» »

E-država?

E-država?

Gambit - Sicer sem enkrat že bil ciničen kar se tiče Gantarjevega oglaševanja, da smo model e-države in kot kaže, mi je to pisano na kožo.
Na Gambitu sem zasledil dve novici, ki potrjujeta, da je minister vzorčni model politika, Slovenija pa daleč od e-države (samo spomnite se na Telekom).
Tako viri navajajo, da Hong Kong s svojo tipično poselitvijo omogoča poceni infrastrukturo, zato ne preseneča podatek, da kar 75 procentov prebivalcev do interneta dostopa preko širokopasovnih povezav.
Stanje je podobno tudi na Japonskem, kjer opažajo 17% upad uporabe klasične telefonije in kar 34-kratno povečanje ADSL naročnikov.
Sodeč po podatkih bi se splačalo živeti še v Nemčiji, na Švedskem ali recimo na Nizozemskem, čeprav zaostajo za več kot polovico.

Jaz pa bi se, odkar poznam Metulja, preselil kar na faks..

9 komentarjev

royt ::

glede na to, da sem se pred kratkim spustil v te vode, ali je, kdaj bo, če sploh bo slovenija e- država. svoj sestavek sem objavil sicer na siolovih forumih, pa ga bom skopiral tule sem, da boste nekateri spoznali, da slovenija še zdaleč ni e- država;

__________________________________________________
"Bomo malo primerjali Slovenija z Irsko, ker sta si precej podobni; tam je bila ustanovljena komisija za informacijsko družbo, ki je samo obdelovala samo pomembno področja pri izgradnji informacijske družbe. Kje je to v Sloveniji? Kje je Gantar naredil korak v to smer? Vsaj meni se zdi da nikjer.

In kako bo Gantar temu kos, če mi pravi, da je informacijska pismenost na visokem nivoju. Trdi, da bo ministrstvo uspelo zagotoviti, da bodo tečaji, kar se tiče informatike, tečaji poznavanje programov za urejanje besedil in podobne zadeve, cenejši. Morda so se res pocenili, ampak so še vedno dragi. Kako je lahko nek tečaj, začetni, za Microsoftov Word čez 120K, če ga lahko nekateri bolj kvalitetno, ki recimo delajo v Wordu intenzivno nekaj let, naučijo kakovostnejše.

Če se vrnemo nazaj na Irsko; ta komisija je pozornost posvetila predvsem o splošnem zavedanju in upoštevanju možnosti informacijsko telekomunikacijske tehnologije. Da ne govorimo o e- poslovanju. Banke, firme,…

Nekateri v Sloveniji so že pred ustanovitvijo MID dojeli nek smisel prehoda v e- obdobje. In tako je bila hitro sprejeta pobuda imenovana e- Evropa. Pazi, SPREJELI. In da vam dam nekaj primerov pobud, ki naj bi bile upoštevane, da bi sel sploh lahko začelo e- obdobje v Sloveniji:

--> evropsko mladino pripeljati v digitalno dobo tako, da pripeljemo internet in multimedijska orodja v šole in prilagodimo izobraževanje temu primerno
Hja, temu smo se deloma približali. Internet smo pripeljali v šole. Ampak kakovost interneta oz. razširjenost hitrejšega interneta, kot je kabel in ADSL. Kje boš ti normalno brskal po internetu (v šoli), če je povprečno 20 do 25 računalnikov povezanih do interneta učilnici, da ne govorimo še potem o računalnikih v raznih tajništvih in kabinetih ipd, ki so povezani v internet s pomočjo ISDN- ja, ker ADSL še ni dostopen. In če je kdo to poskusil, da 25 ljudi istočasno brska po internetu preko enega ISDN- ja, mimogrede, jaz sem, potem bo vedel o čem govorim. Multimedijska orodja. Le kdo jih bo kupoval, ko pa so tako draga.

--> poceniti dostop do interneta in povečati konkurenco za znižanje cen in povečanje uporabniške izbire
Če pogledamo, internet bi lahko bil nekoliko cenejši. Predvsem mislim SiOL. Res, da je alfa in beta v Sloveniji, ampak da ima kar nekaj tolarjev čez 100sit dobička na eno uro uporabne, je pa nekoliko preveč. Ok, obstaja paket, ki plačaš fiksno cena, ampak vseeno. Raje bi se posvetil drugemu delu- povečanje uporabniške izbire. Kar se tiče dial- upa je stvar zadovoljiva. Kaj pa ADSL? Koliko časa bo SiOL še tržil s samo enim ubogim paketom (512kb)? Res je, da se napovedujejo drugi paketi, ampak kdaj? SiOL bo dobil konkurenco iz strani Amisa ampak samo na ravni pravnih oseb- vidi se, da tu deluje hčerinska naveza Telekoma Slovenije in SiOL- a. Vemo, da je za to potrebni tudi nek tehnični poseg. In tu je ena stvar, ki ovira celo zadevo. To je Telekom Slovenije. Verjetno misli SiOL ponuditi hitrejši dostop (758kb), kot tudi počasnejši (256kb) šele takrat, ko bodo predvideni DSLAM- i postavljeni (o tem, v kolikšni meri so postavljeni ipd, lahko izvemo od Grica). In Telekom Slovenije zelo počasi postavlja te zadeve.

