» »

2 problema (glasnost in vročina)

2 problema (glasnost in vročina)

gape0000 ::

Tkole je mam prevroč in preglasn računalnik in bi rad to spremenu.
No in jst sm mislu da ne bi vrtu nč lukne u ohišje(uspredi se sploh ne da narest odprtine za ventilator)--> sam če boste rekl da bi blo dobr da nardim ene 2 lukne lahko to tut nardim. Jst bi zamenu ventilator na matični, procesorju, pa še unga k je uzadi na ohišju. Nism mislu da bi kupu kšnga dodatnega sam lahko pa ga, če mislte da bo pomagal. Aja pa najdu sm še ene obloge za utišanje sam se mi zdijo predrage--> AKASA obloge za utišanje (9.200 SIT)

Moj sistem:

AMD Athlon XP 3000 + BOX
matična = Gigabyte GA-7NNXP ( link)
2 x CORSAIR 256MB DDR 400Mhz
ATI Radeon 9800 PRO
1 x MAXTOR 120GB SATA 7200 obr 8MB cache
1 x SEAGATE ST38421A 8.45 GB Ultra ATA 66 GB 5400 rpm ( link)
ohišje: Feel V --> noter je en zanč ATX-ov 300W napajalnik( link)

Problemček:
1.tole skupi se greje do 70 °c in men se zdi to preveč (mal je vroče pol u sobi)
2.preveč je glasn (še posebi me mot k ga ne morm met ponoč pržganga-pol ne morm zaspat sploh)
Nimam namena navijat, sam ohladit pa stišat.

No mam pa noter 5 ventilatorjev(+napajalnik) in sicer:
1.en na grafični
2.en uzadi na ohišju
3.na procesorju
Te tri bi jst zamenu k so preglasni pa premal hladijo.
4.(dva sta na matični : en k piše gor 8x agp in en k piše gor DPS(?)--> to bi jst pustu, ne bi menu)

No in zdej sm jst mal isku po netu pa tuki na forumu in sm tkole mislu:
Poudarek je na tem da naj bo tih , sam more se pa sistem tut ohladit.

1.Za napajalnik bi mogoče tega vzel: LC-Power 550 Watt, 120mm Single Fan, Gold Edition
2.Na grafično pi prbou Arctic-Cooling VGA Silencer Rev.2 za ATI
3.Kaj mi predlagate da dam na procesor? Jst sm tole mislu sam ne vem:
kupt en Fan Adapter 60mm-80mm acryl in pol dt gor tale ventilator Blacknoise Noiseblocker UltraSilent S2 (3.480 SIT) pa me zanima če bo dost močn, pa kok je to glasno sploh 19dB(a je to velik al ne)
4. Rabu bi en močn pa tih 80mm velk vent. za uzadi na ohišje(120mm gor ne gre k je preozko),a mate kšno idejo mogoče? ;)

No tole bi jst naredu pa me zanima kaj si mislte? A bo sploh kej ohladil sistem, tišji bo pomoje( sam mogoče se motm?)
A mislte da bi mogu nujno kšnga še na ohišje ruknt gor?
Aja pa dej pokomentirite moje ventilatorje pa predlagite kšne bolše če pozante.
Kaj bi vi še nardil da bi blo bolš?
Aja kaj mislte o tistih oblogah k sm na začetku omenu?

Hvala! :D

humanoid ::

Najprej glede plošče: Če je verzija BIOS-a F14 ali novejša, je tu temperatura nekoliko višja (v povprečju za 15°C), ampak 70 je res preveč.
Kupi kakšno termalno pasto Arctic Ceramique, SIlver 5,.. in namaži res tanko(skoraj prozorno) plast na površe procesorja, še prej pa hladilnik in procesor sčisti od stare paste.
Uredi kable po ohišju, da bodo imeli venti sploh kakšen efekt.
V BIOS-u poglej, kakšna je voltaža proca, poglej kakšno imaš default in če ni na taki voltaži jo znižaj na default.


