»

Fuzija s pozitivnim izkoristkom, drugič

National Ignition Facility

Slo-Tech - V National Ignition Facility v Nacionalnem laboratoriju Lawrence Livermore (LLNL) so ponovili decembrski dosežek in ponovno za kratek čas v nadzorovani fuziji pridobili več energije, kot so jo neposredno vbrizgali v reaktor. Eksperiment so ponovili 30. julija, podrobneje pa bodo o njem poročali v recenzirani znanstveni periodiki, ko bodo imeli popolnoma analizirane vse podatke.

Prvikrat jim je ta podvig uspel 5. decembra lani, ko so v kratkem času iz 2,05 MJ energije pridobili 3,15 MJ uporabne energije. To pot naj bi po neuradnih podatkih, ki jih je pridobil AFR, dobitek znašal okrog 3,5 MJ energije. Bržkone so tudi to pot s celokupno porabo energije v izgubi, saj je celotni pogon energetsko precej potraten. NIF LLNL ni bil nikoli zgrajen za komercialno pridobivanje energije s fuzijo, temveč za raziskave. A če primerjamo le energijo, ki so jo neposredno vbrizgali, je rezultat pozitiven.

NIF ne uporablja tokamaka, kar bo na primer ITER v Franciji, ko bo naposled le zgrajen....

18 komentarjev

Tudi letos Avstralijo na sončni pogon najhitreje prepeljali Nizozemci

ABC News - Včeraj zjutraj po slovenskem času je nizozemska ekipa Univerze v Delftu zmagala na letošnjem World Solar Challenge, s čimer so ponovili uspeh izpred dveh let. To je že sedma zmaga ekipe te univerze na tem tekmovanju in njihovo tretje zaporedno zmagoslavje. Pot med Darwinom in Adelajdo, ki meri 3000 kilometrov, so prevozili v štirih dneh in šestih urah. Najvišja dosežena hitrost je znašala 110 kilometrov na uro, povprečno pa so se vozili s hitrostjo 81 kilometrov na uro. To je precej manj kot na zadnji dirki, ko so zmagali s povprečno hitrostjo 92 kilometrov na uro, a jim jo je letos zagodlo vreme, saj je bilo sončnih trenutkov manj. Prve tri dni jih je neumorno bičal dež, zato jih je bolj kot sončna energija gnal veter, je povedal član ekipe Jasper Hemmes....

2 komentarja

V Avstraliji se je začela bienalna sončna dirka

Predlanski zmagovalci Nuon

Slo-Tech - V Darwinu se je pričela dirka World Solar Challenge, ki jo že trideset let (do leta 1999 na tri leta, kasneje bienalno) prirejajo v Avstraliji. Gre za 3000 kilometrov dolgo pot od severne obale kontinenta do Adelajde na jugu, ki jo morajo ekipe premagati z vozili na sončni pogon. Na tej prestižni dirki sta svoj čas tekmovala tudi Larry Page iz Google in JB Straubel iz Tesle.

Pravila so enostavna, izvedba pa precej manj. Po normalnih cestah ob prometu, kolikor ga pač je, vozijo vsak dan od 8.00 do 17.00, potem pa počivajo. Vozila startajo z napolnjenimi akumulatorji s kapaciteto 5 kWh, potem pa so prepuščena sončnim žarkom, ki prek sončnih celic poganjajo vozilo in polnijo akumulatorje, kar pride prav ob kasnejši oblačnosti.

Tekmovanje, ki poteka v več...

3 komentarji

Letošnji World Solar Challenge pripadel Nizozemcem

World Solar Challenge - V Avstraliji se je končal letošnji World Solar Challenge, ki se je začel v nedeljo zjutraj. Prvo mesto na tri tisoč kilometrov dolgem potovanju prek Avstralije, od severnega Darwina do južne Adelajde, je osvojila nizozemska ekipa Nuon z vozilom Nuna7. Gre za ekipo Tehniške univerze v Delftu, ki je na tekmovanju suvereno zmagovala med leti 2001-2007, potem pa so jih prehiteli Japonci. Na cilj so prispeli v četrtek ob 10.03 po lokalnem času. Dobre tri ure pozneje so na cilj prispeli zmagovalci zadnjih treh dirk z japonske univerze Tokai, še uro pozneje pa druga nizozemska skupina Twente. To velja za najprestižnejši razred Challenger, kjer sodelujejo enosedežna vozila z največjo dolžino 4,5 metra, širino 1,8 metra in...

