» »

ADSL ali kabel?

ADSL ali kabel?

sandmat ::

Renoviramo stanovanje in rad bi kable za mrežo in televizijo potegnil pod parketom. Seveda moram najprej pojasniti staršem stroške interneta.Jaz se bolj navdušujem nad ADSLom zaradi hitrosti itd. Prosil bi pa vas za čim več za in proti argumentom med kabelskim in adsl internetom. Meni je že malo zmanjkalo idej, ker sem jih že tolikokrat prepričeval za ADSL. Prosim če lahko v pozitivne in negativne strani vključite tudi stroške

Vprašal bi tudi, kako je z razdeljevanjem kabelske televizije na 2 TVja. radi bi imeli TV dveh sobah, po informacijah, ki sem jih dobil, pa razdelilniki, ki se jih da dobiti v trgvinah, naredijo sliko zelo slabo.

Odgovore potrebujem čim prej!

Hvala že v naprej!

Lp SandMat

Tilen ::

Mi imamo 4 tvje na "eno" kabelsko. :8)

Glede interneta pa ti priporocam kabelskega, ce imas moznost dobiti Triera internet. Ce ne pac ADSL.


ADSL se je zdaj tudi nekaj podrazil mislim narocnina za ISDN. Ce velik ogejmas like CS % ctuff ima Triera dosti boljsi "ping" kot ADSL. Odvisno, za kaj rabis.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SasoS ::

Odvisno kje si in pod katerega kabelskega in ISP ponudnika padeš. Odvisno ali imaš že ISDN. Odvisno kaj bi rad...si študent? Vse to vpliva na ceno in razloge za ali proti.

Jaz imam prav tako 4 TVje na razdelilcu pa ni problema.

korenje_ver2 ::

adsl-siol je trenutno in ze nekaj let najcenejsi in najhitrejsi internet. pri kabelskem internetu so pingi 2-4 ms boljsi, kar ni veliko, ponekod so pa se slabsi (telemach).

ethelred ::

v primeru, da že imaš ISDN, če pa ga nimaš...

Imam kabel preko Arnesa (via Triera), priklop je stal 14.900, mesečno je strošek 6.100 (1024/256).

Seveda pa se strošek priklopa dvigne v primeru, če še nimaš kabelskega priključka.

ethelred ::

pa še ping, če koga zanima:

ping www.slo-tech.com

Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=9ms TTL=57
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=8ms TTL=57
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=13ms TTL=57
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=9ms TTL=57

Ping statistics for 212.93.228.2:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 8ms, Maximum = 13ms, Average = 9ms

Mr_Globus ::

Pa če maš telemach se lahko na triero priklopiš?

Slowenc ::

Ne, ne moreš.:\
Skiny gate.

Mr_Globus ::

bad bad world :(

sandmat ::

sem študent. pa kabelsko mam od telemach-a

Slowenc ::

Vzami kabelski internet preko Arnesa (pokličeš na Telemach). Najcenejša rešitev. Potem pa ko ti pridejo zmontirat internet reci stricu da ti potegne še en kabel do drugega TVja. tudi tiste ločilnike za 2 TVja je najbolje da ti oni dajo. Pač boš doplačal kakšnega jurja za material.
Skiny gate.

korenje_ver2 ::

no kot sem ze rekel, adsl-siol je najcenejsi in najhitrejsi, tako za studente, kot ostale.

Tilen ::

Najcenejsi je v tem rangu kaj ponuja. Drugace je pa Arnes najcenejsi menda. Samo , da meni zdaj ponudijo pri Trieri enak speed kot ga ima adsl za isto ceno nebi nikol pomislo da bi sel tja. Se zdaj ko imam 512/128 se mi ne lusta. Ker res obvladajo zadevo in je internet na VISOKEM nivoju.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

korenje_ver2 ::

ko grem v trgovino, me ne zanima ce zna prodajalka poracunat blago, ampak me zanima kaj bom kupil. enako je za internet.

