»

Padanje prodaje računalnikov se upočasnjuje

Slo-Tech - V minulem četrtletju se je negativni trend prodaje osebnih računalnikov nadaljeval, a manj intenzivno kot v četrtletjih pred tem. Prodaja se je znižala za 7-9 odstotkov, so izmerili analitiki v IDC, Gartnerju in Canalysu. Nadpovprečni upad je zabeležil Apple, saj je prodaja njegovih izdelkov padla za približno četrtino (23-29 odstotkov).

Rezultati se med različnimi hišami zaradi različne metodologije nekoliko razlikujejo, a trendi so enaki. IDC je izračunal, da je bilo prodanih 68,2 milijona računalnikov, Gartner 64,3 milijona in Canalys 65,6 milijona. Ker so vsi opazili upočasnjevanje krčenja, prevladuje mnenje, da je najhujše za nami in da bo trenutno četrtletje - tudi za božičnega nakupovalnega obdobja - poskrbelo za pozitivni obrat. K temu bo bržkone pripomogla tudi bližajoča upokojitev Windows 10, zato zlasti v drugi polovici prihodnjega leta pričakujejo povečano prodajo novih računalnikov, ki bodo sposobni poganjati Windows 11.

Medtem ko je Apple izgubil največ, na drugem...

33 komentarjev

Prodaja računalnikov še vedno pada

Slo-Tech - Tudi v minulem četrtletju se je prodaja računalnikov skrčila, ugotavlja IDF. V tretjem letošnjem kvartalu je bilo prodanih 74,3 milijona računalnikov, kar predstavlja 15-odstotno znižanje v primerjavi z enakim obdobjem lani. Temu sta botrovala tako pešanje povpraševanje kot tudi težave v dobavnih verigah. Največji tržni delež ima Lenovo s 23-odstotnim tržnim deležem, ki mu sledi HP s 17 odstotki in Dell s 16 odstotki. Vsi ti so beležili znatne padce prodaje (16-28 odstotkov), medtem ko je na četrtem mestu Apple s 14-odstotnim tržnim deležem, ki je tudi edini okrepil povečal prodajo - in to za osupljivih 40 odstotkov.

Padec prodaje smo beležili že v drugem letošnjem četrtletju, ko je takisto znašal 15 odstotkov na medletni ravni. Prodaja stagnira ali peša že od lanskega tretjega kvartala, ko je dosegla vrh. Ob tem pa je treba priznati, da je še vedno višja kot pred pandemijo (leta 2019), ko je prodajo poganjalo zamenjevanje Windows 7 z novejšimi sistemi. Bi bila pa situacija brez...

114 komentarjev

Začela se je doba Xiaomija

Slo-Tech - Pred četrtletjem se je Xiaomi komaj dobro prebil na drugo mesto med proizvajalci pametnih telefonov, minuli mesec pa je uvrstitev še izboljšal. V Counterpoint Researchu so izmerili, da je bil julija Xiaomi s 17,1-odstotnim tržnim deležem med proizvajalci pametnih telefonov vodilni. Na drugo mesto je zdrsnil Samsung s 15,7 odstotka, tretji pa je Apple s 14,3 odstotka.

Medtem ko je delež Appla in Samsunga z nihanji sorazmerno stabilen - julija sta oba zanihala navzdol - Xiaomi vse od leta 2017 vztrajno raste. Tedaj so začeli pri petih odstotkih, do danes so tržni delež že več kot potrojili. Samo v juliju je zrasel za četrtino, na roku pa mu gredo tudi težave Huaweija zaradi ameriške blokade. Xiaomijevi telefoni so še posebej priljubljeni na Kitajskem, v Evropi in Afriki. Ko se je svet po epidemiji začel pobirati, je Xiaomiju koristila tudi Samsungovo nedohajanje povpraševanja.

Xioami je resda začel kot poceni kopija Applovih telefonov, a je do danes z 58 modeli zgradil celovit...

