» »

DC-AC pretvornik

DC-AC pretvornik

_Link_ ::

Ali bi mi lahko kdo prosim dobu kakšno shemo DC-AC pretvornika, sej sem že neki po googlu brskov pa nism dobu nič konkretnega.

Azrael ::

Malo več podatkov moraš povedati, to je:vhodna in izhodna napetost, moč, frekvenca, in koliko komplicirano stvar hočeš, potem bo lažje kaj najti.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Matri[X] ::

Jaz bi tud rabil načrt za takšen pretvornik in sicer vhodna napetost bi bila 12V (baterijsko polje), izhodna napetost pa 230V/50Hz, moči max 500W.

putin ::

Pretvornik 12/220/300W z PWM SG 3525A

Elektro-n forum....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: putin ()

_Link_ ::

U bistvu hočem narest tko da bi najprej iz navadnega akomulatorja, ki daje 12V enosmerne napetosti zvišal to napetost na 230V nato pa bi to enosmerno napetost pretvoril v izmenično z pomočjo nekakšnega razsmernika, potem pa bi s to napetostjo napajal računalnik. Mislil sem pa tudi že na to, da bi bilo ogoče bolje če bi najprej že pri izhodu iz akomulatorja pretvoril enosmerno napetost v izmenično in jo potem povečal na 230V.

Azrael ::

Prvi način, da bi zviševal enosmerno napetost ne gre, ker ne moreš pretvarjati enosmerne napetosti na višjo. V vsakem primeru moraš napetost akumulatorja na nek način spremeniti v izmenično in potem pretvoriti v napetost željene velikosti in frekvence, druge poti ni.
Del tvoje zamisli imjo nekateri pretvorniki, ki najprej z visokofrekvenčnim pretvornikom pretvorijo napetost akumulatorja in to dobljeno napetost usmerijo v 320V in potem to napetost "razsekajo" v izmenično napetost 230V 50 Hz.

Drug problem je željena moč, ki jo želiš imeti, to je 500W. To pomeni, da boš iz akumulatorja vlekel tok 42A, v resnici še malo več zaradi izgub v samem pretvorniku. Tako obremenitev, bi nov avtomobilski akumulator za 45Ah, zdržal približno 10 min, ker ima svinčev akumulator pri velikh tokovnih obremenitvah zelo majhen izkoristek v njemu vezane kemične energije. Za tako moč bi rabil vsaj 24V, da se izogneš ogromnim tokovom in izgubam zaradi njih. Klik!

Samo predlog ali si mogoče kaj razmišljal o tovarniško narejenem UPSu ?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Matri[X] ::

Jaz bi uporabljal tovornjakarski akumulator.

e-jay ::

_link_ zakaj bi sploh rad pretvoril 12v na 230?

lah pustis 12V (bo racunalnik brez original napajalnika), bos pa naredu drug napajalnik, in pomoje je to velik bolj simple zadeva kot pa inverterji itd..

naredu bi pa napajalnik 12v->12v sam z limiterjem toka in nekaterimi varnostnimi dodatki


lp, [RaZoR]
-=[T.N.T]=-

P.S.: pa, Beli, oglas se kaj

dtm ::

Pozdrav!

Je možno narediti izmenično napetost iz enosmernega vira s tem da bi izmenična napetost ostajala enaka izvorni?
Primer: 12v akumulator (enosmerna) pretvorba v 12v izmenično, 1,5v baterija pretvorba v 1,5v izmenične,...
Seveda bi še prosil za kakšno shemo!!??
Glede hitrega praznjenja vira, sem si na jasnem! Moč je relativna oz. po tem takem bi bila moč odvisna od vira. Primer: 12v 2a je 24w potem bi bila moč 24w ( samo da je končni output izmenični).
Nočem dvigati ali nižati napetosti, napetost je takšna kakor ima sam vir, hočem samo spremeniti enosmerno v izmenično.

Torej če ima kdo kakšno idejo, shemo ali ve kdo za kakšno lokacijo na netu ki bi pokrlo moje zahteve vas lepo prosim.

Zadeva ne bo namenjena v neko ciljno uporabo, ampak zgolj mojem hobiju in seveda firbcu!


LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dtm ()

energetik ::

dtm je izjavil:

Pozdrav!

Je možno narediti izmenično napetost iz enosmernega vira s tem da bi izmenična napetost ostajala enaka izvorni?
Ja.
DC AC @ Wikipedia

dtm ::

Hehe, kratko in uporabno!

Hvala ti, imaš rundo v dobrem!!!

cukl ::

Azrael je izjavil:

Prvi način, da bi zviševal enosmerno napetost ne gre, ker ne moreš pretvarjati enosmerne napetosti na višjo. V vsakem primeru moraš napetost akumulatorja na nek način spremeniti v izmenično in potem pretvoriti v napetost željene velikosti in frekvence, druge poti ni.

LP, Azrael


Wrong. Obstajajo Boost converterji, ki delajo prav to. Nižja napetost na vhod -> višja na izhod. Potem pa rabiš še sam H-bridge s primerno modulacijo in regulacijo. Tu se bo pomoje stvar zakomplicirala. Take regulacije delajo ponavadi študentje za diplomo.

int47 ::

cukl je izjavil:

Wrong. Obstajajo Boost converterji, ki delajo prav to. Nižja napetost na vhod -> višja na izhod.

Na sliki iz tvojega linka je stikalo in dioda. Stikalo poskrbi za izmenično komponento, dioda je usmerjevalni element.

TESKAn ::

int47, s tem si hotel povedat kaj točno?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

int47 ::

Da tudi boost konverter uporablja izmenično komponento napetosti za pretvorbo.

TESKAn ::

Vhodna napetost v boost konverter je kar lepo DC, izhodna tudi, vmes pa ni ravno AC, ker tok ves čas teče samo v eno smer.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

cukl ::

int47 je izjavil:

Da tudi boost konverter uporablja izmenično komponento napetosti za pretvorbo.

Zaskrolaj dol do operating principle. Stikalo je tam za polnjenje in praznjenje dušilke. Proži se s PWM, duty cycle pa je odvisten od željene izhodne napetosti. Dioda je tam zato, da se kondenzator prazni izključno preko bremena, ko je stikalo vklopljeno. Na vhod daš enosmerno, na izhodu dobiš enosmerno. Vmes ni nobenega transformatorja, če si opazil.
Imaš še cel kup teh elektronskih pretvornikov. Recimo Buck pretvornik(niža napetost), Čukov pretvornik(viša ali niža), Flyback pretvornik(viša ali niža), Buck-boost pretvornik(viša ali niža), ...

cegu ::

Mal je nerodno uporabiti DC in AC v tem primeru. DC je konstanten enosmerni tok, AC je harmonični, kondenzator se pa prazni in polni preko eksponentne funkcije čez breme. Obravnava spada pod DC, je bolj splošna kot AC.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transformator 220V na 12V (enosmerni,10A)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1913273 (5444) krneki0001
»

Zamenjava 12V halogenk z LED svetilkami

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
296652 (6027) Daniel
»

transformator iz 12V na 19V KUPIM

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71566 (1506) egomez

Home Made elektro shocker >:-)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172637 (2311) Azrael

Več podobnih tem