» »

Mozilla Firefox 1.0.2 v vsej svoji mogočnosti je tu!

Mozilla Firefox 1.0.2 v vsej svoji mogočnosti je tu!

Mozilla.org - Že kar nekaj časa je preteklo od izida prejšnje različice enega najbolj priljubljenih spletnih brskalnikov ta trenutek -- Mozilla Firefoxa, zato so se vrli programerji odločili, da nam ponudijo nekaj novejšega, boljšega. Tako so poskrbeli, da bomo lahko s Firefoxom še varnejši in da bo brskalnik še stabilnejši, hkrati pa so dodali nekaj bombončkov za uporabnike Linuxa. V ta namen je nastala različica, ki se bohoti z oznako 1.0.2. Brskalnik, katerega namestitvena datoteka je velika 4,7 megabajta, si lahko prenesete z Mozilline domače strani.

Pa veselo brskanje! ;)

Na novico nas je prijazno opozoril Racer D.

113 komentarjev

«
1
2 3

Alexius Heristalski ::

In kaj je tako mogočnega?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

64202 ::

Rdeca lisica (panda?) ki natepava afriko. Doh!

gfighter ::

Halo? Verzija 1.0.2! 0.0.1 več kot prej vendar:D
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

karafeka ::

A nebi rajš delali novice za vsako najmanjšo novo različico kernela ?

Gandalfar ::

Hvala za predlog. Se bomo potrudili. :>

64202 ::

Bah, enkrat na par mescov. Ne bi raje gentoo changelog postal?

Marjan ::

Tole novico so pomoje hotli dat kot protiutež novici o Operi.

Zgleda, da ko testi vržejo realne številke na mizo, se začnejo nekateri počutiti ogrožene... :)

V-i-p ::

Bom probal tole verzijo, čeprav v bistvu sploh ne dvomim, da ne bi ostal pri Operi. Ampak, da vidimo. Se bom pa za hec obregnil še ob nekaj: nek vrli tajni krimič, mi je nekoč dejal: tvoje novice ne bom objavil, ker o vsaki novi različici [nečesa za win okolje] na s-t ne bomo pisali. Ko pa pride ven nekaj [odprtokodnega] pa brž po objavi >:D
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Road Runner ::

ma ja, eni mamo rajs zastonj stvari :>

kuglvinkl ::

Dokler ne izdajo kaj podobnega kot je Multizilla, ostajm na Mozilli. Škoda...
Your focus determines your reallity

mte ::

Ma jaz ne vem kje je problem da se nekateri pritožujejo nad novicami. Kao jih je preveč..pismo ja a vam je kdo ukazal da jih berete? Ne bi enkrat nehali bit take egoistične svinje in se ne pritožujete za nekaj kar bi nekateri ostali (vključno z mano) radi prebirali? Kar mene osebno ne zanima, pač ne preberem. A to pomeni da ne zanima nobenega? Ne. Sigurno se najde kdo ki ga bo novica zanimala. A vi ki se pritožujete nad preveč novicami preberete cel časopis? Vsak dan? Madona imate pa res malo dela v službi da imate čas prebrati 30 in več ogromnih strani drobnega tiska..:\ Ravno vi in nihče drug ne zmanjšuje kvalitete slo-techa. Vsepovsod samo zmerjanje, teženje, pa jaz bi to jaz bi ono, jaz bi, jaz....totalni egoisti. Ko je pa kej za nardit ni pa nobenga. Tako na primer se pritožujete da je vsepovsod polno odprtokodnih stvari, drugega pa (skoraj) nič. A bi prosim taki težaki dvignili svojo leno rit in kdaj kakšno novico (ki ni odprtokodna) napisali sami? Tako bo najbolje za vas. Kolikor mi je znano, za slo-tech pišejo prostovoljci. Taki, ki jih lahko zanima kar hoče. In kar jih zanima, o tem pišejo. Zakaj se torej ne najde nekdo izmed težakov da bi včasih kaj napisal? Očitno ni prostovoljcev. Sem si mislil. Lenobe z velikim gobcem. Torej vam očitno gre v nos da so tu objavljene večinoma odprtokodne stvari. Ampak pozabljate na pomembno dejstvo: odprta koda = prostovoljstvo. Zaprta koda = večinoma potrebno plačati. Hja - ko boste pa za novice plačevali, takrat se pa oglasite.
Naj dodam da sam še nisem napisal nobene novice. Verjetno tudi zato ker me ponavadi prehitijo. Tudi zato ker nimam novičarske žilice. In končno tudi zato ker se mi ne da. Priznam. Ampak zaradi tega ne pljuvam tistih ki si vzamejo ta čas da tudi drugim obelodanijo kar so prebrali. Tudi ne pljuvam zaradi nečesa, kar tu manjka. Ker za obiskovanje slo-techa ne plačujem. Ker tudi ustvarjalci te strani verjetno niso plačani. Ker mi niso dolžni ponuditi vsega kar si želim. Ker niso dolžni ne-objavljati tistega kar me ne zanima. Slo-tech je kakor vsaka stvar na svetu to, kar je. Če vam je všeč, ga obiskujte. Če vam ni všeč, pojdite stran, nihče vas ne sili biti tam kjer nočete biti. Meni je všeč in ga bom obiskoval še naprej. V bodoče bom pa take egoistične komentarje ignoriral. Saj bi jih tudi zdaj - ampak mogoče se bo kdo od tukaj opisanih zamislil nad sabo in svojim pljuvanjem. Mogoče pa tudi ne. Sem pa optimist.
Joj kmalu me bo še sram biti del takega čudnega negativnega naroda..
lp

