» »

"Anketa" o tem, ali ste...

"Anketa" o tem, ali ste...

1
2
»

MadMicka ::

tud, če bi se kdo premislil in bi te prijavil na davčno, nič zato. Prvič, če bi bil spor o tem, ali je darilna pogodba (ustna) obstajala ali ne, bi o tem odločilo sodišče (če bi tisti, ki je denar podaril, s tožbo zahteval denar nazaj, kar je pri parih jurjih itak nesmisel).
In drugič, darilo praviloma seveda ne gre v davčno olajšavo, zato tudi ne rabiš nobenega potrdila o darilu.
Tako, da ne komplicirat tam, kjer ni treba.

Brane2 ::

NArobe. Pokliči na davčno. Jaz sem.

Brane2 ::

No, kot sem reku- uradne ure so sele jutri, zato sem danes na davcni dobil neuradni odgovor, ki pa skoraj gotovo velja.

Preverim jutri. Za darilo praviloma moraš imeti darilno pogodbo. Kdaj in kje so izjeme, pa izvem jutri.

Microsoft ::

Zdej glede problemov okol ISPja bo najboljs, da pove eden od pristojnih iz strani STja in pove, ce bi tu bila kaka tezava ali ne.

Drgace pa nevem, zakaj bi jaz zahteval neko potrdilo, da sem doniral nek denar? Gre itak posamezno gledano za tako male denarje, da to nima veze. Zaupam ST vodstvu, da bo z denarjem ravnalo pravilno.

Drgace pa ma mami v sluzbi pomocnika pravnika, pa mislm, da se sama nekja ve o teh zadevah, tak da jaz se kar naprej dvomim, da bi bili kaki problemi, ce bi 1000 ljudi nakazalo denar na en TR.
Ce pogledam moj primer. Ka me lahka zdej cimer toz, ker jst z njegovim denarjem, ki mi ga je on nakazal na TR, nisme poravnal poloznic, ampak sem si kupil kruh in pasteto? Dvomim.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Saj sem ti lepo napisal, da pri tistem denarju za najemnino v praksi verjetno res ne mores pricakovati tezav.
V teoriji pa moras imeti kritje, zakaj si ta denar dobil.

Sem kaj drugega reku ?

Microsoft ::

V teoriji pa moras imeti kritje, zakaj si ta denar dobil.

In kak bi tole recimo v tem primeru, ko gre za ST, izgledalo?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Ravno to izvem jutri.

Brane2 ::

Sem preveru. Prav imate. Cesarja darila bolj malo zanimajo, razen ce gre za dolocena stvarna darila, dedovanja in nepremicnine.

Ko pa gre za $$$ se pa zaveda, da nima mehanizmov nadszora in se niti ne trudi.

Je pa, ce hocemo biti povsem legalni, en haklc. Vsota vseh donacij na posameznika ne sme preseci 1M9 SIT.

Ce ga preseze, hoce cesar 11% ne samo od razlike ampak od celotne vsote.

To je to. Darilan pogodba ni potrebna zaradi DURSa, sploh pri takih majhnih donacijah. MIsljena je bolj za dokumentiranje donacije in zascite obeh strank.

Obveznost do cesarja nastasne z dnem prejema darila oziroma z dnem podpisa darilne pogodbe. To pomeni, da bo treba, ce ta vsota preseze 1M9 SIT za vsako donacijo posebej na DURS in placat davke. No, preko Proklika oz whatever.

To je to, kar mi je receno. Sokiralo me je, da cesar niti ne poskusa nadzorovat zlorab na tem podrocju. Zanimivo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

Za tak nadzor bi morali centralizirati poslovanje vseh subjektov. Tako pravnih kot fizicnih oseb. To pa je, vsaj zaenkrat neizvedljivo. Glede na to, da sem imel nekaj opravka s placilnim prometom, se mi zdi, da to dejansko je neizvedljivo. Zaenkrat. Imam pa resitev, ki je sila preprosta in implementacijsko najlazja.

.. me zanima komu naj jo prodam. ;)

CCfly ::

.. me zanima komu naj jo prodam. ;)

patentiraj :\

MadMicka ::

Mislm, Brane, do kakšnih zlorab pa lahko pride, če ti nekomu nekaj podariš??? No dej razlož, predno boš preveč šokiran.

p.s.: če babica kupi sladoled vnučku, če oče kupi sinu motor, če stric pelje nečaka v kino, vse to je darilo, in koji kurac ma kej pri tem cesar?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Microsoft ::

MadMicka, sme strinjam s tabo. ;)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::


Mislm, Brane, do kakšnih zlorab pa lahko pride, če ti nekomu nekaj podariš??? No dej razlož, predno boš preveč šokiran.