76 komentarjev

Xiaomi prehitel Apple med ponudniki pametnih telefonov

Slo-Tech - Po podatkih analitične družbe Canalys je Xiaomi v drugem četrtletju letošnjega leta pristal na drugem mestu ponudnikov pametnih telefonov glede na število prodanih naprav. S 17 odstotnim deležem je prehitel Apple, ki ima 14 odstotnega in že diha za vrat vodečemu Samsungu z 19 odstotki. Xiaomi je največ pridobil v Južni Ameriki, kjer so prodali za 300 odstotkov več telefonov, v Afriki za 150 odstotkov in v zahodni Evropi pa 50 odstotkov, globalna številka pa je glede na enak lanski kvartal zrasla za 83 odstotkov.

Po burnem, z ameriškimi sankcijami povzročenem mednarodnem zatonu Huaweija, so na njegovem pogorišču zacveteli praktično vsi preostali kitajski ponudniki pametnih telefonov, Oppo in Vivo imata tako po Canalysovih podatkih vsak po desetinski delež trga. Xiaomi pa je situacijo očitno še najbolje izkoristil, pa ne le politično; njihovi telefoni so v povprečju 40 odstotkov cenejši od Samsungovih, pri Applu pa se ta odstotek povzpne na 75. A kot dokazuje Mi 11 Ultra, si po...

117 komentarjev

Samsung vrača udarec, Xiaomi prehitel Apple

Slo-Tech - V četrtletju pred minulim je Huawei prevzel žezlo proizvajalca pametnih telefonov z najvišjim tržnim deležem, ki pa ga ni uspel zadržati dolgo. Tedaj so mu pomagali rezultati na Kitajskem, kjer je bil padec prodaje v primerjavi z ostalim svetom precej nižji, saj je pandemija tam popustila. Četrtletje pozneje se Samsung vrača na prvo mesto.

Z 22-odstotnim tržnimi deležem in 80 milijoni prodanimi telefoni je prepričljivo prvi, sledi pa mu Huawei s 14-odstotnim tržnim deležem. Na tretje mesto se je prebil Xiaomi s 13 odstotki, ki je s tem prehitel Apple (11 odstotkov). Sledijo azijski proizvajalci Oppo, Vivo, Realme, Lenovo in LG. Podobne rezultate so namerili vsi trije analitiki: IDC, Counter Point Research in Canalys.

Skupno je bilo v minulem četrtletju prodanih 354 milijonov pametnih telefonov, kar je več od pričakovanj spočetka pandemije. Na letnem nivoju to predstavlja zgolj 1,3-odstotni padec, je izračunal IDC. CPR, ki meri nekoliko drugače, je zaznal 366 milijonov prodanih...

21 komentarjev

Pametni telefoni v letu 2019: Samsung, Huawei, Apple

Slo-Tech - Podatki o prodaji pametnih telefonov v minulem letu kažejo, da na samem vrhu ni sprememb, tik pod vrhom pa je Huawei na drugem mestu prehitel Apple. Samsungov tržni delež se je povečal za slabo odstotno točko na 21,8 odstotka. Huawei je prodajo povečal za skoraj petino in s 17,6 odstotki trdno drži drugo mesto, medtem ko je Apple izgubil odstotno točko in s 14,5-odstotnim tržnim deležem pristal na tretjem mestu. Četrto in peto mesto zasedata Xiaomi in Oppo. Velikih pet skupaj obvladuje skoraj tri četrtine trga.

Vseeno pa to ne pomeni, da je težav za Huawei konec. Lanski rezultati še vključujejo v celoti posledic spora z ZDA, ki je izbruhnil sredi leta. Huawei P30 Pro, ki je lani predstavljal Huaweijevega zastavonošo, je izšel tik pred zaostritvijo odnosov z ZDA in prepovedjo uvoza. Naslednji Huawei Mate 30 Pro pa se že prodaja brez Googlovih aplikacij.

To se pozna na rezultatih, kar so napovedovali že sredi leta. Zadnje lansko četrtletje za Huawei je bilo po dveh letih prvo...

