» »

Mac OS X vs. Windows XP

Mac OS X vs. Windows XP

XvsXP - Je Mac uporabniku prijaznejši od PCja? Je WindowseXP končno dohitel (in mogoče tudi prehitel) Mac OS X v smislu funkcionalnosti? Je Mac OS X le lep ali pa tudi dejansko uporaben operacijski sistem?

Da bi malce razjasnil potencialne negotovosti na to temo, se je Dan Pouliot odločil soočiti dotična operacijska sistema. Njegova obsežna primerjava je razčlenjena na mnoga področja, kot so uporabnost sistemskih orodij, mreženje, tipkovnica in njene bližnjice, 'the Dock vs. the Taskbar', iskalnik, pomoč in podpora ter še marsikaj.

Mogoče vas zanima, kateri je potemtakem boljši - presodite sami. [:)]

26 komentarjev

skyy779 ::

Mac os je super zadeva, prav rad bi ga imel, a kaj ko so apple računala tako svinjsko draga pri nas. A mogoče kdo ve zakaj so tako noro visoke cene?

IceIceBaby ::

GORun, sej niso tolk :)
Hehe, če mene vprašaš so Notebooki zlo konkurenčni. Kar se pa towerjev tiče se pa strinjam da bi bli lahko kakšnih 100k cenejši. Najcenejši iMac je cca 350k sit, PowerMac pa 450k. To je velik, predvsem ker plačaš znamko :)

Drugač pa dober članek, samo tist web browsing mu zamerim da je winsom dal točko. Res je IE totaln drek na Macu ampak Safari je pa z vsako verzijo boljši in že zdaj v beta fazi je za mene bolš kot IE na winsih.

skyy779 ::

Pa kako je sploh s prodajo zdaj v Sloveniji? Je kakšna kolikortoliko v redu firma ki prodaja apple in ima cenik na netu ki ni star več kot par mesecev?

IceIceBaby ::

Mace prodajajo EPL d.o.o. JAE in Aris. Cenik najdeš na www.appleslo.com

Filo ::

in kako kej okolje mas osx deluje na pc-jih...

borchi ::

hmm, glede cen!

lih sem se zanimal za ibooka s combo enoto in je 100k sit dražji kot v tujini (evropi). 450k sit proti 1.300 evrov!!!!

ker je nakup vezan na kredit, ki ga bo študentka, ki kupuje prenosnik, dobila pri neki domači banki (brezobrestni), torej nakup v tujini odpade.

ko bom za zebe kupoval prenosnik bo pa sigurno apple! sam zgleda da v tujini.

gledal sem jih pa v e.p.l. - kul ljudje (prišla sma 1 uro po koncu delovnega časa, pa so se z nama ukvarjali vsaj pol ure), sam en ekonomist jim fali, da jim pove, da bi lahko prodali za 100% več robe! zaslužek bi verjetno ostal enak, sam se ne zavedajo, ka za sabo prinese večji tržni delež in ko si enkrat "player" na tržišču. oni to niso in s tako cenovno politiko žal nikol ne bojo. ne v sloveniji!
l'jga

IceIceBaby ::

borchi, iBook stane pri nas 320k (od oka). Jaz sem pri eplu dobil še 5% popusta tko da je bla cena kar uredu :)

borchi ::

ibook g3 700MHz 12.1" 128MB/20Gb/CD stane 333.240 sit
ibook g3 800MHz 12.1" 128MB/30Gb/Combo stane 424.200 sit

po ceniku veljavnem 15.3.2003
l'jga

borchi ::

se opravičujem vsem prodajalcem applov v sloveniji!!!

cene v evropi z davkom so naslednje:

ibook 700MHz/128/20gb/cd - € 1300 ~ cca. 300k sit
ibook 800MHz/128/30gb/cd - € 1650 ~ cca. 380k sit

kar je v prvem primeru "samo" 33k sit in v drugem 44k sit manj kot v sloveniji.