Tilen ::

Lepo to da me podpiras ;) >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

pačeden ::

Jaz imam doma kabelskega. Na njem so tri televizije + računalnik in zadeva dela brez problema. ADSL je sicer verjetno res boljši (razliko po mojem opazi samo vrhunski poznavalec), je pa tudi dražji, ker moraš še vedno najprej nabavit ISDN, nato pa bosta morala tvoja starša mesečno plačevati impulze za telefon, dvojno naročnino (analogni telefon + ISDN) in še naročnino na ADSL (odvisno od paketa, ki ga vzameš). Kdor pa je malo sledil dnevne časopise, pa je lahko ugotovil, da imamo pri nas še zaenkrat nizke cene ADSL in ker so v Evropi dosti višje, se bi naj tudi pri nas drastično podražil (ADSL namreč). Tako, zdaj pa razmisli, kaj se ti splača, pa še na starša malo pomisli, kakšne stroške bosta imeli s tvojim šolanjem in še internetom. Mislim, da se, kar se denarja tiče, bolj splača kabelski internet, razen, seveda, če denar pri vas ni problem, v tehničnem smilslu pa je v prednosti ADSL. Sedaj pa tehtaj in prepričuj
Prosim, da mi odgovarjate tako, da bo razumela tudi moja mama

ethelred ::

nato pa bosta morala tvoja starša mesečno plačevati impulze za telefon, dvojno naročnino (analogni telefon + ISDN)
8-O 8-O 8-O
WTF?

Kako dvojno naročnino? Saj pa valda odjaviš PSTN ko greš na ISDN?!

Mislim, da se kabelska dolgoočno bolj splača tudi če še nimaš KTV priključka. Kdo pa še uporablja navadni telefon?

Razen če komu paše plačevat nekaj, kar ne uporablja (s tem mislim ISDN naročnino).

Pri nas smo malo pred tem da odjavimo navadn telefon.

pačeden ::

No, ja moram priznat, da sem se jaz že pred dvema letoma pozanimal za ISDN in takrat so mi na Telekomu dejali, da zaradi tega, ker imaš pri ISDN-u dve številki, moraš plačati tudi dvojno naročnino. Prej sem narobe rekel, da moraš plačat še za analognega. Se opravičujem, ne vem pa, kako je sedaj.
Prosim, da mi odgovarjate tako, da bo razumela tudi moja mama

ethelred ::

Včasih je res blo tak, da je bla ISDN naročnina 2 kratnik analogne, danes pa ni več take razlike.

Še vedno zagovarjam kabel.

PARTyZAN ::

pačeden zakaj naj bi bil ADSL "boljši"?

Phoebus ::

Bodimo pošteni- kabel je super na območjih, kjer ni veliko kablašov, kjer je OK infrastruktura in kjer želimo čimmanj začetnih stroškov (paket z 0, 1, 10 SIT priključnine). Dosega se velike hitrosti, ampak za nas, loleke, je ponudba do 4M / 512k (npr., arnes->11k/mesec za dijake, študente, prfoxe,...), sicer pa lahko kabel doseže veliko višje hitrosti prenosa kot adsl (samo tega pač ne nudijo fizičnim odjemalcem, ker ni konkurence oz. potreb).
Če na enem kablu visi veliko ljudi (npr. "obremenjena" soseska), ali če so slabe žice,..., lahko pride do zelo slabih performanc (ponavadi so žice OK, samo kak operater [khm..telem***..khm] malo špara pri kaki opremi). Sicer je kabel super.
Problem je tudi, da ponudniki na kablu (z izjemo arnesa) nimajo takih pip kot SisOff).