--> pospešiti e- poslovanje in uvedbo pravnega okvira ter razširiti uporabo e- nabave
E- poslovanje se je kar razširilo (Klik in te zadeve), kar pa ne moremo reči za e- nabavo z drugimi besedami, malo je pravih e- trgovin. Se najdejo, ampak niso ne vem kako razširjene. Res je, da pač nekemu podjetju pošlješ elektronsko pošto, pa ti pošljejo zadevo na dom. To je neke vrste e- poslovanje, ampak, še enkrat, ne pravo. Tu mislim predvsem spletne trgovine. Te stvari gredo v pravo smer, ampak prepočasi

--> zagotoviti hiter dostop do interneta raziskovalcem, študentom in s tem olajšati sodelovalno delo in učenje
Tu se je potrebno osredotočiti predvsem na e- šole. Koliko jih je v Sloveniji? Bore malo. Kot sem že napisal, so bile pred kakšnim leto samo 4. Kakšno je stanje sedaj ne vem.

--> zagotoviti državljanom lahek online dostop do vladnih podatkov, uslug ter postopkov odločanja
Ravno o tem se govori zadnje čase na veliko. Dostop do vladnih informacij. In kdaj bo do tega prišlo, da bomo lahko preko interneta prišli do teh? Najprej moramo sprejeti zakon, kar bo trajalo še kar nekaj časa in preden bodo uspeli usposobiti ljudi, ki bodo dodajali informacije oz. da sploh bodo omogočili dostop do teh preko interneta. In ne, da mi bi potem tam pisalo, za več informacij pokličite 090 xxxx!

--> povečati omrežnih in pametnih tehnologij za nadzor zdravja, dostop do informacij in zdravstveno online varstvo
Do teh stvari, si upam reči, še dolgo ne bo prišlo. Dokler bo potrebno slike iz rentgena nositi h osebnemu zdravniku ipd. ne smemo niti pomisliti na to.


To so le nekatere osnovne točke iz pobude e- Evropa, ki jih bo potrebno upoštevati, da pridemo do t. i. e- države. In do tega je še dolga in strma pot.

Če pogledamo Slovenijo, kako priti do e- države in kdaj sploh bomo prišli do tega;
Nekaj se je dogajalo oz. se dogaja. Ampak samo na delcu Slovenije. To so elektronske seje vlade, ki že tečejo ampak ne prav pogosto. Deluje tako, da generalni sekretar skliče sejo vlade, podatke o času, gradiva in dnevni red pa po novem ministri in njihovi uslužbenci dobivajo prek SMS sporočil ali pa po elektronski pošti. Po sprejemu imajo 4 ure časa, da se odzovejo na sklic seje pošljejo mnenje ali glasujejo ipd. Ampak če pogledamo iz tehnološkega vidika, pa lahko rečemo le ťja, in?Ť. SMS poznamo, elektronsko po večini tudi poznamo. In pridemo do video konference, za katero bi lahko rekli, da je to prava seja vlade. Obstajajo te zadeve, ampak le redkoma se kaže v javnosti.

Nekako pričakujejo, da bomo prišli do e- države nekje do leta 2004 2005. Lepo vas prosim… S takim interesom vodilnih, s takšnimi vlaganji ipd, bomo le v sanjah, pa še to v najlepših, prišli do e- države. Države raje vlaga v neke dejavnosti, neka arheologija zgodovina ipd., ki trenutno ne pomenijo del vstopnice za članstvo med e- državami. Seveda je potrebno druge zadeve tudi financirati, ampak če ne morejo vložiti tudi v takšne tehnologije, ki bi zboljšalo tehnološko stanje v Sloveniji, bo potrebno dobesedno odtrgati nekaj denarja iz drugih dejavnosti. Predvsem od teh humanističnih ved, ki so, NEPRODUKTIVNE. Upam, da se vodilni bodo vsaj malo zamislili oz. še bolje postorili v tej smeri."
__________________________________________________

komentarji?
[Microsoft... ker se cenim!™]

leonius ::

nisi malo prevec na dolgo napisal?

