»

FreeCAD se bliža izidu

Slo-Tech - Po dobrih dveh desetletjih se bliža izid prve stabilne verzije odprtokodnega programa za modeliranje FreeCAD. Prva verzija 0.0.1 je izšla davnega leta 2002, zadnja stabilna verzija 0.21.2 pa pred natanko letom dni. A letos bomo končno dočakali FreeCAD 1.0, saj je že predvčerajšnjim izšel že četrti kandidat za izid (rc4). Prvotno so načrtovali tri kandidate, zato obstaja velika verjetnost, da bo rc4 oziroma naposled z minimalnimi popravki postal kar stabilna verzija, če hroščev ne bo preveč. RC3 so preskočili, saj so le nekaj ur po izdaji odkrili nekaj težav.

Sedaj gre zares. Trenutni rc4 ima le enega hrošča, ki preprečuje izid, in sicer gre za težavo v uporabniškem vmesniku na macOS. Če drugih težav ne bodo odkrili, lahko prihodnji teden pričakujemo uraden izid verzije 1.0, so dejali. FreeCAD je program, ki ima podobne funkcije kot Creo, SolidWorks in sorodna orodja. Jürgen Riegel, Werner Mayer in Yorik van Havre so ga začeli razvijati leta 2002, ker se je pojavila potreba po...

20 komentarjev

GIMP 3.0 tik pred izidom

Slo-Tech - Dve desetletji sta v računalništvu zelo dolga doba, a toliko časa je minilo od izida zadnje vélike verzije odprtokodnega urejevalnika slik GIMP 2.0, ki je odtlej napredoval znotraj linije 2.x. GIMP 2.10 je izšel leta 2018, potem pa se kaj resnega ni zgodilo. Čakanje se sedaj bliža koncu, saj je minuli teden izšel prvi kandidat za izid (release candidate) novega GIMP 3.

Novosti ni malo in segajo od nove vizualne podobe do novih funkcij in odpravljenih hroščev. Zanimivo je, da GIMP vednarle prehaja na GTK 3.x, ki je sicer izšel že pred 13 leti. Zagotovljena je tudi združljivost za nazaj, zatorej se bodo slike XCR iz prejšnjih verzij normalno odpirale. Kako zelo blizu je končna, stabilna verzija, je odvisno od števila in resnosti odkritih hroščev. Če bo teh malo, se lahko rc hitro pretvori v končno verzijo, sicer pa se obeta še kakšen kandidat za izid.

GIMP 3.0 podpira tudi slovenski jezik. V primerjavi s predhodnikom (2.99.18) so odpravili 384 hroščev, dodali 442 novih...

29 komentarjev

GIMP praznuje 20 let

GIMP - Priljubljen odprtokodni program za urejanje slik GIMP te dni praznuje 20 let obstoja, so se pohvalili na uradni strani. Priljubljenosti velikih zaprtokodnih projektov, kot je na primer Photoshop, ni in nikoli ne bo dosegel, a tudi GIMP ima zvesto bazo zadovoljnih uporabnikov.

GIMP, ki je sprva pomenil General Image Manipulation Program, kasneje pa je prva beseda postala GNU, sta pred dvajsetimi leti začela pisati Peter Mattis in Kimball Spencer, ki sta se na Berkeleyju udeležila poletne šole za dijake. Junija sta se zares lotila razvoja in 21. novembra 1995 je Mattis s kratkim sporočilom predstavil prvo javno dostopno beta verzijo GIMP-a za Linux 1.2.13, Solaris 2.4, HPUX 9.05 in SGI IRIX. Do verzije 1.0 je prilezel junija 1998, a je bil uporaben že dosti prej. Trenutno je aktualna verzija GIMP 2.8.16.

Kot vsi odprtokodni projekti, ima tudi GIMP svojo bero težav, ki...

38 komentarjev

Izšel GIMP 2.8

GIMP - Po več kot treh letih razvoja od zadnje velike stabilne različice je te dni izšla nova verzija odprtokodnega urejevalnika slik GIMP 2.8. Kot se za tako veliko izdajo spodobi, v njej najdemo ogromno novosti in izboljšav. Nekatere so komaj opazne, druge so uporabniki od GIMP-a terjali že celo večnost.

V skupino slednjih sodi možnost uporabe enega okna. Doslej so bili platno in orodja raztreseni po kopici oken, ki jih je bilo treba imeti odprta hkrati. Sedaj je mogoče to ureditev zamenjati za enookensko, ki je uporabnikom bistveno bolj prijazna. Ni več prekrivanja oken in mnogoterih gumbov v sistemski orodni vrstici - GIMP zavzame le eno okno. Končno smo dočakali tudi možnost urejanja besedila neposredno na platnu, saj se je doslej v ta...

71 komentarjev

GIMP urejevalnik slik odslej prijaznejši za uporabo

Wired Blog - Odprtokodni urejevalnik slik GIMP (GNU Image manipulation program) bo v različici 2.5.0 (še v razvoju) prijaznejši za uporabo in bo ponujal nove funkcije. Želeli so si jih predvsem tisti, ki prisegajo na Adobe Photoshop in menijo, da ta nima alternative na trgu tovrstnih računalniških programov. No, GIMP je drugačen ravno v tem, da ni na trgu, temveč je zastonj. Tokrat so pri razvoju sledili tudi lanskemu povabilu uporabnikom, ki so povedali, kakšen GIMP si želijo.
Večina uporabnikov operacijskega sistema Linux ima v distribucijah GIMP že nameščen, resno pa se vanj poglobi malokdo, saj ga program že na začetku odvrne od uporabe, ko ponudi paleto z orodji v ločenem oknu ter na enak način odpre tudi novo sliko.



V različici 2.5.0 bo GIMP paleto z orodji in glavno orodno...

68 komentarjev

Gimp 2.0!

Slashdot - Podporniki odprtega modela razvoja programske opreme radi izpostavljajo, da prost dostop do izvorne kode omogoča hitrejši razvoj programja, ker ga lahko vsak razvija, spremembe pa mora objaviti. Kljub temu pa se je pri nekaterih ključnih izdelkih razvoj zelo zavlekel, kar smo občutili predvsem pri čakanju na Mozillo 1.0.

Nekaj podobnega pa se je zgodilo tudi pri razvoju drugega rodu programa GNU Image Manipulation Program, ki mu na kratko pravimo GIMP 2.0. Trajal je kar tri leta, zdaj pa smo končno dočakali izid nove različice, ki se z dvignjeno glavo kosa z Adobe Photoshopom in Jasc Paintshop Projem. Nova različica je prvič hkrati uradno na voljo za različne Unixe (tudi Linux), Windows in Mac OS X. Najpomembnejši novosti sta povsem prenovljen uporabniški vmesnik in podpora barvni paleti CMYK, ki jo uporabljajo tiskalniki.

Prenos z prenovljene uradne strani je zaradi preobremenjenih strežnikov trenutno skoraj nemogoč, tako da poskusite raje katerega izmed zarcalnih strežnikov....

16 komentarjev