Novice » Povezane novice
VIA najavila nov procesor
RDRAM še brca
VIA in P4-čipovja
Kot je bilo pričakovati, je VIA po uspešnem zunajsodnem dogovoru z Intelom spremenila svoje načrte izdelave čipovij za Pentium4 procesorje. Prvi vidnejša sprememba bo že sama nomenklatura čipovij, ki se bodo odslej imenovala Px8x0, druga pa podpora za 800 MHz-vodilo v vseh novih čipovjih. Obetajo se nam torej:
- najpreprostejša PT800 in PM800 brez dodatnih integracij
- naprednejša PT880 in PM880 s podporo QBM in dvokanalnemu DDR; dobavljiva koncem letošnjega leta;
- PT890 in PM890, ki bosta združevala vse lastnosti prej omenjeni čipovij s še nekaj dodatki; dobavljiva prihodnjega leta.
Gigabyte 7VAXP-A Ultra
Viina umetnija
vir: IcronticVplivi pogodbe med VIA in Intelom
Prejšnji teden smo poročali o sklenitvi sporazuma med VIA in Intelom, s čimer so se zavezali, da se bodo prenahali medsebojno tožariti. Kakšne bodo dolgoročne posledice tega dogovora seveda ne moremo vedeti, a so se na X-Bit Labs vseeno potrudili in spisali svoje mnenje, kako bo ta dogovor vplival na svetovni računalniški trg.
Če na hitro povzamemo dejstva za vse, ki se vam ne ljubi brati članka:- VIA lahko sedaj legalno izdeluje P4 čipovja in konkurira Intelu;
- Intel bo dobival odstotke od vsake prodane plošče;
- večja konkurenca na tem področju, kar bo prisililo proizvajalce k racionalnejšemu obnašanju;
- sámi izdelovalci čipov bodo nedvomno na boljšem; vprašanje je, kako bo z izdelovalci matičnih plošč;
- Kentron Technologies je še eno podjetje, ki izrazito pridobilo s podpisom te pogodbe.
Konec P4 sporov med Intelom in VIA
Podjetji Intel Corporation in VIA Technologies sta včeraj objavili, da sta končno podpisali sporazum in se zunajsodno pogodili glede mnogih tožb s strani Intela, ki so VIA obremenjevale neupravičene uporabe Intelovih patentov v svojih čipovjih za Pentium4 procesorje. Skupno so tako odpravili enajst tožb v različnih državah, ki so se nanašale kar na 27 različnih patentov.
Kaj to pomeni za nas? Kakšne bistvene spremembe zagotovo ne, dasiravno so VIA-čipovja za Pentium4 procesorje sedaj uradno požegnana od Intela, kar posledično pomeni, da se bo verjetno več izdelovalcev matičnih plošč opogumilo izdati plošče temelječe na njih. Pričakujemo lahko tudi boljša čipovja, zakaj Intel se je zavezal, da bo VIA dobavljal detajlne informacije o svojih procesorjih, tako da bodo lahko izdelovali karseda dobra čipovja. Več o tem.
Tudi Intel s svojimi 4in1?
VIA ima težave s čipovji
Več podatkov lahko najdete tukaj, neuradni popravek pa se nahaja tukaj.
VIA povečala pasovno širino DDR SDRAMa?
VIA preplavila trg matičnih plošč?
Kljub temu, da je bilo prvo narocilo za izdelovanje matičnih plošč firme VIA zelo majhno za celo današnje tržišče (komaj dvajset tisoč kosov), je VIA zelo optimistična glede njene prihodnosti. Po besedah predsednika zbora direktorjev, Cher Wanga, namerava VIA prodati 400 tisoč kosov v novembru (po povprečni ceni 80 zelencev na kos). Pravi tudi, da naj bi do sredine naslednjega leta mesečne pošiljke dosegle že okoli miljon enot! To je ogromna številka tudi za tako velikega izdelovalca matičnih plošč. To leto, na primer, sta to številko dosegli samo dve podjetji: Elitegroup in ASUS. Lansko leto je samo ASUSu uspelo preseč to številko. Tako fantje pri X-Bit Labs kot tudi jaz osebno močno dvomimo, da bo VII to uspelo, tudi če vzamemo vkup njihovo pametno marketinško politiko, velike sposobnosti in nizke cene matičnih plošč.
Kljub vsemu se pa tudi to lahko zgodi. Še posebno zaradi tega, ker je VIA svobodna od problema številka ena večine...
Hud boj
VIA je kljub Intelovemu nasprotovanju vseeno izdala VIA P4X266 čipovje. Če se še spomnite, to je čipovje, ki podpira DDR pomnilnik in Pentium 4 procesorje. Problem je, ker ima Intel v rokah vse licence okrog P4. Od procesorjev samih in patentov v njih do raznih čipovij vse je njegovo. Intel bi sam rad izdal DDR P4 čipovje (SDRAM P4 čipovje je že izdal; Brookdale), a ga ne sme, ker ga veže pogodba z Rambusom, proizvajalcem RDRAM-a. V pogodbi je jasno napisano, da Intel ne sme izdati DDR P4 čipovja za določen čas po izdaji P4 procesorja.
Ampak, to so že vse zelo stare novice. Novejše so, da je Intel začel z gonjo proti Vii. Jasno, tožijo zardi kraje patenta v primeru P4X266 čipovja. Via je odgovorila v stilu "Intel nič ne dela, razen, da se toži" in mu vrnila s tožbo o kršitvi Via C3 patenta. Intel je zdaj popolnoma...