» »

Kraja (da ali ne ?)

Kraja (da ali ne ?)

«
1
2

Mokiunikrum ::

Priključen na sosedov wireless, pišem to sporočilo in se sprašujem: Kaj sem? Sem lopov? Mu kaj škodujem? In vas obeenem prosim za odgovore, ali pa za pomoč.

LP
sfilas

64202 ::

Pravno gledano je verjetno on lopov, ker ponavadi ISP-ji omejijo pogodbo na eno stanovanje, on pa ponuja soseski net ;)

Yossarian ::

Odvisno od tega, kaj piše v pogodbi glede omejitve.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Timmah ::

to je kraja bandwidtha>:D
donde esta francesca

hruske ::

Tvoje dejanje se obravnava kot vdor v omrežje, njegovo pa je (lahko) kršenje naročniške pogodbe.
Rad imam tole državico. <3

Mokiunikrum ::

Nisem vdrl v njegovo omrežje, ker ni bilo zaščiteno. Po domače povedano pustil je odprta vrata od svoje hiše.

MadMax ::

Kar pa še ne pomeni, da se lahko prosto sprehajaš po tuji hiši, brskaš po hladilniku v njej, ..., ne glede na to da vrata niso bila zaklenjena.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Timmah ::

ker router pa ma ker morm tasta prepricat da nastima wireless pa noce ker prau da ne nese u tadrug stuk da mu dam tole za prebrat.
lahko pa poves kje zvi pa pridemo parkirat pred bajto pa se konektamo >:D
donde esta francesca

Spc ::

Temu jaz pravim lame security.
:D

poznam zelo dosti takšnih uporabnikov, ki sploh nimajo pojma o varnosti WiFi omrežij in sploh nevejo kaj se dogaja okoli njih.
:|

Jaz bom tak rekel ... da to ni kraja .. kajti naredil nisi čisto nič samo vtaknil si mrežno v USB (oz. pci).
Včasih se nekateri sploh ne zavejo, da uporabljajo drugo linijo in ne svoje.
:)

mte ::

Spc: lame security - to je pač kot slaba ključavnica na vhodnih vratih stanovanja - še vedno nimaš pravice vstopiti če ni tvoje...

Po drugi strani pa če bi recimo jaz ugotovil da je na mojem wirelessu kdo na tak način prišel do neta (zaradi moje nepazljivosti pri nastavitvah), bi stvar samo zaščitil in pomoje ne bi ukrepal ker bi s tem imel same probleme - dokazi pa to. Nimam časa. Itak mi je ukradel samo malo bandwitha in nič drugega.

Tako da glede tega bi se bilo dobro pozanimati kaj pravi zakon, kakšni so ukrepi, kazni, ... pa glede na to da bi bila v prekršku oba dvomim da bi te tip sploh prijavil.
lp

Daedalus ::

>Nisem vdrl v njegovo omrežje, ker ni bilo zaščiteno. Po domače povedano pustil je odprta vrata od svoje hiše.

To je vdor. Enako, kot če bi se enemu sprehodil čez bajto, pa čeprav je odklenjena. Če bi si tip pogruntal, kaj se dogaja, te lahko prijavi in to se pol obravnava kot vdor v omrežje. Sej so pred nekaj časa zganjali novinarji Dela wardriving po Lj. Lahko so ugotavljali, na katere domače wlan dostopne točke se je možno priklopit (jih je kar dosti) - dejanski priklop in uporaba bi pa pomenla kaznivo dejanje. Na vrata lahko trkaš (zganjaš portscan, po domače), čez vrata pa ne smeš. In še enkrat - je vdor, tud če je omrežje popolnoma nezaščiteno.

Aja, jaz bi šal sosedu povedat, da ma javno dostopno točko. Da se ne bo kdaj našo kak cepec, ki mu bo sesul računalo, al pa kaj podobnega...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

MadMicka ::

recimo, da sfilas nebi vedu, na čigavi liniji je. Potem je to tako kot izgubljena stvar. Pobral jo je na cesti in sedaj jo uporablja :D

Spc ::

Kaj pa pravite na naslednjo situacijo.

Nekdo kupi wireless kartico in router .. vsavi kartico in internet deluje.
Kaj pa se ta človek ne zaveda je pa to ker ima sosed boljšo anteno na routerju mu začne delovati stvar preko sosedovega routerja in brez vednosti uporablja internet soseda.
Ali je to tudi vdor če se sam uporabnik tega ne zaveda ?

