» »

Katera dist LINUXA

Katera dist LINUXA

TRIROG ::

Katero dist linuxa predlagate da je najbolj stabilna, najbolj na izi za instalirat, pa najbolj enostavna za zacetnika ( point & click vecinoma )

overlord_tm ::

fedora, mandrake, suse

TRIROG ::

aja ... pa da se jo da podownloadat ...

Priporocite ...

overlord_tm ::

Tukaj

Pa S-T linux si sprobal? Se ga da dzud namestit na disk

gpg ::

Prosim ne vleči dol Mandrakelinux iz Linux ISO, ker imajo samo neke zelo stare različice. Tukaj imaš napisano, kje lahko dobiš Mandrakelinux in kako ga posnameš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gpg ()

DominusSLO ::

overlord_tm
Mi lahko prosim poveš, če so vse te variante zastonj?
PS ne se preveč smejat mojemu vprašanju(sem navajen na MS):\
LP

christooss ::

Poglej si Ubuntu linux

Prosim ksnega moderatorja da poskrbi da se naredi ena sticky tema v kateri bi ble nastete vse najbolj uporabljane ditribucije. Pa ksn opis.

Ker se mi ne da v vsako temo pisat priporaocila za Ubuntu linux :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

overlord_tm ::

Kukr vem so :) . Vsaj za osebno uporabo, še nism vidu Linuxa ki bi bil plačljiv :D .

dr.J ::

http://www.whiteboxlinux.org/

Je na osnovi RedHat Enterprise linuxa (kar je odprte kode); prednost je, da so popravki na voljo celih 5 let.

Za FC1 je že kriza s popravki, FC2 bo postala unsupported s pojavom FC4-test nekje marca, kar pomeni, da bo podprta manj kot eno leto! Seveda čaka podobna usoda Tudi Pingo linux, ki je narejen na osnovi FC2.

Meni se ne da nadgrajevati OSa vsakih par mesecev.

christooss ::

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get upgrade

Res problem nadgradit:D
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Maximus ::

Nekaj o distrojih si lahk tud tle pogledaš: http://distrowatch.com/

Stratus ::

Če kdo potrebuje Ubuntu linux CDje imam obe verziji 32 in 64 bitno na voljo v večji količini
Vezija za AMD in INTEL pošlji email na
dragan.marinovic@gmail.com
Drugace pa, da odgovorim na vprasanje, sam imam instalirano Fedora Core 3 in sem popolnoma zadovoljen z njo. Deluje vsa oprema, ki jo imam priklopljeno, vključno z mace exotičnim digitalnim fotoaparatom
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

dr.J ::

> $ sudo apt-get upgrade
>
> Res problem nadgradit:D

Ja, res. In ko nihče več ne dela popravkov za staro distribucijo, ti jih ta ukaz načara od nevemkje?

Razumeš, kaj govorim?

Daedalus ::

> Ja, res. In ko nihče več ne dela popravkov za staro distribucijo, ti jih ta ukaz načara od nevemkje?

Hmm, debian stable (woody) je star že par let, pa se še vedno pišejo popravki. Če ti pa ne ustreza, pa nadgradiš sistem na unstable/testing. Vse potrebno se da postorit z apt-get...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dr.J ::

No, Debian se mi tudi zdi primerna izbira. Ne vem pa, kako ažurni so s popravki.

FCx je glede trajanja supporta zanič.

Daedalus ::

No, ne bom se delal preveč pametnega, samo po mojih izkušnjah so ažurni. Na routerju imam inštaliran woody in vsaj enkrat mesečno "posodobim" sistem. Itak da ni več novih paketkov, tak da programje je staro, zato pa vsake tolko z security.debian.org vleti kak paketek, v katerem so zakrpali kako luknjo. Kaj več bi pa znal Gandalfar povedat...

Nadgrajevanje pa kot sem že povedal, ni pri Debianu nič kaj posebnega. Sej tudi prva navodila za netinstall na forumu so bila napisana za woody netinstall, ki ga po inštalaciji nadgradiš na sid. Razlika med sistemoma je par let in po nadgradnji je vse delalo b.p.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Iztok Smolic ::

A mogoče obstaja kaka bolj multimedijska distribucija? Za gledanje dvdjev, divxov poslusanje mp3 ipd ..

hvala
-----------/------------

moj_nick ::

To podpirajo vse distribucije (razen tistih, ki so izključno za serverje - npr. clarkconnect), uporablja se pa programe mplayer (video) in xmms (mp3).
xmms je winamp2 klon, lahko pa uporabiš tudi kakšnega drugega, če ti ta ni všeč. Z mplayer-jem niti v sanjah ne smeš imeti težav ;)
110111001001010001010000

christooss ::

Zdi se mi da je FC 3 zlo v multimedijo vrzena. Drgac se pa itak lahko v vsako distro instaliras Mplayer pa Xmms pa Plugine za divx in mp3-je.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Pithlit ::

@izisilver: Movix - poiskat se mi pa zdej ne da.
Life is as complicated as we make it...