Danes sem ravno to vprasal refereentko na DURSu.
Rekla mi je, da plačane storitve ne moreš šteti kot darilo.
Nato sem stvar postavil drugače- dal sem jih konkreten primer:

Recimo, da potrebujete prebelitev sobe in da me pokličete, da vam to opravim. Lahko to opraviva po klasični poti in jaz vam za svoje delo izdam račun (in odvedem cesarju davek, seveda).

Ampak, kaj pa če vas ob pogledu na stene sobe zagrabi tesnoba, zavrtite mojo številko in mi o tem potožite ?

Jaz pa vam seveda, iz čiste dobrote pomagam in vam pridem prebelit sobo. To naredim zastonj. Gre za moje darilo vam, torej. Nato me povabite na kavico in jaz vam zacnem javkati, da denarno nisem najbolje zadnje čase in vi mi takrat podarite reciva 12 kSIT, kar je pa naključju ravno toliko, kot znaša beljenje sobe, brez DDV seveda.
Oba bi izpadla dobričini in velika človekoljuba, saj bi vsak dan komu kaj podarila. In ker dobrota rodi dobroto, bi tudi vsak dan prejela kup daril. Obenem bi najino dobroto tudi cesar nagradil tako, da bi se odrekel davku.

Zenska se je nasmejala in edina stvar, ki jo je nasla, je da ti pac zakon pri opravljanju storitev itd prizanva tudi dolocene pravice, ki jih pri prejemu darila nimas. Torej ne bi bilo moznosti raklamacije "darila" na cesarjevih sodiscih- jasno, podarjenemu konju se ne gleda v zobe.

Jaz bi lahko namesto izplacevanja avtorskih honorarjev ta denar podarjal in avtorji bi mi dajali svoje delo zastonj.
Vse zato, ker smo dobri ljudje.


p.s.: če babica kupi sladoled vnučku, če oče kupi sinu motor, če stric pelje nečaka v kino, vse to je darilo, in koji kurac ma kej pri tem cesar?


Darila v ozjem druzinskem krogu so povsem druga stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mchaber ::

>Darila v ozjem druzinskem krogu so povsem druga stvar.

A ni Slo-Tech ena velika družina:'( 0:)

2k darujem 100%
.

MadMicka ::

Brane, tista tvoja zgodbica pač nima nobene veze z darilom. Šlo bi za navidezno darilno pogodbo in vsaka navidezna pogodba je nična, velja pa prikita pogodba, t.j. v tvojem primeru pač storitev (beljenje sobe) in jasno, da je treba davke plačat. Pa se nima smisla zdej zapletat v dokazovanje in postopke.

In nadalje, kar se tiče ožjega družinskega kroga, edina izjema je prvi dedni razred, kjer se davka od darila ne plača ne glede na vrednost darila. Še pojasnim, da prvi dedni razred sta npr. mama napram hčeri, medtem, npr. brat napram sestri ni prvi dedni razred.

Tody ::

Heh mislim če rata slo-tech društvo sploh ni problema...
Sigurno je ene 5 podjetnikov kle gor ki bo "pomagali" napišejo sponozorsko pogodbo in sponzorirajo slo-tech društvo za razvoj informacijske tehnologije....Kako je pa kle z davki pa nevem sam mislim da so neke olajšave...

Gandalfar ::

Tody: lepo bi bilo, ce bi se podjetniki najprej javili preden se mi lotimo birokracije z drustvom...

BigWhale ::

Dokler je tvopj promet manjsi od 5mio SIT ne rabis biti zavezanec za DDV. Ce si pravna oseba jasno...

Torej promet od storitev, ce se ne motim.

Brane2 ::


Brane, tista tvoja zgodbica pač nima nobene veze z darilom. Šlo bi za navidezno darilno pogodbo in vsaka navidezna pogodba je nična, velja pa prikita pogodba, t.j. v tvojem primeru pač storitev (beljenje sobe) in jasno, da je treba davke plačat. Pa se nima smisla zdej zapletat v dokazovanje in postopke.


Zakaj bi slo za NAVIDEZNO darilno pogodbo ?
Saj jaz bi njej zares prebelil sobo- zastonj, no strings attached.




In nadalje, kar se tiče ožjega družinskega kroga, edina izjema je prvi dedni razred, kjer se davka od darila ne plača ne


Kar se dedovanja tice. Saj v tistem tvojem primeru, ko ded da vnucku sladoled, verjetno ne skripne takoj naslednji treutek ?

EDIT: Sploh pa velja to IIRC za nepremicnine...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trr nakazilo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8333005 (8246) Leko
»

Nakazilo denarja od staršev

Oddelek: Loža
2514131 (9489) St235
»

Kickstarter in carina

Oddelek: Loža
244845 (3821) Ales
»

Komu bi vi donirali?

Oddelek: Loža
465017 (3831) disposable2
»

Zopet vedno slabše delovanje ST (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Slo-Tech
1287051 (4853) primo~1

Več podobnih tem