker plosca ne podpira. Tudi za pretok zraka je poskrbljeno.
Stalno gledam tudi log fajle v Event Viewer in nic koristnega, ker bi me napeljalo na moznega krivca.

Idej mi pa pocasi zmankuje. Sem ze razmisljal, da bi dal na servis, samo so me cene servisne ure zaenkrat odgnale. Bi rad se malo poizkusal, da bi nasel, kje je napak. Torej, ima kdo kaksno idejo, kako se lotiti odkrivanja napake?
Naj se dodam, da gre za prenosnik.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Rekel bi da se ti prenosnik kljub tvojemu trudu pregreva. Poskusi porihtati senzorje za temperaturo, ki jih vsekakor imaš.
Drugače pa definitivno servis, razen če rabiš obtežilnik za papir, namesto prenosnika.

PS: Je to kakšen SOLOnote morda ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

meatwaad ::

Testiraj s programi, ki jih uporabljajo overclockerji, na primer Prime95, memtestx86, S&M. Poglej tudi temperature in ventilacijo, ocisti racunalnik. Morda je lahko kriv tudi nekvaliteten oz defekten napajalnik...

Nerdor ::

A je to str prenosnik!? Ker sumim, da ti baterija ne dovaja konstantno dovolj toka in ti prenosnik zmrzne!
Čaki malo! Ali ti zmrzuje:
a) ko ga poganjaš samo iz baterije in ti takrat zmrzne
b) ko ga poganjaš samo, ko napajaš iz omrežja in ti zamrzne
c) ga poganjaš ali iz omrežja ali iz baterije. Vendar, da se prepričamo, kje je okvara, ga poganjaj dan ali dva ali samo iz baterije ali samo iz omrežja, da ustanovimo, kje je krivec.

Krivca sta lahko:
a) baterija, ki ni Lithium in je Nikelj Kadium, in si jo nekoč ali pa uporabnik pred teboj napolnil, ko ni bila prazna in ti sedaj vsake toliko časa ne dovaja konstantno el. tok, kr ima za posledico "zamrznitev"
b) napajalnik, s katerim poganjaš prenosnik iz štekdoze in ti je ta napajalnik oslabljen in ne pretvarja el. tok konstantno, kar ima za posledico "zamrznitev"

Prečekiri, mislim, da je finta v nekonstantnem dovajanju el. toka, ker gre za starejši model ali pa poceni nov model, ki je malomarno narejen.
... for lifetime!

Microsoft ::

CCfly, kje bi naj bil ta senzor? Ker osnovna plosca je neka taka, da sem jo komaj desifriral in je verjetno premalo razsirjena, da bi jo kak program za merjenje temperature imel podprto.
Tole se mi izpise na dnu zaslona ob zagonu, kar bi naj bil model osnovne plosce (samo zadnji del):
... VIA_K7-1aawu015
Product name: n341c2
Prenosnik pa je Gericom WebGine 14', cez par mesecev bo dve leti star.

meatwaad, testiral sem z memtestx86, ker sem sumil, da bi kater od RAMov lahko bil krivec, ampak program ne javlja napak.

Nerdor, racunalnik je star skoraj dve leti. Poganjam ga iz omrezja, istocasno pa je notri baterija. Baterija je Li-Ion. Sem jo enih prakrat napacno polnil, kar ima za rezultat to, da racunalnik na baterije niti toliko ne zdrzi, da bi ga prizgal, se logiral in takoj naredil turn off. Prej zmanjka baterije. Se pravi ~3 minute, ce zdrzi.

Pa se to. Zdele prizgem racunalnik in takoj na zacetku za hec poskusim, ce bi lahko instaliral program. Iz prve dela!


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

Čipi za merjenje temperature so dokaj standardni.VIA čipovje ima vgrajene svoje senzorje pod imenom via686b, zato poskusi z http://mbm.livewiredev.com/.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Microsoft ::

Sem ze to poskusil, vendar nevem, katero plosco naj izberem? Pod VIA so tele:



by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Daedalus ::

Ne delat z wizardom, ker ne boš daleč prišo... Raje pošči gumbek z imenom system info (nekaj na to temo), ga poklikaj in mbm si bo poiskal senzorje. Pol jih pa ročno naštelaš, pa je.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Microsoft ::

SysInfo

Kako sedaj vidis, katere senzorje za temperaturo ima in katere stvari vnases rocno?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Senzorji so na SMbus-u ali pa ISA vodilu, tako da jih sys info ne bo našel.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Microsoft ::

Kaj pa tole:
SMB Address : $0400

Pa kje potem sploh urejas senzorje za temperaturo manualno? Ker nic ne najdem...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Nerdor ::

Poizkusi, tako kot ti je svetoval CCFly s mbm.livewiredev.com programom ali pa s novejšim (bolj update-an kot mbm) SpeedFan, ki ti kaže še marsikaj, recimo hitrost ventilatorjev in temperaturo diska (tudi temp. cpu odčitava).
... for lifetime!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

jukoz ::

To je uniwill-ov comp.
Na http://www.uniwill.com/products/other/n... je cela spec. Verjetno je tam tut kak software za temp gledat.

