»

Starlink izstrelil satelite, ki prinašajo satelitski internet na telefone

Slo-Tech - V noči s torka na sredo po slovenskem času je SpaceX v vesolje poslal še 21 satelitov za internetno omrežje Starlink, med katerimi je šest tudi takšnih, ki omogočajo satelitsko povezljivost običajnih pametnih telefonov. Gre za lastnosti, ki jih označujejo kot Direct to Cell, in satelitom omogočajo, da delujejo kot bazne postaje v vesolju. Njihove signale bodo telefoni lovili brez predelav in dodatkov, kar je vsaj v teoriji prvi korak k resnično globalni pokritosti s telefonskim signalom.

Starlink bo še letos zagotovil pošiljanje sporočil prek tega sistema, prihodnje leto pa načrtujejo še govorni in podatkovni promet. V ZDA v projektu sodeluje operater T-Mobile, partnerje pa imajo tudi v Avstraliji, Kanadi, Novi Zelandiji, na Japonskem in Švici. Ob tem Elon Musk dodaja, da je hitrost snopa okrog 7 Mb/s, kar se deli na uporabnike na širokem področju. S klasičnimi prizemnimi omrežji zato Starlink ne more tekmovati, je pa koristen, kjer signala sploh ni. Starlinkov signal je...

49 komentarjev

Linux dosega svoje rekorde

Slo-Tech - Konec leta 2023 je Linux sklenil s skoraj štiriodstotnim deležem na osebnih računalnikih, kaže Statcounterjeva statistika. Absolutne vrednosti je sicer treba vzeti z rezervo, ker so zelo odvisne od vzorčenja in načina merjenja, a trend ne laže. Pred petnajstimi leti je Statcounter Linuxu nameril približno 0,5 odstotka, sedaj je njegov delež osemkrat večji. Na vrhu lestvice je še vedno Windows, ki ima sicer še vedno približno 70-odstotni tržni delež. Sledijo maci z 20 odstotki, Linux in ChromeOS.

Razčlemba po inačicah kaže, da je Windows 10 s 67 odstotki nesporni vladar, ki mu sledi Windows 11 s četrtinskim deležem. Presenetljivo ima dinozaver Windows 7 še vedno približno toliko uporabnikov kot Linux, zgolj za vzorec uporabnikov pa ima še Windows 8 ali celo XP. V Sloveniji je razmerje še bistveno bolj nagnjeno proti Windows, ki ima kar 87-odstotni delež. Mac ima približno osem odstotkov, Linux pa 2,6 odstotka. Podobni podatki veljajo tudi za celotno Evropo, le da je macov približno...

113 komentarjev

Prva sprememba tipkovnic po 30 letih

Slo-Tech - Microsoft se je odločil, da bo uporabil svojo moč in na tipkovnice dodal novo tipko, s katero bo uporabnik lahko priklical umetno inteligenco. Poteza ni brez precedensa, saj so leta 1994 podobno na svoj Natural Keyboard uvedli tipko Windows, ki je kmalu postala standard. Nova tipka se bo imenovala Copilot, ker bo priklicala istoimenskega pomočnika, njena ikona pa je stilizirana umetna inteligenca.

Novo tipko bodo podprli v novi verziji Windows 11. To ne pomeni, da bo njena vključitev na tipkovnice obvezna, vsaj ne takoj. So pa v Redmondu povedali, da bodo sčasoma verjetno od sestavljavcev računalnikov (OEM) s prednaloženim Windows 11 zahtevali, da imajo tipkovnice tudi to tipko. Vodja marketinga za končne uporabnike v Microsoftu Yusuf Mehdi je dejal, da gre za prebojni trenutek, saj bo Copilot postal vstopna točka za umetno inteligenco v osebnih računalnikih. Ko govorimo o eni tipki na tipkovnici, gre za pretiravanje, a Microsoft ne skriva ambicij, da bi Copilot postal integrirani...

29 komentarjev

Našli najstarejšo verzijo 86-DOS

Slo-Tech - Preden je Microsoft tehnološki gigant, kakršen je danes, je moral imeti operacijski sistem. To ni bil Windows, temveč DOS, ki ga sploh ni razvil sam, temveč ga je kupil. Podjetje Seattle Computer Products je razvilo 86-DOS (oziroma QDOS), ki ga je Microsoft licenciral in naposled kupil. Doslej najstarejša dostopna verzija je bila 86-DOS 0.34, sedaj pa je uporabnik z vzdevkom f15sim izbrskal 0.1-C.

To je resnično stara verzija iz avgusta 1980, ki ima še za tisti čas precej malo funkcij. Ima nekaj orodij in besedilno verzijo šaha z dokumentacijo. To so command.com, rdcpm.com (kopiranje datotek), hex2bin.com (pisanje v zbirniku), asm.com (originalni zbirnik iz Z80 ASM), trans.com (prevajalnik iz Z80 v 8086), sys.com (pisanje), edlin.com (urejevalnik datotek) in šah. Kaj več v tej verziji ni možno postoriti. A že istega leta je razvoj dosegel inačice 0.3x, ki jih je uporabljal tudi Microsoft. Leta 1981 je bil DOS že glavni operacijski sistem za IBM-ove PC-je, nekaj mesecev pozneje pa...

34 komentarjev

Twitter že 72 odstotkov manjši

Slo-Tech - Odkar je Elon Musk jeseni 2022 prevzel Twitter, je bil njegov največji uspeh sprememba imena v X, sicer pa podjetje krvavi. Ker ne kotira več na borzi, je o vrednosti težko objektivno soditi, a številni indikatorji kažejo, da se tržna kapitalizacija vztrajno zmanjšuje. Sklad Fidelity, ki ima majhen delež v podjetju, redno objavlja informacije o slabitvah svoje naložbe. Vložili so 19,7 milijona dolarjev, do danes pa so odpisali že 71,5 odstotka vrednosti na 5,6 milijona dolarjev.

Podatke sicer objavljajo z enomesečnim zamikom, zato smo sedaj izvedeli, da so novembra odpisali še 10,7 odstotka vrednosti. Celotno podjetje, za katerega je Musk odštel 44 milijard dolarjev, je po teh ocenah vredno le še okoli 12 milijard dolarjev. Knjigovodska vrednost podjetja pa je po X-ovem internem vrednotenju 19 milijard dolarjev (oktober 2023). Ob tem je treba poudariti, da tudi Fidelityjeva vrednotenja ne odsevajo nujno realne vrednosti podjetja, ker ima omejene podatke o dogajanju v podjetju.

X...

79 komentarjev