:)

Daedalus ::

Ja.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

MadMicka ::

Tehnično ja, pravno ne :))

Ziga Dolhar ::

Spc, vprašanje ...

a) krivde [volja, namen],
b) [opravičljive] dejanske zmote.
https://dolhar.si/

Daedalus ::

Aja? Se bo zgovarjal na nevednost? Nism vedel, da je to možno:D

Če ni s tem povzročil škode, pol bi še verjetno šlo skoz. Če bi pa povzročil kakršnokoli škodo - pol pa ne več. Pa IMO ni važno, če se on zaveda, da je priključen na drug WLAN al pa ne.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

perci ::

Aja? Se bo zgovarjal na nevednost? Nism vedel, da je to možno

Ja, sej veš kako je, Ignorantia iuris nocet, Ignorantia facti NON nocet.

Spc ::

Moje mnenje tukaj je takšno.
Sosed si je čisto sam kriv kajti moral bi bolj zavarovati omrežje in ne samo priklopit in nikomu ništa.
Sam si odgovoren za svojo omrežje.

:)

Daedalus ::

Če se jaz sprehodim skozi tvoje stanovanje/hiši, ker je odklenjeno in si pozabil zapret vrata, boš to mirno sprejel kot svojo lastno napako? Ne boš klical policije al pa probal fizično z mano obračunat? Al pa bi se ti zdelo OK, če bi skakal po tvojem travniku (hipotetično), ker ni nikjer napisano, da se to ne sme? Ni lih najboljša primerjava (wlan pač ne pozna strogih prostorskih omejitev), ampak je dokaj blizu... Gre se za privat omrežje, kjer tretje osebe nimajo kaj iskat. Je res, da je lastnik naredil napako, ker ga ni zavaroval, ampak če ga zavestno uporabljaš, to ne olepša dejstva, da se gre z vdor v omrežje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mte ::

Spc - no pa recimo ti pozabiš zakleniti hišo. Potem te nekdo nepovabljen neznanec obišče v tistem času, prebrska celo stanovanje, tvoja hiša mu nudi bandwith za vodo, elektriko, plin. Ok malo čuden primer ampak recimo ;)
No in medtem ko on veselo brska po hiši, ga ti zalotiš. Kaj boš naredil? Potem ti on reče ja saj so bila vrata odprta. Kaj boš pa sedaj naredil? Mislim da ti ne bo vseeno da šel kar na pijačo z njim. Ali pač? :\

Spc ::

Ni to čisto tako, kot da bi imel vrata odprta.
To je nekaj podobnega kot je bilo recimo za MS BLASTER worm.
Kdo je bil takrat bolj kriv .. pisec virusa ali administratorji, ki so imeli 6 mesecev časa updateat serverje ampak jih niso, ker se jim ni dalo?

In še en primer:
Kot že opisano v tej temi: Izklop Interneta
Kdo je tukaj bolj kriv.
1. Uporabnik
2. Pisec virusov

Tudi to je nekaj podobnega samo tukaj ne nastrada samo uporabnik ampak še drugi ljudje.

:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Ziga Dolhar ::

Čaki mal,

administrator je kriv, ker se ne zaščiti proti nekomu, ki ravna protipravno?
https://dolhar.si/

Spc ::

Če lepo pogledamo .. sta oba kriva..
pač en majn kot drugi.

MadMicka ::

"Čaki mal, administrator je kriv, ker se ne zaščiti proti nekomu, ki ravna protipravno?"

Tudi administrator je lahko kriv in sicer tako v delovnopravnem smislu (disciplinska odgovornost, prenehanje delovnega razmerja) , kot tudi v civilnopravnem (odškodninska odgovornost).

S tem, da nehotena uporaba tujega bandwidtha preko wireless routerja niti pod razno ni primerjlivo z vstopom v odprto hišo in krajo v takšnih hiši. Za to ne rabiš biti pravnik, zadostuje zdrava pamet.

Ziga Dolhar ::

MadMicka, gledamo kazenskopravno. (Saj je tudi dejanska zmota lahko opravičljiva le v KP, dočim CP razlikovanje med pravno in dejansko zmoto ne upošteva več, ne?)
https://dolhar.si/

hruske ::

Vdor "ponevedoma" je nekako tako, kot veliko stvari, ki jih ljudje počnejo zato, ker morajo. Ne vedo kako zadeva točno dela, in zato potem tolčejo (ali pa klikajo) tu in tam, in ko začne delat, nehajo tolčt. Ko pa kaj uničijo in slepo pretepanje naprave ne dela, pa pač pokličejo serviserje.

Ljudje ne vejo, kaj delajo. Zato pa v ZDA tako dobro uspevajo tožbe.
Rad imam tole državico. <3

roscha ::

Sami samaritani, znalci pa takle ste tle gor. NOT!

Opozorit, da ima cepec javno dostopen AP, pa mogoče še open mail relaying...

Ne opozarjam nič. Priklopit se na AP, sesut OS (pustit mu same podatke pri miru) pa naj se praska. Se bo vsaj kaj naučil. Če se ne bo, takile samo futrajo pijavke od spamerjev in pisce virusev. Če kmet ponovno postavi zadevo in ne poskrbi za varnost, mu ponovna ususjem mašino...

