»

CES 2024: LG in Samsung predstavila prosojna televizorja

The Verge - V Las Vegasu se je začel prvi letošnji dogodek na področju računalništva in zabavne elektronike, ki je že tradicionalno CES. V naslednjih dneh nam bodo torej družbo delale novice o prihajajočih izdelkih ali zgolj bizarnih napovedih, med katerimi velja najprej omeniti prozoren televizor. LG je predstavil OLED Signature T TV, ki meri 77 palcev po diagonali in skozi katerega vidimo.

LG pravi, da predstavljeni izdelek še ni dokončen, torej gledamo delujoč prototip, a končni izdelek ne bo bistveno drugačen. Na voljo bo še leto, cene pa niso razkrili, ker bi verjetno odgnali dobršen del zanimanja. Pričakovati je šestmestne številke (LG OLED R je leta 2021 stal 100.000 dolarjev). Televizor je prosojen, ko je vključen ali izključen, seveda pa lahko prikazuje tudi poljubno sliko. Na ta način ga lahko uporabljamo kot televizor ali pa kot ozadje. Televizor ni popolnoma prozoren, je pa blizu temu. Če želimo, pa lahko postane tudi klasičen, saj ima v škatli zvito klasično črno ozadje, ki ga s...

13 komentarjev

Razvoja televizorjev LCD je konec

Slo-Tech - Po mnenju podjetja Merck, ki je vodilni proizvajalec in dobavitelj tekočih kristalov za zaslone, ki jih na primer proizvajata Samsung in LG, je tehnologija dosegla vrhunec. Razvoja je konec, raziskave in investicije pa so se že preusmerile v tehnologije, kot sta microLED, OLED, ali pa v microLED. Klasični LCD-ji ne morejo več konkurirati novejšim tehnologijam, zato nadaljnji razvoj ni več smiseln, ugotavljajo v industriji. Novejše tehnologije so preprosto boljše.

To seveda ne pomeni, da bodo LCD-ji izginili. Povpraševanje po poceni zaslonih, denimo televizorjih ali zaslonih LED-LCD, še obstaja in v nekaterih primerih predstavljajo najekonomičnejšo rešitev. A ni pričakovati, da bi jih bilo možno izboljšati na način, ki bi prinesel otipljive koristi. Tudi sama proizvodnja tekočih kristalov se ne bo ustavila, so povedali v Mercku, saj jih uporabljajo na primer v oknih, ki se lahko zatemnijo, v antenah in podobno. A vsi ti odjemalci so s trenutno tehnologijo zadovoljni.

Televizorji...

15 komentarjev

Novi televizorji 8K porabijo več energije, kot dovoljuje EU

Slo-Tech - Predlanska uredba Evropska unije je zaostrila pogoje in zahteve za okoljsko primerno zasnovo za elektronske prikazovalnike slike, kamor uvrščamo tudi televizorje. Lanska delegirana uredba pa je spremenila še zahteve za označevanje energetske učinkovitosti naprav, in sicer je lestvico premaknila navzgor. Strožji pogoji za prodajo bodo začeli veljati 1. marca prihodnje leto, kar bi lahko v EU povsem blokiralo prodajo najnovejših televizorjev z ločljivostjo 8K.

Proizvajalci že svarijo, da se strogim merilom ne bodo mogli prilagoditi. Opozarjajo, da je bila uredba napisana z mislijo na televizorje v ločljivostih HD ali 4K, medtem ko za 8K poraba energije poskoči. To je pričakovano, ker imajo ti televizorji štirikrat več pik, ki jih je treba krmiliti in osvetljevati. Po trenutni veljavni zakonodaji lahko televizorji OLED porabijo nekoliko več energije, microLED in 8K pa so izvzeti, a od 1. marca 2023 ni predvidenih več nobenih izjem. Težave bi lahko imeli tudi nekateri modeli 4K.

Po...

85 komentarjev

Samsung naposled predstavil tehnologijo QD-OLED

Samsung Display - Na sejmu CES smo po treh letih draženj končno lahko videli prve televizorje in monitorje na podlagi zasnove QD-OLED, ki združuje organske svetleče diode s kvantnimi pikami in bi lahko bila nova osrednja tehnologija v tej industriji.