do napake je prišlo, ker sem gledal cenike za ameriko v dolarjih. pismo, če gre kdo v ameriko bi lahko prpelu kakega, zdej ko je dolar tk nizko.
l'jga

undefined ::

Kljub temu, da so Maci dražji, ne vem kdo bi sploh kupil to sranje. No ja, se vedno najdejo izjeme. :)

jest10 ::

In v čem ti je mac sranje? A mogoče zato ker ima 800 MHz namesto 2giga?
Tebi bi koristilo da si kaj prebereš glede macou in zmogljivosti njihovih procesorjeu

smash ::

sam se vprasanje cajta je k bodo maci dokoncno izumrl....long live windows

borchi ::

ne vem, zakaj bi blo treba kake stvari ozmerjat s sranjem?

kolk od tistih, ki ste apple in os x označli za sranje ga je uporabljajo več kot 1 mesec?
l'jga

Dr_M ::

mac gor mac dol...nevem zakaj bi zdrav clovek to kupu pr nas.tistih 5 macov k je v sloveniji je ful velik ane. za tak kes k je en mac dubis 2x bolj zmogljiv pc, pa s pcjom lohk usaj kej pametnga delas, z macom pa ne.pa se kompatibilen nisi, razn v ksnim TXTom. da bi se pa hvalu z macom....mene bi blo prej sram, ker bi se fajn zaj....
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

IceIceBaby ::

Jao. Na forumu sem bral da se je nekomu poste brisal ker je reku da en bend sux. Z vami bi lahko blo enako. Nimam nič proti če kdo nemara Macov ampak če že kritizirate to počnite utemeljeno. Za mene ste luzeri, nemorm drugač rečt.

Dr M, ti si pa sploh car. Mal se pozanimi kolk je macov in kaj se da delat z njimi. Jao, isto kot če bi js reku da mi PCji niso kul ker DOS sux.
O zdravju in zmogljivostih pa nebi. Za mene je zmogljivost to da mi računalnik dejansko dela in ne to da lahko okol frendom kažem da mam 3gigaherčni procesor not.

minmax ::

haha
funkcionalnosti namizij winxp in macos(x) so joke ko se jih primerja s kombinacijami kakršne so sawfish-gnome iz linuxa...

res so za beginnerje boljši enostavni interfacei, ampak ko rabiš neki hudga za napredne uporabnike, ki hočjo čimučinkovitej delat pač rabiš dobre rešitve... recimo tabse, scriptable window managerje, window matching, fokus na nedvignjena okna, multiple viewports/workspaces, tearoff menuje, mouse follows focus...

kadar moram delat z macosom (winsi so vsaj nekoliko naprednejši v teh pogledih) se sam čudim kak lahko napredni uporabniki zdržijo s takimi igračkami. ne moreš imet za formulo ena popolnoma avtomatskih prestav pa pika. rabiš kontrolo, popolno prilagodljivost vseh delčkov sistema itd...

IceIceBaby ::

minmax, za napredne userje obstaja terminal kjer se da na roke nastavt praktično vse.
Meni osebno tak sistem najbol paše. Sprobal sem sawfish-gnome combo pa mi je kr neki. Za pol stvari ki si jih omenu sploh nevem kaj pomenjo :) pa se nimam za popolnega loleka kar se tiče uporabe računalnika.

minmax ::

