TG Daily - Kot poroča TG Daily, je bila praksa, ki je v angleščini poznana pod izrazom cybersquatting, leta 2008 v skokovitem porastu. Cybersquatting je izpeljanka iz besed cyber (kiber) in squatting, ki pomeni nezakonita nastanitev v opuščenem poslopju, označuje pa registracijo domen, ki so podobne ali zatipkane verzije priljubljenih naslovov - denimo gogle.com ali windwos.com. Z njihovo uporabo poskuša lastnik pridobiti premoženjsko korist z izkoriščanjem poznanosti znamke. UN WIPO je izračunala, da je bilo leta 2008 vloženih rekordno število pritožb zoper te domene. Lani so tako prejeli 2329 zadev, kar je osem odstotkov več kot leto prej, od začetka delovanja leta 2000 pa kar 14.000. Nekatere take zatipkane domene registrirajo "pravi" upravičenci že prej, druge pa pridobijo po pravnih bitkah. Pri nas za tovrstne spore skrbi ARNES.
Glede mikerowesoft-a: Mike Rowe je dobil tožbo (oziroma Microsoft jo je izgubil) in Mike je odločbo sodišča takoj zatem prodal na eBayu, če se ne motim za cca. 3000 USD.
To so navadne kapitalistične mahinacije. Če si človek torej registrira domeno, ki je podobna domeni kake velike korporacije, ga ta lahko toži?
Če bi bil jaz sodnik, ne bi take zadeve do sodišča sploh prišle, ampak bi kar takoj tem korporaciji stisnil kazen, ker tratijo čas sodišča. MikeRoweSoft je odličen primer tega. Tožijo ga, ker domena zveni podobno! Bože oprosti.
Če je registriranje domen možno za vsakogar, potem ima ta tudi pravico registrirati domeno, ki jo želi.
No, stvari niso tako crno bele. Microsoft je svojo blagovno znamko dolzan braniti. Se vec, MORA jo braniti, drugace mu jo lahko odvzamejo.
Beseda Microsoft ima tisti mali TM znakec na koncu, kar pomeni, da je to blagovna znamka. Z blagovnimi znamkami ni tako, da bi jih dobil podeljene in bi jih kar imel. Moras jih braniti in varovati. Tudi tiste stvari, ki so samo podobne tvoji blagovni znamki. Ce tega ne pocnes, potem blagovno znamko izgubis, ker se smatra, da ti niti ni v interesu, da bi jo obdrzal.
Ce bi Microsoft Mike Rowe-a pustil pri miru, potem bi se cez nekaj casa nasel nekdo, ki bi odprl domeno meekrawsopht.com in na njen prodajal racunalnike. Ko bi se microsoft zbunil, bi sodisce skomignilo z rameni in reklo, jah sej prej se niste trudil, a je to res tko pomembn trademark? In Microsoft bi imel precej vec tezav z obrambo svojega trademarka.
Je pa res, kar tudi sam Microsoft priznava, da je bila stvar narejena precej povrsno in precej grobo in so si s tem naredili veliko skode. Stvari bi se morali lotiti bolj taktno.
Prosim vaju lepo. Kako pa je mikerowesoft in meekrawsopht lahko podobno Microsoftu? Razen fonetično seveda.
Če je kdo tako zabit, da med tem ne more ločiti, potem nima kaj delati za računalnikom... ali čemer koli, kar ima veze z branjem in razumevanjem tega, kar bere.
Take je treba spraviti nazaj v osnovne šole se učiti osnov. Tako kot mojo šefico, ki je btw. tudi pravnica.
Saj je dovolj, da je foneticno podobno microsoftu, v pogovoru ni neke bistvene razlike. Blagovna znamka je nekaj kar je unikatno in prepoznavno in ni preslo v splosno rabo. In to moras braniti, kar je edino prav.
Če si Mike Rowe in na strani prodajaš/omogočaš download programske opreme, potem si enako upravičen do domene kot Microsoft, problem je le, če hočeš ime domene prodati za več kot bi bilo običajno, ali ne?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:
Ampak večinoma cybersquatting ni to da imaš smolo kot Mike Rowe. V glavnem barabe registrijajo vse po vrsti v upanju, da ti potem to drago kupiš. Ali pa da del tvojih strank pomotoma pade k njim.
Registracija firme ima pa kakšno vezo z registracijo domene?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.