hanibal ::

mte Točno tako. :D :D :D
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

lukar ::

Hura, res je verzija višja za 0.0.1! Novica je pa bedna zato, ker slavi samo to dejstvo, ne da bi sploh povedala, kakšni so ti novi bombončki, pri čem je izboljšana varnost in kaj tako mogočnega bo ta verzija prinesla s seboj.

Get serious!

bmen ::

Hura,
Pa še eno malce offtopic vprašanje. Kako kaže s slovenskim prevodom Thunderbirda?
... B ...

BendeR ::

Že kar nekaj časa je preteklo od izida prejšnje različice enega najbolj priljubljenih spletnih brskalnikov ta trenutek


Naj te spomnim. 1.0.1 je izšla pred slabim mescem dni. ;)

Kaj je tako spektakularno novega? Varnostni popravki. Vsaj tak pravi Mozilla Foundation.


What's New 1.0.2

Firefox 1.0.2 is a security and stability update that is part of our ongoing program to provide a safe Internet experience for our customers. We recommend that all users upgrade to this latest version.

Here's what's new in Firefox 1.0.2:

* Several security fixes


P.S. Počasi sem začel doumet ST mentaliteto. Ako kdo napiše, da je bila odpravljena varnostna luknja v IE - nekdo doda v novico svoj citat "Raje uporabljajte odprtokodno alternativo". Ko pa v ff fixajo varnostne luknje pa "Mozilla Firefox 1.0.2 v vsej svoji mogočnosti je tu!" ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

Poldi112 ::

En mesec je za opensource dolga doba. Zaprtokodniki se pa pocutijo ogrozene in jezne, ker svoj priljubljen software dobijo vsake 3 leta.

Drugace pa Marjan, ce ti opera sede potem gut, meni pac ne. Sem presel iz Opere na Firefox-a. In razlog da ni razsirjena pac ni da bi bila neznana.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BendeR ::

En mesec je za opensource dolga doba. Zaprtokodniki se pa pocutijo ogrozene in jezne, ker svoj priljubljen software dobijo vsake 3 leta.


Se ti zdim jezen? Uporabljam FF ( že od 0.2) in drugače težim k zaprti kodi. Zakaj? Nimam nič proti odprtokodnim OS in programju (nekateri so ql), ampak ne prenesem fan cluba.

Če je en mesec dolga doba. Potem mi razloži, kaj so bili potem štirje meseci premirja do 1.0.1?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

HeMan ::

Zelo dolga doba?
:))

AndrejS ::

Razlika med FF in IE...
Pri MS pokrpajo varnostno luknjo in izdajo patch,
Pri FF izdajo novo verzijo in s tem prekrijejo security buge...,

Zdaj pa imam vprašanje. Ima FF live update ?