ADSL ni sharan in je direkten p2p link. To pomeni, da imajo lahko vsi sosedje ADSL pa boš imel še vedno enako hitrost. Seveda je hitrost ki jo lahko dobiš prav tako odvisna od kvalitete žic in od oddaljenosti od centrale (še toliko bolj kot pri kablu); samo za tisti mega ali dva ponavadi ni problema (problemi so pri 4/8).
Problem pri ADSL je tudi začeten strošek (sploh za PTSN uporabnike), saj je treba naročiti ISDN, zamenjati telefone, neredko na novo razpeljati (ali prevezati) žice za telefone (tako "cepljenje" kot pri PTSN pri ISDN pač ne gre), potem plačati ADSL priklopnino (ta je zdaj poceni).
Sicer ima ADSL lepo hitrost za lepo ceno.

Kaj boste imeli, se torej odločite sami. Če doma že imate ISDN se vam skoraj definitivno splača adsl (razen če niste pri kablu na arnesu); tako cenovno kot price / performance.

Za tiste ki ste na PTSN in vam prav dol visi prehod iz 100+ na 20+ let staro tehnologijo telefonov za XXX sit + nove telefone (ali BA) + višje račune za telefon, pa je kabel privlačna izbira- če ni na kakem predelu, kjer kabel vleče 5k / sec :O

SasoS ::

ADSL ni sharan in je direkten p2p link.

Direkt do kam? Cel internet je shared medij...

Pri ADSLu imaš svoj link samo do DSLAMa na centrali potem gre spet skupno naprej. Ako operater špara pri povezavah na DSLAM imaš spet lahko ozko grlo (dejstvo da se to pri nas ni opazlo je spet naša posebnost. Ker mora ISP zakupit ATM linke do vsake centrale se jim to hudo slabo splača. Ker je Siol Telekomov otročiček so jim pač ATMe šenkavali in je zato od DSLAMov naprej zadosti prepustnosti [glej pritožbo Medinet-Telekom]). Telekom overbooka vse dslame, jaz mislim da sicer nekaj v odvisnosti od naročnikov...tam nekje od 1:2 do 1:8 (prodajo 8x več ADSL bandwidtha kolikor je link do DSLAMa).

Mavrik ::

Hm... po mojih informacijah so bile do sedaj težave samo zaradi kabelskih operaterjev, ki so overbookali linke... za ADSL še tega nisem slišal.
The truth is rarely pure and never simple.

SasoS ::

Seveda...dober (ali pa priviligiran) ISP bo vedno overbookal tako da uporabniki tega ne bodo opazili. Kablaši so pa to delali kar nekaj na hojladri...večkrat so namesto da bi med cmtsi polagali optiko dajali vmes kar svoje modeme po coax kablu. Da nekaj 10 (ali celo 100) uporabnikov zlahka zapolni badwidth sicer do konca odprtega Lancity-ja ni treba razlagati...

plavko61 ::

Ti pa povem da je Siol že obesil na link 4MB 20 userjev, potem so jim pa ponudili kao 50% manjšo naročnino, ker še surfat niso mogli. Smešno ane ? Še posebej ko Siol ne overbuka?
Dvakrat preberi, nato pa blekni...

JamesBond ::

Uf to pa nisem vedo da ma kabel tak dober ping.

9 ms proti 31 :|

ping www.slo-tech.com

Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=32ms TTL=58
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=31ms TTL=58
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=32ms TTL=58
Reply from 212.93.228.2: bytes=32 time=29ms TTL=58

Ping statistics for 212.93.228.2:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 29ms, Maximum = 32ms, Average = 31ms

Skratka bad :) Mogoce bi res pocasi treblo zacet tudi malo o kablu premislat...

Mavrik ::

Smešno ane ? Še posebej ko Siol ne overbuka?

Glej... ISP ni ne overbooka praktično ne obstaja. Ker se ne splača.
Samo če pa ISP pametno overbooka potem se ne bodo dogajale stvari kot so upad bandwidtha. Ne bom rekel da se pri SiOLu to ni zgodilo, rekel bom samo da nisem slišal za to in da je bilo v primeru kabla slišati za precej primerov. Mislite si svoje.
The truth is rarely pure and never simple.

