» »

Trdi disk-segrevanje

Trdi disk-segrevanje

mysly ::

Čau !

Amd 64 3000+ imam navit na 223 fsb (z dvigovanjem fsb-ja,se mi navija vse,agp vodilo,rami... ! V idle imam temperaturo proca 43 stopinj,plate pa 39. Temperatura v sobi je 22-24 stopinj. Zanima pa me sledeče: kako je z življensko dobo diska pri navijanju ? Disk je pa SATA WD 1600JD ! Na otip je disk topel ni pa vroč ! Kišta je zaprta in pa skozi prižgana. Prosim nekoga,ki se na to malo bolj spozna,da mi razloži !


l.p.

kixs ::

Kaj bi pa ti pravzaprav rad vedel??

Ce te zanima koliko je temperatura diska, si dol potegni kak softver za preverjanje SMART statusa. Recimo: Everest

Drugace se pa vsi 7200 diski kar precej grejejo... ob delu z diskom (nalaganje, kopiranje) nekje na 45stC. Zdaj je odvisno se od ventilacije ohisja, kar pomeni, da gre lahko temperatura tudi do 50stC. Ce gres gledat specifikacijo delovna temperatura, ki jo objavi vsak proizvajalec za svoj disk, je max nekje okoli 55stC. Kar je zelo veliko!

Vseeno priporocam dodatno hlajenje diskov. V vsaki boljsi trgovinci dobis hladilnike za HDD, ki ti potem drzijo temp za ene 10stC manj ... okoli 35stC. Kar je pa ze zelo dobro!

Sam imam sicer kovinske racke z dodatnim venitlatorjem in mi prav tako zelo dobro hladijo.

Ce ne bos uporabil dodatnega hlajenja, potem vsaj poskrbi, da ni disk nekje zabasan s kabli, in da imas vsaj dodatne ventilatorje za pretok zraka v ohisju.

LP

Ce te pa se kaj zanima, pa bolj podrobno zastavi vprasanje.

mysly ::

Kixs97:

Sem potegnil dol program in izmeril temp. diska,ki je pri meni cca. 39 stopinj v idle. Zanima me pa samo to,ali se življenska doba diska kaj zmanjša,če je temp. npr. skozi 47 stopinj ali pa 35 stopinj ? Po logiki bi moral ta z manj stopinjami dlje delovati,kot tisti z več ! Ali pa teh 12 stopinj razlike ne igra take vloge ? Zanima me samo tako na splošno,ker smo glih nekaj debatirali na to temo !

Hvala in l.p.

dxx ::

Verjetnost pri tistem disku ki je na višji temperaturi da bo izdihnil je sicer večja kot pri tistem na manjši temp. , a to ni pravilo. Disk lahko "crkne" tudi zaradi kakšne druge reči. Meni je npr. crknila elektronika, disk pa ni nikoli presegel 38 stopinj.

kixs ::

Vsekakor se s segrevanjem manjsa neka X zivljenska doba... ampak kolik je ta X, pa ne mores vedet ;) Torej za vsak slucaj raje ohladi disk!

Men je naprimer naslednji dan, ko sem delal Backup iz diska na disk cca 80Gb podatkov (cca 300K fajlov) crknil WD. Kopiral je okoli 2 al celo 3 ure non-stop... seveda nisem imel dodatnega hlajenja. Na otip je bil kar vroc, rekel bi okoli 50stC ziher.

Od takrat naprej vedno hladim diske in zdaj ob polni obremenitvi ne gre cez 36stC. In tisti WD je edini disk, ki mi je kdajkol crknil v moji mashini.

LP

Pyr0Beast ::

Bolj so vroče vse stvari prej bo crknu. Ni pomembna temparatura diska ampak temparatura vezja
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kixs ::

Oboje je pomembno, tako disk zaradi lezajev kot sama elektronika. Vpliva pa eno na drugo in obratno. Ce je disk zelo aktiven, bo bolj vroc zaradi aktivnosti. Drugace pa ga samo vezje dosti greje.

Kot ze receno, poskrbi za hlajenje vseh komponent... niso kar tako serverske sobe pod klimo na okoli 18-20stC.

LP

antonija ::

Vezje na spodnji strani diska se greje ama NIC. Ze tri tedne laufa disk za mulo pa je spodnja stran komaj mlacna... na vrhu je pa pleh kar ornk segret, verjetno zaradi hitrega vrtenja plosc. Elektronika pa je pa veselo hladna...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Pyr0Beast ::

antonija
Vezje na spodnji strani diska se greje ama NIC. Ze tri tedne laufa disk za mulo pa je spodnja stran komaj mlacna... na vrhu je pa pleh kar ornk segret, verjetno zaradi hitrega vrtenja plosc. Elektronika pa je pa veselo hladna...