tabsi - tabulatorji .. kot jih imajo opera, galeon, mozilla, gedit...
scriptable window managerji , v bistvu je to, da lahko za vsako funkcijo se zazene skripta, ampak naceloma je ze vgrajenih funkcij toliko da ti ni treba .. gres pod: nastavitve namizja -> napredno -> sawfish -> bližnjice, pol pa klikneš "uredi" da vidiš kaj vse je na voljo
window matching je v slovenščini "ustrezajoča okna" (v nastavitvah sawfisha), ... gre za to, da lahko okna po različnih kategorijah določiš vse lastnosti ki naj jih imajo... to se uporabi če ti kdaj kak konkreten menu velikokrat teži ... ga označiš in s to opcijo točno določiš kako naj se obnaša.. recimo če nočeš da bi ob startu prevzel fokus ...
fokus na nedvignjena okna je v bistvu kadar raise in fokus nista povezana.. tako imam zdajle v ospredju v bistvu sawfish konfiguracijo in vidim le en del galeonovega okna, pa je kurzor vseeno v galeonu in tipkam tole sporočilo... recimo odpreš dictionary, ampak potem ko klikneš na galeona, ta ne prekrije dictionarya in ti zato potem dictionary ni treba spet iskat na seznamu okni
multiple workspaces je tisto za kar uporabljaš pager.. da imaš 4 ali 9 različnih workspacov in da se posamezna okna vedno na istem workspacu odprejo, to omogoča res multi-multi tasking brez da bi se razna opravila med sabo motila - na enem workspaceu se ti tako odpira vse v zvezi z internetom, na drugi vse v zvezi z programiranjem itd...
tearoff menuji je možnost v gtk+ ko se ti menu odtrga in postane lastno okno ki se ne zapre ob kliku na posamezno opcijo, to ti olajša da ti ni treba vedno klikat na menujsko vrstico da bi se ti odpru menu
focus follows mouse je pa da ti ni treba klikat za fokus ampak ti avtomatsko je fokus tam kjer je miška...

... vse to hudo pomaga pri večji učinkovitosti...

drugače se pa strinjam, da ukazna vrstica je še vedno carska... to imaš baje tudi na macosx, sam nisem poskušal še... nekako mi ni jasna directory struktura od maca...

windows konzola je pa itak joke, kaj boš v konzoli brez grepa, seda, finda ... edin če si cygwin okolje instaliraš...

IceIceBaby ::

Struktura je podobna kot na linuxu, oziroma skor ista kot na FreeBSD. Ma nekaj svojih posebnosti, predvsem config fajli so mal drugač narjen, drugač pa zlo podobno.

btw...hvala za razlago tistih pojmov :) Sliš se uporabno ampak zaenkrat ne pogrešam teh stvari. Razen programček za več workspaceov sem si naložu ker to je res uporabna stvar. Aja, pa tabsi so v Safariju zdej podprti v Finderju (file manager) maš pa itak tiste stalne "tabe" ki kažejo na tiste glavne dire.

Btw, a ti delaš na MacOS 9 al na OSX ? Ker razlika je ogromna. Jaz nebi nikol uporabljal Maca če nebi blo OSXa.

minmax ::

večinoma sem videl macos9 .. sedel sem nekaj časa za macosx tudi...
noben od obeh mi ni bil všeč

ne wem, prva stvar ki me takoj zmoti tako pod macom kot pod okni je že sama višina nazivne vrstice okna... vsaj pod winsi wem da se da popravt, za macosx ne vem... aqua mi je pa roko na srce grda, čeprav transparency lepo zgleda, ampak kaj mi to pomaga...

glede tabsov, ... zanimivo, sem mislil da so jih v safariju izpustil ker so dal tisto možnost k ne wem kako jo kličejo da se vrne nekaj korakov nazaj samodejno
se pravi, safari zna v ozadju odpirat tabse (kak pa to narediš? srednji gumb na macu je malce težko zadet? :)

drugače se mi zdi pa da je safari pravi korak naprej

se mi zdi pa absoutno grozno in strašljivo to kar je naredu gnome da so spisal nek butast Human interface guides (ki naj bi se baje zgledoval po macu) in so zdaj OK gumbi tako kot na macu desno spodaj ... jaz bi človeka ki si je to zmislu ustrelil, obesil in razčetveril. :) ... mislim halo.. zdaj ne moreš s tipko tab direkt na ok jet ampak te vrže na cancel in moraš še enkrat ali pa še nekajkrat stistnit tab... za umret neuporabno


IceIceBaby ::

Tabsi so v Safariju v tazadni beta verziji serijsko :)

No, mogoče bi se ti OSX bolš zdel če bi ga spoznal. Ker 9ka je v primerjavi z sodobnimi OSi res slaba pa nobene kontrole nimaš.
Pa kaj to misleš OK gumbe desno spodaj ?