Jaz imam enako ploščo, danes sem naročil Chieftec-a DA, big tower in upam, da bo boljše, ker tudi pri meni je vroče. Proc je navit na 3200+ (originalno na 2500+) z box hladilnikom in pride na full load do 62°C, ohišje in napajalnik pa mam oba neka no-name, ohišje mikeno in tesno.

gape0000 ::

Kabli so že urejeni pa tut termalna pasta je že gor, k mi je to en serviser naredu(sorodnik) k sm kupu računalnik sam to ni dost. Vsaj pr men :'( zato bi rd spremenu vse skupi.
Aja za BIOS pa ne vem kera verzija je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gape0000 ()

humanoid ::

Še to: Priporočam ti, da namestiš en ventilator spredaj enga zadaj. Po možnosti čimvečja, če imaš možnost 120mm vgradi kar te, in jih priklopiš na 7V, se bodo počasneje vrteli ampak bodo tišji.
Tistih oblog pa jaz ne bi kupoval. Sam delam na projektu "tišanje mašine :)" in izbiram med materiali, vendar so nekatere cene pretirane. Nenazadnej se ti bolj splača nakup tiste pene za studie 2-3k SIT na m^2 in bi morale biti velikoooo boljše od teh, ki jih prodajajo prav za utišanje računalnikov.

rkb2 ::

1. Predelaj obstoječi napajalnik (ventilator na 5V). LC 550W je tih (po mojih merilih) samo če mu ventilator priklopiš na 5V ali manj.

2. VGA Silencer je ok (vent na 5V).

3. Za procesor kupi nov hladilnik na katerega lahko namontiraš 80x80x25 ventilator. Hladilnikov z manjšimi ventilatorji ti ne priporočam/adapterji. Zelo dober je npr. Thermarlightov SLK800U (če imaš luknje okrog socketa) ali SLK900A. Zalman 7000 AlCu je odvisno od sreče, nekateri delajo na 5V tiho, pri drugih se pojavljajo razne vibracije, drsanje etc (slaba kvaliteta ventilatorjev).

4. Na ohišje si montiraj še en 80mm ventilator (Panaflo FBA 08A12L1, - CoolPC). Dobre izkušnje imam tudi z Cooler Master SAF-S82.

5. Disk namontiraj na gumice (poišči malo na slo-techu).

6. Zvočna izolacija pomaga bolj malo (po mojih izkušnjah premalo da bi se splačalo sploh kaj delati na tem).

7. Nobeden !!!!!!!!!!!! od ventilatorjev, ki sem jih doslej preizkusil ni napetosti 12V za moje pojme tih. Tihi postanejo šele pod 7V (raje 5V). Pri tem nekateri niti na 5 V ne delajo tiho (začnejo drsati, odajarti razne zvoke v stilu klik-kilk-klik). Malo poglej oznake ventilatorjev, če je delovni tok pri 12V pod 0.15 A potem je tak ventilator na 5V navadno dovolj tih, če ne pride do zgoraj opisanih simptomov.

8. Kišto čim bolj odpri (spredaj spodaj, zadaj na vrhu). Ventilatorji naj raje pihajo zrak ven. Poreži odstrani tudi vse filtre, mrežice, rešetke.

gape0000 ::

1."rkb2" kaj pridobim če predelam napajalnik, pa a je to težko narest.
2. Kje pa nastavlaš na kok V je ventilator(u biosu?).
3. če kupm Thermarlightov SLK800U a rabm pol še kšn vent. gor dat? Če je treba a bi bil pol Panaflo FBA 08A12L1 u redu?
A mogoče lahko ocenš kok bi se ohladu sistem če bi na ohišje dal npr. en vent. uspredi(vsi trije bi bli npr. Panaflo FBA 08A12L1) enga uzgori pa unga uzad bi zamenu, pa VGA Silencer bi dal gor pol pa še na procesor Thermallight. Tišji bi pa mogu bit tut kr dost ane?

steev ::

1. Tišino!

2. Če tvoja matična plošča podpira, lahko hitrost (napetost) nastavljaš preko raznih programov (SpeedFan). Če ne podpira, je trebe fizično. Na molexu (to je tis konektor, k ma 4 žice - 2 črni, rumeno in rdečo) lahk vežeš:
- ne rumeno in tisto črno žico k je zravn -> 12V,
- na rdečo in tiso črno žico k je rzravn -> 5V,
- ali na rumeno in rdečo žico -> 7V (+12V - (+5V) = +12V - 5V= 7V).

