» »

Akumulator

Akumulator

Kleto ::

Rabn en akumulator 12V do ene 5000sit. Kašnga dobim pa ne sme bit prevelk k ga morm v atx-a spravt.
Kleto

Brane2 ::

Poglej v HTE. Imajo kar nekaj zaprtih svinčevih modelov v tem cenovnem rangu ali blizu...
On the journey of life, I chose the psycho path.

iNN ::

Mene sam mal firbec :) kaj bos s tem ? a si si naredu UPS. Sam tko me mal zanima :)
==

zlabo ::

Aja,a to mislš v računalniško ohišje atx?
Ke meni na začetku ni bilo nič jasno, ker sem pomislil na Tomos ATX in mi ni blo jasno zakaj bi na takem motorju aku rabu:D
loool:D

lp, zlabo

Doman ::

Hmm je možno naštimat da ko zmanjka elektrike računalnik še vedno gori oz. se sploh ne ugasne / resetera ? Isti princip kot generator.

zlabo ::

|Pirat|: Ja obstaja ne, in temu se reče UPS:D

LP, zlabo

Doman ::

Kok je pa kej cena tega če bi kupil, al pa kako je z kako home made izdelavo?

zlabo ::

Jao za UPS-e pa res nisem na tekočem, sploh nevem katere firme so nekak nejboljš.
Ml poglej po netu po cenikih spletnih trgovin, za firme bodo pa drugi povedal.
Je pa seveda cena zelo odvisna od moči...
TUKI maš ene par primerov.

Z home-made je pa tako: najprej je treba mal preštudirat kok se splača doma delat. Ke mislm da bi že kr tovarniško ceno presegu.

LP, zlabo

Kleto ::

Ne mislm za računalnik ampak za TOMOS ATX k mam musko gor:D .
Zdej me pa še zanima kako nej to zvežem... Tko od tuljav(tam pr magnetu) a morm kšne diode vezat de ne bo tuljav prekuril al kako?
Kleto

Azrael ::

Se mi je kar zdelo, da gre za Tomos ATX:)) ...

Rabil boš še en mostični (bridge) usmernik za polnjenje akumulatorja. Alternator na mopedu daje izmenično napetost, akumulator in radio pa zahtevata istosmerno, zato rabiš usmernik.

Aja, kakšen radio imaš to v mislih?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Kleto ::

Mam zvočnike gor pa sam diskmena prklopm pol. A diode pa ne rabm?
Kleto

Azrael ::

Usmerniški mostiček je spoj 4ih diod, rezultati usmerjanja so boljši kot pri uporabe ene diode.

Če kupiš mostiček za 35 A je vse skupaj zaprto v plastičnem ohišju (~3 x 3 cm) s faston priključki, z luknjo za pritrdilni vijak; kot nalašč za moped, tudi cena ni pretirama, Klik1 in še pdf dokument, Klik2!

Zvežeš pa takole:


LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Kleto ::

ok. Hvala
Kleto

gorjanc ::

Poleg 4 diod ,ki se jim mimogrede reče gretzov mostič, boš potreboval še gladilni kondenzator.Kar se tiče polnenja akumolatorja mslim da ni dobra ideja polniti akumolator tako da nanj pripelješ direktno enosmerno napetost potreboval boš nekakšen polnilec.

Kleto ::

in kje bi dubu ta polnilc?
Kleto

gorjanc ::

Pojma nimam jaz ti samo povem da ni dobra ideja priklopit akumolator direktno na napetost , moraš vsaj še tok omejit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gorjanc ()

Kleto ::

A kdo drug ve kje dobim polnilc? Kako je pa pr avtu to narjen?
Kleto

Brane2 ::

Avto ma "regler" va ta namen. No, starejši modeli so ga imeli. Pri novih polnjenje itak (kt vse drugo) uravnava računalnik.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Ne zganjat panike.

Govorimo o tej zadevi

1.) Tomos ATX (moped) ima alternator moči ~50W, kar zadostuje za normalno delovanje luči, pri prižgani luči (danes obvezno) se akumulator se ne bo polnil prehudo, prej premalo.

