»

NATO razvija sistem za zaščito pred prerezanimi podmorskimi internetnimi kabli

Slo-Tech - Minulo leto nas je ponovno opomnilo na ranljivost internetnih povezav, ki temeljijo na tankih podmorskih optičnih kablih, ki niso prav nič skriti ali zaščiteni. Letno na dobrih petsto kablih, ki s skupno dolžino 1,2 milijona kilometrov obkrožajo svet, beležijo približno sto poškodb. Večino zakrivijo naravni vzroki ali nezgode, a sabotaže niso več redkost. V Rdečem morju je lani potopljena ladja pretrgala tri povezave, kar je pripisati nezgodi. Novembrske poškodbe kablov v Baltskem morju pa so bile sabotaže.

Na povezljivost Evrope in drugih celin poškodbe posameznega kabla ne vplivajo izdatno, precej bolj resne posledice pa imajo na otoške države. Islandija je država, ki je nesorazmerno velik gostitelj podatkovnih centrov in računalniških kapacitet, a ima do svetovnega interneta le štiri podmorske povezave. Posamezni tihomorski otoki imajo tudi samo po eno povezave, zato vsako pretrganje povzroči velike preglavice. Rezervne satelitske povezave imajo namreč nekajkrat nižje...

6 komentarjev

Za poškodbo podmorskih kablov v Baltskem morju osumljena kitajska tovorna ladja

Slo-Tech - Še vedno ni jasno, kdo je odgovoren za poškodbe dveh podmorskih internetnih kablov, ki tečeta pod Baltskim morjem. Oblasti iz severnih držav, ki so bile v incidentu prizadete, ocenjujejo, da gre za sabotažo. V nedeljo je bil poškodovan kabel, ki povezuje švedski otok Gotland z Litvo (BCS East-West), dan pozneje pa je odpovedala še povezava med Finsko in Nemčijo (C-Lion1). Švedske in finske oblasti so preiskavo sprožile s predpostavko, da gre za sabotažo.

Potem ko so bile sprva vse oči uprte v Rusijo, je sedaj glavna osumljenka kitajska tovorna ladja, ki je bila vsakokrat zelo blizu mesta poškodbe. Ladja Yi Peng 3 je iz ruskega pristanišča izplula pred tednom dni, nato pa je vsega dve minuti po tem, ko je bila nad enim kablom, ta prenehal delovati. Z drugim je bilo podobno. Kitajske oblasti so sporočile, da se v državi registrirana plovila držijo pomorske zakonodaje. Za zdaj še ni trdnih dokazov, da bi bila ladja odgovorna za pretrganje kablov. Ladja za zdaj ostaja v danskih vodah,...

62 komentarjev

Pretrgan podmorski internetni kabel blizu Jemna bo med spopadi težko popraviti

Slo-Tech - Vsaj en podmorski internetni kabel, ki teče iz Evrope v Indijo skozi jemenske vode, je poškodovan. Pred slabim mesecem dni so Hutiji na svojem računu na Telegramu objavili zemljevid podmorskih kablov v Rdečem morju in dopisali, da je očitno Jemen na strateški lokaciji. Pod Rdečim morjem teče šestina svetovnega internetnega prometa, območje pa je trenutno tarča spopadov. Sedaj so se pojavile napake na podmorski infrastrukturi.

Pod Rdečim morjem teče skoraj dvajset kablov, ki povezujejo Evropo in Afriko ter Azijo. Med njimi je tudi strateško pomemben AAE-1, ki je dolg kar 25.000 kilometrov in teče vse od Francije do Hongkonga. Ko so Hutiji začeli groziti z napadi na kable, so jemenske oblasti in njihov operater ponovili pozive mednarodnim akterjem, naj se s Hutiji ne pogovarjajo o kablih. Nekateri izmed njih tečejo blizu obal v sorazmerno plitvih globinah, saj je takšno polaganje cenejše.

Eden izmed kablov je sedaj poškodovan. Južnoafriški Seacom, ki upravlja kabel, je napako...

35 komentarjev

Google polaga svoj tretji podmorski kabel

Google - Minili so dnevi, ko so podmorske optične kable polagale države in veliki državni telekomunikacijski operaterji, ki so na tak način gradili hrbtenico svetovnega interneta. Sedaj to počno tudi podjetja, kot je Google. Letos aprila je začel delovati prvi podmorski kabel, ki je bil v celoti zasebno financiran. Dobrih 10.000 kilometrov dolga povezava teče od Los Angelesa ob tihomorski obali do Valparaísa v Čilu. To je resda prvi kabel, ki ga je v celoti financiral Google, ni pa prvi, v katerem je določen delež zasebnega kapitala.

Že od leta 2010 od Japonske do ZDA teče zasebni kabel, v katerega je investiral konzorcij zasebnih podjetij, tudi Google. Podobno velja za povezavo med Japonsko in Singapurjem od leta 2013 in povezavo med Tajvanom in ZDA od...

11 komentarjev

Zaradi NSA v gradnji nov podmorski kabel Brazilija-Portugalska

Slo-Tech - Brazilija in Španija bosta julija začeli graditi nov podmorski kabel, ki bo povezal brazilsko Fortalezo s portugalsko obalo. Kabel bo povečal kapaciteto prenosnih povezav med Evropo in Latinsko Ameriko, neposredni povod za hitro odločitev za gradnjo pa je ameriško prisluškovanje vsemu prometu, ki teče prek ameriškega ozemlja.

Snowdnovo lansko razkritje je namreč precej pokvarilo načrte za gradnjo novega podmorskega kabla med Brazilijo in ZDA. Direktor brazilskega operaterja Telebras je namreč dejal, da gradnja te povezave ni več prioriteta, ampak da se bodo osredotočili na povezavo z Afriko prek Angole, z Evropo prek Portugalske in lokalne povezave med Fortalezo in São Paulom.

...

24 komentarjev

Težave s podmorskimi kabli v Egiptu: malomarni kapitani in saboterji

FOX News - Običajno pišemo o motenem dostopu do interneta na kakšnem širšem geografskem območju, ki se zgodi zaradi enega izmed treh razlogov: bodisi kakšna ladja pretrga podmorske internetne kable bodisi države uvedejo filtriranje in cenzuro bodisi je promet moten zaradi napačnih preusmeritev. Redkeje pa pišemo o sabotažah, kot jo je sedaj odkrila egiptovska mornarica. V bližini pristanišča v Aleksandriji so aretirali trojico potapljačev z neke ribiške ladje, ki se je lotila nasilne prekinitve podmorskega kabla. Internetni promet je bil precej ohromljen teden dni, ni pa znano, kdo je dejansko povzročil zastoje. Identitete aretiranih egiptovske oblasti medtem ne želijo razkriti.

Lotili so se kabla SEA-ME-WE 4, ki teče od Francije po dnu Sredozemskega morja, Rdečega...

4 komentarji