Gandalfar ::

ima

BendeR ::

Ima. Samo je butasto, da dl celo novo verzijo in ti skopira preko stare. :D

Seveda morem sedaj opet inštalirat real in quick alternative, ker jih ff 1.0.2 ne najde. Isto je blo z 1.0.1. :\

borchi ::

@andrejs: pri firefoxu majo v to-do planu glede live update-a edino nerešeno naslednje:

- add "restart OS several times" feature for complete update experience

šalo na stran, ne razumem zakaj ljudje tako trpijo zaradi dejstva, da se o "version bumpih" nekaterih kosov softvera govori vsak mesec po en dan, pri drugih pa vsake 4 leta po par mesecev (pa še rolling stones-i morjo takrat prit špilat, da se ja dovolj sliši.... start me up, tralala...).

morem priznat, da sem z užitkom prebral novice o prihajajočem longhorn-u malo nižje, lahko bi to novico tut ignoriral, lahko bi napisal, da so napovedane novosti v longhornu brezvezne.... novica pa ni brezvezna.
l'jga

lunamit ::

0.0.1 novejša verzija!

Očitno nekatere moti verzioniranje (npr. CVS) ki se uporablja pri odprtokodnih projektih (verjetno se isti CVS uporablja tudi pri zaprtokodnih). Ko izide različica 1.0.0.1 ljudem ni nič jasno, ker so vajeni da mora biti verzija 1,2,3, ... mogoče na polovičke. Vse "podverzije" so pa razni popravki. Taka miselnost izhaja iz tega da moraš zaprtokodni program plačati in bi hitro znorel če bi ti nek win program javil da potrebuješ os. windows 2003.1.0.12, ki ga moraš dokupiti. ;(
There are 10 types of people. Those who understand binary and those who don't.

hanibal ::

lunamit We dont count 3.1 95 98 2000 2003 xp ... >:D
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

gakiko ::

torej je tudi za to verzijo postopek "updateanja" tak, da v bistvu nainstaliras novo verzijo cez staro?

AndrejS ::

@gakiko: To pa bomo videli ko bo izšla verzija 1.0.3

STASI ::

IE nad viruse bolje od Firefoxa. Vendar sem šel na Symantecovo stran iskat pa nisem najdu novice:'(
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

BendeR ::

Zmešnjava , ki nastane ob updateu FF. Da, to je tista znamenita rdeča puščica v zgornjem desnem kotu. >:D

pagat34 ::

ko smo glih pri ff:
v meniju preko view / text size / increase (ali ctrl++) je treba vedno naredit za vsak nov tab ali okno.

ali se to lahko naštima enkrat za vselej npr. v about:config ?

tista rešitev preko tools / options / generak / fonts & colors ne nastavi enako kot ctrl++ :D
_________________________________________
Zaradi stranskih učinkov se izogibaj M$ izdelkov!

keber ::

Da mi ne bi kdo, kako je po nekih raziskavah IE odporen na viruse. Naj gre malo brskat po astalavisti, (stran, ki je polna vsega mogočega sranja od virusov in dialerjev itd.), potem pa pove, kje prej stakne kak virus ali trojanca. Na najnovejšem IE z vsemi možnimi popravki in vklopljeno varnostjo takoj staknem trojanca. Pri firefoxu ni nobenih težav.

Ampak po drugi strani, pisat za vsako minorno izdajo novice, tole pa res ne rabimo.

darkolord ::

Opera owna.

MrStein ::

BendeR:
Zmešnjava , ki nastane ob updateu FF.

Izi updati ala "rpm -F" še ne bo kakih 20 let na winsih, žal ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

swar ::

+b za une k cviljo da ne rabjo novic.Pac preber samo une k so ti zanimive.

Marjan ::

STASI:
>IE nad viruse bolje od Firefoxa.