19 komentarjev

Padanje prodaje osebnih računalnikov traja že rekordno dolgo

Slo-Tech - Prodaja računalnikov se je v minulem četrtletju že osmič zapored skrčila, kar je najdaljše negativno obdobje v zgodovini. V tretjem letošnjem kvartalu so prodali 68,9 milijona računalnikov, kar je 5,7 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Kot pojasnjujejo pri Gartnerju, sta glavna razloga dva: nizko povpraševanje na trgih v razvoju ter podaljševanje življenjske dobe naprav. Ker ima povprečen potrošnik v razvitem svetu tri tovrstne naprave (vsaj računalnik in pametni telefon), osebne računalnike redkeje nadgrajuje. Na trgih v razvoju pa imajo uporabniki raje pametne telefone in tablice kakor osebne računalnike. Prvikrat v zgodovini se tudi dogaja, da ljudje razmišljajo, da svojih osebnih računalnikov ne bi nikoli več nadgradili, saj imajo vse na pametnih telefonih in tablicah.

Nadaljuje se tudi...

116 komentarjev

Ostala le Android in iOS, zbogom konkurenca

Slo-Tech - V drugem četrtletju tega leta se je prvikrat zgodilo, da sta Android in iOS skupaj presegla 99-odstotni tržni delež na trgu pametnih telefonov. Windows Phone je obstal pri 0,6 odstotka, BlackBerry pri 0,1 odstotka, vsi ostali operacijski sistemi pa imajo še manjši tržni delež. V drugem četrtletju je bilo sicer prodanih 344 milijonov pametnih telefonov, kar je za štiri odstotke več kot v enakem obdobju lani. Tedaj sta omenjena prvaka sicer skupno obvladovala 96,8 odstotkov trga.

Med proizvajalci je na prvem mestu Samsung z 22,3-odstotnim tržnim deležem (+0,5 odstotne točke glede na lani), sledijo Apple z 12,9-odstotnim (-1,7 odstotne točke), Huawei z 8,9 odstotki, Oppo s 5,4 odstotki in Xiaomi s 4,5 odstotki. Preostali proizvajalci predstavljajo skoraj polovico trga, torej je...

44 komentarjev

Prodaja pametnih telefonov raste, mobilnih računalnikov pa upada

ZDNet - Rast prodaje pametnih telefonov se bo tudi letos nadaljevala, ugotavljajo analitiki pri IDC. Do konca leta naj bi prodali 1,2 milijarde pametnih telefonov, kar predstavlja 23-odstotno rast v primerjavi z minulim letom. Še vedno levji delež prodaje odpade na androidne telefone, ki jih bo prodanih okrogla milijarda oziroma 80 odstotkov. Na drugem mestu pričakujemo Applove iPhone s 184 milijoni, tretji pa Windows Phone s 3,5-odstotnim tržnim deležem in stabilno rastjo. BlackBerry je počasi pogreza v nepomembnost, saj naj bi letos njegov tržni delež zdrsnil pod odstotek, v naslednjih letih pa se ima še zmanjšati.

Povprečna cena prodanega telefona se giblje okrog 314 dolarjev, kar je nekoliko manj od lanskih 335 dolarjev. Pri tem ceno kvišku tiščijo iPhoni, zbijajo pa jo večidel cenejši androidni telefoni....

31 komentarjev

HTC nepričakovano z višjo izgubo

Slo-Tech - Tajvanski proizvajalec pametnih telefonov HTC je v prvem letošnjem četrtletju ustvaril 62 milijonov dolarjev izgube, so sporočili iz podjetja. V lanskem letu so v enakem obdobju ustvarili 85 milijonov dolarjev dobička, za letos pa so sicer pričakovali manjšo izgubo, a ne tako visoke. Ustvarili so 1,09 milijarde prihodkov, kar predstavlja 22-odstotni padec v primerjavi z minulim letom.

Nekoč je bil HTC tretji največji proizvajalec pametnih telefonov za Applom in Samsungom z 11-odstotnim tržnim deležem. Ta se je lani skrčil na vsega dva odstotka, zato so slabši rezultati razumljivi. HTC se je znašel v neprijetnem položaju, ko se bori za svoj kos pogače na eni strani med Samsungom in Applom, ki ponujata dražje pametne...

97 komentarjev