»

Evropska komisija Meti izrekla 800-milijonsko globo

Slo-Tech - Evropska komisija je v četrtek sporočila, da je Meti izrekla 797,72 milijona evrov visoko globo zaradi kršitev evropske protimonopolne zakonodaje. Meta je nezakonito povezovala svojo storitev za male oglase Facebook Marketplace z družbenim omrežjem Facebook, s čimer ji je zagotovila nepošteno prednost pred konkurenčnimi storitvami. Poleg globe so ji naložili tudi spremembo nezakonite prakse.

Komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je dejala, da je Meta omogočila storitvi Facebook Marketplace pogoje in prednosti, ki jih konkurenca ne more doseči. Marketplace je namreč tesno povezan s Facebookom, uporabniki pa lahko z istim profilom in prijavnimi podatki uporabljajo oboje. To vključuje tako objavljanje oglasov kakor tudi njihov ogled. Komisija ocenjuje, da to lahko vodi v propad konkurence. Prav tako je problematično enostransko postavljanje pogojev za druge ponudnike storitev malih oglasov, ki želijo oglaševati na Metinih platformah Facebooku in Instagramu. Meta tako podatke, ki...

4 komentarji

V Evropi bomo lahko ločili računa za Facebook ter Instagram

vir: Meta
Meta - Spletni velikani se pospešeno pripravljajo na marčevsko uveljavitev evropske uredbe DMA, ki jim utegne bistveno pristriči peruti. V Meti tako napovedujejo skorajšnjo uvedbo možnosti za ločitev računov za Facebook, Instagram, Messenger, Markets in Facebook Gaming.

6. marca stopi v veljavo evropska uredba Digital Markets Act (DMA), ki omejuje svobodo največjih skrbnikov spletnih platform na področjih Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EEA) in Švice. Natančneje, Evropska komisija je lani določila šesterico "vratarjev", oziroma družb, ki imajo ključen vpliv na evropske uporabnike spleta. Med njimi je tudi Meta, kjer so se kmalu zatem pritožili na sklep komisije v nekaterih postavkah, toda vzporedno vseeno pripravljajo rešitve, saj se rok nezadržno bliža. Tako naj bi uporabniki njihovih storitev "v naslednjih tednih" dobili možnost ločitve računov za Facebook, Instagram, Messenger, Marketplace in Facebook Gaming. Tako se bodo lahko računi odtlej upravljali ločeno, kar...

25 komentarjev

Meta in TikTok trdita, da nista velikana po DMA

Slo-Tech - Meta se je v sredo kot prvo podjetje uradno pritožila zaradi uvrstitve na seznam vratarjev interneta, ki ga Evropska komisija oblikuje v skladu z novo uredbo o digitalnih trgih (DMA). Septembra je Komisija objavila seznam 22 spletišč oziroma storitev šestih največjih tehnoloških gigantov, ki po tolmačenju zakona predstavljajo vratarje zaradi svojega nesorazmernega vpliva. Zanje veljajo strožja pravila.

Na seznamu so tudi Metine storitve Facebook, Instagram, Marketplace in WhatApp. Uradna pritožba se nanaša na Messenger (del Facebooka) in Marketplace, za katera Meta meni, da uvrstitev na seznam ni utemeljena. Dodajajo, da bodo še naprej upoštevali DMA - kaj drugega jim seveda tudi ne preostane, saj gre za uredbo. O uvrstitvi Facebooka kot družbenega omrežja, Instagrama in WhatsAppa pomislekov nimajo.

Microsoft in Google se nista pritožila, se je pa TikTok. Kmalu za Meto je namreč tudi TikTok oddal pritožbo, v kateri trdijo, da TikTok v Evropi posluje le pet let in da v resnici...

0 komentarjev

Znani so vratarji interneta po DMA

Slo-Tech - Po pričakovanjih je Evropska komisija danes objavila seznam platform, ki se štejejo za vratarje (gatekeepers) na internetu, zato zanje velja strožja regulacija po DMA (Digital Markets Act). To so Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok), Meta (Facebook) in Microsoft. Ti imajo sedaj šest mesecev časa, da izvedejo ustrezne prilagoditve svojih platform.

Podjetij je torej šest, njihovih platform pa dvaindvajset. Razdeljene so v več skupin: družbena omrežja, komunikacijska orodja, deljenje videovsebin, iskalniki, operacijski sistemi, brskalniki, oglaševalske platforme in druge storitve. ByteDance ima na seznamu samo TikTok, Google pa poleg iskalnika še Maps, Play, Shopping, Chrome, YouTube in Android. Metini produkti so Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Meta Marketplace in Meta (oglaševanje). Microsoft ima LinkedIn in Windows, Apple pa App Store in Safari.

Za štiri storitve Komisija še preverja, ali bodo uvrščene na seznam: Microsoft Bing, Edge, Microsoft...

8 komentarjev

EU in Velika Britanija uvedli preiskavo Facebooka

Evropska komisija - Po vesteh, da je Evropska komisija pripravljena na preiskavo Facebooka, se je to tudi zgodilo. Evropska komisija je včeraj sporočila, da je formalno začela preiskavo, ali Facebook krši evropsko zakonodajo o zagotavljanju konkurenčnosti. Komisija bo preučila, ali Facebook uporablja podatke, ki jih zbere od zakupnikov oglasov na svoji platformi, da potem tekmuje z njimi na drugih trgih. Preverili bodo tudi, ali storitev Facebook Marketplace krši pravila o pošteni konkurenci.

Podpredsednika Komisije Margrethe Vestager je ob tem dejala, da Facebook uporabljajo več kot tri milijarde ljudi, ki vidijo oglase sedmih milijonov podjetij. Facebook tako zbira ogromne količine podatkov o aktivnosti uporabnikov na družbenem omrežju in drugod, kar omogoča ciljano oglaševanje. Komisija bo preverila, ali ti podatki Facebooku dajejo nepošteno prednost. Facebook namreč tekmuje tudi z nekaterimi podjetji, od katerih zbira podatke pri oglaševanju.

Kamen spotike je storitev Facebook Marketplace, na...

0 komentarjev

Evropska komisija pripravljena na preiskavo Facebooka

Financial Times - Evropska komisija bo po pisanju Financial Timesa začela uradno preiskavo Facebooka, v kateri bodo ugotavljali domnevne kršitve protimonopolne zakonodaje. Tokrat želi Komisija priti do dna oglaševalskim praksam, kjer sumijo, da Facebook izkorišča svoj položaj.

Doslej je Komisija Facebooku in konkurentom poslala že tri sklope vprašanj, s katerimi so želeli ugotoviti, ali Facebook s promoviranjem svoje storitve Marketplace izkrivlja oglaševalski trg. Marketplace so zagnali leta 2016 in uporabnikom omogoča nakup in prodajo rabljenih izdelkov, ne da bi morali plačati provizijo Facebooku. Uporablja ga 800 milijonov uporabnikov v 70 državah. Konkurenca pravi, da Facebook s tem neupravičeno promovira svoj Marketplace, medtem ko morajo sami za podoben doseg oglasov plačati. To pa bi lahko predstavljajo nelojalno konkurenco.

Komisija ne komentira postopkov, dokler niso uradni. Facebook prav tako ni želel komentirati navedb. Facebook je bil doslej edini ameriški tehnološki velikan, ki ga še...

2 komentarja