:D
brez zamere...

l0wc4 ::

Jaz osebno menim, da smo še zellooo daleč od e-države. No ok, ustanavljajo se e-šole in e-občine. Predvsem v kakih manjših naseljih. Opremljenost e-občin in računalniška osveščenost zaposlenih v takih ustanovah pa je porazna. Menim, da dokler zaposleni v takih inštitucijah ne bodo imeli osnovnega računalniškega znanja, lahko samo sanjamo o e-ustanovah. Si lahko zamislite, da pridete v Sp. Butale in uradniku na občini oz. upravni enoti namesto izpolnjenega obrazca za ne vem kaj, date raje pdf na disketi ali pa bog ne daj, mu ga pošljete po mailu. Bruhuhu ...

[BISI] ::

Slovenijo primerjas z Irsko?! 8-O

Komentar? [:\]

royt ::

eh bisi... vidim, da nimaš pojma...

z irsko ja, z irsko... če ne veš zakaj, pa se malo pozanimi, da ti ne bo nerodno;)
[Microsoft... ker se cenim!™]

[BISI] ::

royt: Microsoft je na Irskem prisoten ze skoraj 20 let! Saj ne, da bi rekel, da Microsoft ne vem kako vpliva na razvoj >:D , ampak s tem so tudi druga podjetja videla svojo priloznost za vlaganja sredstev v sodobne tehnologije na Irskem.
Razna ministrstva za informacijski druzbo nimajo zahval pri tem! [:\]
Ne moremo mi dobiti taksna podjetja v tako kratkem casu, poleg tega pa ze imajo vecinoma svoje "baze" postavljene sirom Evrope. Slovenija ni zanimiva za tuja podjetja!!!

boogoo ::

royt: malo si to površno oziroma, neargumentirano in subjektivno napisal.

Moti me pa predvsem navedek da tečaj Offica stane 120 kSIT!!!!!! Kako!?!? Mogoče certifikat za strokovnjaka za office, nikakor pa začetniški tečaj, in vsi certifikati imajo takšne cene, oziroma višje niso pa predvidene za navadne upoirabnike.

Glede omejevanja Siola/Telekoma se pa strinjam, posebej pri trženju ADSLa, kjer je potreben priključen ISDN in jaz ravno zaradi tega pogoja ne bom vzel ADSLa. Ni pa Telekom edini tak biser, njemu podobni so tudi kabelski operaterji, ki se ne zgaejo in ne zgradijo omrežjaza kabelski internet v spodobni meri, čeprav so na začetku vzganjali vik in krik. Zdi se mi kot da se nobenemu ne da delat, ker imajo zadovoljivo količino uporabnikov, ki jih lahko molzejo ker druge opcije nimajo, saj so vsi ponudniki pirokopasovnega interneta leni in se jim ne da uvajati storitev za uporabnike (razuen velikih in "ugodnih" reklam).

Iwill ::

No ja fantje. E-drzava smo samo na papirju. Kaj ti bo nekaj portalov države, če državljan nima možnosti normalnega dostopa do interneta. To je tako kot imet RTV program v katerem pri poročilih napovedovalka naghovori gledalce z 'Dobervečer g. Predsednik' - primer albanije. Tako nekako je z našo e-državo.



Nihče namreč nič ne napiše o tem kakšne so kaj povezave v teh državah. Predvsem zanesljivost delovanja povezav, hitrosti prenosov itd.

City ::

Se mi zdi da vsi veliko stvari še ne veste, kot prvo je slovenija kar se tiče e-države v samem vrhu na svetu smo med prvimi, ki smo sprejeli zakone o e-poslovanju in je butasto, da se Slovenijo primerja z neko Irsko, ki ni daleč pred nami. Bili smo 3 na svetu ki smo uvedli elektronski podpis, ko smo uvedli elektronsko bančništvo so v Hong Kongu so o tem šele razmišljali kako naj bi to uvedli. Problem Gantarja je samo o tem ker ne ve kaj naj dela s temi zakoni, ki so bili sprejeti in to nas potiska v srednji vek e-države.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Estonske težave z e-osebnimi izkaznicami

Oddelek: Novice / Varnost
116609 (4610) MrStein
»

Brezžični Rhode Island (WiMax)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
143653 (2772) tigrr
»

Kdaj se nam obeta e-Evropa?

Oddelek: Novice / Zasebnost
52349 (2349) Thomas
»

E-država?

Oddelek: Novice / Zasebnost
92580 (2580) royt

Več podobnih tem