NASA - O kometu Lulin, ki se uradno imenuje C/2007 N3, smo sicer že poročali pred dobrim mesecem dni, ko smo povedali, da bo najbolje viden okrog 24. februarja. Da ne bi slučajno pozabili, vas na tem mestu še enkrat opominjamo nanj.
Komet sta pred dvema letoma odkrili ekipi astronomov iz Kitajske in s Tajvana, najbliže Zemlji pa bo prav nocoj, ko se nam bo približal na slabe pol astronomske enote, tako da ga bo mogoče videti tudi s prostim očesom (če bo seveda vreme zdržalo). NASA mu že nekaj časa intenzivno sledi tudi s satelitom Swift Gamma-ray Explorer, ki omogoča spremljanje kometa v UV in rentgenskem delu spektra, saj komet za seboj pušča velike količine plinov. Izračunali so, da komet vsako sekundo izgubi tri kubične metre vode, ki se zaradi sončnih žarkov hitro razbijejo na vodikove atome in hidroksi radikale; slednje detektira UV-del satelita, preden se daleč za kometom še ti razletijo na kisikove in vodikove atome. Pri tem razpadu s pomočjo sončnega vetra nastaja veliko rentgenskih žarkov, ki jih takisto zazna satelit.
Da boste komet laže našli, je seveda potrebno vedeti, kje iskati. Nocoj bo viden blizu Saturna v ozvezdju Leva, naslednja dobra priložnost za ogled+a pa bo v noči s 27. na 28. februar, ko ga boste našli blizu zvezde Regulus, prav tako v ozvezdju Leva.
Superpozicija slik kometa v UV in rentgenskem delu spektra
Sem ga že pogledal iz petka na soboto. Najde se ga brez problema, tudi z dalnogledom. Ne imeti previsokih pričakovanj, skozi manjši teleskop (6" reflektor) se vidi le nekakšno meglico z bolj svetlo sredico.
za teleskop a niste rekli s prostim ocesom , pa ce ze bom pa uzel dalnogled , sam povejte V KATERO smer neba IZ MARIBORA morem gledat (južno mam pohorje) .. kr niam pojma ki je kako ozvezdje ...
Polek tega zdaj ob 23 ni nobenga oblaka ... kaj pa ura ob kateri uri bo?
Ker je oblačno si lahko pogledate mojo animacijo kometa. Je bilo kar dosti svetlobnega onesnaženja od Trsta, zato ga bom poskušal še enkrat posneti z bolj temne lokacije. Upam samo da bo vreme.