»

Wikipedija se po skoraj treh letih vrača v Turčijo

Slo-Tech - Wikipedija, ki je mimogrede včeraj praznovala 19. rojstni dan, je po 991 dneh le dočakala konec blokade v Turčiji. Da je taka prepoved neustavna, je pred tremi tedni že razsodilo tamkajšnje ustavno sodišče, čigar razsodba pa je vendarle še porajala vprašanje, kdaj jo bo turška vlada udejanjila tudi v praksi. To se je zgodilo včeraj, vendar tudi danes vsi prebivalci še ne morejo dostopati do nje, saj vsi ponudniki spleta še niso izpeljali procesa deblokade.

"Veseli smo, da bodo prebivalci Turčije lahko spet sodelovali v največji globalni spletni razpravi glede kulture in zgodovine Turčije," so ob objavi novice zapisali pri Wikimedia Foundation.

Turška vlada je spletno enciklopedijo prepovedala aprila 2017, potem ko ta ni želele umakniti trditev o sodelovanju turških oblasti z Islamsko državo v času vojne v Siriji.

Wikipedija občasno skupi prepoved v kateri od držav sveta, pri čemer pa takih avtoritarnih teženj ne kažejo samo države tretjega sveta. Enciklopedija je cenzuro...

2 komentarja

Turško ustavno sodišče: prepoved Wikipedije je neustavna

Turški predsednik Recep Erdogan

vir: Wikipedia
Slo-Tech - "Dobrodošla nazaj, Turčija," je pod sliko samega sebe s turško zastavo tvitnil Jimmy Wales, ustanovitelj Wikipedije. Potem, ko jo je turška vlada leta 2017 z administrativnim ukrepom prepovedala, je ustavno sodišče zdaj to prepoved z večino 10:6 razglasilo za kršitev svobode govora in zaukazalo njeno takojšnjo odpravo.

Razlog za prepoved vseh jezikovnih različic Wikipedije je bil v zapisih, ki so turške vladne funkcionarje obtoževali podpore in trgovanja z ISIS in drugimi terorističnimi organizacijami. Uradna Ankara je enciklopedijo tedaj razglasila za orodje za blatenje njihove države in Turčija je postala druga država za Kitajsko s tako prepovedjo. Wikimedia Foundation se je nemudoma spustila v sodne spore, ki pa so se na nižjih instancah, vse do ustavnega sodišča, zanjo slabo končali. Fundacija je sprožila spor tudi pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu in zmagala, a je turška vlada odločitev preprosto prezrla in plačevala globe, ki jim jih je za...

15 komentarjev

Wikipedija zaradi dvoletne blokade toži Turčijo na ESČP

Slo-Tech - V Turčiji je že dve leti (od aprila 2017) blokiran dostop do Wikipedije. Večjih težav to ne povzroča, ker je spletna stran dosegljiva z uporabo VPN, obstaja pa tudi kopija celotne strani na naslovu 0wikipedia.org, ki je v Turčiji dostopna. Vseeno pa Wikimedia Foundation na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) vložila tožbo zaradi blokade, ki po njihovem mnenju krši pravico do svobode izražanja.

Turčija Wikipedijo blokira zaradi dveh člankov, ki sta bila od dneva blokade že večkrat posodobljena. Gre za članka o vojni v Siriji in terorizmu, ki ga podpirajo države. Na več sestankih s turškimi oblastmi je Wikimedia Foundation pojasnila, da sta članka lahko vedno popravljena s preverljivimi informacijami, njuna odstranitev pa bi...

0 komentarjev

Turčija uzakonila orwellovsko cenzuro interneta

Protest proti zakonu 18. januarja 2014 v Ankari.

vir: Guardian
Guardian - Turški parlament je potrdil zakon, ki uvaja še strožjo cenzuro in nadzor uporabo interneta, kot je veljalo doslej. Že zakon iz leta 2007 je precej omejeval svobodo izražanja, novi zakon pa so nasprotniki že označili kot orwellovski.

V sredo je namreč spodnji dom turškega parlamenta, v katerem ima Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) vladajočega premierja absolutno večino, potrdil zakon, ki Turčijo približuje Kitajski. Vladno Predsedstvo za telekomunikacije (TIB) ima namreč pooblastila, da zahteva blokado dostopa do strani, za katere oceni, da kršijo zasebnost ali so žaljive. Pod to zelo elastično definicijo pa je mogoče stlačiti marsikaj, kar režimu ni pogodu. Prav tako bo TIB lahko brez sodne odredbe od ponudnikov dostopa do interneta zahteval prometne...

17 komentarjev

Turčija aretirala 32 pripadnikov Anonymousa

Majski protesti zoper internetno cenzuro v Ankari

vir: ITworld.com
ITworld.com - Španskemu zgledu je sledila Turčija, ki je po poročanju tamkajšnje državne tiskovne agencije aretirala 32 ljudi, ki so domnevno povezani s hekersko skupino Anonymous. Omenjena skupina je prejšnji teden napadla strani turškega premierja, parlamenta in Agencije za nadzor telekomunikacij. Napadi so bili pričakovani, zato so povzročili minimalno škode, je povedala Agencija. Napadi so vzpodbudili turško policijo, da je izvedla preiskave v 12 mestih Turčiji in pridržala 32 domnevnih članov Anonymousa.

Anonymous je namreč napade napovedal že v petek. Na svojem blogu so zapisali, da bodo v protestu zoper cenzuro, ki jo bo Turčija uvedla 22. avgusta z zagonom internetnega filta, napadli strani turške vlade. Zaskrbljenost nad...

14 komentarjev

Turčija blokira Google

Slo-Tech - Turčija je teden za nedoločeno obdobje uvedla blokado dostopa do iskalnika Google in vrste njegovih storitev. V uradni izjavi za javnost je njihovo ministrstvo za telekomunikacije zapisalo, da je blokada vzpostavljena zaradi pravnih razlogov, ki pa jih niso želeli podrobneje navesti in obrazložiti. Nekatere storitve bodo popolnoma nedostopne, druge se bodo le nalagale zelo dolgo, so še dodali.

Pregled pokaže, da so blokirani vsaj naslovi translate.google.com, books.google.com, google-analytics.com, tools.google.com in docs.google.com, najverjetneje pa tudi drugi. Turčija je na zadnje blokirala Googlov YouTube leta 2008, ko so se na njem pojavili omalovažujoči posnetki o Mustafi Kemalu Atatürku, in blokade še ni umaknila. Google verjame, da je trenutna blokada posledica napake pri upravljanju blokade YouTuba, ki še traja. Dogodek se živahno spremlja na Twitterju, kjer pa je večina čivkov v turščini.

Medtem pa je turška vlada Googlu namignila, da bi moralo podjetje v Turčiji...

26 komentarjev