» »

Označevanje nadzornih kamer v centru Ljubljane

Označevanje nadzornih kamer v centru Ljubljane

Kiberpipa - Vas zanima, kje in kdaj vas vse posnamejo vidne in nevidne kamere? No, mogoče bo vsaj za center Ljubljane to kmalu jasno. okviru festivala Break 2.2 bo od 18. 6. do 22. 6. med 17.00 in 20.00 v Kiberpipi na Kersnikovi 6 potekala delavnica iSEE, na kateri bodo udeleženci označevali nadzorne kamere v centru Ljubljane. Delavnica bo potekala pod vodstvom članov Institute for Applied Autonomy.

iSee je spletna aplikacija, ki označuje lokacije videonadzornih sistemov televizije zaprtega kroga (CCTV) v urbanih okoljih. Z iSee uporabnik lahko najde poti, ki se tem kameram izognejo - "poti najmanjšega nadzora", kar mu omogoča, da hodi po svojem mestu brez strahu, da bi ga zakonsko neurejeni varnostni monitorji ujeli na trak.

Več o delavnici lahko izveste tukaj, nanjo pa se lahko prijavite na tem naslovu, kako pa zadeva deluje v New Yorku, lahko preizkusite tukaj. Veliko zabave.

42 komentarjev

Tody ::

FEAR OF THE DARK ??

(sic) ::

Spet se moram smejati... OK Ko ste objavili novico za nove Voodoo driverje je bilo še smešno, zdaj pa je preveč...
Fuck you all!!!

kuglvinkl ::

Kaj je narobe s to novico?
Your focus determines your reallity

iration ::

Je to še za koga drugega uporabno kot za teroriste? Mogoče za wannabe-teroriste? Ali pa mogoče za razne paranoike, ki se jim zdi da jih razne obveščevalne službe zasledujejo?
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Sid Izprijeni ::

> Je to še za koga drugega uporabno kot za teroriste? Mogoče za wannabe-teroriste? Ali pa mogoče za razne paranoike, ki se jim zdi da jih razne obveščevalne službe zasledujejo?

Kakor vzameš. Ko se bo pa morda nekdo nekoč spravil zadevo s kamerami zlorabit, se pa ne bo več moč upreti. Temle kamermanom je zato treba stalno za vrat dihat in jim morit. Da slučajno kdaj ne zapadejo v skušnjavo...

Pozdravljam projekt označevanja kamer! :))
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

iration ::

Pozdravljam projekt nadzora nad kamerami :))

Na žalost je pa veliko drugih pomembnejših stvari, ki potrebujejo nadzor.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

paper ::

tukaj v fuzinah jih tudi kdaj oznacijo, s kamnom

poweroff ::

Vem za en primer, ko sta se dva "dala dol" v eni veleblagovnici... potem pa se je posnetek iz nadzorne kamere znašel na internetu. Mogoče bo komu smešno, vendar kdo daje tem ljudem pravico, da s tvojimi posnetki delajo kar se jim zljubi? Razumem, da v primeru policijske preiskave posnetke pregleda policija. Na podlagi sodnega naloga seveda. Da pa imajo do njih dostop razni neizobraženi varnostniki (osnovna šola, edina vrednota jim je popivanje zvečer) - s tem se pa ne strinjam.

SoulReaver ::

odlična ideja, ne samo za teroriste. Si zamisliš, da se slučajno malo pomečkaš s kašno bejbo, ki slučajno ni uradno tvoja, ampak od nabildanega karateista in tip slučajno to vidi kje posneto...batine sigurne!

NoUse4AName ::

Je to še za koga drugega uporabno kot za teroriste? Mogoče za wannabe-teroriste? Ali pa mogoče za razne paranoike, ki se jim zdi da jih razne obveščevalne službe zasledujejo?

kaj pa za nas ninje, ki zelimo okoli hodit po sencah, da nas sovraznik ne bo videl?