Eee, nekateri diski imajo obojestransko vezje, pri katerem se nekateri deli ohlajajo prek ohišja. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Kaufmann ::

Vidim da je pisanja o gretju diskov, moj Seagate je skoz na T med 24-30C, če je pozimi odprto okno pa pade celo na 15C. Ali so te temperature prenizke?
ni podatka

pitagora ::

sem izmeril vse kar lahko:procesor 3Ghz intel R =48 C °, disk maxtor 80Gb = 37-35C°, rami me malo zajebavajo so 28 C°!!!!

@mokelembembe: ce imas pa 15 stopinj si pa lahko srecen samo pazi, da ne oksidira.
lp
pitagora
lp pitagora

antonija ::

Nazadnje ko sem razdiru disk (IBM deathstar) je mel na spodnji strani vezje, pol pa plosce in glave in kovinski pokrov. Za ostale diske ne vem kako so narjeni, sam pomojem da proizvajalci ne dajejo elektronike nad najtoplejse dele diska...:\ Kakorkolize, elektronika na spodnji strani pri meni se ni bla topla sploh.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jernejc ::

Moj disk ma pa temperaturo zadne cajte kr 50 52!!! In k sm zdele ta post prebral me je kr strah mal:)?
kaksne hladilnike pa mate to?Pa kok kej stane to k nebi prevec drago!A un k ma 2 mejhna ventilatrocka navrh pa je ponavad se modre-florestencne barve,a je to kej ucinkovit?

xpozed ::

Khm, jz do pred kratkim nism hladil nobenga diska pa so vsi preživel... tud scsi 70gb mi je preživel... tko da ne vem no... odkar sm pa nabavu sata 160gb pa sm za vsak slučaj postavil 120mm vent pred njega, ki direkt vleče zrak iz zunanjosti na njega... mam ga pa na 35°

Pyr0Beast ::

24°C pri kopiranju, mam pa en 8cm vent ki lepo piha na disk

Še to, bolj kot se greje diak, bolj se mu manjša fitness in preformance. Na koncu ti bere z 5Mb/s ;((
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

xpozed ::

Pyr0Beast; lahko poveš kakšn disk pa maš, pa če imaš tist 8cm vent na največjih obratih?

Pyr0Beast ::

160,9GB - Maxtor 6y160m0 SATA
Average data read 56Mb/s >:D >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mr.B ::

Kako si zmeril to temperaturo, jaz ima sicer navadnega ne SATA model, pa pod 37 Stopin ni možno dobiti.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

xpozed ::

Pyr0Beast; imava isti disk pa moj ne pade pod 34˘;(( si shure da ti pravilno odcitava?

Pyr0Beast ::

More črpat hladn zrak. BTW proc mam z ugasnjenim ventom na 40C.

V sobi mam pa 15C ::D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

xpozed ::

In pol se cudm zakaj nizke temperature :D

Pyr0Beast ::

Sam še vedno ne vrjamem prjatlu, k ma 2.4 celija na 40°C (full load :\ ) pri taki kišti k je temparatura zraka not najmanj 45°C in to na idlanju.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

SebaR ::

js mam Hitachi 160Gb SATA, podenj sem namestil 8 cm ventilator ki piha vanj in temperatura ne preseže 35°C v idle pa primbližno 30°C.

Glede na to da imam noter prescotta so tole zlo lepe temperature >:D >:D .
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

zee ::

Doma ima 80GB SATA Maxtorja. Na spodnjo stran trdega diska sem pritrdil dva 80 mm venta, ki lepo pihata na elektroniko.

Temperatura je takoj, ko se Polkna naložijo nekje 15-18 stopinj Celzija, če kaj kopiram pa med 25-30.

cool.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Golden eye ::

offtopic: Do ko se lahko grejejo Hitachi k7250 diski?
A je kaj narobe če se skoz grejejo skor do maximuma - recmo okol 60°C??

misso ::

Ali slučajno kdo ve s katerim programom lahko gledaš temperaturo diska v raid polju, sem probal z speedfan pa nedela.

CoolBits ::

Prav čudno se mi zdi kako visoke temperature imate nekateri bo verjetno treba poskrbet za boljše hlajenje. Temperature, ki se mi zdijo normalne za idle oz surfanje po netu.

je pa to Maxtor diamond max10 7200rpm 8Mb
plošča GAK8NS pro in a 64 3000+
imam pa poleg venta na grafi (9800pro) in venta na procu (original) še 8cm vent spredaj čez disk piha noter in zadej pod napajalnikom 8cm piha ven. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temperatura diskom vendarle ne škoduje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
619486 (6526) MrStein
»

Temperatura diska

Oddelek: Strojna oprema
111260 (1034) M@73Y
»

(pre)vroče

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
342084 (1437) joza20
»

Kake temp diskov imate in kdaj je prevec?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
442515 (1692) Mr.B
»

Hlajenje Thunderbirda 1000

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131099 (852) Hux

Več podobnih tem