» »

Eliminacija klikov, prask in podobnih "nečistoč" s starih vinilk

Eliminacija klikov, prask in podobnih "nečistoč" s starih vinilk

|Luka| ::

Torej, doma se mi valja cel kup starih vinilk (za tise ki ne veste so ti tiste velike črne plošče ki s poslušajo na gramofonu:D ). V galvnem, odločil sem se da zadevo digitaliziram (prosim audiofile naj se vzdržijo komentarjev;) ). Problem pa je sledeč: nekatere plošče so že zelo zdelane in imajo veliko prask, poleg tega se je v brazdah nabral prah, ki ga je težko očistiti.

zanima me če kdo pozna kak tutorial oz. kater software mi priporočate, da bi s čim manj izgube kvalitete izločil nepravilnosti na posnetku.

LP Luka

Poldi112 ::

Cool Edit Pro ima dobre filtre. En je prav za prasketanje gramofona. Ampak bolj ko cistis, bolj se cuti na posnetku.
Lahko tudi neses plosco da ti jo ocistijo. Ne vem kdo to dela, ampak vem da se da.

Turboslav ::

Mislim da je imel Big Bang v Ljjubljani neko reklamo za čiščenje vinilk, ampak nisem ziher...

b ::

Plosco lahko ocistis s cisto navadno vodo, samo ne s kaksno gobico ki praska :-) Pa ne je susit na soncu :-)

Za Linux obstaja GramoFile, ki zna odstranit pike in poke, ki se pojavljajo na starih zguljenih ploscah, pa se tisine zaznava in ti razdeli posnetek na vec trackov. Ni sicer blazno prijazen do uporabnika, ampak jaz sem enkrat eno plosco kar solidno digitaliziral (glede na to, da je bila totalno zguljena od x let radijskega predvajanja - gre za eno dost redko plosco).

Imel sem pa problem, da sem moral nekako znizat nivo signala, ki pride do zvocne kartice... Ce sem imel gramofon prikljucen na vhod s predojacevalcem (beri: phono vhod na ojacevalcu), je bil potem izhod bistveno previsok (na mojem ojacevalcu ni mogoce nastavljat jakosti za linijske - rec out - izhode) in sem dobil na racunalniku totalno sfrceran signal. Not good :-) Brez predojacevalca pa ni OK, ker se ne ojacajo basi, ki so na plosci zarezani bistveno manj kot bi morali biti (temu rece RIAA equalization).

Evo, tko. Rabis soliden gramofon, soliden predojacevalec in solidno zvocno kartico. Ja, dosti zvocnih kartic ima cisto bedne A/D konverterje in je mogoce dobro (ce se mislis tega resno lotit), da najdes poseben A/D konverter, nekaj v stilu RME-jevega ADI 2, nato pa spravis zadevo v racunalnik po digitalni poti. Ampak to je dragooooooo. Tale stane pri nas okrog 125 jurjev + DDV.

|Luka| ::

Najprej hvala za odgovore. Varjanta od b-ja je definitivno predraga.
Da opisem s čim sploh delam:
gramofon - SONY PS-LX150H
preamp - RIAA Correction Preamplifier by Velleman (služi čist zadovoljivo)
zvočna - Creative SB Live!

Kar se vhodnega signala tiče je level celo malo prenizek, vendar me to ne moti. Kar me moti so nadležni šumi. Ploščo sem tudi opral, ampak na nekaterih si še vedno praske:'(

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony bo začel izdelovati gramofonske plošče (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12531375 (23367) TheBlueOne
»

Vsak deseti prodani album je gramofonska plošča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11150984 (39380) gruntfürmich
»

Kako iz gramofona v MP3???

Oddelek: Zvok in slika
253887 (2625) Gapi
»

Harman Kardon Audio cd

Oddelek: Zvok in slika
131480 (1106) nokia6310
»

Iz vinilk na računalnik

Oddelek: Zvok in slika
92173 (2070) pblaz

Več podobnih tem