Tako kot ne toleriramo voznikov brez vozniškega izpita po cestah, živih me morem bedakov ki so glavni frajerji v računalništvu, ne ločijo pa med tipkovnico in monitorjem...

MadMicka ::

roscha, ti persona rudis ti >:D

roscha ::

Pih. Če pač ne mukaš kot večina dobiš naziv.

Briga me. Zaradi tega še vedno ne bom blejal tako kot drugi hočejo,
ampak tako kot jaz mislim. Pika

jespren ::

Ja tale je pa kr huda.... je pa tut neki res!>:D

Vsaka kolajna ma dve plati. Če nekomu vstopiš v odklenjeno
hišo brez njegove vednosti, se ve kaj je to. Piše celo v zakonu, da je vlom.
Če pa deskaš (kot Vasilij...) na račun nekega cepca, ker ne ve kaj bi z
atijevim denarjem, pa ne piše v Sloveniji nikjer: Sej smo pravna država!

To je ena plat kolajne:|O

Zdej pa rečmo, da si ti ena mična gospodična modre frizure (pa nisi, ker poznaš SLO-TECH),
ki je šefu lepo pokazala svoje kvalitete in dobila službeno Toshibo za 400k sit,
ki ima ob desni strani mali knofek na katerem piše WLAN! V navodilih pa piše, da se lahko s
tem brezžično povežeš na internet in Glej ga hudiča; RES DRŽI!!!!!!

To je pa druga plat kolajne:|O

Zdej mi pa naj nekdo strokovno razloži keri je večji bedak, oz. kdo je bolj kriv?
Če si pameten pust njegovo mrežo, pa tudi problemov ne bo.


lp
Kam sem že dal.....

poweroff ::

Kaj pa se ta človek ne zaveda je pa to ker ima sosed boljšo anteno na routerju mu začne delovati stvar preko sosedovega routerja in brez vednosti uporablja internet soseda.
Ali je to tudi vdor če se sam uporabnik tega ne zaveda ?


Objektivno ima zadeva znake kaznivega dejanja, vendar ni bilo namena vdora. Torej zadeva ni kazniva. Kar pa seveda ne pomeni, da ni možno začeti kazenskega postopka...

Glede krivde napadalca in administratorja. Seveda si je kriv nemaren administrator sam. Ampak tukaj govorimo o pravni krivdi - kazenski odgovornosti. To pa nosi vdiralec neodvisno od "krivde" administratorja.

Tako kot ne toleriramo voznikov brez vozniškega izpita po cestah, živih me morem bedakov ki so glavni frajerji v računalništvu, ne ločijo pa med tipkovnico in monitorjem...
Se pravi, ko boš videl nekoga, da se vozi brez izpita (ali brez tablic), ga boš kar s ceste zrinil? Ali pa, ko boš zalotil eno žensko, da ti vlamlja v avto, jo boš kar zažgal (to se je dejansko zgodilo lani)? In potem misliš, da ne boš odgovarjal za napad?
sudo poweroff

Nagi Bator ::

Jaz pa mislim, da primerjava hise z odprtimi vrati ni najbolj na mestu! Prej recimo (mmm) cesnja, katere veje segajo dalec preko na mojo parcelo in se pac malo posladkam! Glede na to, da se je pa treba celo sam priklopit na njegov WLAN, pa je celo bolj podobno cesnji, ki je zrasla na moji parceli iz korenin njegove cesnje :D

Spc ::

Se strinjam z nagim.
Češnja na moji parceli z zelo nizkimi vejami .. potem pa si ne smem vzeti sadežev.

:P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

barabl ::

Mislim,da je bolj na mestu primerjava z starimi brez žičnimi telefoni,kod vemo je tudi tam bilo veliko vdorov( slaba zaščita frekvence) in posledično veliko visokih računov,pa je vedno odgovarjal samo lastnik takega telefona in tudi stroški so bremenili samo njegov proračun.Vsi vemo,da se da zadeva dobro zaščititi z štirimi ključi,kjer kartica samobejno izbira interval preverjanja ključev,če te zaščite zaradi neznanja ne znajo naštimat je pa to njihov problem,če jim potem nekdo vdre v system.Kdor se vsaj malo spozna na računalništvo bo pa itak videl,da mu linijo zaseda še neki xxxxxxxxx mac addres in če je pameten mu bo zadevo blokiral,če ne je pa itak donator.

BigWhale ::

Hecno je to, da si se sel prijavit preko tujega omrezja na slo-tech in to povedat. Samo vprasanje casa je, kdaj bo nekdo pogledal v log iz katerega IPja si se prijavil. Potem je pa vse skupaj trivialno, da se naprej preda...