Ja, novica je tudi na NewScientistu... ST verjetno ne bo upal objaviti :P

Poldi112 ::

Dvomim, prej je nihce ne bo napisal. Sicer pa to da je na newscientist ne pomeni prav veliko.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Marjan ::

Hehe, če je taka novica, ki jo nočeš slišati, je lahko objavljena kjerkoli, pa ti ne bo pomenila veliko.

rkob ::

ff > opera >:D
tralala

OwcA ::

Ja, žre več spomina in CPU ciklov. :P

... ampak jo imamo vseeno radi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

CCfly ::

Glejte, mozilla je bratranec znamenite godzille in po naravi mogočna žver. Kar pomeni da karkoli s predpono mozilla avtomatsko pwna krhke operne pevke in švohotne raziskovalce. Tako preprosto je.
Še kakšno vprašanje ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Marjan ::

Sej mogoče, da sem slep in nekaj čudno vidim, ampak v testih berem, da je Firefox počasnejši in manj varen od IE, kaj šele od drugih brskalnikov.
Treba številke gledat.

Road Runner ::

manj varen od ie


kako smesna besedna zveza :>

Marjan ::

Ja, mogoče je M$ podkupil Symantec, da je priredil rezultate! 0:)

monster-x ::

> Tole novico so pomoje hotli dat kot protiutež novici o Operi.

Če s tem misliš mene, naj ti povem, da sploh nisem nek ljubitelj FF-ja. Sicer uporabljam Opero, ker je meni osebno boljša in hitrejša.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Marjan ::

Aha, no fino. Eno vprašanje: Pisun, kako bi ocenil novice na STju (zlasti v obdobju zadnjih par mesecev)?

Meni je zanimivo, da ko druge spletne strani poročajo o testih, ki kažejo varnostno sliko softwarea, istočasno ST poroča o "mogočnosti" softwarea, ki je na testih pogorel.

monster-x ::

> Meni je zanimivo, da ko druge spletne strani poročajo o testih, ki kažejo varnostno sliko softwarea, istočasno ST poroča o "mogočnosti" softwarea, ki je na testih pogorel.

Če jaz začinim novico s kančkom duhovitosti ali sarkazma, je to moja stvar. Kajne? ;)

> Pisun, kako bi ocenil novice na STju (zlasti v obdobju zadnjih par mesecev)?

Na to vprašanje ti ne morem odgovoriti, saj v navedenem obdobju nisem redno bral ST-ja (kot vidiš tudi novic ni bilo veliko z moje strani), ker nisem imel toliko časa, da bi to lahko normalno počel.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

bergers ::

Ma jaz že uporabljam lep cajt pa nimam problemov.
Pa čim več novic je tem boljše je saj je obveščenost na prvem mestu
Bergi

njok ::

A je tezko poleg namestitvenega programa izdat se en arhivcek? ;((

hanibal ::

V Symantecu so (recimo) profiji za viruse. Strokovnjaki za sledenje varnostnim luknjam so v Secunii.
Obstaja posebna stran, ki obravnava IE, kakor tudi podobna za Firefox. Slednja se seveda LAHKO primerjata, tudi v luči varnostnih pomanjkljivosti. Ampak to je, kot bi primerjal ciple in orade - se pač ve kaj je boljše. :\
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

CCfly ::

Evo novica od Symanteca:
# Vulnerabilities are affecting new alternative browser distributions. During the last six months of 2004, 21 vulnerabilities affecting Mozilla browsers were disclosed, compared to 13 vulnerabilities affecting Microsoft Internet Explorer. Six vulnerabilities were reported in Opera.

Zelo izčrpna statistika. Tvoji "testi", ki se pojavljajo v medijih so me popolnoma prepričali, ni kaj. Od sedaj uporabljam le še lynx. Celih 0 varnostnih lukenj je bilo najdenih zanj v zadnjih 6 mesecih. NIČ !
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnostna ranljivost v Sendmail ter MSIE hrošči

Oddelek: Novice / Varnost
163839 (1808) MrStein
»

Firefoxov problem s pomnilnikom je lastnost brskalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8410281 (7541) MrStein
»

Izid Firefoxa 1.1 začasno prestavljen

Oddelek: Novice / Brskalniki
253499 (2518) darkolord
»

Ko ST-jevci brskalnik na ogled postavijo

Oddelek: Programska oprema
222225 (1454) njok
»

Mozilla FireFox 0.9 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
666795 (6795) NoUse4AName

Več podobnih tem