SoulReaver ::

matthai - to pa ne verjamem: če bi se tak posnetek znašel na internetu bi tisti parček zdaj bil bogatejši za kr neki miljončkov! Tožba v takem primeru je dobljena še pred sojenjem.
p.s.: varnostnik mora imeti vsaj 4. stopnjo izobrazbe, pa še strokovni izpit mora naredit(če ni iz sintala)

BigWhale ::

1984!

poweroff ::

Kar verjemi, mi je en kriminalist povedal to. Sicer se mi pa zdi to kar zanimiv matematičen problem - kako izračunati pot, kjer srečaš najmanj kamer. To bi lahko dali pri operacijskih za izpitno nalogo :D

Korencek ::

Kdor nic ne skriva, se nuima kej bat.
Moti me samo to, da bo recimo to znal izkoristit samo nekdo, ki mu bo to prav prislo(razni potrebni, pedofili,....nebi o tem govoru, ce nebi mel izkusenj(ne jst osebno))
To da pa kdo zlorabi te posnetke, to bi se pa moglo kr fajn kaznovat, in po moje se je, ker ni verzije, da se ne ugotovi, kdo je takrat nadzoroval kamere...posnetki se pa po moje presnemujejo, tak da je mogu bit tisti ki je takrat delal...

iration ::

Točno tako, Korenček. Še vedno nismo ugotovili kakšne dobre strani tega projekta za tiste, ki nimamo kaj skrivati. Če pa posname dva ekshibicionista sredi veleblagovnice, pa zarad tega ni treba ravno nekih zemljevidov teh kamer delat. Ali pač? Da ni bil to njun namen?
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

poweroff ::

Nimaš kaj skrivat? Iz tega bi lahko ledilo tudi to, da če kaj skrivaš, potem si že sumljiv (terorist recimo).
Zakaj pa potem tvoje ocene, stanje na žiro računu in ostale zadeve niso javno objavljene? A kaj skrivaš mogoče? Zakaj pa pismo zapakiraš v kuverto, ko ga pošlješ? Zakaj pa, ko pišeš svoji punci, ne daš CC: še par mailing list? Zakaj nimaš totalno posharanega celotnega diska in zakaj skrivaš svoje geslo za dostop do mail accounta? Zakaj na volitvah obkrožiš glasovnico na skrivnem? A kaj skrivaš mogoče? Da nisi slučajno terorist?
Gre preprosto za to, da je zasebnost naša pravica. Ne gre za to, da bi kaj skrival, ker počneš nekaj nezakonitega ali nemoralnega - gre za to, da imaš PRAVICO da so nekatere stvari o tvojem življenju samo tvoje.

nodes ::

Pravilno razmišljaš.
osebno se bojim, da počasi izgubljamo vse to in postajamo vedno bolj roboti v službi nekoga.

(sic) ::

Ma daj...
Te kamere so zato, da če se kaj zgodi na tistem mestu (recimo kraja) lahko takoj pogledajo pa vejo kdo je bil. Lopova, ki sredi mesta v gneči ukrade stari babici denarnico ni lahko najti. Te kamere pa policistom olajšajo delo. Sicer pa pismo daš v kuverto, ker je namenjeno samo eni osebi inje to vajina privatna stvar. Ko pa ti stopiš na cesto več nimaš privatnosti. Saj pomoje nihče ne bo 24h na dan gledal tiste posnetke kaj je narod delal, ampak bodo pogledali le ob kakšni nesreči/kaznivem dejanju.

Zakaj pa potem tvoje ocene, stanje na žiro računu in ostale zadeve niso javno objavljene?

Saj pa tudi ti posnetki ne bodo javno objavljeni. Ogled tistih posnetkov bodo imele le tiste osebe, ki imajo to možnost (policisti, kriminalisti, sodnik...). In tvoj žiro račun tudi ni popolnoma privatna stvar. Osebe, ki delajo na banki vidijo stanje tvojega računa, ker so avtorizirane za to. Isto ocene. Tvoje ocene vidijo skoraj vsi, ki delajo na šoli in o njih debatirajo pa se tega javno ne objavi.

Iz tega brezveze delate veliko stvar...
Fuck you all!!!

minmax ::

sic... res, da paranoia ni najbolj na mestu, ampak obstaja več problemov...
- ti posnetki velikokrat niso nadzorovani, ne delajo jih nujno državni organi. kamere nameščajo zasebniki, podjetja, korporacije. nadzora nad tem kaj se dogaja s ponsetki praktično ni ali je izjemno šibak.
- a dejansko poznaš kak slovenski primer pri katerem bi kakšno takšno ulično krajo razrešili s kamero? gledal sem en dokumentarc k so delal dejansko statistiko enega nemškega mesta, kjer je bilo ful kamer. rezultat je bil, da so v mislim da 5 letih s pomočjo javnih kamer rešili 3 primere (pa še to samo pomoč, kamere niso bile nujno ključni dokaz), ali nekaj tazga, ... glede na splošno količino takšnih primerov je to popolnoma zanemarljivo, stvar pa se finančno niti slučajno ne splača - lahko vprašaš policaje. če te ta film zanima ti lahko dam točen dan ko se bo odrolal na festivalu break. pa da ne bo pomote, stvar je zelo uravnoteženo narejena... pač predstavlja poglede policije, mestne uprave, posameznih meščanov itd... eni kamer sploh ne jebejo, druge pa delajo nervozne itd...
- to je še en način kako komercialni interesi vdirajo v tako imenovan 'javni prostor', izguba javnega prostora je eden od označevalcev naše dobe (preberi No Logo od Naomi Klein, da zanimivo razlago te teme).