Jaz bi se na tvojem mestu zamislil, ce ne ze sekiral...

To kar ti pocnes JE vdor in no povsem legalno pocetje.

poweroff ::

Mislim,da je bolj na mestu primerjava z starimi brez žičnimi telefoni,kod vemo je tudi tam bilo veliko vdorov( slaba zaščita frekvence) in posledično veliko visokih računov,pa je vedno odgovarjal samo lastnik takega telefona in tudi stroški so bremenili samo njegov proračun.

Strške Telekomu je seveda moral pokriti lastnik telefona.
Kar pa ne pomeni, da lastnik telefona ne bi mogel tožiti vdiralca za povrnitev škode (ki bi odgovarjal tudi kazensko).
To se ni dogajalo zgolj zato, ker je bilo te zadeve težko dokazati.
sudo poweroff

Spc ::

Če bi jaz imel Wireless bi sigurno zavaroval prvo z mac adresami .. se pravi samo te mac adrese bi lahko dostopale do routerja in potem pa še z key-i.

:D

Buggy ::

A ni tako, da ce pri parkiranem avtu pustis okno odprto ali pa avto odklenjen, da te gospod prometnik lahko oglobi. Nekaj takega mi je znano, torej moras odgovorno ravnati s svojo lastnino saj drugace olajsas vsakemu nepridipravu nepostene posle.
Torej bi lahko potegnil tudi tukaj kako vzporednico...

poweroff ::

Ja, seveda te lahko oglobi, vendar bo oglobil tudi vlomilca. Njega pač krepko bolj.

Spc: a misliš, da MAC adres pa ni mogoče spoofat? Pa WEP je tudi precejšnja šala...
sudo poweroff

Damjan Jagar ::

Če se bo kdo po Zagorju vozil in rabil net se lahko zapelje do mene ali pa na glavno avtobusno postajo. Vse odprto in nezaklenjeno. Dostopate z mojim dovoljenjem.
http://jagar.si

BigWhale ::

Ljudje so vcasih precej pateticni v iskanju opravicil za svoje pocetje.

mchaber ::

To je kraja


.
.

MadMicka ::

klele sta mal mim usekala... Cyb3r ponuja svoj WLAN, če prav zastopim, in to ni kraja, to je samaritansko dejanje :)

DSmidgy ::

Kaj pa dostopanje do FTP strežnikov preko anonymous akaunta? A je to vdor v računalnik. Kako naj uporabnik ugotovi, ali lastnik računalnika daje dostop do strežnika vsem ali samo ne zna nastaviti strežnika?

Kaj pa če oseba hoče ponuditi svoj wireless drugim (mogoče brez dostopa do interneta) - recimo za izmenjavo datotek. Ali mora potem nekako posebej označiti, da se lahko v omrežje priklopi kdorkoli.

Pomojem bi se moralo vsako nezaščiteno omrežje smatrati za javno omrežje. Naj uporabnik nastavi geslo ali karkoli podobnga in s tem pove, da njegovo omrežje ni javno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

Spc ::

Spc: a misliš, da MAC adres pa ni mogoče spoofat? Pa WEP je tudi precejšnja šala...

Ja žal se tudi to vse da.
Ampak je vsaj malo bolj zaščitena kot pa plug-in and play.
Zato pa jaz nikoli nebom uporabljal wireless ker je enostavno premalo varnosti.

Damjan Jagar ::

Kaj pa če oseba hoče ponuditi svoj wireless drugim (mogoče brez dostopa do interneta) - recimo za izmenjavo datotek. Ali mora potem nekako posebej označiti, da se lahko v omrežje priklopi kdorkoli.

Rešitev.
Pomojem bi se moralo vsako nezaščiteno omrežje smatrati za javno omrežje. Naj uporabnik nastavi geslo ali karkoli podobnga in s tem pove, da njegovo omrežje ni javno.

Se popolnoma strinjam.
http://jagar.si

BigWhale ::

Jaz nisem govoril o leet cyberju.

Mokiunikrum ::

OK skoraj večina vas misli da kradem. Ali mi lahko točno pove katero točko v zakonu kršim. Da bom videl kaj me čaka, ko pridejo gospodje v modrem k meni domov in mi iztrgajo mojo brezžično kartico iz računalnika.

Drugače se pa strinjam z DSmidgy-jem.

LP

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Kaj pa ce bi sel do soseda in mu povedal, da ima odprt AP?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so angleži res nori

Oddelek: Loža
463181 (1956) grex
»

Tri leta za krajo brezžičnega interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11213686 (11054) poweroff
»

zakaj kartica nic ne zazna?

Oddelek: Omrežja in internet
11965 (817) antonija
»

Wireless LAN

Oddelek: Omrežja in internet
182185 (1720) pujsek_

Več podobnih tem