Iztok Smolic ::

Ja ubistvu sem se kar za FC3 odloču.

Enkrat sem se ze zanimal za nek emulator ki je omogočil da delajo na linuxu nekateri win programi (gre mi predvesm za Photoshop, Illutrator, Corel Draw, DW ipd ) ampak ni bil brezplačen - pa me zanima kako je zdaj s tem ?
-----------/------------

gpg ::

> Enkrat sem se ze zanimal za nek emulator ki je omogočil da delajo na linuxu nekateri win programi
V tej novici najdeš nekaj povezav do tovrstnih programov.

Gandalfar ::

woody dobiva samo varnostne popravke

pitagora ::

No ce je govora o priporocilih linuxev kaj pa red hat 9???
ali je to smiselno nalagat na comp???
ajde
lp pitagora

Gandalfar ::

To je staro

Danes se uporabljata Ubuntu in Fedora

pitagora ::

jaz sem si pa posnel tri iso file vse skupaj 1700MB;((
joj
ali so dobri recimo za zacetnika...
lp pitagora

Gandalfar ::

Vse kar rabis je mali netinstall cdjcek in dostop do neta. Sicer se pa ne sekiraj. Daj si nekaj gor in zacni uporabljat.

pitagora ::

dobro bom probal tele red hate.tnx
ajde
caw
lp pitagora

-jan- ::

Sam uoorabljam Ubuntu linux in nisem nad vsem ravno navdusen. Mislim , da zato ker je nov ima se veliko otroskih bolezni in pomanjkljivosti. Npr. pogresam orodje links, (ki mi ga noce namestiti)
jm@ubuntu:~ $ /home/jm/links/links-2.1pre16/configure
creating cache ./config.cache
checking for a BSD compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking whether make sets ${MAKE}... yes
checking for working aclocal... missing
checking for working autoconf... missing
checking for working automake... missing
checking for working autoheader... missing
checking for working makeinfo... missing
checking for gcc... no
checking for cc... no
configure: error: no acceptable cc found in $PAT,

ma je izbircna ukazna vrstica..............

ne zaznava nfts particij, itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -jan- ()

-jan- ::

Kakorkoli, poberite si gentoo (link)

-jan- ::

posodobitev v ubuntuju ni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -jan- ()

Gandalfar ::

-jan-: apt-get install links

bi znal znatno olajsati tvoje zivljenje

sicer ti je pa configure skripta lepo povedal, da nimas namescenih orodij za kompajlanje

TRIROG ::

ej folk ... jst mam pa en hud problem... ko instaliram FC3 in rebootam zadevo mi napise da je grum2 corrupted ... skratka nikakor ne morm prit notr v fedoro? A obstaja se ksn nacin da zbootam FC3? Ksn drug linux loader?

ker sm kot vidte noob ... aja dist k sm jo instaliru je z DVDja ... disk sm razeliu na 2 paritciji eno ext2 in eno za swap ...

Help

Pithlit ::

-jan-: Gentoo NIKAKOR ni za začetnike. Če ti že apt-get dela problem pol niti ne razmišljaj v tej smeri.
Life is as complicated as we make it...

whatever ::

www.pingo.org

Definitivno najlažje ga je inštalirat. Trust me, sem probal ze gor devat gentoo 2x, suse, slo-tech linux pa sem z vsakim zajebal kaj. Pingo je pa zakon, uspelo v 1. poskusu.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

-jan- ::

Saj ni nic takega, samo hotu sem reci, da downladanje zelooo pomankjivih orodji in driverjev vzame veliko casa.

Kar se na navedenem primeru jasno vidi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -jan- ()

Gandalfar ::

Ne?

Ce nisi sposoben prebrati uvodnih navodil v distribucijo in nekaj brezglavo tipkas ne pomeni, da je z distribucijo kaj narobe.

-jan- ::

Nisem rekel, da je s distribucijo kaj narobe, le da bi lohko nekaj orodij prilozili. S pomocjo Synaptic Package Manager in nekaj linkov sem si svoj OS v roku 5 minut vsega skupaj lepo izboljsal in nadgradil. Saj je v redu, se ne pritozujem (vec).:))

P.S. Drugic bom bolje pogledal preden se bom zacel pritozevat.
Se opravicujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -jan- ()

Daedalus ::

>Nisem rekel, da je s distribucijo kaj narobe, le da bi lohko nekaj orodij prilozili.

