» »

Pojav šuma (noise) v digitalnih fotografijah

Pojav šuma (noise) v digitalnih fotografijah

G@c ::

Zivjo!

Vem, da se šum pojavi pri povečavi ločljivosti slike, ko pretvarjamo format slike ali pa ob izostritvi slike... Ne vem pa kaj dejansko je šum, zakaj se pojavi?

Mi lahko kdo pove definicijo šuma?
L@@King 4 knowledge !
  • polepsal: CaqKa ()

Stepni Volk ::

Odgovor glede JPEG kompresije imaš v tej temi: slikanje z digitalcem pri isti resoluciji - različno veliki fajli?...
Šum se pojavi, ko algoritem ni več sposoben pravilno "ugibati".. oz. ko se pojavi "fizična" napaka na posnetku (posledica nečistega objektiva, CCD/CMOS čipa, snemanja...).
Seveda je vse odvisno od tega o katerem / katerih formatih zapisa govoriš...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Sum se pojavi tudi ob povecanju 'obcutljivosti filma' (ISO).

CaqKa ::

šum so v bistvu random vrednosti, recimo ko rečemo da po tvju sneži.. tisto je šum.
probaj na guglu z define:noise

sicer pa.. pisanje z velikimi črkami pomeni KRIČANJE, zato se tega odvadi.

G@c ::

Ok, glede na to kaj ste povedal lahko sklepam tole:

Šum so piksli, ki v sliki "iztopajo" (kot da bi mel crn papir, sem_ter_tja pa bele pikice - slika je "snežena"). Šum se pojavi pri ... povečavi ločljivosti slike - npr. pri povečavi ločljivosti slike mora algoritem za dodane, nove piksle izracunati vrednost, če pa ne "ugane" najbolje vrednosti -> šum.

Tnx! (lahk se kej kdo napise, mi vse prav pride)
L@@King 4 knowledge !

G@c ::

Za tole k bom zdej vprasu se pa sploh ne splaca odpirat nove teme.
Npr. ko slikam z digitalcam, se mi shrani datum in ura, ko sem naredu fotko, npr. 13.4. ob 12:20. A mi kdo lah pove pameten razlog, zakaj bi clovek spremenil ta datum in uro. Vem, da se slisi neumno, ampak jaz ne najdem razloga.8-O
L@@King 4 knowledge !

CaqKa ::

a datum na sliki, al datum v metapodatkih v datoteki slike?

G@c ::

Ups, ja za datum in uro v metapodatkih mislim. Sicer pa me nasplosno zanima zakaj sploh datum in uro spreminjat - hmm, mmogoce da en dan prej slikas, spremenis datum in uro na nasledn dan ... tko mas alibi in gre lah k lubici :)
L@@King 4 knowledge !

s56vpe ::

Šum povzročajo termični elektroni, ki se spoščajo v senzorju, zaradi tega, ker ima senzor pač višjo temperaturo od absolutne ničle. Elektronika te elektrone zamenjuje za fotoelektrone, ki nam dejansko dajo informacijo o zajeti svetlobi.

Iz tega sledi, da je šum močnejši pri daljšem osvetlitvenem času (več časa, da se sprostijo elektroni), višjih ISO vrednostih (elektronika še bolj ojača nastal šum) in na sploh višji temperaturi (če je zunaj mrzlo ali toplo in če je fotoaparat že dalj časa prižgan, ker se tudi sam senzor med delovanjem greje).

"Šum", ki ga ti opisuješ pri pretvarjanju formatov zapisa slike se pojavi zaradi uporabe stisljivih (loosely) formatov zapisa. Pri uporabi nestisljivih formatov (looseless) se slika ne slabša, razen seveda pri "povečavi" resolucije itd.

LP

BigWhale ::

Tukaj si pomesal tri besede:

Lose, Loose and Loss....

;)

Kako si najlazje zapomniti te besede, preprosto:

You are losing you anal virginity today, your asshole will be very loose after that and that will be a great loss.

CaqKa ::

>>> "Šum", ki ga ti opisuješ pri pretvarjanju formatov zapisa slike se pojavi zaradi uporabe stisljivih (loosely) formatov zapisa. Pri uporabi nestisljivih formatov (looseless) se slika ne slabša, razen seveda pri "povečavi" resolucije itd.

to ni šum ampak artefakti.

g@c
samo potem še moreš spremenit datum kreacije datoteke in kdaj je bila nazadnje editirana, (to lahko popraviš z recimo totalcommanderjem)

s56vpe ::

Res je tako. Obema hvala pri pomoči glede terminologije (še posebej kitu:D ).

G@c ::

Tnx za razlago o sumu. Ja mas prav CaqKa, tut datume in ure nastanka, modifikacije,... bi mogu spremenit. Skratka vse datume in ure. Ampak mene se zmer zanima en pameten razlog zakaj spremenit te datume in ure - tisto, da bi imel alibi za zeno je bla bolj sala :D:\
L@@King 4 knowledge !

Gundolf ::

A jih imas kje moznost spremenit al kaj? Ni mi jasno zakaj isces razloge da bi jih sel spreminjat.

Drugace je en razlog ta, da v fotoapratu nisi imel pravilno nastavljene ure in datuma.

G@c ::

Ja ne me jeb... 8-O ze 2 dni razmislam zakaj sploh obstajajo orodja za spremembo datuma in casa. Kako, da se nisem mogel spomniti tega. :8)
Gundolf, lahko samo napisem, da si mi resu zivlenjenje 0:)
L@@King 4 knowledge !

nodrim ::

ha ha ha .. sm hotu že takoj na začetku napisat tole, pa se mi je zdel preveč očitno :D

CaqKa ::

meni se je tudi zdelo da je dovolj očitno to :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotoaparat - datum posnetka

Oddelek: Zvok in slika
71064 (837) Okapi
»

Urejanje Fujifilm raw formata (.raf)

Oddelek: Programska oprema
231457 (1041) k4vz0024
»

[SQL] PgAdmin preprosto vprasanje povezano s stolpci v tabeli

Oddelek: Programiranje
222172 (1531) Cvele2011
»

Večji problemi z računalnikom (strojni,programski?)

Oddelek: Pomoč in nasveti
281503 (1162) vbohinc
»

SQL vprašanje

Oddelek: Izdelava spletišč
302640 (2203) jerneju

Več podobnih tem