»

Kitajski konkurent Starlinku se bo imenoval SpaceSail

Slo-Tech - S kombinacijo tehnološkega razvoja in marketinga nas je Starlink domala prepričal, da so edini ponudnik satelitskega interneta s sateliti v nizkih orbitah, a konkurenca ga pridno lovi. Poleg Amazonovega Kuiperja je ena večjih neznank kitajski SpaceSail, ki širi pokritost na čedalje večji del planeta.

SpaceSail nadzorujejo lokalne oblasti v Šanghaju in naj bi imel ob polni funkcionalnosti 15.000 satelitov na nebu. Prve satelite so izstrelili avgusta lani, še dve skupini pa so v orbito poslali oktobra in decembra. Po januarski izstrelitvi sistem za zdaj sestavlja 72 delujočih satelitov.

SpaceSail bo sprva internetno povezljivost ponujal na Kitajskem, a ne bo dolgo ujetnik svoje države. Lani novembra so podpisali dogovor o zagotavljanju delovanja nad Brazilijo, pogajajo pa se še s tremi ducati držav. V sosednjem Kazahstanu SpaceSail že deluje.

Do konca leta bo v orbiti dobrih šeststo satelitov, kar je precej manj od sedem tisoč Starlinkovih satelitov. A sčasoma ga želijo celo...

10 komentarjev

Anthropic izdal Claude 3.7

Slo-Tech - Iz Anthropica je prispel novi model umetne inteligence Claude 3.7, ki zmore delovati v dveh načinih. Odzivi so lahko klasični ali pa razmišljujoči (reasoning), s čimer lahko rešuje tudi težje zagonetke. Zaradi tega je hibridni model enostavneje uporabljati, zlasi kadar potrebujemo kombinirane odzive. Uporabnik (ki uporablja API) ima nadzor nad njegovim obnašanjem, na primer kako dolgo razmišlja in koliko računske moči troši. Hkrati model izpisuje (scratchpad), kako razmišlja oziroma rešuje problem. To je koristna informacija tudi za uporabnika, ki lahko vidi, ali bi se model bolje odrezal, če bi imel na voljo več časa, in podobno.

Claude 3.7 je precej boljši pri pisanju kode in razvoju, dobil pa je tudi orodje Claude Code za pisanje kode. Inženirji mu lahko delegirajo različna opravila, ki jih morajo rešiti pri programiranju. Razmišljujoči model je dobil dodatni trening na področjih pisanja kode, uporabe računalnikov, odgovarjanja na pravne dileme in podobne naloge, ki jih lahko...

3 komentarji

Google ne bo več uporabljal smsov za preverjanje istovetnosti

Slo-Tech - O nezaščitenosti mobilnih omrežij in enostavnosti prestrezanja sporočil sms smo že večkrat pisali, zato je v resnici presenetljivo, da se je Google šele sedaj odločil, da smsi ne bodo več zadostovali za preverjanje istovetnosti. Google trenutno uporablja smse v dveh primerih: za preveritev prijave v račun z nove lokacije in za preprečevanje množičnega odpiranja novih računov.

To je resda varneje kot uporabljati zgolj uporabniško ime in geslo, a zelo varno v resnici ni. Smsi po omrežjih potujejo brez šifriranja, napadi z zamenjavo SIM pa so zelo preprosti. Zato se je Google odločil, da se od smsov poslovi. Po novem bo uporabljal kode QR, ki jih bomo poskenirali s telefonom. Dodani element varnosti bo tudi zmanjšana možnost socialnega inženiringa, saj je precej enostavno ljudi prepričati, da komu posredujejo šestmestno številko, precej teže pa bo to s kodami QR.

Ob tem so dodali, da želijo sčasoma opustiti tudi gesla. Varnejši pristop so passkeyi. Kdaj bo Google dokončno upokojil...

4 komentarji