Microsoft ::

SpeedFan pokaze 44C za disk in 42C za Temp1 (kar je verjetno procesor).


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Matri[X] ::

Notebooki delajo brez problema do 67 stopinj, potem se vsi ventilatorji zacno z max hitrostjo vrtet. Meni ni se nikoli "zmrznu" pa je mel CPU konstantno ~65 stopinj. Ceprav gericom ni ravno znan po kvaliteti. Kako to da nimas vsaj 2 leti garancije?

Microsoft ::

Ker je ob nakupu nisem "dokupil".


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Nerdor ::

Matri[X]: sicer offtopic, samo a ti na takem prenosniku delaš s termo rokavicami!? 65C je huda!! Se opečeš, kak keks! Že vse kar je nad 40C je dovolj kritično. Recimo čez 50C je pa res res kritično. 60C je pa tu mač, to te po prstih scvre!
... for lifetime!

Microsoft ::

Pri men se malcno ni.

Pa se ena zanimivost. Od kar sem dal gor tale SpeedFan, se je spremenila samo temperatura od diska (sedajle na 38C), Temp1 je pa kar konstantno na 42.:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Matri[X] ::

Nerdor: cist normalno je delat, plastika je topla, ni pa tako vroca da nebi mogel imeti rok gor. Vroc je edino spodaj, pod procesorjem.

Nerdor ::

Microsoft: našel sem še eden program za diagnostiko računalnika na enem mestu: Everest Home Edition 2.0 imenovan. Mogoče, boš kaj z njim odkril?
... for lifetime!

s56vpe ::

Vzrok za zmrovanje se skriva v tvojem imenu >:D :D >:D

Microsoft ::

Heh, ne.

Nerdor, bom poskusil tisto zadevo konec tedna, pa porocam.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

HellRaiseR ::

Ni nujno, da je temperatura, tud windowsi na mojem računalniku se obnašajo tko. Včasih laufa bp par dni včasih zmrzne po par urah. Ker nisem mel pojma zakaj se to dogaja sem se pred kakim letom odloču naložit linux, zdj ga že leto uporablam kot primarni OS in niti enkrat nisem dožvel da bi računalnik zmrznu kar sam od sebe, kaj bi bil vzrok za zmrzovanje na oknih pa še danes nisem uspel odkrit :(

Microsoft ::

Jst sm mel gor Windows 2000 Professionl in Advanced Server(:\), po potem XPje Professional in Home. Home so OEM.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Hitro lahko ugotovimo če je krivo pregrevanje. Najdi sobni ventilator in ga usmeri v prenosnik. Če ti še vedno zmrzne imaš pa problem s samo strojno opremo.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Nerdor ::

Kateri procesor pa ima ta prenosnik!? Namreč, jest sem na Duron 750Mhz inštaliral CooBit, ki naj bi v idle času CPU-ja, dal v "spanec" in tako privarčeval s toploto. Vendar se ta program ni obnesel, vedno je mašina s tem programom random zmrznila. Ali nemara imaš tudi ti kakšne safe/coolbit varčevalne programe!? Te znajo biti glavni vzrok za random zmrznitve tako prenosnih kot desktop računalnikov.:\
... for lifetime!

CCfly ::

Ta problem se je pojavljal predvsem na KT133 čipovjih, ko se je procesor odklopil od I/O vodila.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Microsoft ::

Procesot je Athlon XP 1400 Mobile, dela na nekje 1GHz.

Pa se lahko se kaj drugega pregereva, kot procesor? Recimo disk? Al pa RAMi?