Roadkill ::

Kabl je lahko zakon, lahko pa ne.
Najprej se je treba pozanimat katere ISPje imaš na voljo in se pri userjih pozanimat kako je z BWjem, pingom, packetlossom, porti in podobnim.
Softnet na primer še naprej minro blokira 90% uporabnih portov, pingi do gatewaya so ~60ms (s tem da vsak peti ping skoci na ene 150-500ms) itd...

Skratka za popizdit. Pol ti grejo pa poleg tega zaračunavat še promet in zadeva pade dol vsak teden enrkat (pred par leti je bilo pa obratno... vsak teden enrkat je zadeva delovala).
Tko da softneta se je za izogibat. Sploh v Kamniku.

Soprano ::

Kablaši so imeli v preteklosti težave v glavnem zaradi premalih pipic v internet in ne zaradi "preveč uporabnikov na kablu".

Kolikor mi je znano so vsi (ali pa vsaj velika večina) te težave že odpravili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Soprano ()

Roadkill ::

Ena zaniovost...

>Halo
>>
>> Zanima me, če veste, da so se zadnji teden pingi približno podvojili. In
>> me predvsem zanima, če se dela kaj v smeri zmanjšanja tega.
>> Upam, da zadeva ni prišla v paketu z odstranitvijo omejitev prometa pri
>> nekaterih paketih.


Lep pozdrav!

Zelo verjetno zadeva je prisla skupaj z odstranitvijo omejitev. Uporabniki
so (ste) na vsak nacin hoteli pakete brez omejitve in nekje se na zalost
morajo poznati posledice tega. Za dostop brez omejitve (pri par 100
uporabnikih z 2Mbps povezavami) na zalost ne zadosca nobena povezava, pa tudi
ce bi bil KKS Kamnik povezan do tujine s 100Mbps povezavo rezervirano samo za
uporabnike KKS Kamnik.

-----

Tako je za njih zadeva rešena, kabel pa neuporaben za vsakeršen gaming.

SasoS ::

Ej...Siol ni ravno moj najljubši ISP ampak tele kamnčani so še slabši. Kaj njih stane 100Mbit? A Siol teži da pri 40.000 uporabnikih ne more zagotoviti prepustnosti v tujino. Sam sem tudi na kablu, ampak ljubljanski kablaši (z izjemo Telemacha) imajo vsaj konkurečno ponudbno. Jaz bi unim v Kamniku lepo pokazal en big F*** U in prišparal 9.78 SIT za ADSL.

Roadkill ::

Sej zdej sem videl, da od 25 naprej spet akcija za 10sit in grem na siola. 100%

vitabella ::

jaz imam pa eno vprašanje... trenutno imam navadno linijo in mislim prešaltat na kabel, adsl,ali kaj takega...

glede na to da sem brez isdn-ja in da sem študent in imam ljubljanski kabel ...so mi svetovali da grem preko ARNESA ?
je to najboljša kombinacija??

lokacija lj-tabor
ola

ethelred ::

Preveri pri kakem sosedu, ki ma kabel, pa boš vido.

ombre ::

Kabelska povezava na internet ima dosti večji potencial, ki pa pri nas na žalost ni izkoriščen. Mogoče v roku 10 let, da bodo nadgradili hitrosti in linijo, ki jih ADSL ne more ponujat. Trenutno pa je ADSL boljša ponudba. :)
OmbreMan - Galaxy of knowledge

Roadkill ::

DSL?
xDSL?

OK... sej maš T2, T3, sam tega pa pri nas tut čez 10 let ne bo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ping in speedtest

Oddelek: Omrežja in internet
113000 (2720) fRiK0
»

Linux in internet

Oddelek: Operacijski sistemi
121634 (1470) zee
»

Blokirani porti pri dostopu na slo-tech.com (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
606867 (5376) MrStein
»

Poskakovanje pinga

Oddelek: Omrežja in internet
81163 (1041) mAsA
»

Triera in arnes zelo zelo počasi

Oddelek: Omrežja in internet
262503 (1787) PrimozR

Več podobnih tem