» »

Neonske modifikacije

Neonske modifikacije

Taco Nuts - Tole mi je pa všeč. Vgradnja neonske svetilke v računalnik postaja iz dneva v dan bolj interesantna, saj imajo neonske svetilke (from now on "neonke") prav ubitačen efekt, če jih vgradimo v računalnik, pa še grejejo se ne tako. Stran Taco Nuts se je tudi ubodla s tem problemom, saj vgraditev neonke ni ravno najbolj enostavno opravilo. To vem zato, ker sem se tega početja lotil tudi sam. Klik za članek. Še zanimivost: Če se neonke grejejo zelo minimalno (18W za 60 cm neonko), predstavljajo večji problem dušilci za to napravo. Če ne veste, rabite za vzpostavitev delovanja neonke še štarter in dušilko. Štarter ne igra vloge, dušilka se pa med delovanjem segreje na svojih 40 stopinj nad nič.

7 komentarjev

Kabuto ::

Neonske žarnice rabijo za delovanje samo transformator saj delujejo na visoko napetost, ki je potrebna za preboj iz ene elektrode na drugo. Običajno gre za par tisoč voltov pri zelo majhnem toku, tako da niso življensko nevarne. Članek na povezavi se tudi ukvarja z neon žarnicami, ki imajo transformator že vgrajen v ohišju. Do sedaj so se uporabljale predvsem za dekorativno osvetljevanje spodnjega dela avtomobila8-)

Povsem druga stvar pa so fluorescentne žarnice, s katero si imel tudi ti opravka. Te pa za delovanje potrebujejo samo 220V. Ker pa navaden sinusni signal ne more prižgati žarnice potrebujemo še dušilko in pa štarter, ki sta z vsporedno vezavo priključena na žarnico.

Fluorescentne (tudi fluorescenčne ali fluo) cevi svetijo močneje od neon cevi, vendar rabijo kar nekaj sekund da se prižgejo. So tudi precej cenejše od neonk.
Neonke pa se prižgejo trenutno, vendar niso namenjene osvetljevanju, temveč bolj za dekoracijio, saj lahko svetijo skoraj v vseh barvah in lahko utripajo, kar fluo žarnice ne morejo, razen če se jim pokvari štarter:)

sleby ::

In kje se dobi neon zarnice ter na koliko voltih delujejo ?

Kabuto ::

V Sloveniji neon žarnice v trgovini ne boš dobil.
To so žarnice namenjene v prvi vrsti za svetlobne reklamne napise.
Tam se uporablja transformatorje iz 220V na 5000-10000V.
Mogoče bi jih dobil v kakšni trgovini z avtomobilskimi dodatki.
Te pa so ponavadi v plavi barvi in imajo trafo iz 12V na 500-1000V že vgrajen v "ročaj".


Lahko pa se lotiš vsega z Fluo žarnicami. Te pa dobiš v vsaki trgovini.
Ponavadi so dolžine od 45 do 150 cm. Pri njih boš vseskozi delal z 220V.
Kupiti pa moraš še dušilko in štarter, ki sta po moči enakovredna žarnici.
Fluorescentne žarnice firme OSRAM:
klikni tukaj

OK še nekaj besed nasplošno o žarnicah:
Vse se razlikujejo v bistvu le po plinu, ki je v njih.
Gre za žlahtne pline, ker so nereaktinni (jih ne raznese :D ).
V navadnih žarnicah je plin Argon in pa volframova žička ki žari.
Fluorescentne žarnice so polnjene s paro živega srebra visoke sijavosti.
V neon žarnicah je plin neon (te svetijo rdeče) ali pa mešanica neona in argona
(te pa svetijo v vseh ostali barvah, kar je odvisno od belega prahu ki je nanešen na steklo)
Za reflektorje pa se upoprabljata Kripton in Ksenon, ker svetita zelo močno.

To sem napisal zato ker 99% ljudi, vključno z prodajalci v trgovinah ne pozna teh osnovnih stvari. ;((
V marsikateri trgovini mislijo da prodajajo neon žarnice.
Jaz pa le teh v Slovenskih trgovinah še nisem videl.

sleby ::

Nja .. jest hocem met 12V neon zarnice .. ne da se mi fu*** z 220V ipd .. torej, ce kje slucajno najdes take neonke mi plis povej :)

Sergio ::

Moja misinformacija, se opravičujem. Glede te žarnice, ki jo imam v ohišju: Lahko kupiš 12V štarter, prodajajo v Osramu na Poti v Zeleno jamo.

Kabuto ::

Če kupuješ prek interneta jih lahko kupiš
tukaj

Tukaj pa se bolje vidi kako to izgleda.

Kupiti bi moral nekaj takega:



Cene so okoli $30

Tukaj je še ena povezava, kako to motirati.

sleby ::

tnx


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neonska luč - nedela

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82805 (2608) s-adi
»

Utripanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
454683 (3790) Barakuda1
»

neonka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142144 (1952) Brane2
»

am... neonke...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222547 (2221) Azrael
»

kuku se prov reče

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5908 (768) rc-car

Več podobnih tem