»

Kriptovalute so se odbile od dna

Slo-Tech - Kriptovalute so od novembra 2021 vztrajno izgubljale vrednost, čeprav je bilo vmes nekaj skokov, ki pa so se vsi izkazali za odboje mrtve mačke. Po dveh mesecih vztrajnega preizkušanja dna, ki se je izoblikovalo med 15.000 in 16.000 evri za bitcoin, so v zadnjem tednu kriptovalute znatno pridobivale. Bitcoin je 25 odstotkov više, še nekoliko več je pridobil ether. Kriptoborze so v glavnem obarvane zeleno.

Vrednosti so še vedno precej pod vrhovi iz novembra 2021, a zadnje dogajanje igralcem na trgu vliva optimizem. Po letu 2022, ko je precej borz propadlo, med škandali pa prvo mesto zaseda spektakularni potop FTX zaradi poneverb, smo tudi v letu 2023 pričakovali negativne trende. Zakaj so se kriptovalute odbile prav sedaj, ne ve nihče, analitiki pa ponujajo celo paleto razlag. Med njimi najdemo možnost za znižanje obrestnih mer v ZDA, umiranje inflacije v ZDA in nakupe velikih lastnikov (whales). Dogajanje na svetovnih trgih kriptovalut v največji meri določata ZDA in Kitajska.

...

38 komentarjev

Kolektivna tožba zoper avtorje umetne inteligence Stable Diffusion

Slo-Tech - Eno izmed ključnih vprašanj, ki jih je zastavila nova tehnologija, bo dobilo odgovor na sodišču. Orodja umetne inteligence za ustvarjanje fotografij (in tudi drugih vsebin) so se učila z analizo milijard obstoječih izdelkov, ki so tudi avtorsko zaščitena. Ali so potemtakem tudi njihovih izdelki v resnici plagiati oziroma povedano drugače, ali se umetna inteligenca lahko uči iz avtorsko zaščitenih del brez soglasja avtorjev? Trije umetniki menijo, da ne, zato so v ZDA vložili kolektivno tožbo zoper Stability AI in Midjourney, ki sta ustvarila orodje Stable Diffusion, in DeviantArt, ki je ustvaril svoj generator DreamUp.

Sarah Andersen, Kelly McKernan in Karla Ortiz trdijo, da so tožniki množično kršili avtorske pravice milijonov umetnikov, ko so svoje izdelke trenirali na petih milijardah slik in posnetkov (baza LAION), ki so jih našli na spletu. To sploh ni prva tovrstna tožba, saj sta Matthew Butterick in odvetniška pisarna Joseph Saveri Law Firm, ki zastopata tožnike, že bila...

45 komentarjev

Tudi EU bo podrobno preverila Microsoftovo nakano za nakup Activisiona

Slo-Tech - Po Reutersovih neuradnih podatkih tudi v Evropi Microsoftov prevzem Activision Blizzarda ne bo zlahka sprejet. Pred letom dni je Microsoft sporočil, da želi za 69 milijard dolarjev prevzeti znanega založnika iger. Zdelo se je, da gre za odlično kupčijo, saj je Activision Blizzard domovanje iger Call of Duty, World of Warcraft tudi Candy Crush, Microsoft pa ima močan ekosistem Xbox. A varuhi konkurence niso navdušeni.

Najprej je ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) vložila tožbo, s katero želi blokirati prevzem, sedaj pa se podobno obeta še v Evropski uniji. Evropska komisija pripravlja izjavo o nasprotovanju (statement of objection), ki je prvi korak v postopku. Uradnih komentarjev še ni, končno odločitev pa morajo sprejeti do aprila. Microsoft je le suho dejal, da s Komisijo sodelujejo. Neuradno so v pogajanjih ponudili nekatere zaveze, s čimer so upali, da se bodo izognili uradnemu postopku, a jih Komisija ne sprejema kot zadostne. Pomisleke imajo tudi v Veliki Britaniji,...

0 komentarjev