2.) Če je ta ATX kolikor toliko originalnem stanju, ima tudi regulator napetosti (drži napetost nekje okoli 14V), ker bi v nasprotnem žarnice od "žmigovcev" hitro pregorele, če nebi bila prižgana luč in tudi v tem primeru ne bo polnjenje prehudo.

3.) Gladilni kondi mislim, da ni potreben. Če motor dela, hrup preglasi marsikaj, vibracije pa tudi niso nekaj, kar ima discman rad. Torej, če bo poslušal, ko moped stoji, potem tega kondenzatorja ne rabi, lahko ga pa tudi montira (1000 - 2200uF 25V), stane itak samo nekaj tolarjev.

Še kakšno vprašanje ?
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Kleto ::

A polnilc rabm pol al ne?
Kleto

Azrael ::

Polnilec rabiš, to je tista shema, ki sem ti jo narisal.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Kleto ::

A tam k si napisu "na obstoječo inštalacijo mopeda" to je vse kar je zdej prkloplen? A ne morm zdej vsega vezat na akumulator?
Kleto

gorjanc ::

Ma pomoje ne moreš kar direktno na akumolator priklopit rabiš nekaj kar ti bo vn dajalo konstanten tok. Poglej v kakšni elektro ali modelaski trgovini za polnilec za v avto. Po mojem mnenju so kondenzatorji zelo priporočljivi ne zardi zvoka ampak zaradi samega delovanja discmana in zvočnikov.

Kleto ::

A tam k si napisu "na obstoječo inštalacijo mopeda" to je vse kar je zdej prkloplen? A ne morm zdej vsega vezat na akumulator?

tole k sm napisu sm mislu če lahko obstoječo inštalacijo motorja vežem na akumulator...
Kleto

Azrael ::

@gorjanc:

Bucho je vprašal:

Rabn en akumulator 12V do ene 5000sit. Kašnga dobim pa ne sme bit prevelk k ga morm v atx-a spravt.

Prišli smo tudi do tega, da gre za Tomos ATX => moped in še toliko za info: ta moped ima alternator (generator izmenične napetosti) 12V 50W in še: ima tudi napetostni regulator in zato napetost ne presega 15V tudi ko ni priklopljen noben porabnik.

In sedaj vprašanmje zate gorjanc, kakšen tokovni regulator rabi in čemu, ko bo itak imel svinčev gel akumulator 12V ?

@Bucho:

Tako je.

Usmernik priklopi takole: en priključek označen z ~ priklopi na rumeno žico (nisem čisto 100%), v glavnem na tisto, kjer je napetost ves čas, ko moped dela, drugi priključek ~, pa na ogrodje mopeda = masa, + in - na ista priključka akumulatorja (ne zamenjaj, ker če tu zamenjaš polariteto, lahko uničiš akumulator in/ali usmernik) .

Ima pa ta vezava eno slabost - pol akumulatorja ne smeš spojiti z ohišjem mopeda, ker bi v tem primeru lahko uničil alternator. Če pa je pogoj, da mora biti - pol akumulatorja istočasno tudi na ohišju mopeda (kot pri avtomobilu) pa zveži takole (rabiš iste elemente):


Slabost tega spoja je samo v tem, da je polnjenje akumulatorja slabše, samo če bi se v prvem primeru akumulator začel greti preko 40°C, moraš uporabiti to rešitev.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

gorjanc ::

Ok je čist možn da se motim, na akumolatorje se ne spoznam ravno najbolje, tako da sorry za zavajanje. Aja glede kondenzatorjev pa še zmeri mislim da je bolje če jih daš notr.

Kleto ::

Hvala.
Kleto


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

registracija tomos atx

Oddelek: Na cesti
205785 (4883) Vikking
»

motor na 12/24 V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
73690 (3565) pr2501
»

Avtoradio na kosilnici?

Oddelek: Na cesti
163054 (2542) Nejc Pintar
»

Polnilec za akumulator iz računalniškega napajalnika?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
65604 (5437) Brane2
»

A se da dobit to...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72519 (2313) DimmniBurek

Več podobnih tem