»

DJI-evi letalniki bodo lahko leteli tudi nad letališča in vojaške baze

Slo-Tech - Pravila o letenju amaterskih brezpilotnih letalnikov (dronov) se med državami močno razlikujejo, a nad letališči, vojaškimi bazami, elektrarnami in podobno je praktično povsod zaprt zračni prostor. DJI-jevi letalniki so imeli vgrajeno močno geozaščito, ki preprosto ni dovolila poleta v blokirani prostor. Sedaj je proizvajalec sporočil, da jo bodo odstranili, saj ni obvezna za prodajo. Obvezno je le prikazovanje opozorila.

To pomeni, da bo možno leteti povsod. Nad zaprtimi območji se bo le še prikazalo opozorilo uporabniku, da vstopa v zaščiteni prostor, a končna odločitev bo njegova. DJI pravi, da želijo s tem lastnikom letalnikov vrniti nadzor. Dodajajo, da tehnologije za sprotno javljanje lokacije letalnikov, denimo RemoteID, zadostujejo za nadzor in ukrepanje. A RemoteID ni obvezen na vseh letalnikih, temveč le na težjih. Problematični pa so že superlahki, ki so na primer motili gašenje požara v Los Angelesu.

V DJI so za zdaj izrecno potrdili le, da bo sprememba veljala za...

4 komentarji

Doom teče tudi v dokumentu PDF

Slo-Tech - Kultno igro Doom so poganjali že na marsičem, zadnji podvig pa vključuje dokument PDF. Kot je na Githubu razkril uporabnik z vzdevkom ading2210, je uporabil podporo za JavaScript, ki je del specifikacij PDF. Ta je tam že več kot desetletje in še vedno vztraja, zato jo je možno izkoristiti za poganjanje iger. V praksi je sicer skromnejša implementacija PDFium, kar je varneje, a prinaša nekaj omejitev.

Dokument PDF, v katerem teče Doom, je zato treba odpreti v brskalniku s pogonom Chromium. Druga omejitev je nezmožnost dvojnega upravljanja, torej lahko hkrati pritisnemo le eno tipko. Za igranje igre, kjer je treba istočasno skakati in streljati, je to lahko velika omejitev. Igra sicer teče s približno 13 sličicami na sekundo, ki se izrisujejo v črno-beli tehniki kot besedilo (ASCII). Vsaka izmed 200 vrstic ustreza eni vrstici zaslona, kar nakazuje ločljivost igre kot 320 x 200. Zvoka ni.


0 komentarjev

Muska doletela tožba, ker ni razkril koncentracije v Twitterju

Slo-Tech - Ameriška Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) je včeraj začela sodni postopek proti najbogatejšemu Američanu Elonu Musku, ker leta 2022 ni pravočasno razkril nakupa deleža v Twitterju. Ko je v podjetju pridobil devetodstotni delež, bi moral po zakonu v desetih dneh razkriti nakup, a tega ni storil. Kasneje je sicer kupil celotno podjetje.

S tem ko ni pravočasno razkril velikega vstopa v podjetje, si je pridobil vsaj 150 milijonov dolarjev koristi. Še vedno je namreč kupoval delnice, ki so bile cenejše, kot če bi bila informacija o nakupu devetodstotnega deleža javna. Ko je to informacijo obelodanil, je cena poskočila za 27 odstotkov. A dotlej je nakupil za pol milijarde dolarjev delnic. Delničarji, od katerih je v tem času kupil delnice, so bili opeharjeni za to razliko.

Musk ponavlja, da se je po njegovem mnenju SEC neupravičeno spravil nanj. Njegov odvetnik je pojasnil, da je Musk zavrnil ponudbo za poravnavo s plačilom globe, zato je SEC sedaj vložil tožbo. SEC bo sicer...

9 komentarjev