»

Kljub napredku v Silicijevi dolini 90 odstotkov plač nižjih kot pred dvema desetletjema

Slo-Tech - Silicijeva dolina velja za eno izmed področij, ki jim je razvoj računalniške tehnologije prinesel največ, saj se tam kar tre računalniških gigantov, ki izplačujejo visoke plače. A raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi v Kaliforniji v Santa Cruzu v sodelovanju z organizacijo Working Partnership USA, kaže, da so koristi izrazito neenakomerno razporejene. V primerjavi z letom 1997 so plače 90 odstotkov zaposlenih danes nižje (z upoštevano inflacijo). Najslabše so jo odnesli zaposleni s plačo blizu mediane, ki danes zaslužijo skoraj 15 odstotkov manj.

Najbolje se seveda godi zaposlenim v tehnoloških branžah, ki danes v Silicijevi dolini zaslužijo 32...

111 komentarjev

Milijoni Salesforca za zmanjšanje plačnih razlik med programerji in programerkami

TechCrunch - Da ima tako opevana Silicijeva dolina glede enakopravne obravnave žensk ogromen problem, ni nič novega. Problem niso le plačne razlike, ampak (predvsem) seksizem. Zato najava Salesforca na dan enakovrednega plačila, da je investiral milijone v zmanjšanje plačnih razlik med spoloma, ni veliko presenečenje. Podobne ukrepe izvajajo, ali pa vsaj napovedujejo, tudi druga ugledna imena iz doline silicija.

Kaj kažejo številke

Preden pa navdušeno zaploskate Salesforcu, je potrebno v kontekst vzeti številke. Podjetje, ki sicer zaposluje 25 tisoč ljudi, je v zmanjšanje plačnih razlik res investiralo šest milijonov dolarjev. Ampak to je skupni znesek za obdobje zadnjih dveh let. Dodaten denar je dobila desetina zaposlenih v...

25 komentarjev

Microsoft nadaljuje odpuščanja tudi v razvoju in raziskavah

ZDNet - Microsoft je začel drugi val odpuščanj, ki so jih napovedali julija letos. Skupno nameravajo v letu dni odsloviti 18.000 zaposlenih, od tega veliko večino iz prevzetega dela Nokie, ker se številne zadolžitve podvajajo. Poleti so odpustili 13.000 ljudi, sedaj je na vrsti še 2100 ljudi, med njimi tudi raziskovalci.

Precej je presenetila odločitev, da bodo zaprli laboratorij Microsoft Research v Silicijevi dolini, kjer je bilo zaposlenih 50 inženirjev in raziskovalcev, ki so tam delali od odprtja 2001. Seveda gre za manjši raziskovalni obrat, a je njegovo zaprtje vseeno pomenljivo. V njem so raziskovalci zlasti distribuirano računanje ter s tem povezane izzive (zasebnost, varnost, zanesljivost, odpravljanje napak, internet). V Redmondu so povedali, da so se za zaprtje odločili,...

7 komentarjev

V Silicijevi dolini najboljša plačila v Googlu, Facebooku in Applu

The Wall Street Journal - V Silicijevi dolini vlada huda konkurenca na trgu dela, saj se za sposobne kadre podjetja kar pulijo. Načini, kako jih v svoj kolektiv privabiti in še pomembneje tam obdržati, so različni. Nekatera podjetja nudijo obilico priboljškov in bonitet, kot so Googlove menze in vrtci, druge poizkušajo s finančnimi vzpodbudami v obliki delnic in opcij, tretje spet stavijo na zanimivo in izzivov polno dinamično delo - ali pa kar kombinacijo vsega trojega. Pomemben dejavnik pa je seveda tudi plača, čeprav raziskave dokazujejo, da obstaja terminalni prag, kjer povečevanje plače sreče in zagnanosti ne povečuje več.

A lestvica plač ostaja pomembna. Glassdoor je objavil posodobljeno lestvico za leto 2012, kjer med IT-podjetji na prvem mestu najdemo Google. Tam ima inženir v...

10 komentarjev

Predavanje: Prišli, videli, zmagali - DoubleRecall v Silicijevi dolini

Slo-Tech - Nedavno smo poročali o velikem uspehu slovenske ekipe DoubleRecall v Silicijevi dolini. Zdaj napovedujemo predavanje, kjer bodo razgrnili svojo zgodbo preden odidejo v ZDA:

Kakšni so Slovenci 2.0? Morda takšni, ki napadajo Pakistanski mobilni trg in hkrati z drugo storitvijo prepričajo investitorje v Silicijevi dolini?

Kaj pravzaprav počnejo? Kje so dobili idejo? Kako zbrati tehnično in poslovno ekipo? Iščejo še več sodelavcev? Se v Sloveniji lahko kaj proda? Kje prijeti tujino za roge? Koliko koz so dali na žrtvenik za globalni uspeh? Kako naprej? Lahko to ponovi še kdo v Sloveniji?

Predava Robert Farazin z ekipo. Fante se res splača poslušati, saj je njihova energija kužna. Vabljeni ste v sredo 11. maja ob 18.00 v Predavalnici P1 na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Predavanje organizirajo FRI, Hekovnik, Kibepripa in Ljubljanski univerzitetni inkubator....

22 komentarjev