Nekaj orodij priložili? Hmm, saj pri Ubuntu dobiš vse, kar rabiš zraven na CD-ju... Če maš pa hitro linijo pa ni noben problem apt-get uporabljat. Ali pač? Pa kdaj kak howto prebrat...

> ne zaznava nfts particij, itd...

Heh, avtomatsko res ne. Rešitev je google al pa man fstab...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

sidney ::

hmmmm ... suse je bil samo enkrat omenjen ..... no tale text nastaja na suse 9.2 pro ....

btw: probal sem knoppix CD in HDD verzijo, Mandrake 10, red hat 9, FC2, FC3, ubuntu in zdej nazadnje se suse ..... jest sm za suse ..... imel sem namrec precej tezav z asuscom ISDN modemom .... edino v FC2 mi ga je ratal postimat, ker je treba na roke tip popravit .... baje sta 2 razlicna cipa .... no edino suse mi je pa shodu brez problema ....

pogresam pa programe za digitalno satelitsko .... - za cas2, fun programator in seveda za dreamboxa ..... no to je pa spet druga tema .....
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

Tomay ::

Še ne glas za suse 9.2. Če nebi vedel, da je linux bi mislil, da so novi windowsi. >:D
Voodoo 4Ever

mte ::

Če nebi vedel, da je linux bi mislil, da so novi windowsi.


Hmm..zakaj pa potem rabiš linux če ga hočeš naredit da bo kot windowsi? To sta dva različna sistema za različne potrebe. Tudi če je stvar point&click jaz ne zagovarjam dejstva da skriva pravo ozadje in simulira windowse - namreč point&click v linuxu še vedno ni vsemogočen in ne more nadomestiti konzolne konfiguracije ter povzroča veliko napak pri konfiguraciji, pri nekaterih stvareh pa brez konzole ne gre. Mogoče je večina stvari podprtih ampak dokler ni 100% podpore, preizkušenosti in sigurnosti da zadeva deluje za vsako strojno opremo kot mora, je vse brezveze. Windows sistemi so zasnovani tako, da je vse mogoče nastavljati grafično. Linux pa ni. Zato se mi zdi precej bolj smiselno sicer še naprej razvijati point&click vendar ne tako, da je čimbolj podoben windowsom ampak na način, ki bi uporabnika privadil na drugačen način dela v linuxu, posledično v vseh grafičnih nastavitvah kot informacijo dodati kje se te nastavitve najde v konzoli.

Če bi radi da linux zgleda kot windows - zakaj ne poganjate v linuxu oken s pomočjo vmware-a?
Mogoče sem na malo čuden način povedal vse skupaj ampak upam da ste razumeli bistvo - emulacija ni nikoli bila tako dobra kot native stvar!
lp

Marjan ::

mte, sploh ne stekas.

Point&click sistem je user friendly. Konzola ni user friendly. Večina uporabnikov enostavno želi/rabi upravljanje s PCom na user-friendly način (in to ni nacin, kot ga definira vecina slo-techovcov).

Zato bo tista dist Linuxa, ki bo imela te atribute zelo hitro prisla med folk. Brez kakrsnekoli promocije (s katero nekateri skoraj vsiljujejo "konzolne OSe").

Simpl.

mte ::

Marjan, ti me očitno nisi razumel. Rekel sem, da na tej stopnji še ni tako uporabnega point&clicka v linuxu, kot je v windowsih. Kar NE pomeni da ne bi smel obstajati. Nisem rekel da se ne strinjam s point&click sistemom (seveda 100% delujočim, ne pa nekaj napol kot je to zdaj narejeno) ampak da se ne strinjam z dejstvom, da vse skupaj oponaša windowse, na račun tega pa trpi uporabnost in zmogljivost. Enostavnost in emulacija pač ni eno in isto, ali se tebi zdi? Neumno se mi zdi da se nekdo odloča o tem ali bo prešel na linux na podlagi podobnosti, kao če ni enako je brezveze. To je ravno tako neumno kot da nekdo prešalta na linux da bo izpadel kao neki heker, potem pa joče ob osnovni konfiguraciji in teži vsepovsod da nič ne dela (ob tem pa ne pove točno kaj sploh ne dela). To je kot da bi hotel da ima tank servo volan pa abs žlajfe pa spojlerje. Mogoče bi bil bolj podoben avtu, ampak bi vseeno v bistvu bil še vedno tank.
Hotel sem reči, da menjava operacijskega sistema še zdaleč ni lahka za začetnika, ravno zato pa mora ta začetnik točno vedeti zakaj bi rad drugi sistem. Zato mora pretehtati ali se mu to sploh splača in zakaj. Tudi tisti ki se prvič srečajo z windowsi se morajo nekaterih stvari najprej naučiti. Tudi to ni lahko. Zato ne vem zakaj ne bi ljudje posvetili ob prehodu nekaj časa razumevanju delovanja sistema. Če ne poznaš osnov boš bistveno hitreje nekaj zjebal kot pa če ti je vse posejano z rožicami. Za nameček pa tega ne boš znal popraviti, ker ne bo isto kot v windowsih.
Namen linuxa ni (oz. ne bi smel biti) bitka proti microsoftu, čeprav jo nekateri delajo in bi hoteli na vsak način vse ljudi pritegniti k linuxu. Zakaj?