6 komentarjev

Japonci dobili World Solar Challenge

Zmagovalna ekipa

World Solar Challenge - V Avstraliji se je končal letošnji World Solar Challenge, na katerem je prvo mesto osvojila ekipa iz Japonske. Dobrih 3000 kilometrov dolgo pot od Darwina na severni obali do južne Adelajde je prva prevozila ekipa Univerze Tokai, ki je na cilj prispela v četrtek ob 13.07 po lokalnem času in ki je zmagala že tudi predlani. Drugo mesto je osvojila nizozemska ekipa Nuon z zaostankom +1.05, tretja pa je bila ameriška ekipa iz Michigana, ki je na cilj prispela ob 15.55 z zaostankom +2.48. Ostale ekipe na cilju pričakujejo v petek.

Pravila izziva, ki poteka bienalno, so preprosta. Ekipe izdelajo vozila, ki delujejo na električni pogon. Elektromotorje poganja tok iz baterij, ki jih polnijo le sončne celice. Kapaciteta baterij je omejena na približno 5 kWh in so na...

6 komentarjev

Začel se je World Solar Challenge 2011

Ekipa Twente je predlani po nezgodi končala ob cesti. Letos se jim je že v prvih urah zgodilo podobno, a so nadaljevali.

Slashdot - Danes zjutraj se je v avstralskem Darwinu na severni obali kontinenta začel letošnji World Solar Challenge, ki sicer poteka že od leta 1987, sprva na tri leta, v zadnjem času pa bienalno. Ekipe morajo z avtomobili na sončni pogon čim hitreje pripeljati do Adelajde, ki je na južni obali od Darwina oddaljena 3000 kilometrov. Najhitrejše ekipe tam pričakujemo v sredo popoldne ali v četrtek zjutraj.

Kot je očitno iz imena tekmovanja, sodelujejo ekipe z vozili na sončni pogon. Ekipe sestavljajo vozilo na sončni pogon in spremljevalna vozila, saj morajo biti ekipe celotno pot samozadostne. Vsak dan smejo voziti od 8.00 do 17.00 ure, nato pa se morajo utaboriti, kjerkoli se tisti trenutek nahajajo (na voljo imajo 10 minut...

10 komentarjev

World Solar Challenge 2011

Slashdot - Čez slaba dva tedna se na severu Avstralije začne že 11. Veolia World Solar Challenge, dirka s prevoznimi sredstvi na solarni pogon na 3000km dolgi razdalji med Darwinom in Adaleide.

Priredijo jo vsaki dve leti po avtocesti od seveda do juga Avstralije, skozi redko poseljeno, sušno in seveda s soncem bogato stepsko-puščavsko krajino. Traja teden dni, povprečne hitrosti zmagovalcev pa se gibljejo nad 90km/h, in občasno presežejo 110 oz. 130 km/h, kar je tudi omejitev hitrosti na posameznih segmentih avtoceste (cesta ni zaprta in vozila morajo upoštevati sicer redke, a prisotne soudeležnce v prometu). Hitreje tudi ni praktično, ker imajo potem spremljevalne ekipe hude težave s sledenjem dirkača. Vozi se od od 8h zjutraj pa do 5h popoldne, daljši postanki niso dovoljeni. Vsaka ekipa ima lahko do štiri voznike, ki se potem v vozilu izmenjujejo dnevno.

Vozila ne poganjajo neposredno električne celice, ampak akumulatorji. Dirko se lahko s polnimi celicami, nakar se te delno polnijo že...

25 komentarjev