Ria Novosti - Pred tednom dni smo poročali o incidentu, ki se je odvil na Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Zaradi luknjice premera 2 mm v orbitalnem modulu vesoljskega vozila Soyuz MS-09 - to je trenutno pritrjeno na ISS - je v postaji ponoči upadel tlak. Luknjo je posadka pozneje uspešno zamašila in zdelo se je, da je drame konec.
Sprva so namreč domnevali, da je luknjo povzročil kak vesoljski drobec, a sveže informacije, ki prihajajo iz ruske vesoljske agencije Roskosmos kažejo, da je bila zadaj očitno človeška malomarnost. Direktor Dmitrij Rogozin, ki so ga na čelo agencije postavili prav zato, da bi v njej napravil red, je namreč prek državne tiskovne agencije sporočil, da so iskanje krivca že uspeli zožiti na tehnološko napako pri izdelavi kapsule. Te sicer izdelujejo v državnem podjetju Energia. Po njegovih besedah je ob poškodbi videti sledove zdrsavanja svedra, zato menijo da je luknjo, verjetno po pomoti, napravil nekdo na zemlji. Nato pa svojo napako skril tako, da je luknjo preprosto zalil z lepilom. Če bi napako prijavil, bi problem zlahka rešili z varjenjem, saj je obod kapsule narejen iz aluminijeve zlitine.
Kot poroča Ars Technica, to niti ni prvi tak incident. Nekdanji uslužbenec Energie je namreč izpovedal, da se je na las podobna napaka primerila že pred leti, le da je delavec luknjo zapolnil z epoksijem. V preiskavi so krivca našli in pozneje je zaradi tega izgubil službo.
Nasa za zdaj ne želi komentirati Roskosmosove različice razjasnitve incidenta.
No, kakorkoli, zaradi ustrahovanja delavcev, je delavec rajši "zatuškal" napako in jo zakril (kakor se je pač sam znašel), kot pa jo priznal, čeprav vprašanje ali se je zavedal, da bodo zaradi take napake ogrožena človeška življenja. Verjetno pa bi ob priznanju izgubil službo in bi bila v tem primeru ogrožena njegova družina.
"Videti je sledove zdrsavanja svedra." Hja, take sledove lahko naredijo tudi smeti, ki samo oplazijo postajo. V življenju v vesolju smo še vedno popolni začetniki, še veliko se bo treba naučiti.
Tega popravljanja in skrivanja zajebov v proizvodnji je na dnevni ravni ogromno. Pol se pa nekateri čohajo po glavi zakaj je prišlo do problemov, odstopanj, ... Samo pri projektih, ki so tako pomembni, bi pa pričakoval več resnosti.
Tega popravljanja in skrivanja zajebov v proizvodnji je na dnevni ravni ogromno. Pol se pa nekateri čohajo po glavi zakaj je prišlo do problemov, odstopanj, ... Samo pri projektih, ki so tako pomembni, bi pa pričakoval več resnosti.
Je res ta projekt bolj pomemben, kot recimo izdelava letala, izdelava avtomobila in nenazadnje izdelava nosilca za polico v vrtcu? V nesrečnem primeru lahko padec police v vrtcu ubije celo več ljudi, kot jih je na vesoljski postaji.
"Dimitri, we have problem!" "What problem?" "I drill hole in spaceship." "What??" "Not worry, i take care of problem, bring vodka." "Vodka solve problem?" "Yes. I drink and problem no more."
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Mogoče pa ruski kozmonavnti na tak nač že od nekdaj krstijo svoj modul pred prvim poletom v vesolje. Bolje da luknjo naredi sveder kot pa meteorit. V prvem primeru se zadevo popravi kar s selotejpom.
Tako je modul "popečan" in varen prekletstva...
In ti šment... Tokrat so bili na krovu novinci in pokvarili sceno...
No, to je to, ker so šefi kreteni. Tudi pri nas npr. gradbeni delavci, podizvajalci kdaj naredijo napako. Recimo, odtrgajo cev, ranijo kabel ali kaj drugega. In ker se bojijo, da bodo dobili kazen ali morali plačati stroške sanacije in bi jim kretenski trgali od plače, raje hitro vse zakopljejo in potem, čež nekaj časa pride do problema na sistemu in se nato išče napake. Potem pa ugotoviš in evo, budale. Če bi takoj poklicali, bi zadevo hitro in brez problema rešili, celo nič zaračunali ali pa zelo malo. Tu, ko je pa treba narediti diagnostiko, iskanje, izkop in nato na novo asfaltiranje, to pa potem postane drago za znoret.
In tu tudi. Če je zajebal, bi enostavno poklical varilca in zadevo rešil. Ne pa da je nekaj lepil. Bedak.
Po njegovih besedah je ob poškodbi videti sledove zdrsavanja svedra, zato menijo da je luknjo, verjetno po pomoti, napravil nekdo na zemlji. Nato pa svojo napako skril tako, da je luknjo preprosto zalil z lepilom.
Zelo nerad, ampak se strinjam z zgornjim postom. Six Sigma, JIT, 5S (6S) in podobno se že kar nekaj časa uvaja po naših firmah v želji po optimizaciji in izboljšavi proizvodnje ter zmanjševanju napak -> stroškov.
Tukaj zna bit en drug problem. To je vesoljska tehnika, kjer se poskuša vse imeti brez možnih napak. Nepravilna luknja zna povzročiti, da se komplet kapsula zavrže. Verjetno ga delodajalec ne bo potrepljal po rami in pohvalil, da je prijavil. Pri izdelavi takšnih reči bi rabili konstanten in konkreten nadzor. Kar v ZDA verjetno imajo. Zato je pa tudi cena tam toliko višja.
Nekdo je postal en članek iz revije o Space Shuttlu 3 LETA PREDEN (ene 1979) je bil narejen in v članku je avtor "najavil", da bodo imeli težave z tistimi "nalimanimi strešniki" (pojma nimam slo. izraza) za toplotno zaščito.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Kar v ZDA verjetno imajo. Zato je pa tudi cena tam toliko višja.
Morda. NASA je imela ogromno tezav s tem. Poslednico so zaradi tega izgubili 14 ljudi.
ne pri challengerju, ne pri columbii vzrok ni bil tehnicen defekt, temvec je bil zaradi neprimernega dizajna ain/ali neupostevanja mnenj inzenirjev. poleg tega so po teh dveh nesrecah varnostni standardi sli v nebo.
rusi so v vesolju sicer izgubili manj ljudi (tudi, ker so bile posadke manjse), so pa imeli en kup drugih nesrec, kjer jih je samo sreca v nesreci resila. ze zadnja leta je imel sojuz ene par takih primerov, kjer se je zgodila stvar, ki se absolutno ne bi smela.