»

Amazon v Kaliforniji in Teksasu začenja preizkušati dostavo z letalniki

Slo-Tech - Amazonov podpredsednik za Prime Air David Carbon je za božič sporočil, da bo podjetje začelo preizkušati dostavo lahkih paketov z letalniki. Sprva bodo storitev zagnali v Kaliforniji in Teksasu, več podrobnosti pa niso sporočili. Zamisel pa v resnici ni nova, temveč ima desetletje dolgo brado.

Letalniki lahko rutinsko dostavljajo pakete, ki tehtajo do poltretjega kilograma, s katerimi lahko švigajo po zraku s hitrostmi do 80 kilometrov na uro. Paket prevzamejo v skladišču in ga po zraku pripeljejo do naročnika, kjer mu ga previdno spustijo na verando, vrt ali kakšen drug varen prostor. V kalifornijskem kraju Lockeford in teksaškem College Station so to že testirali, a v omejenem obsegu. Amazon še ne pričakuje, da bi storitev kmalu postala dosegljiva po vseh ZDA. Novi letalnik MK30 so pokazali šele minuli mesec, uporabljati pa se bodo začeli leta 2024. Amazon si prizadeva razviti čim manjše in lažje letalnike, ki bodo imeli enako nosilnost in hitrost. Hkrati naj bi bil MK30 tudi...

11 komentarjev

Alphabet Wing začel dostavo paketov z letalniki

Slo-Tech - Potem ko so kot prvi v ZDA dobili dovoljenje za komercialno dostavo z letalniki, so tudi storitev vzpostavili prvi. Alphabet, kakor se imenuje Googlovo holdinško podjetje, je s svojo hčerinsko družbo Wing v Virginiji vzpostavil dostavo, pri kateri sodelujejo s FedExom, Walgreensom in Sugar Magnolio. Medtem Alphabet Wing na Novi Zelandiji že deluje z letalniki.

S tem je Alphabet prehitel Uber, Amazon in druga podjetja, ki prav tako razvijajo dostavo z letalniki. Amazonov Primer Air naj bi začel 7. decembra, Uber pa prihodnje leto. Uber sicer za storitev Uber Eats, kjer sodeluje z McDonald'som, že uporablja letalnike, a le za en korak v celotnem postopku dostave. Alphabet pa izvede cel postopek z letalnikom.

Prvi paket so dostavili v majhnem mestu Christiansburg z 22.000 prebivalci. Letalniki poletijo iz središča v severnem predelu mesta, poberejo pakete pri lokalnih trgovcih in jih dostavijo pri kupcih. Gre za dostavo v "zadnji milji", torej od lokalnega centra, kamor paketi...

9 komentarjev

Tudi UPS preizkuša dostavo paketov z letalniki

TechCrunch - UPS je naslednji dostavni velikan, ki je začel preizkušati dostavo paketov z letalniki, podobno kot so to storili v švicarski pošti, francoski pošti in DHL. Pravzaprav je UPS letalnike preizkušal že v preteklosti, to pot pa so projekt še nadgradili. Združili so namreč dostavno vozilo in letalnik.

Glavni problem letalnikov je sorazmerno kratka avtonomija, saj zaradi omejene zmogljivosti baterij in njihove teže v zraku težko prebijejo več kot kakšne pol ure, kar resno vpliva na njihov domet. Če jih torej želimo uporabljati, moramo torej skladišče paketov imeti sorazmerno blizu končnega cilja. Druga možnost je pakete na klasičen način, torej po cesti, pripeljati blizu več naslovov za...

27 komentarjev

Amazon razkriva podrobnosti o dostavi paketov z letalniki

Yahoo News - Prvikrat je Amazon že leta 2013 previdno nakazal na možnost dostave paketov z letalniki, lani pa je postalo jasno, da gre za dejanski projekt, ki je blizu realizacije. V nedavnem intervjuju za Yahoo News je Amazonov podpredsednik Paul Misener razkril nekaj več podrobnosti o prihajajočem projektu. Amazonovi letalniki namreč bodo!

Prime Air, kot se bo imenovala zračna dostavo paketov z letalniki, bo omogočila dostavo paketov v 30 minutah po oddaji naročila, če bo seveda izdelek na zalogi v ustreznem skladišču. Letalniki bodo morali imeti domet vsaj 15 kilometrov, tehtali pa bodo 25 kilogramov in nosili do 2,5 kilograma težke pakete. Izkazalo se je namreč, da je večina odpremljenih paketov lažjih.

Amazon ima trenutno razvitih več...

32 komentarjev

Še Švicarji preizkušajo dostavo paketov z letalniki

Phys.org - Švicarska pošta je sporočila, da so začeli preizkušati dostavo paketov z brezpilotnimi letalniki (dron), ki imajo domet 10 kilometrov (in seveda še nazaj) in lahko nesejo en kilogram težak paket. Proizvajalec Matternet pojasnjuje, da letalniki letijo brez aktivnega krmiljenja človeka po vnaprej definiranih, varnih poteh, kjer ne predstavljajo nevarnosti za okolico. Pri projektu sodeluje tudi Swiss WorldCargo (podružnica nacionalnega letalskega prevoznika za prevoz tovora). Testiranje bo v prvi fazi trajalo do konca julija, prve napovedi za začetek komercialne uporabe pa se nanašajo na leto 2020. Poudarjajo, da bo tudi kasneje glavni namen uporabe v izrednih situacijah, ko bo dostop do prizadetih območij z letalnikom...

41 komentarjev