satfinder ::

:D :D Sem Linux Beginner/racunalniski outsider:

Start: Pingo3.1/knjiga:Moj prvi Linux

Zraven: Knoppix 3.7/google:*knoppix book*....

Prehod: Kanotix na HD..../precekiral kompletno: www.distrowatch ....

Kanotix brezplacno/posodobljeno programje/paketi(vec kot
12.500...) na: htp://klik.atekon.de

Zacetniku prijazne distribucije: vse z anaconda installer/graficna instalacija/raba OS:....Pingo oz. RH/FC in derivati:
....Lorma Linux, Conectiva Linux, White Box....

Xandros Linux, kdor ne zmore oz. potrebuje Winse....

S Kanotixom na HD in shranjenimi nastavitvami v USB kljucu v kombinaciji z Live CD/Kanotix in Knoppix potreba po Winsih glede na moje potrebe ugasnila.

V bazi paketov:http.klik.atekon.de NI KAR NI = VEC VSEGA, kot bilo v Winsih s *cra**i* vred.

O Linuxu pojma nimam. Nudi pa use, kar se paketov/
programov tice.

Vizija: iz graficnega okolja postopno na *konzolo* in na
minimalizem OS: npr. SLAX Linux/Konzola cca 42MB. ZAKON Pa LP Vsem

Se mi pa zdi prav, da se bere tudi mnenje outsiderja/ linux
beginerja.
PRVO TREBA NAJTI SVOJIM INTELEKTUALNIM ZMOZNOSTIM IN OSNOVAM PRIMERNO DISTRIBUCIJO. Drugo se dogaja samo po sebi pri motiviranem.
Korak do konca in Naprej :).

Marjan ::

>Namen linuxa ni (oz. ne bi smel biti) bitka proti microsoftu, čeprav jo nekateri delajo in bi hoteli na vsak način vse ljudi pritegniti k linuxu.

Ja, enako govorim jaz.

> se ne strinjam z dejstvom, da vse skupaj oponaša windowse

Point&click ni oponasanje Winsov ampak je uvoz UF v Linux kar je zelo dobrodoslo (beri: *nujno*) za normalnega uporabnika PCa, ki bi si zelel uporabljat Linux.

Tomay ::

Preizkusi suse9.2. Po instalaciji sem si moral samo še tipkovnico in valuto nastavit, drugače pa je v slovenščini. Mislim, da moram še pri windowsih več stvari nastavit po instalaciji kot sem jih pri suse. Konzole sploh še nisem odprl. (pa ne zato, ker si ne bi imel kaj z njo začet).

Brez konzole sem nastavil vse, ločljivost, frekvenco, ip, tiskalnik, dela mi povezava na druge xp mašine v mreži, internet laufa bp, firewall je vgrajen ...

Vsak ki si zna namestiti windowse bi znal to tudi z suse, ki je za večino uporabnikov čisto dovolj. Kdor pa si hoče server postavit pa najverjetneje mimo konzole ne bo prišel, tudi v windowsih ne.
Voodoo 4Ever

mte ::

No marjan potem v čem je problem če se strinjava? No mogoče je bil zgornji post malo slabo spisan pa si ga narobe razumel.. Pa glede oponašanja windowsov - tu je odvisno katera distribucija, kateri programski paket, .... niso vse take ki oponašajo, niti niso vse take ki ne oponašajo. Če razvijajo svoj (boljši) sistem point&click potem je vse super. glede oponašanja sem le citiral nekoga zgoraj ki je rekel "kot da bi bili novi windowsi" - to me je namreč malo zmotilo, saj je očitno ta hotel imeti windowse na linux platformi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je Linux dobra stvar in za kaj se uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
636131 (4987) bluefish
»

Slo-techov linux

Oddelek: Operacijski sistemi
161459 (1131) pobcc
»

Igre za linux

Oddelek: Igre
231737 (1318) NoUse4AName
»

Katero distribucijo uporabljate

Oddelek: Operacijski sistemi
412836 (2055) hanibal
»

Knoppix na disk

Oddelek: Operacijski sistemi
141689 (1513) satfinder

Več podobnih tem