BigWhale ::

> Saj pa tudi ti posnetki ne bodo javno objavljeni. Ogled tistih posnetkov bodo imele le
> tiste osebe, ki imajo to možnost (policisti, kriminalisti, sodnik...).

In kdo nadzoruje njih, da teh stvari ne zlorabljajo? In kdo nadzoruje tiste, ki nadzorujejo? In potem tiste? In tiste?

iration ::

OK, mogoče bi rabil en konkreten primer za popolno razumevanje zasebnosti v javnosti. Se boš, npr. ti ali tvoji prijatelji ravnal po tistih potkah, kjer vas ne bo zaznala nobena kamera? In zakaj točno? Ker želite ohraniti zasebnost na javnem mestu?
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

poweroff ::

sid - osebno sem pred par meseci govoril z inšpektorje za varstvo osebnih podatkov in mi je zagotovil, da so kamere postavljene nezakonito. Povedal mi je da je tukaj več problemov - po zakonu, poudarjam po zakonu bi ljudje morali vedeti za obstoj teh kamer (se pravi nalepke na zgradbi, itd), tisti, ki snema, pa bi moral zagotoviti varovanje posnetkov, kontrolo dostopa, določiti čas shranjevanja posnetkov in (javno objaviti) namen teh posnetkov (v register ministrstva za pravosodje). Nadalje bi moral zagotoviti evidenco zahtev za posredovanje (sodni nalogi, itd) ter prizadetim posameznikom omogočiti vpogled v posnetke na zahtevo. Skratka - organizacijske zahteve okrog tega niso rešene. Te zadeve je potem inšpekor začel reševati, ne vem pa kako daleč so prišli.

Gre za to, da se točno ve kdo ima dostop do podatkov in zakaj ga ima. Ostali pa ga ne smejo imeti. Če imajo učitelji v šoli dostop do ocen je to OK. Če jih sporočajo dalje, pa ne več. Enako z bančnimi podatki. Enako s podatki o tvojih nakupih.

Napačno je pa tudi prepričanje, da na javnem prostoru nimaš zasebnosti. In dejansko gre po mojem mnenju za veliko stvar, ker če pogledamo zgodovinsko je bilo pred 100 leti tako vdiranje v zasebnost, kot ga poznamo danes popolnoma nepredstavljivo. Danes se nam zdi normalno, da "moramo" vedeti za višino plače in podrobnosti iz zasebnega življenja za "javne osebnosti". Včasih je bilo to povsem nepredstavljivo. Javne osebnosti so pa praktično vsi, ki se oglasijo javno. Ne samo politiki. Tudi direktorji, obrtniki, novinarji,... trend gre pa v to smer, da bomo vsi, tudi navadni ljudje postali totalno transparentni. To se dogaja počasi in tega noben ne opazi. Opazis samo, ce prides nekje od zunaj, recimo kolega, ki je sel prejsni teden v ZDA je opazil koliko se je njihov sistem spremenil v 2 letih...

iration ::

Minmax: kakšen primer iz Ljubljane, ko se je to zlorabilo in iz katerega se je sploh porodila ideja o tem projektu? Pa ne mi o kakšnih parčkih spet ...
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

poweroff ::

Se boš, npr. ti ali tvoji prijatelji ravnal po tistih potkah, kjer vas ne bo zaznala nobena kamera? In zakaj točno? Ker želite ohraniti zasebnost na javnem mestu?