minmax ::

mislim na razvrstitev gumbov Ok/Cancel/apply

vedno so bili tako kot je najbolj normalno, da je OK prvi.. ker ko pritisnes tab da na njem pristanes in potem samo se enter in basta

nek kreten si je pa zdaj zmislu da je razvrstitev Cancel/apply/OK, kar pomeni da potem ko pritisnes tab in enter se uposteva cancel... to je kretenizem ki ga niti bushu juniorju ne bi pripisal


Kar se pa OsX tiče mogoče... ampak na splošno mi mac filozofija ni všeč, ne kot UI in še manj applove poslovne strategije (recimo ko so freetypeu grozil s tožbo zaradi glajenja truetype pisav itd...)... da ne govorim o tem da nočejo sorenson kodeka odpret, pa način kako se kontrolira izgled quicktime playerja, ki ga lahko kontrolirajo korporacije ki pošiljajo content, ne pa sam user na svoji mašini... pa še bi se našlo velik primerov kjer se apple obnaša točno tako umazano kot microsoft.

IceIceBaby ::

Sam v OSXu je fokus na OK. Tko da enter pomen OK.

Sicer pa nima veze. Čist kul če nemaraš Appla, te razumem. Kar se tiče svinnarij se strinjam, vsaka taka ogromna korporacija se s kakšnimi umazanimi posli ukvarja. Pa če mal veš kak človek je Jobs je stvar še bolj jasna (Film Pirates of Silicon valley).
Ampak za mene delajo najbolše računalnike in OS. Pač osebno prepričanje.

Na živce mi grejo pa ljudje ki neki brez veze govorijo in neutemeljeno kritizirajo itd.

Dr_M ::

kst dejstvo je da macov pr nas ni velik. drugac pa niti slucajno nism reku da sux al pa kej, ker se nism dost ukvarju z njimi,tko da ne bom neki govoru kar ne vem. itak pa je v slo premejhn trg za se eno platformo. v slo je mac neuporaben, v ameriki je pa situacija mal drugacna....
drugac pa sploh ne vidm veze z 3ghz procesorji kle? mogoce ti vids kst??
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

IceIceBaby ::

Dr M, kako veš da jih je tolk mal. Js sm čist slučajno na Slo-techu spoznal kar neki Mac userjev pa sploh nisem vedu da so.

Poleg tega, dej mi prosim razlož zakaj hudiča bi bli Maci pri nas neuporabni v USA pa. En pameten razlog bo dost.

Btw...ti si omenu da je PC dost bolj zmogljiv. Dej mi še to razlož. Kaj men rabjo megaherci za opravila ki jih počnem z računalnikom. Kaj mi PC lahko ponudi več kot Mac.

Bakunin ::

V Sloveniji je vec uporabnikov Macintoshev kot si mislite. Najdete ga skoraj v vsaki firmi, ki se ukvarja z grafiko ali oblikovanjem (mmg. tudi Volja ima enega :]).
Morda res stane vec kot PC, ampak dobis pa tudi kar nekaj stvari, ki jih moras pri PC naknadno kupovati. Vkljucno z legalno programsko opremo, ki pa je za nase zastonjkarje spanska vas.

Situaciji v Sloveniji ni kaj pomagalo tudi "muchke" okrog podjetja Jabolko, ki je sedaj RIP. Upam da bodo eplovci zdrzali dlje.

obstaja tudi dopisni seznam uporabnikov. ce koga zanima > "zasebna sporocila"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel z vlaganji v ultrabooke žuga Applu

Oddelek: Novice / Ostale najave
4113855 (11752) 71GA
»

Zla programska oprema tudi na macih

Oddelek: Novice / Varnost
3410666 (8613) bluefish
»

grammar nazi tema

Oddelek: Loža
283936 (3168) steev
»

Razlika med MAC in prenosnikom

Oddelek: Kaj kupiti
122183 (1959) mte

.dmg file???

Oddelek: Pomoč in nasveti
177129 (6968) Ziga Dolhar

Več podobnih tem