Slashdot - V torek je izšla nova verzije Mathematice podjetja Wolfram Research. Mathematica je izjemno priljubljeno orodje za celo vrsto matematičnih čarovnij in izračunov, ki je poznano domala vsakemu naravoslovcu. Sedma inkarnacija prinaša nekaj kozmetičnih popravkov, kot je na primer tesnejša povezava z Microsoftovim programom Equation Editor za pisanje enačb in formul v Wordu, pa tudi korenitejše izboljšave, kot je podpora za vzporedno uporabo več jeder procesorjev. Vse novosti si lahko ogledate na njihovi uradni strani. Cena za študente znaša 128 evrov (oz. 45 evrov ob nakupu licence samo za eno leto), redna cena pa je dobrih 3000 evrov. Nadgradnje so seveda cenejše.
Mene pa veseli povezava z Equation editorjem, saj bo s tem olajsano kopiranje rezultatov. Po drugi stranik podpora vec jedrom nikakor ne bo skodila, saj je Mathematica obupno pocasna.
mathematica ni počasna....če gledaš tam neke nevem kako težke operacije ogromnih dimenzij matrik izračuna zelo hitro. Tudi integrale. Za ostale stvari pa ne vem...
Glede na to da je visoko specializiran program, cena niti ni tako visoka. ACAD, ki je mnogo bolj razširjen (v sloveniji praktično defakto standard) arhitekture drži ceno pri okoli 4k€ (osnovna verzija).
Si ze kdaj poskusil primerjati hitrost racunanja Mathematice in Matlaba (da Cja sploh ne omenjam)? Seveda je govora o kakrsnem koli numericnem racunu, ker moram priznati, da Matlabovega paketa za simbolno racunanje ne poznam.
Glede na to, da Mathematica in AutoCAD znata praktično vse, kar si lahko človek zaželi, je njuna cena povsem sprejemljiva.
Dejansko noben od teh programov ne zna nič, kar bi jaz želel. No ja, v AutoCADu se lahko nariše kvadrat, pa krog. Nekje tukaj pa se vse skupaj zaključi.
Glede cene pa se strinjam.
Kaj je narobe s hitrim odgovorom?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Če sam ne znaš uporabljati AutoCAD-a še ne pomeni da je zanič
Ne, da ne uporabljam, ampak ne rabim. Reagiral sem na ta stavek: "Glede na to, da Mathematica in AutoCAD znata praktično vse, kar si lahko človek zaželi". Zmotilo me je predvsem posploševanje (sarkazem, da se razume).
Hmm...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Matlab omogoča določeno mero simboličnega računanja preko Maple-ovi knjižnjic, a je precej manj zmogljiv in udoben kot Mathematica, a precej hitrejši in s toolboxi zmogljivejši za razne "tehnične" numerične probleme...
Glede numerične hitrosti je po mojih izkušnjah Matlab vsaj okoli 10x hitrejši od Mathematice, medtem ko je C le malo hitrejši (do 2x z Intelovim compilerjem, pa tudi precej počasnejši z gcc!) od Matlaba, če je v tem problem seveda primerno (matrično) zastavljen. Za pravo hitrost pa zgleda bomba AccelerEyes Jacket razširitev za Matlab - na hitro sem probal in je blo 100x hitrejše od navadne (CPU) izvedbe.
Sicer me precej čudi, de se iz pomoči ne znajdeš. Mathematica ima zelo zelo dobro pomoč, v primerjavi z 90% ostalih programov, kjer gre ponavadi za naštevanje in opisovanje ukazov iz menijev.
Sam sem uporabljal oboje, Mathematica mi je bolj prikladna za simbolno računanje, Matlab pa za risanje grafik iz podatkov (takih malo kompeksnejših). Pomoč pa je dobro napisana za oba. Angleščina pa je nekako osnova za resnejše delo z vsakim programom. Za računanje uporabljam fortran :). Enostavno hitrejši, pri izračunu, ki traja 1 teden je hitrost pomembna. Ni problemov z licencami, enostavno poženem 10 ali več izračunov hkrati, računam lahko na linux, sun ali windows sistemih. Bi pa bilo zanimivo probat CUDA for MATLAB na kakšni dobri grafični.
Sicer raje uporabljam mathematico ampak kar se tiče programiranja se mi pa zdi matlab uporabnejši. Pa tudi za pripravo grafov - legende, skala, barve itd.