Po moje sploh ne gre za to, da bi potem res hodil po nekih skrivnih potkah, pač pa za to, da se ljudje zbudijo in se zavejo kaj se dogaja. Dogaja se pa to, da postajajo naša življenja čedalje bolj transparentna. Naši podatki so dostopni državi, marketingarjem, itd. In mi se sploh ne zavedamo kaj sledi iz tega. Recimo tvoji nakupi, zabeleženi vsakdanji dogodki iz tvojega življenja imajo lahko zanimive posledice. Nekdo jih analizira in te profilira. In potem boš čutil posledice, pa sploh ne boš vedel kaj se dogaja. Na predavanju o zasebnosti (glej naslednjo novico) sem omenil par takih primerov. Recimo to, da so nekateri plačevali za iste proizvode več, kot ostali. Da ne govorimo o politki in političnem nadzoru...

poweroff ::

infectibilian: OK, postavimo takole. Zakaj ne bi v vse avtomobile, telefone in ljudi vgradili sledilne čipe? Pa postavili povsod nadzorne kamere in izstrelili še par sledilnih satelitov? Valjda bi te podatke povezovali tudi z zdravstveno kartoteko, ocenami, finančnimi transakcijami, itd. Kul, a ne? Potem bi bili vsi varni, kajne? Saj bi imela dostop do tega samo policija in za to pooblaščeni.
Zakaj ne naredimo tega?

Sid Izprijeni ::

Kamere so korak k temu, da ima država možnost imeti več podatkov o državljanih, kot jih neobhodno potrebuje. Že zgolj to, da obstaja možnost pavšalnega zbiranja podatkov o meni, brez varovalnih mehanizmov in posebnih pooblastil, me moti.

Mogoče je bolj psihološka fora, ampak pod kamerami se počutim, kot da sem potencialni osumljenec. Nihče ne mara biti osumljen, četudi sam ve, da je nedolžen. Tega ne maram...
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

iration ::

Tudi če nekatere zasebnost na javnem mestu tako skrbi (mene ne, vsaj ne na javnem), zakaj potem ne izboljšati nadzor nad temi kamerami? Ker neko izračunavanje poti mimo teh kamer se mi zdi čisti nonsense.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Korencek ::

Ma ja no...
Sej men tud ni glih kej prijetno se sprehajat pod kamerim, sam vem da ce bi mene gledu nekdo po tvju, se ziher ne bi za menoj pojavil tipson z nozem in me "prosil" za telefon....
Kontrola po moje more bit, vsekakor pa se more vsako zlorabljanje kaznovat in to brezpogojno.
Se mi zdi da vsak dan kak film več o prihodnosti, prepovedanih mislih, z VELIKO pretiravanja.
Kar se tice vseh "osebnih" zadev... mene recimo zelo zanima kaksne place imajo nekateri vodilni v nasi prelepi koruptirani državici.

l_jst ::

Pa dej s temi kamerami se res na veliko pretirava. Dej k prids prns u solo te pred uhod posname ena pa takoj za uhodom druga. Pa kje ste še to vidl, da te skos snemajo.

BTW Prfoksi lohk gledajo sam ocene od svojga predmeta razrednik pa use.

minmax ::

ok, ker smo o zasebnosti prišli do dna samo še v sami uporabnosti tega kar bo delavnica naredila...

ni vse v tem, da bo potem folk si naklikal poti in tam hodil. s tem ko bo tak seznam kamer narejen se bo sploh vedelo koliko nas snamejo. ker zdaj se roko na srce sploh ne ve. mogoče bolj kot si mislimo, mogoče samo sanjamo da smo tako zanimivi.
point delavnice je da z nekim projektom, ki je v bistvu na pol umetniški, na pol aktivistični, na pol računalniški (heh, 3 polovice :) _opozori_, da problem obstaja. nikakor pa to ni njegova rešitev.

Keyser Soze ::

Pričakovati zasebnost na javnem prostoru? A se samo meni zdi to malo čudno? Nekako ne paše skupaj.

Osebno me ne motijo kamere niti mikrofoni na javnih krajih. Imajo namreč dobro preventivno funkcijo. Samo zakonsko bi bilo potrebno to urediti. Pa nekako razdelati pojem zasebnega in javnega. Koga pa motijo in predvsem ZAKAJ ga motijo? To pa zna biti zanimivo.

Vojeurji te lahko opazujejo tudi brez tistih kamer. Če vas to skrbi. Morda se pa mnenje spremeni, ko vas bo nekdo "poprosil" za denarnico ali mobitel. Vam zlomil čeljust. Ali pa morda naredil kaj hudega vašemu dekletu.

Uspešne kamer pa je omejen, ker nimajo urejene zakonske podlage in zato ker so jasno vidne in se jim je lahko izogniti.