Leta 2019 so pri Samsung Displayju namignili, da testirajo prikazne panele, ki vsebujejo tako organske svetleče diode (OLED) kakor kvantne pike. To so delci polprevodnika, ki se obnašajo podobno kot atomi: imajo diskretna energijska stanja in izsevajo svetlobo določenih valovnih dolžin. Kvantne pike sicer že lep čas uporabljajo v spregi s klasičnimi LCD paneli, in sicer v obliki tankega polimernega filma, s katerim ojačajo barve, čemur skupina na čelu s Samsungom tržno pravi QLED. QD-OLED pa gre dlje, saj je tu film kvantnih pik, ki ga dobijo z brizgalnim tiskanjem, veliko gostejši in natančno poravnan z virom svetlobe, to je diodami OLED. Struktura panela za ozadno osvetlitev uporablja organske diode modre svetlobe, ki jim v dveh od treh podpikslov...

38 komentarjev

Sony predstavil televizor z ločljivostjo 16K

Slo-Tech - Na sejmu na Japonskem je Sony pokazal nov televizor, ki ima ločljivost 16K. To pomeni, da ima 16-krat toliko točk kakor naprave z ločljivostjo 4K in kar 64-krat toliko od zaslona s 1080p. Televizor meri 19,2 x 5,4 metra, torej je bolj podoben ploskvi avtobusa kakor domačemu zaslonu. Zaradi velikosti je bil razstavljen v prvem in drugem nadstropju.

Sony je v preteklosti že pokazal zaslon z ločljivostjo 16K, ki pa je bil opazno sestavljen iz več manjših zaslonov z jasnimi mejami. Novi zaslon je sicer takisto modularno zgrajen iz več panelov, a ker nimajo robov (bezel), je učinek enotnega zaslona prepričljiv.

Tehnologija se imenuje Crystal LED, kar je komercialno ime za micro-LED. Zaslon tako ne zahteva osvetlitve ozadja, temveč deluje podobno kot OLED, kjer si...

50 komentarjev

Prihajajo televizorji z ločljivostjo 8K

Slo-Tech - Prve delujoče prototipe televizorjev z ločljivostjo 8K smo videli že pred leti, a je ostalo pri tem. Vsako leto nam na sejmih pokažejo nekaj novih modelov, končnim uporabnikom pa je prvega začel prodajati šele Sharp predlani, a je bil s ceno krepko nad 100.000 dolarjev bolj zanimivost kot uporaben kos elektronike. Vmes je tudi YouTube že dobil kakšen posnetek z ločljivostjo 8K, medtem ko televizija ni posvojila še niti 4K. To ni presenetljivo, saj je 8K precejšen zalogaj tudi za kamere. Kakorkoli, Sharp je sedaj predstavil pri televizor 8K, ki ima vsaj približno normalno ceno.

Sharp Aquos 8K ima diagonalo, ki...

199 komentarjev

Prvi televizor z ločljivostjo 8K

PC World - V zadnjem času se čedalje bolj uveljavlja ločljivost 4K, a razvoj je že korak dlje. Naslednja stopnička bo še štirikrat več točk oziroma format 8K (7680×4320), za katero nekaj tipal že obstaja, prikazovalnikov pa bistveno manj. Sharp je predstavil prvi komercialni televizor s to ločljivostjo, ki ima prvenstvenosti primerno zasoljeno ceno.

Model LV-85001 ima 85-palčni zaslon in 33 milijonov točk (7680x4320), kar vas bo olajšalo za 133.000 dolarjev. Ker HDMI-priključek zmore prenesti največ 4K, potrebujemo za uporabo najvišje ločljivosti kar štiri kable za priklop. Televizor lahko uporabimo tudi kot monitor, kjer ločljivost ni problem, medtem ko imamo pri uporabi kot televizor en velik problem. Vsebin z ločljivostjo 8K ni. Za ločljivost 4K še najdemo posnetke na...

89 komentarjev

LG-jev pogled v prihodnost: TV z 8k

Slo-Tech - Na berlinskem sejmu IFA še zdaleč ne gre le za pametne telefone in tablične računalnike, ali pa zgolj mobilne naprave, kot bi lahko napak sklepali iz dosedanjih novosti. LG je eden izmed proizvajalcev, ki kaže prihodnost televizorjev. Ta bo ponudila ločljivost 8k oziroma 7.680 x 4.320 oziroma štirikrat več kod 4k.

Sicer LG ni čisto prvi, ki je pokazal televizor s tako ločljivostjo, saj je prototip že na lanskem CES-u predstavil Sharp. Vseeno pa smo še daleč od komercialnih izdelkov in mogoče je prav na tem področju LG prišel najdlje. Pokazali so televizor z 98 palcev (2,49 metra!) dolgo diagonalo, kar je več od razpona rok košarkarjev, ki podpira 120 Hz osveževanje slike. Predstavljeni model ima še štiri procesorje, ki skrbijo za izris slike, medtem ko bo...

21 komentarjev