Stretch v elementu
vir: Boston DynamicsPo skoraj treh desetletjih laboratorijskih eksperimentov se zadnja leta v podjetju Boston Dynamics, verjetno najbolj razvpitem razvijalcu robotov na svetu, stvari premikajo hitreje. Lastniki pričakujejo tudi tržno uspešne izdelke in kot prvi je lani iz razvojnih hal prikorakal pasji Spot. Drugemu bo očitno ime Stretch in bo precej manj univerzalen robot od Pikija, saj bo namenjen eni osnovni nalogi: prekladanju zabojev, pretežno v skladiščnih halah in na njihovih dovozih. Na voljo naj bi bil v naslednjem letu, o ceni pa zaenkrat še ne govorijo. A ker na tem področju že imajo raznorazno konkurenco, Stretch verjetno ne bo drag kot žafran.
Gre za robota mase 1200 kg, ki ga sestavljajo trije osnovni elementi: mobilna baza na kolesih, roka s sedmimi prostostnimi stopnjami in drog s senzorji. Nosilnost roke s sesalnim prijemalom je 23 kilogramov, najvišja zmogljivost pa 800 prestavljenih zabojev na uro. V zloženem stanju je Stretch visok en meter, a stegnjena roka doseže prek tri metre v višino. Gre za polavtonomno napravo: človek mu mora ročno odrediti področje delovanja in ga na primer usmeriti na kup zabojev. Nato robot vse postori sam. Gre torej za neko vmesno rešitev med univerzalnimi roboti, kakršen je Spot, in pa tistimi, ki so priklenjeni na svojo proizvodno linijo. Zato v podjetju ciljajo na stranke s skladišči, kjer se jim ne splača postavljati polno robotiziranih linij in na primer potrebujejo pomočnika pri prekladanju tovora z množice tovornjakov.
Pomenljivo je, da je Stretch v svojem mobilnem delu bistveno enostavnejši od poglavitnega zgodnejšega prototipa, robota Handle. Inženirji so kratkomalo ugotovili, da Handle z guncanjem ob pretovarjanju zabojev izgubi preveč časa. Namesto tega so Stretcha postavili na obteženo bazo, s čimer je gibanje preprostejše - in tudi hitrejše, pa čeprav je stroj videti manj vesoljski.