Označevanje? Morda. Ampak zapičite še kakšno tablo več, tam kjer ni kamer. V kakšno temno, obljudeno ulico.

poweroff ::

Saj pravim - dajmo vsem vgraditi sledilne čipe v roke in povsod nastavimo kamere. V ozadju naj teče en software za detekcijo gibanja in odkriva sumljive aktivnosti. Zaznane aktivnosti bo potem posredoval ljudem, ki bodo presodili ali se tja splača poslati policijo. Zaposlimo torej par tisoč opazovalcev in par tisoč dodatnih specialcev s helikopterji, ki bodo hitro posredovali. Potem bomo vsi varni, kajne?

Govorim beadrije? Če bo šel trend takole naprej, se bodo te ideje čez 20 let vsem zdele povsem sprejemljive.

Krofojed ::

Hmm ... kaj moram potem tudi, ce se s kamero grem turista, o tem porocati ministrstvu za pravosodje? Kajti tudi z rocno kamero lahko posnamem zlocin, kratim ljudem zasebnost itd. Ampak je nekako absurdno pricakovati, da bi se take reci nadzorovale.

Keyser Soze ::

Matthai, Matthai, ne bit paranoičen. Se spomniš afere UDBA. Ko je bil en ata na Tv, ki je vpil, da ni nikoli "nbenmu nč hudga sturu" pa da je "pašten državlan". To je paranoja.

Nobeden ne govori o čipih ipd. Nobeden ne kuka v tvojo sobo(morda>:D ).

Gre se za javne kraje. Kraje kjer vsi vidijo vse. Kraje kjer ni zasebnosti. Jaz osebno se bolj bojim tistih, ki nočejo biti snemani, kot tistih, ki me gledajo na tromostovju ko ližem sladoled ali kaj drugega:D .

iration ::

OK, demagogijo smo slišal ('čipe naj si vgradimo'), konkretnega primera zlorabe pa ne. Torej zame ostaja ta projekt plod paranoje.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

MCSE ::

Folk... pa kaj če te slikajo/snemajo, to še ne pomen da so s tem lastniki tvoje duše al pa kej podobnega. Če bi mene ujel da eno prtiskam na cesti bi mi blo šist vseen če bi objavl, če bi me posnel kako hodm po ulcah pa še bolj...

Edina prednost tega sistema je, da če ti recimo ulomijo v avto, te na cesti oropajo... maš vse na traku, zdej če je pa že posneto, pa mejmo še tak sistem, kjer te posnetki v sodnih postopkih pomagajo.

Najbolj varno se počutim, kadar seksam na javnem mestu, saj vem da me vedno opazujejo...

Korencek ::

Pa kaj če bi te snemal na vsakem koraku?
če bi se lepo sprehaju, delu normalne ljudi na javnih prostorih, če pa bi uporabljal sumljive kretnje, če bi ugotovili da se je nekaj ob določenem času zgodilo na nekem okolišu, bi imeli manj nekaj let trajajočih procesov, hitreje najdenih osebkov, manj oseb ki bi dobile priložnost zagrešiti zločin.

Jst nebi mel nič proti, če bi blo mesto, kjer bi obiskovalci in živeči morali soglašati stem, da se gibanje po javnih prostorih snema. malo boljše se mi že zdi to, kot da morš it po mestu z vozičkom, ker maš tak fajno ponudbo ciglov (od zelo prijaznih ciganov)...

Buio ::

tudi v piranu na tartinijevem trgu so ji postavili ene 8 kamer.. lol
Buio

BigWhale ::

Jest pa berem in berem komentarje k novici... Vse zanimivo... in potem... in potem vidim SVOJ post!

Potem sem pa datum pogledal.... ;)

Keyser Soze ::

Hvala enako. Imam spomin kot kura. :D

Samo zanimivo, stališče se je pa rahlo spremenilo. Proti neoznačenim kameram. Ampak čisto rahlo.:\

Klenobo ::

Že obstaja kakšen sezam za Slovenijo ali vsaj za Ljubljano?
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

Nejc Pintar ::

Matthai je malo pretiraval s tistimi 20 leti. Večini ljudi se bo to zdelo sprejemljivo čez max. 10 let (torej od takrat 12:) )
Lahko je biti prvi, če si edini!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Anlaytics

Oddelek: Izdelava spletišč
51470 (1281) GALINTECH
»

Posnetki kamere v avtomobilu

Oddelek: Na cesti
234222 (3305) Gregor5816
»

Kraji,ki jih ne moreš obiskati

Oddelek: Loža
244576 (3231) Okapi
»

PRAŠNO BARVANJE-PESKANJE ...LJUBLJANA ?

Oddelek: Loža
512592 (12487) Ales22LJ
»

Pipini odprti termini

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
452566 (2566) Ziga Dolhar

Več podobnih tem