3. Ja!
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

rkb2 ::

Napajalnik ni težko predelat če imaš vsaj malo izkušenj z elektriko. Žice ventilatorja moraš samo povezati na 5V. Pri nekaterih napajalnikih so žice ventilatorja prilotane na tiskano vezije (moraš jih prerezati). Pri drugih napajalnikih je samo en majhen konektor.
5V dobiš iz katere koli črne in rdeče žice v napajalniku. Jaz 5V dobim iz AUX kabla (rdeče+oranžne+črne žice) ker se ta konektor skoraj nikoli ne rabi. Ali pa preberi kaj ti je napisal steev.

Nastavljanje napetosti v biosu zaenkrat podpirajo samo ABIT-ove plošče (AN7 in AI7). Pa še te se mi zdi da samo do min 8V.

Panaflo FBA 08A12L1 je eden najboljših ventilatorjev za tiho hlajenje. Ne morem ti obljubit da bo sistem bolj hladen, bolj tih bo pa vsekakor. Je pač tako da če hočeš tišino bodo temperature lahko malo višje. Jaz imam v moji kišti samo dva 80mm (na 5V) ventilatorja, eden je v napajalniku drugi na procesorju. In ko bo možnost v sloveniji kupiti tudi napajalnik brez ventilatorjev ( klik), bo sigurno šel še ta drugi vent.

Temperature pa so tudi do 65-70 st C (zdaj poleti, če je procesor 100% obremenjen), vendar me nič ne briga ker raje vidim da se mi proc stali, kot pa da mi zraven tuljo ventilatorji brez potrebe - tisti ventilatorji, ki pridejo zraven AMD&Intel procesorjev so za moje pojme prava grozota, me prav zanima kdo so tisti, ki so za hlajenje izbral take ventilatorje. Bi ga za en teden zaprl v eno majhno sobo zraven pa bi dal še enih 10 računalnikov >:D .

V glavnem če se ti sistem ne sesuva potem temperature sploh niso važne. Tista rezerva v Mhz, ki jo nekateri porabijo za navijanje je namenjena prav temu da procesor teče tudi pri višjih temperaturah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rkb2 ()

gape0000 ::

No evo tuki je slikca kako mislm narest.



Zanima me če bo mel un vent. uspredi kej učinka(lahko ga dam sam na sredo k je uspodi gumb za ugasnt)
Un črtkan vent. bi dal obstran pa me zanima če je dobr da piha vn, pa če je dobra pozicija tm?

QuickShot ::

Un črtkan vent mora obvezno pihat noter, da dovede svež zrak do CPUja, NBja in grafične.

Jan987 ::

pr men pa je ventilator na grafični zlo glasen. Ostal sistem sploh ne rolk sam un na graficni res izstopa pa se un za preventritev ohisje k je 120mm. kako bi zamenjov ventilator na grafični in kerga dam gor k mam ledteks ge force fx 5600

markko ::

Jani123

Kakšno HeatPipe stvar dej gor
Hasta La Victoria Siempre !

Jan987 ::

kje pa to kupim?

markko ::

Tule jih ma kr neki

Cool PC
Hasta La Victoria Siempre !

Jan987 ::

a je se kej cenejsega? A moja geafa ma te luknje okol procesorja?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

S čim zvočno izolirat ohišje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
827945 (5440) Kato
»

Tisji PC

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
313295 (2373) snela
»

Zvočno izolacijska pena ne deluje, kako naprej?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
165862 (5579) rkb2
»

računalnik nenormalno glasen

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
141676 (1285) vitabella
»

Titan 120 mm!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
251381 (899) boštjan

Več podobnih tem