Pa recimo se en primer, kdaj mi je zmrznu. Dam Windows XP Home na novo gor, pa potem se vse popravke. Ene parkrat naredim restart. Ko imam vse popravke gor, grem instalirat Visual Studio 2003. In pri instalaciji zmrzne.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Daedalus ::

Probaj še memtest, da ugotoviš, če ma ram kake probleme sam s sabo. Meni se je znala mašina tako na random obešat - zaradi okvarjenega modula. Pokvarjen je bil mislim da zadnji megabajt na ploščici - in ko je kak program poskušal dostopat do njega, je vse skup crknilo... Lahko je kriv tudi disk, plošča... Ni druge, kot da greš od začetka na izločanje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Microsoft ::

memtest sem dal skos. Sel je cez vse tiste faze, nobeenga erroraj ni izpisalo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Problem se verjetno pojavi šele ko obremenih I/O vodilo. Poskusi kakšen benchmark za trdi disk, če ga vmes zvije.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Microsoft ::

Od benchmark programov poznam samo 3D Mark in PC Mark. Je to vredu? Al da bi kaj drugega poskusil?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Ne rabiš program ki ti bo premetaval velike količine podatkov po vodilu. Za začetek bi verjetno zadostoval Nerotov test za hitrost trdih diskov in CDROM-ov. Ali pa če preprosto vzameš kakšno 600 MB datoteko in jo začneš kopirati po disku ali pa jo poskušaš presneti s CD-ja na disk.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Microsoft ::

Ekola. Prizgem racunalnik in pozenem iskanje. Iscem access, frontpage in se nekaj. Potem poskrolam rezultate in PC zmrzne.

Bom pa poskusil se tisto, da bi en velik fajl kopiral.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Azrael ::

Torej si odprl notesnik? So mogoče kakšni kondenzatorji napihnjeni? Če so, je to to, memtest tak rač. lahko zdrži, ko pa pride večja obremeitev pa zmrzne. Imaš mogoče kakšen Linux live CD, če bo zmrznil tudi z njim, potem je vsekakor HW okvara.

Ti je notesnik kdaj padel po tleh ali si notesnik nosil tako, da si ga držalč samo za en vogal? Vem za primer, ko je nekdo uničil ploščo v Gericomu (Intel procesor) iz tega razloga. Pri Gericomih starih 2-3 leta so bile mehanske rešitve zelo vprašljive in je iz navidez banalnih vzrokov prihajalo do mehanskih okvar matičnih plošč. Ni treba, da je videti zlomljeno, dovolj je ena počena vezica in so že lahko taki problemi.

Imaš možnost dobiti/sposoditi adapter za tvoj notesnik, lahko je le ta slab?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Microsoft ::

Sem ga odpru, samo mi ni ratalo tolko, da bi ga dobil na pol. Recimo, do diska se pridem, pa do procesorja. RAMa pa ne najdem. Ne znam nekot odpret... Pa vem, da ni vlko dela, ker ko sem dokupu RAM, so mi kar tam vgradil za minuto, samo nisem bil zraven, da bi gledu.

Linux CD sem ze tud imel gor, samo nisem kaj veliko prenasla podatkov. Prakticno nic.

Notesnik mi se ni padel na tla, sem pa enih parkrat po njem udaru, da so potem nastali bad sektorji na disku. Zdej je nov disk. Mozno da je to, samo kot sem napisal, nekako se en dokopljem do maticne, da bi pogledal, ce se kaj na oko vidi.

Za adapter bom pa se poskusu. Sem enkrat poskusu tistega od minotorja (LCD), pa ni delal. Mam pa se en prenosnik doma, pa bom poskusu, ce pase na tega.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Azrael ::

Za adapter pazi, da ima pravo izhodno napetost (V), zmore dovolj velik tok (A) in ima na konektorju pravilno polariteto (+ in-). Če poskušaš kar na slepo srečo - saj konektor paše, lahko sledi post v stilu ... in potem ni bilo od notesnika nič več:(.

Pobrskaj po teh straneh, mogoče najdeš kakšen uporaben manual za tvoj notesnik.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

darkolord ::

Probaj BurnIn test... lahko nastavljas katere stvari ti obremeni in koliko, tako da lahko gres po vrsti in vidis ce ti kje zmrzne oziroma kje ti zmrzne :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programi za merjenje temperature (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
10234048 (11263) BaRtMaN
»

4 Vprašanja

Oddelek: Kaj kupiti
6834 (680) #000000
»

Samodejni "Shutdown" ob prenehanju delovanja ventilatorja

Oddelek: Programska oprema
101177 (1023) Poldy
»

MBM in diagnostiččni LED zaslonček na EPoXovih ploščah

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
102523 (2289) DjTonic
»

motherboard monitor 5

Oddelek: Pomoč in nasveti
81406 (1231) SeTAr

Več podobnih tem